Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Na oko banálny skutočný príbeh (s tragickým koncom) zo života radového černocha a jeho rodiny. Spracovaný však tak kvalitne, že si vás získa a vaše oko nenechá suché. Výborný Michael B. Jordan, výborná réžia.(3.7.2013)

Divácká obec v Sundance si poplakala a poslala nám sem, do buranova střední Evropy, film, který nás má dojmout nad tím, že lidská práva jsou za mořem trochu mimo kurz v momentě, kdy se začnou mezi sebou kočkovat různá etnika. Sorry guys, ale já v tom vidím především dokonale vykalkulovanou selanku o polepšeném černochovi, který nastoupil do špatného vlaku. Herci bez diskuze boží, režijně vlastně velmi jisté, ale ten jímavý tah na bránu diváckých slz prostě odmítám akceptovat.(3.7.2013)

Černošská pohádka se špatným koncem. Profesionálně zrealizované dílko podle skutečných událostí, které se bojí jít víc do hloubky a místo toho si raději vystačí s šablonovitými postavami a jde naproti většinovému divákovi a jednodušším emocím. Zfilmované je to ale hodně přesvědčivě, takže zas až tolik nenamítám. Typický čtyřhvězdičkový film.(9.7.2013)

Rozpočet $900,000Tržby USA $16,101,339Tržby Celosvetovo $17,385,830 ▐ Trocha taká nešťastná náhoda a je z toho hneď veľká dráma. Režijne a herecky slušne zvládnuté. /65%/(28.3.2018)

Solidní maturita z angažovaný manipulativní filmařiny.(23.12.2015)

• larelay

hodinu film o nicom a poslednych 18 minut ho rozhodne nezachrani. zo skutocneho pribehu sa musi vytazit maximum, vyzdimat maximum emocii, pretoze tato vrazda nebola nic ine, iba nechutna demonstracia policajnej moci. skoda, premarneny potencial.(14.11.2015)

Černošský nezávislý film. Z tohoto pohledu zajímavá zpráva o stavu emancipované americké kinematografie. Ale co víc, zkoumáme-li stav emancipace americké společnosti, náhle tu máme Hořící Mississippi 21. století.(16.2.2014)

Podbiziva nezavislarna pro masy. Na jednu stranu me to štve, ale požadované emoce to doluje pusobive.(3.7.2013)

„KDE JE TATÍNEK?...“ /// (no kde by byl, když ho naposledy viděli ve stanici Fruitvale 1.1.2009?) Film, kterej musel (fakt musel!) natočit černoch. Nic proti diskriminaci, ale bílej by to tak hezky vodvyprávět neuměl. Jako že nemusíš úplně špatnej, jak se snažíš změnit… a stejně tě ty hovada… Vono spíš záleží na okolnostech. Třeba na rozhodnutí („jeď metrem!“… „no tak jo.“) Sledujeme střípky z posledních dnů Oscara, kterej žije takovej normální život. (hodinu a půl? vo čem chtěj vyprávět?) A tak skoro hodinu a půl vyprávěj – nenuděj, prostě Oscar má rodinu, krimi minulost…, ale stejně čekáme na trmu-vrmu ve stanici Fruitvale, která ve mně emoce nevzbudí. A končí to agitkou a pozvánkou do Fergusonu. (Asi trochu kecám…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Radím parchantovi, aby jezdil metrem (je černej a chcu, aby umřel). 3.) Thx za titule „Richja“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(4.2.2016)

Coogler/ Jordan poprvé a poměrně sterilně v dramatu o tápání za lepší budoucností a s hloupým fuck-the-police incidentem v závěru. Došel jsem si čistě doplnit filmografii a okay, jen lehce prospalý. A pocit, kolikrát už jsem to viděl...(17.2.2018)

Vystřihnout 60 minut a byl by to super kraťas. Jenže za kraťasy se zelené papírky, ovace a věčná sláva nesklízejí, tak budou stále vznikat celovečerní filmy jako tento. To je problém se všemi filmy podle skutečné události, kde ta skutečná událost byla zajímavá pět minut.(20.12.2013)

Mohlo to být super. Jen kdyby se tvůrci vykašlali na hromadu indie klišé a tupou adoraci "člověka z lidu", jehož život ukončili "zlí fízlové". Místy působivé. Místy svou jednostranností a zaslepeností na blití. Ale co čekat od filmu, který uspěl na Sundance. Nominace na Oscary jasný.(4.7.2013)

