Go Like Hell

• Kanada

• Nový Zéland

Drama / Životopisný / Sportovní / Akční

USA, 2019, 152 min

5. nejlepší film je možná přehnané, ale nejlepší film o závodění to je bezpochyby. James Mangold se stává velkou zárukou kvality a servíruje nervydrásající příběh o nejnáročnějším závodě Le Mans, kde exceluje Bale i Damon. Zpočátku jsem měl problém se do filmu plně ponořit, ale jakmile začalo testování auta a samotný půl hodinový závod natřískaný komplikacemi a napětím, tak to byla velká paráda. Znova to vidět nejspíš nemusím, ale užil jsem si to. 8/10:(3.12.2019)

Na zadek nepadám, to zaprvé. Nemám rád klasické životopisy, většinou jsou srozumitelným kusem pro všechny, jenže stejně často i strojeným a nudným zklamáním, to zadruhé. Auta mám rád pouze tehdy, když mě někam spolehlivě dopraví, to zatřetí. Dva automobiloví snílci Carroll Shelby a Ken Miles spojí síly a pokusí se za tým (s bolavým egem) Ford sestavit závodní auto, které porazí na nejtěžším motoristickém závodě dosud vládnoucí Ferrari. Pochopitelně budou muset překonat nespočet překážek, včetně několika klacků, které jim pod nohy nahážou kravaťáci z vedení masově vyrábějící automobilky. Tak jako v případě vytrvalostního závodu, musejí zatnout zuby i v cestě za společným snem. Shelby (Matt Damon) už závod před lety vyhrál, zopakovat úspěch mu překazily zdravotní trable. Vsadí tak na horkokrevného potížistu Kena (Christian Bale), závodní eso, které ovšem nezapadá do marketingových plánů amerického giganta, který chce u veřejnosti zlepšit svou image. V tom tkví zásadní konflikt filmu. Jiných vzrušení (vyjma těch na trati) se nedočkáme. Tím chci připomenout, že třeba výbuch ustarané manželky při cestě z nákupu nefunguje. Stejně jako fatální závěrečný výbuch. Tehdy mi chybělo to hlavní: emoce. Mezi postavami, na trati, v dílně. Já je necítil. Scénář není nijak zajímavý, už vůbec ne objevný, plynule střídá drama s komediálními chvílemi (funkční rvačka na trávníku), údernější momenty chybí, stejně jako silnější charaktery. Bohužel. Je mi jasné, že mi to někdo omlátí o hlavu; komornější pojetí vtáhne do atmosféry dobového závodění, kamera a zvukové efekty jsou skvostné, ale v kolonce chlapská story mám jiné favority. Pěsti jsem prostě nezatínal, kapesník zůstal tam, kam patří. Naopak herci pod taktovkou Jamese Mangolda umí, a to opakovaně, i když jeho tvorbu zrovna nehltám. Drzá neřízená střela Bale se po obtloustlém Dicku Cheneym během pár měsíců proměnil ve vyhublého pilota, to klobouk dolů. Hraje skvěle a soustředěně (oscarová nominace z toho asi bude), charakterově vstřícnější Damon to měl směrem k divákovi přeci jenom těžší (oscarová nominace z toho nebude). Výsledek je za mě velmi solidním nadprůměrem, ale těch 93%? Vůbec.(24.11.2019)

Shelbyho ani Milese jsem až do včerejška neznala, o Le Mans jsem neslyšela a o závodních autech od Fordu toho vím asi jako o fotbale (limitně k nule). O to víc jsem celému týmu držela pěsti, skoro nedýchala, jak se napětí dalo krájet a od začátku do konce jsem se skvěle bavila. Samotný závod byl pro mě překvapením, a ačkoli v něm měl Christian Bale důležitější roli, nemohla jsem se nabažit výkonu Matta Damona, který na konci dokázal chytit i za srdíčko. Zkrátka měl film všechno, co mít měl a za to mu dávám 5*! (Viděla jsem v kině, čsfd patří díky za promítání)(6.11.2019)

Nádherný film o životní vášni, se kterou se prostě někdy seknout nedá. 150 minut čistého adrenalinu. Měla jsem chuť si jít okamžitě sednout za volant. Na tenhle film by se člověk vážně neměl dostavit autem. Damon je skvělý, ale Bale je o třídu jinde. Žrala jsem mu to i s navijákem. Neskutečně inspirativní, zábavný, dojemný a energii do žil vlévající film. Soundtrack je navíc absolutní bomba. Tohle je ten typ filmu, o kterém sním, když se vydávám do kina.(9.11.2019)

Někdy se stane že si věci sednou. Já a Le Mans 66 jsme si sedli neskutečně. Z osobních důvodů, a o to je to silnější. Vypiplané do nejmenších detailů. Bromance snad i silnější, než v letošním Tenkrát v Hollywoodu. Nejsližštější a nejodpornější záporák od dob Dolores Umbridge. Upalujte do kina. Na konci jsem uronil nejednu slzu a naměkko jsem ještě teď, hodinu po skončení.(15.11.2019)

• - Na konci závěrečných titulků mezi poděkováním „Special thanks to“ lze zahlednout jméno Miloš Forman. Režisér James Mangold mu tím vzdal čest, jelikož pod ním v minulosti studoval. (Kinofil)

• - Projekt byl dlouhou dobu zaseklý ve fázi předprodukce. Již v roce 2010 se o něj zajímal James Mangold, ale nebylo mu umožněno na něm pracovat, tak dal přednost filmu Logan: Wolverine (2017). Po krátkém čase se o projekt znovu zajímal a bylo mu od studia umožněno na něm pracovat pokud udrží rozpočet pod 100 miliony amerických dolarů. (Kinofil)

• - Ford vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans vyhrál čtyřikrát po sobě a to v letech 1966–1969. Tím se ale řadí až na 6. místo (spolu s Alfou Romeo) v počtu vyhraných závodů – 1. Porsche (19), 2. Audi (13), 3. Ferrari (9), 4. Jaguar (7), 5. Bentley (6). (Maulincio)