Go Like Hell

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Sportovní / Akční

USA, 2019, 152 min

Ano, jak se většina lidí shodne, je Le Mans 66 příjemný příběh o dvou chlápcích milující jejich hobby. Možná ani ne hobby jako milující jejich život, což auta a závody. Sám jsem neznal pravdivou historii tohohle příběhu a očekával jsem soupeření postav Damona a Balea. Mýlil jsem se, místo toho jsem se díval na dva kamarády, se zvláštním poutem, kteří chtějí jednu a tu samou věc. Vyhrát 24 hodinový závod Le Mans. Tedy, je jen jeden z nich jelikož Shelby už asi nemůže. Dejme tomu, že Ken Miles byl učeň a zvíře a Shelby jeho trenér a šéf. Film má vážně příjemnou atmosféru, pořád se něco děje a proto ty dvě hodiny uběhnou jako voda a vy budete z kina odcházet s blaženým pocitem. Škoda toho konce, ten jediný filmu krade ten šmrnc, ale tak se událo ve skutečnosti a proto jen kvůli konci nejde film brát hůř než ve skutečnosti je. Matta Damona osobně moc nemusím, tady se mi ale líbil, postava mu sedla a on jí zvládl perfektně, jak už tomu být musí, Christian Bale v rámci herectví vyhrává na plné čáře, jeho postava je daleko zajímavější a on jí zvládl snad ještě lépe než mohl. Jinak jde na snímku vidět, že se na ničem nešetřilo a každý jeden člen štábu odvedl vynikající práci.(7.11.2019)

No asi jsem koukal na jinej biják. Kombinace klišovitého scénáře a Mangoldovy průměrné režie dělá z Le Mans '66 docela zklamání. Tisíc podobných filmů jsme už viděli a velká část z nich s podobným příběhem naložila o parník líp. Závodní scény jsou tuctové a digitální, dialogové scény jsou často přepálené, postavy mluví, i když by nemusely a neměly, někdy pak mluví postavy dokonce jen samy se sebou. Nebýt té ústřední herecké dvojice, byla by to ve druhé části filmu nuda k nevydržení. Jediné, co bych naopak pochválil, je zvuková postprodukce. Mix na verzi k Atmosu byl výborný. To je ale zatraceně málo. 5/10(18.11.2019)

Mangold, jako vždy, jede cestou nejmenšího odporu. Benzínem nasáklá bromance tak upřednostňuje klíšé a jednoduché zkratky před nějakou komplexností. Občas je Mangoldovo rutinérství až úsměvné (způsob, jakým si pomáhá tvorbou odporného fordího záporáka, béčková karikatura jezdce Ferrari), občas lehce iritující (fakt budou režiséři do nekonečna dávat Bernthalovi jen role, které uhraje v komatu?), povětšinou ale prostě přímočaře zábavné. Závodní sekvence jsou nasnímané s jistotou a plynem na podlaze, Bale a Damon si vyměňují elektrické pecky a první jmenovaný dokáže výrazem za volantem vykouzlit víc intenzity než efektní salta závodních aut u krajnice venkovské silnice v Le Mans. Tenhle film je chválou poctivých chlapů z garáže, kteří srdcem a citlivou prdelí čelí demenci kravaťáků. Nelze to nemít rád, podobně jako Rivaly. Zároveň se ale nelze zbavit pocitu, že nejlepší story v dějinách motorsportu má pod kapotou víc koní, než kolik dokázal Mangold využít. On je prostě taková spolehlivá fordí dodávka se stabilním bublajícím dieselem. Žádnej vášnivej dvanáctiválec.(16.11.2019)

Nádhernej chlapskej příběh Kena Milese a Carrolla Shelbyho plný scén, na které asi nikdy nezapomenu. Navíc příběh z automobilového světa, který je tak krásný, ale zároveň tragický, až se divím, že nebyl zfilmovaný dřív. Po dlouhé době jsem měl opět pocit, že koukám na něco vysloveně jedinečného. Matt Damon a Christian Bale tu zahráli opravdu skvostně. Chris možná ještě o stupeň líp, protože jeho excentrik Ken vysloveně bavil svojí složitou osobností od začátku do konce. A když šlo tvrdý na tvrdý, tak jsem vůbec netušil, jak se zachová. A to je vlastně kouzlo celého toho příběhu. Pokud jste neznalí detailů, budete si jej užívat. Pokud jste znalí detailů, tak si tento film doslova musíte užívat. Záběry na krásná auta s nadčasovým designem, do puntíku přesné scény s Henry Fordem II. nebo Enzem Ferarrim, které jsou pro tento film stejně osudové, jako byly osudové v době, kdy se opravdu staly a celá řada odkazů na tehdejší automobilový průmysl (pásovou výrobou Forda počínaje a záběry z firmy Ferrari v Modeně konče) jsou hlavními, ale ne předními důvody k tomu, abyste se tu nadchli pro pěti hvězdičkovou dardu. Tohle je prostě film, který jednou bude zapsán do pamětí kinematografie právě proto, jaký je. A navíc představuje krásně zfilmované opravdové chlapské přátelství, které nemá hranic a bude v tomto případě žít věčně.(6.11.2019)

Přiznám se, že mám pro tyhle typy filmů velkou slabost. Na první pohled se zdá, že se film chce svézt po "uspěšné" vlně Rivalů s podobným "motoristickým" tématem. Snímek jde ale jiným směrem, který je neméně zajímavý a na rozdíl od Rivalů pro mě byl překvapením samotný konec, nad kterým jsem přemýšlel další týden. Bale zahrál neskutečně a znovu dokazuje, že je to 5* herec. Vše splnilo mé očekávání na 100% a určitě chci vidět znova. Jen škoda toho názvu, co byl EU zakázán - více by to pak umocnilo atmosféru.(13.11.2019)

• - Podle Matta Damona musel Christian Bale před začátkem natáčení shodit téměř 32 kg. Bale totiž předtím musel naopak hodně přibrat kvůli roli Dicka Cheneyho ve snímku Vice (2018), za kterou byl mimochodem nominován na Oscara, a tak měl poté pouze 7 měsíců na to, aby nabranou váhu kvůli roli hubeného automobilového závodníka Kena Milese shodil. Damon se Balea údajně vyptával, jak se mu všechna ta kila podařilo shodit, na což mu Bale odvětil, že „prostě nejedl“. Damon prohlásil, že je ohromen Baleovou takřka mnišskou disciplínou. (maseer2)

• - Původně byli do hlavních filmových rolí zvažováni Tom Cruise a Brad Pitt. (Stoka)

• - Není přesně jasný počet vyrobených kusů závodního typu Ford GT40 Mark II, ale nejpravděpodobnější celkový počet kusů je sedm. (Sochorisko)