Přiznávám, nemám rád aktivisty pro jejich jednorozměrné vidění složitých problémů. Aktivismus přinejmenším zplošťuje a znesnadňuje diskuzi, dívám se zkrátka na jeho projevy s podezřením. Fruitvale ale primárně nevyčítám aktivistické postoje a emoční manipulaci; snímek zkrátka spadá do kategorie angažované kinematografie. I když se s jeho cíli celkem ztotožňuji, zároveň konstatuji, že jsem už hodně dlouho neviděl titul, který by tak okatě vděčil za vítězství ve festivalovém klání svému námětu. Je totiž příliš dlouho nevzrušivý a nenápadný, schází mu důraznost a provokativnost, nekorektní rebelství ve stylu Spikea Lee. Nenacházím tady ani režijní a scénáristické mistrovství. Tři hvězdičky jsou tentokrát spíš ze slušnosti a pro ten námět. Celkový dojem: 50 %.(18.8.2017)

Od filmu, který vyhrál cenu poroty a diváků na Sundance, jsem přece jen očekávala mnohem více. Snad je to tím, že jsem v USA nežila a nedokážu se vcítit do tamní mentality, ale příběh o napraveném tátovi od rodiny, který to schytal od zlé policie, mě téměř nijak nedojal. Vlastně mě pouze donutil učinit dva závěry: 1) Pokud pod stresem můžete jednat ve zkratu, nedávejte ke na dráhu policisty; 2) Pokud vás policisté odchytí jako podezřelé, chovejte se klidně, a nedávejte jí důvody k tomu, aby proti vám musela zasahovat.(3.7.2013)

Slíbil jí, že chce s ní a dcerou být nadosmrti. Krutě pravdivá předpověď. Není to žádný svatoušek, měl oplétačky s drogami, pracovní doba mu nic moc neříkala, partnerská věrnost taky ne. Tvůrci ho i tak vykreslují jako fajn chlapíka, který pomáhá zoufalým běloškám s chystanou slavnostní večeří nebo přejetým čoklům. Máme tu solidní (ač silně kalkulující) drama podle skutečné události aneb poslední hodiny života Oscara Granta, černocha, kterého po incidentu v metru obstoupí několik policajtů a pár svědků pořídí na mobilní telefony záznam incidentu, kterak se nad jeho tělem ležícím čelem k podlaze sklání a jeden z nich náhle vytasí pistoli a z půlmetrové vzdálenosti střelí ležícího Granta do zad a následně bezvládnému mladíkovi spoutá ruce. Po několika hodinách postřelený v nemocnici umírá. Obhajoba chabá (policista u soudu tvrdil, že si spletl pistoli s taserem), přesto střelec odešel s minimálním trestem. Trošku tlačíme na pilu, herci nicméně nadmíru slušní!!(18.6.2015)

• Wacoslav1

A safra další za každou cenu dojímavá story o chudákovi černochovi co v tý zlý Americe dostal co proto. Takže sorry, že se nad tím nerozpláču. Jediný co oceňuji je to docela realistický ztvárnění Amerických polišů který budou asi solidní partička vypatlanců co se v duchu hesla pomáhat a chránit nezastaví před ničím.35%(21.4.2014)

Zbytečná smrt jednoho černocha, který neměl umřít...(21.5.2018)

Na filmu je nejzajimavejsi to, jak skonci, resp k cemu to vede. Proste jeden den v zivote fajn chlapika. Co z nej cini neco vyjimecneho, je, ze je jeho posledni, 7/10(4.7.2013)

• playboxguest

Škoda, že si film připravuje půdu pro povedený konec hodinovým chozením od ničeho k ničemu. Do konečný desetiminutovky ve mně vzbuzoval podobné pocity, jako když koukám z okna na souseda, co věší prádlo. Prostě z toho nejsem nijak odvázaná a je mi jasný, že když okno zavřu, o nic moc nepřijdu. Nedá se svítit. Je to proste více méně nuda s nulovým dějem. Určitě se to dalo zpracovat o dost lépe. 50%(24.2.2015)

Oscar sa navzdory neľahkej finančnej situácii snaží urobiť čokoľvek aby uživil svoju malú dcérku či pomohol matke so sestrou. Nie je to, ale tak jednoduché ako sa môže zdať. Z práce ho pre nedisciplinovanosť prepustia a tak mu veľa možností neostáva. V minulosti sa živil predajom drog za čo si odsedel niekoľko mesiacov. Tomuto druhu živobytiu sa rozhodol z ďaleka vyhnúť. "Nový" život chce odštartovať príchodom nového roka v spoločnosti priateľov v centre mesta. Dráma s pomerne s krátkou stopážou Vám prvú hodinu "zdanlivo" neponúka nič výnimočné. Režisér Vás zoznamuje s hlavnou postavou a jeho najbližšími. Všetko však má svoj dôvod. Ten je ukrytý v rozuzlení. Pokiaľ ste si k Oscarovi "vypestovali" nejaký citový vzťah, snímok Vás určite zasiahne, prinajmenšom poriadne naserie. Mne osobne pri scéna odohrávajúcej sa na Fruitvale Station, poriadne búchalo srdce od zlosti. Film podľa skutočnosti.(2.1.2014)

// Od vítěze Sundance jsem toho čekal maličko víc - film byl pro mě jako každodenní cesta metrem do školy. Ráno nastoupím, jedu několik známých zastávek a nakonec přesně vím, kde vystoupím.(21.3.2014)

No ku koncu filmu sa mi už otváral nožík vo vrecku....(19.12.2013)

• Nettrass

Milý POMO, mohu Tě ubezpečit, že mé oko to nechalo naprosto suché. Proč by také mělo mokrovatět ? Zemřel drogový dealer, kriminálník, nemakačenko*, prudil a permanentní průserář. Jemu přeji úspěšnější příští život. Produkci a filmovému štábu, aby svůj kvalitní řemeslný um zaměřili na zajímavější téma a nemuseli lézt černošské většině do zadků a peněženek. POMOvi a ostatním ubrečeným, aby podobně rozjařenou grupu veselých afroameričanů nepotkali v zapadlé uličce. *nemakačenko = člověk, kterému sebrali kačenku.(1.2.2014)

Naprosto nesouhlasím s názorem, že se tlačí na pilu, jak hledět na rasovou problematiku. Žádné násilné vnucování pohádky o napravení padlého jsem nezaznamenala ani vteřinu. Naopak byl nám předložen skutečný obraz rasismu, jaký platí v Americe dneška. Není nic nového, že je stále na pořadu dne, viz barevná pracoviště, nemocnice, komunity atd., ale je rozdíl rasismus tiše snášet nebo hlasitě tolerovat anebo jít mu naproti zneužitím pravomoci veřejného činitele. Takhle právnicky bych definovala hlavní myšlenku snímku. Mimochodem smutné ale bez slz, i když se klučina (velmi mladý) ve svém životě plácal jak uměl, přesto měl naději na slušný život. Kdyby alespoň bylo učiněno spravedlnosti zadost, což nebylo a nebude.(6.1.2014)

Tragický konec Oscara Granta je smutný, a takové věci by se neměly dít. Jenže tahle hraná rekonstrukce je do značné míry manipulativní, a to přesně nemám rád. Takže Afroameričané si společně popláčou, zanadávají a půjdou rozpoutat vzpomínkové nepokoje, já jen pokrčím rameny a za chvíli zapomenu. Jinak tedy herci přesvědčiví, a režisér evidentně věděl, co a proč dělá, jen tohle prostě není film pro mne.(20.7.2017)

Celý čas sledujete jeden obyčajný deň v živote 22 ročného chlapca, a celý čas viete, že to nedopadne dobre ...(8.2.2014)

• VášaVF

No mě to nepřišlo tak "poutavé" jak sliboval obsah filmu. Příběh 22letého černocha, který byl propuštěn z vězení, dále prodával drogy, podváděl svoji přítelkyni a nebyl schopnej si udržet práci. Rvačka v metru při shledání s dalším kriminálníkem, se kterým měl Oscar (hrdina filmu) již střet v zaměstnání... Ach jo-ztracená hodina a půl. Opravdu si takový člověk/čin policie/bezpráví zaslouží celý film? Podle mě ne a bylo to na neúplné 2*.(2.1.2014)

Průměrný snímek se silným tématem na motivy skutečných událostí, přibližující událost ve stanici metra, která byla osudnou pro mladého černocha, jehož osudný střet s policisty rozpoutal dlouhotrvající nepokoje. Poutavé a dobře zahrané, ale průměrné zrežírované a napsané.(19.4.2014)

Celovečerní debut ze Sundance inspirovaný skutečnou událostí, je taková stará dobrá písnička, která zazněla již tolikrát, že už by mohla působit poněkud ohraně. Není tomu tak. Film poukazuje na přežívající rasismus v americké společnosti a sleduje okolnosti a následky násilné smrti dvaadvacetiletého Oscara Granta. Oceněný debutant zdařile kombinuje zdramatizované scény s reálnými záběry z šokující události, jejíž dopad na americké obyvatele podnítil řadu demonstrací proti policejní brutalitě. Možná by z toho mohl být ještě lepší dokument, ale i jako hraný film Fruitvale funguje perfektně a to především díky důmyslně vybranému hereckému ansámblu a důrazu na všední ,,malé" okamžiky posledního dne Oscara Granta.(3.7.2013)

Život je opravdové drama, ale tohle je fakt smutný a tak nespravedlivý. Oscar byl opravdový sympaťák, fandila jsem mu, ale už od začátku bylo jasné, že to nevyhraje a že to se pěkně posere.Takový normální film o tom jak si žijí afroameričané, ale s velice hnusným a dojímajícím koncem. Vzalo mě to, ne že ne, filmy podle skutečných událostí to prostě umí a zvlášť z takového prostředí, mám pro ně prostě slabost.(4.1.2014)

Zručně natočené, velmi emotivní, dosti jednostranné.(4.7.2013)

v podstatě nic nového či originálního, ale je to tak zručně (i když dost černobíle a jednostranně) natočeno, že to účel splňuje znamenitě - totiž vcítit se během většiny stopáže do hlavního hrdiny natolik, aby vám závěr vhrkl slzy do očí a hlavou vám proběhly myšlenky na pokřik A.C.A.B. ... P.S.: Michael B. Jordan je výborný a Kevin Durand ve chvilkové roli záporáka (jako už poněkolikáté) rovněž!(4.1.2014)

• ARI50

Smutný film ale podle mě málo se vložilo do filmu, přesto se dobře koukalo nebudu to přílis odsuzovat je to slabší ale v pohodě.(24.11.2018)

Parádně zrekonstruované drama podle skutečných událostí.Film o chlapci co v životě dělá chyby (vím o čem mluvím)...a i když to celé chce zvrátit a přehodit na lepší životní kolej,tak se mu stane něco co ovlivní všechny jeho příbuzné na vždy.Michael B.Jordan je perfektní a už se od Ryane Cooglera i něj těším na Creeda.Za mě celkově 90% a pět hvězd.(26.12.2015)

• Baxt

Film, který má údajně bojovat za rasovou rovnoprávnost, ale příhoda, kolem níž je to celé vystavěné, není důsledkem nějakého rasově motivovaného činu, jen blbé náhody. O utlačování rasových menšin nebo o společenských poměrech v Americe to nepoví vůbec nic. Kdyby Oscar v osudový den spadl pod koleje metra, vyšlo by to nastejno. Spike Lee má radost a duchovního nástupce.(21.12.2013)

Sice se celou dobu nic převratného neděje, ale i tak oněch 80 minut vydržíte. Na konci mátě chuť říct "Zasraný policajti", na druhou stranu všichni víme, s jakými živly se muži zákona dennodenně střetávají. Není pak divu, že jednomu ruplo v bedně a Oscara Granta jednoduše zastřelil. Jinak postava Oscara byla ztvárněna a vyobrazena velmi dobře. Citlivý mladý muž, kterému pojem "rodina" rozhodně není cizí. Osud mu však nedopřál být s rodinou dlouho. 70%(21.7.2014)

• schizmo

I příběh trestaného černocha, který prodává drogy, fláká práci a rodinu, i takový se dá vystavět jako mučednický příběh. Dalo by se říct: "zemřel jak žil", takže když se halvní hrdina nachomítne k výtržnostem v metru a stane se obětí neštěstí, nikoho to vlastně ani nemůže překvapit. Film je bohužel zpracován zančně nemastně a neslaně, takže zatímco Oscar Grant zapomenut možná nezůstane, snímek oněm určitě ano...(28.8.2014)

• Riddick77

Většina tu očividně hodnotí JEN obsah (sdělení) a na formu (kvalitu zpracování) kašle. (Skoro)průměrná nezávislárna o životní tragédii, která má při relativně krátké stopáži problém udržet diváka při vědomí. Zajímavý je na celém příběhu kontext, leč ten tu jaksi absentuje. A když není osud Oscara Granta zasazen do kontextu, ztrácí na hodnotě. 4/10!(8.6.2014)

Až do scény v metru je to zralé na odpad. Závěr, o kterém má celý film hlavně být, to ale zachraňuje. Jinak je to teda pěkný svinstvo. Mimo jiné klasický případ dvojího metru - policista za tu vraždu dostal 2 roky a po 11 měsících ho propustili. Kdyby to bylo naopak, tak Oscar dostane z fleku křeslo.(13.5.2014)

Silný snímek o posledním dni života Oscara Granta. Film ukazuje na problém rasismu, který v Americe pořád přetrvává. Sice Oscar nebyl žádný svatoušek, ale určitě měl možnost vzchopit se a žít slušný život, nebo alespoň žít o něco déle.(14.5.2014)

Postava hlavního hrdiny byla nepochybně „zneužita“ a zidealizována ve prospěch potřeb filmu a jeho sdělení. Šlo to i bez toho, protože ten konec by byl stejně tragický i bez ohledu na snahu Oscara se polepšit a začít znovu a lépe. Možná by to potom mohlo mít blíže i k dokumentu. Takto to byl pouze film na motivy skutečné události. Film o jednom černém dnu v životě obyčejného táty, bývalého drogového dealera. Bavilo mě to sledovat a ta gradace v závěru byla zdařilá. Octavia Spencer tradičně vynikající.(27.1.2014)

• Morholt

Ne, na tohle neskočim. O čem to vlastně bylo? O černochovi, kterého pustí z kriminálu a on dál prodává fet a chlapovi, co ho odmítne zaměstnat vyhrožuje, že si na něj počká? A pak si hraje na spořádaného otce a partnera? A tomu mám jako věřit? S tímhle mám soucítit? A pak přijde incident, ke kterému to celé směřuje, ale ten je tak neskutečně jednostranně podaný, že tomu může uvěřit jen osoba naivní či navedená. Celé to ještě umocňuje přítomnost Kevina Duranta, který vystřihl to správně tupé plešaté hovado. A že to bylo sestaveno na základě výpovědi svědků a příbuzných? Určitě všichni víme, jakou faktickou hodnotu mají výpovědi cikánů. Většinou si z toho musíte odečíst 80%, vydělit to celé třemi a vynásobit 0,5. Pak se možná doberete k pravdě. A tohle je to samé. Jediným, ale zase poměrně výrazným pozitivem jsou herci, kteří podali civilní a uvěřitelné výkony, což se s bídnou režií poměrně dost tlouklo. 30%(22.1.2014)

Precizně zpracovaný příběh Oscara Granta a jeho poslední den v životě! Na to, jakou hloubku má tato událost se film hodně snaží, i když v tomto případě to dál posunout pravděpodobně nešlo, ta hodinka a kousek dokázala vtáhnout, ale nepřekvapit. Pokud potřebujete chytit vztek, je Fruitvale možností.(11.1.2014)

Tenhle snímek jede na jistotu a jeho devizou je skutečnost, že se vlastně jedná o hraný záznam skutečných událostí. Je to dokument, který sleduje události, jež vedly k jedné zbytečné smrti. Od první scény, která byla zachycena v reálu, kdy došlo k postřelení nevinného muže, je jasné, že tady půjde o film, který na vás nebude nic hrát, jde přímo na věc. Právě díky téhle úvodní scéně se budou vaše vnitřnosti postupně svírat a vy budete jen tiše dumat, když poznáte, že finále se blíží. Je nespravedlivé, ale o to smutnější je, že se tyhle věci opravdu dějí. A odpovědnost není zas tak velká...(31.1.2014)

Když se v Americe řekne nahlas "nigger", tabu je prolomeno a začne téct krev. Třenice mezi bělochy a Afroameričany je v USA stále ještě žhavým tématem; rasismus pobublává těsně pod povrchem a čeká na jakoukoliv prasklinu, aby mohl rozpoutat peklo. S magickými slovy "stalo se" mohl Coogler zajít mnohem dál - mohl ždímat city ve velkém stylu, mohl ze snímku udělat hollywoodskou bitvu mezi "hodným bělochem" a "zlým černochem", ale ovládl se. Tíživé ticho, krvavé sáčky od transfuze, prokreslené postavy, náhlý přechod od každodenního protloukání k nezvladatelnému peklu. Bylo to tíživé, reálné a dle mého soudu tisíckrát uvěřitelnější než kupříkladu doják o tsunami Nic nás nerozdělí. Za Cooglerovou prací totiž cítím víc než jen touhu vymačkat slzy a dojetí - cítím snahu sdělit světu, že rasismus je stále ještě hluboká vráska na americkém čele. A že i v té sladké a svobodné Americe se stále ještě zametají věci pod kobereček.(3.7.2013)

Velmi silný film o skutečné události jednoho dne. Bez toho, že jde o reálný příběh by asi nešlo o tak zajímavé téma a navíc lze těžko říct nakolik jsou popsané skutečnosti blízké realitě, protože celé je to vyprávěné z pohledu postižené rodiny. To film, který se snaží být skoro dokumentem, trochu sráží, ale přesto doporučuji ke zhlédnutí. 7/10 KVIFF 48(22.7.2013)

• Icefist

Mě se to vůbec nedotklo. Nevím čím to je, ale prostě ani ťuk. Chápu skromnost, pochmurnost snímku a neznámost herců a za toto chválím, ale když na mě drama nijak nedolehne, tak nemůžu hodnotit moc pozitivně. Příběh byl o ničem a když přistoupím na nejpravděpodobnější variantu, že byl o nápravě a novém lepším začátku hlavního protagonisty, tak tomu věřit můžu, ale nemusím. A už vidím, jak mi teď za předchozí dodatek bude spousta lidí dávat virtuální palce dolů. Já to unesu. Život není fér. Nikdy nebyl a nebude. 50 % Oblíbená část- závěrečná scéna ve sprše(3.7.2014)

V prvom rade najmä pamiatka na smutnú novoročnú tragédiu, ktorá stála 22-ročného nevinného Oscara Granta život. O tejto udalosti sa u nás v médiach venoval len strohý príspevok v TV novinách, no asi sa nebolo veru čím chváliť. Čo sa však týka filmu, bol to pohľad na posledný Oscarov deň a pôsobilo to tak dosť neutrálne, čím asi chceli poukázať, že Oscar neviedol žiadny výstredný život. No skôr mi to pripomínalo dokument ako film, aj keď bol spracovaný tým epickým spôsobom (aj keď nie až tak zaujímavým). To vyvrcholenie bolo naozaj smutné, ako sa dalo aj čakať...(22.12.2013)

"Bitch ass police." 80% (KVIFF 2013)(3.7.2013)

Poutavě zdokumentován poslední den Oscara Juliuse Granta III, kdy by chladně zastřelen do zad policistou, který vypověděl, že si spletl pistoli s taserem. Scela jistě film vznikl hlavně díky vlně protestů, který se krátce po střelbě v USA konal. Předpokládám, že jinak by to upadlo v zapomnění. Co ale musím uznat, že hlavní představitel Oscara - Michael B. Jordan se na roli velmi dobře připravil a skvěle zahrál. Nic nenechal náhodě, nicméně nemůžu dát plnou palbu, protože i když tragický konec je jistě smutný, filmaři udělali z Oscara skoro svatého, ale upřímě on žádný svatoušek nebyl. 4*(5.1.2014)

Tento vysoce kvalitní nezávislý snímek pojednává o jednom dni obyčejného černocha nižší třídy, který se snaží po nápravě vést spořádaný život.. Oslava Silvestra v ulicích San Francisca se mu však stává osudným.. Kdyby nebylo tragického konce, tak by se film zdál příliš jednoduchý, místy nudný, nezajímavý, ale pod tíhou faktů, které nám servíruje již v úvodních titulcích filmu amatérské video, vyznívá už od první chvíle velmi osudově.. Líbí se mi propojení postav v příběhu..(17.2.2014)

To, co z vás vymačká všechny emoce, trvá bohužel asi jen posledních patnáct minut...do té doby sledujeme prázdný den obyčejného černošského mladíka. Škoda, závěr filmu byl opravdu povedený a emotivní, ale do té doby to bylo opravdu jen mlácení prázdné slámy.(16.2.2014)

• Bobik9

Přemrštěně vysoké hodnocení. 69% je skutečně moc. Je to film bez atmosféry, který nevypráví vůbec o ničem. A přesto, že ten konec je smutný a je mi Oscara líto, tak si nemyslím, že byl jeho příběh natolik inspirativní, aby z něj vznikl takhle úspěšný snímek. Michael B. Jordan je dobrý, ale nijak zajímavý. Melonie Diaz mě bavila trošku více a Chad M. Murray a Keevin Durand neměli velikou roli (bohužel). Zajímavé okamžiky by se daly stlačit do 30ti minut a ničemu by to neuškodilo, ba naopak. Slabší 2*. Nehodnotí se lidský osud, ale film!(1.12.2014)

70% ... O obyčajnom černochovi, ktorý chcel zmeniť svoj život, no farba jeho pleti ho vopred odsúdila. Materiál vhodný k aktuálnemu dianiu v americkej polícii. Scenáristicky miestami trochu odfláknuté, ale inak emocionálne silné. A chápem použitie handy cam pre dosiahnutie väčšieho realistična, ale s výnimkou policajnej scény sa sem vôbec nehodila.(16.5.2015)

Moje srdce už za sociálne kauzy nekrávca ako kedysi, ale filmy z podobného prostredia mám aj tak stále rád. Obyčajní ľudia, obyčajné problémy a modrogolierová strana Ameriky. Z času na čas je fajn vidieť ako vyzerajú príbytky a životy pracujúcej vrstvy a pripomenúť si, že aj USA nie je len krajina snov. Nemám potuchy nakoľko tvorcovia Granta prikrášľujú a romantizujú, a väčšinou takéto veci beriem s rezervou. Z informácií na wikipedii to vyzerá, že policajti situáciu naozaj nezvládli, hoci pravda je, že Grant a spol. pri zadržaní nemuseli klásť dosť výrazný odpor. Nuž, horúce hlavy, chaos, menej inteligencie a čo-to alkoholu asi spraví svoje. Každopádne pozerateľná záležitosť k hodnovernosti ktorej sa definitívne nevyjadrím.(17.8.2014)

Jak to tady čtu, tak se lidem nelíbí, že je ten tragický příběh předkládán tendenčně. A asi by se v tom jakási manipulace dala vidět... to by ale nesměly být k dispozici informace o vězeňství v USA. Stačí si totiž přečíst novinové titulky "Čtvrtinu vězňů na světě zadržují v USA", "USA mají druhý největší podíl vězňů na počet obyvatel", a rázem pochopíte, že se na americkou realitu díváte z evropského -a tedy neadekvátního- pohledu. Schválně si zkuste o tom tématu něco zjistit (doporučuju tenhle článek); pak už se nebudete zabývat tím, jestli filmaři vykreslili zrovna tohohle černocha z Fruitvale věrohodně, nebo ne. Americký policejně-soudní aparát totiž vyrábí podobně nespravedlivých příběhů tuny.(10.8.2017)

3,5*(1.1.2014)

Moc se mi nelíbí, jakým způsobem si Coogler diváka už od začátku zpracovává. Za pomoci laciných triků mu naprosto nekriticky vnucuje, že i když Oscar podvádí manželku a prodává drogy, je to vnitru dobrý člověk, což s přispěním Jordanova charismatu zákonitě musí vyústit v to, že divák si k postavě vybuduje sympatie a po šokujícím závěru bude znechucen a plný uměle vybudovaných emocí. I přesto ale musím uznat, že je Fruitvale Station interesantní, výborně zahranou a na debut překvapivě sebevědomě zrežírovanou záležitostí, která trpí jednoduchým a příliš předpojatým scénářem, a je na můj vkus přeci jen až moc velkým kalkulem.(9.1.2014)

solidní malý film,který je velmi dobře a líbivě natočen a táhnou ho slušní herci (Michaelu B.Jordanovi se nedá upřít charisma).Bohužel pro mě to celé až moc smrdí kalkulem a tvůrci moc dobře vědí,na co se diváci (hlavně v americe) chytnou.Po tom co jsem si během svátků zopakoval Help a přidal k tomu Danielsova Komorníka je v rámci trojboje o utiskování černochů tohle nejslabší kousek...70%(1.1.2014)

• filokk

V Sundance to vyhrálo hmmm, tak to asi všichni porotci byly pěkně sjeti. Moc obyčejný příběh typka co to na konci schytal(9.12.2015)

• toffy

Film o tom, ze na posraneho este aj zachod spadne a o tom, ze nie kazdy film, na ktoreho zaciatku sa objavi "podla skutocneho pribehu" musi byt top trhak a vsetci mu udelime minimalne 4*. Zaverecnych 15 minut bolo uzastnych, ale nezachranilo to hodinovu nudu predtym. Bohuzial.(2.6.2014)

Lehce sterilní drama.(15.4.2019)

2/3 filmu vlastně taková obyčejná nuda, jenže na konci zjistíte, že to vyprávění má smysl a zůstane vám navíc na jazyku pachuť hořkosti...70%(23.2.2014)

Poslední den v roce a zároveň poslední den v životě Oscara Granta. Za tu hodinu si k němu divák celkem udělá vztah a té pohádce, že zrovna dneska se z drogového dealera stal milující otec rodiny, i celkem věří. Ale až moc to v tom závěru tlačilo na city. 6/10(12.1.2014)

řemeslně znamenitá indie záležitost (!) určitě bych to zvlád -ve smyslu: nemusej mě jako diváka šetřit- i víc na dřeň, ale ..emoce převažujou.. 80%(24.4.2014)

Vcelku zajímavý film o jedné nešťastné události do které byl zapleten černoch a policajti. Popis celé situace se zdál věrohodný, i když člověk nkdy neví. Samotný incident byl asi natočen jak se opravdu stal neb to natočilo několik lidí na svůj telefon. Po této události nastaly v Oaklandu velké nepokoje, ale ty film už neřeší a nezmiňuje, což je škoda.(23.6.2014)

Protože víte, jak film skončí, pořád čekáte na ten zlom. Já se tedy přiznám, že mě Fruitvale lehučce zklamal. I když M. B. Jordon byl úžasný. Po celý film jsem sledovala jeho rozporuplný život, až nejednou přišel konec, a mě to všechno zasáhlo. Ta šílená nespravedlnost, a zničený mladý život. Přesto však se na tu gradaci čekalo až příliš dlouho.(31.1.2015)

Víme, co se stane, už v úvodu. Pak začíná film - v podstatě vyprávění toho, jak vypadal jeden den jednoho černocha, který...film má poměrně velkou reklamu...a já se ptám proč? Co je na něm tak zajímavého, jedinečného? Jasně, je to natočeno bezchybně, herecké výkony jsou dobré, hudba taky...nicméně takových filmů je prostě dvanáct do tuctu. Ničím nevybočuje, nic zajímavého Fruitvale Station nesděluje, kdyby to byl opravdu dokument, možná bylo lépe...takhle ztráta času a filmového materiálu.(4.7.2013)

Pomalej rozjezd až jsem se bál, že nic nepřijde a nakonec přišlo a dávka emocí se dostavila taktéž. Docela se divim, že podle toho co se stalo ten film neni trochu delší a s kauzami policistů atd. Ale pro zjištění této tragické události tento životopisný film postačí. 75%(30.1.2014)

Jeden deň v živote mladého muža, ktorému sa v živote podarilo urobiť zopár hlúpostí. Teraz, keď má rodinu a už vie, čo je pre neho dôležité, má zase smolu, ale ten druhý má zbraň.(7.3.2016)

Oscar goes to the town. Final countdown of his life. V jeho jméně varovný signál byl. Měl raději jet svým vozidlem motorovým. Teď se za ním dveře zavřely a rodina kar vystrojí.(20.7.2017)

To je úžasné dílo - většinu filmu trávíme s jedním borcem a procházíme s ním jeden jeho den - člověk by řekl "vesměs o ničem" - ale je to tak parádně natočené, že se člověk nenudí ani chvilku. Kus opravdu dobré filmařiny.(12.7.2013)

Príbeh, ktorý je v USA na dennom poriadku....a určite to nie sú len blbé náhody.....against racism!!!(2.1.2014)

Nejako mi uniká zmysel tohto filmu. Vzhľadom k tomu že zachytáva posledný deň v živote Oscara tak nevidím dôvod k celovečernému spracovaniu, pretože film ma kvôli tomu problémy s tempom, jednoducho sme svedkami dosť nudných aktivít v živote obyčajného človeka a ešte k tomu aj udalostí, ktoré sa určite nestali, ako tá so psom...Ďalej mam problém s tým, že tento film sa snaží zobraziť Oscara v čo najlepšom svetle(nerobí z neho úplného mučeníka, ale aj tak...), aby v divákovi vyvolal čo najväčšie emócie a to mi príde ako jediný cieľ filmu. Ja som jednoducho nebol schopný súcitiť s hlavnou postavou, pre mňa to bol stále malý drogový díler, ktorý podvádzal priateľku a nebol schopný udržať si prácu a iba v období pred novým rokom sa rozhodol, že sa polepší... Hodnotenie: 5.8/10(6.1.2014)

"Když jsem dostal od rodiny povolení zfilmovat tu událost, necítíte v tu chvíli nějaké břemeno, jako spíš velkou zodpovědnost. Tak to má ale každý filmař, který se do něčeho takového pustí, hlavně pokud jde o komunitu, která je mu blízká a má ji rád. Přijde vám, že jste nad tím získali určité vlastnictví. Cítíte, že je to hojící se rána a vy nechcete jít nějakým způsobem proti tomu nebo to tříštit. Mně zajímal pouze příběh toho kluka, který pocházel ze stejného místa jako já a byl zhruba ve stejném věku. Nešlo mi vůbec o tu střelbu, jen o ten lidský příběh." - Ryan Coogler(9.7.2013)

Takhle nějak vypadá rozporuplný film. Buďto vás to vtáhne a pohraje si to s vašima emocema, díky čemuž napálíte vysoké hodnocení nebo si naopak uvědomíte, že tohle se prostě stává a to na mnoha místech světa a každý den a tohle je tak jeden z bezpočtu případů, takže nic extra. Když to všechno skončí, zjistíte totiž, že asi tak hodinu z celého snímku (doslova) sledujete "poklidný " život "průměrného" amerického občana a na konci je pak výborně udělaná scéna na 10 minut. To je vše. Takže co s tím? Osobně zůstávám někde mezi, moc hezky zpracováno a zahráno, ale to téma je pro našince takové nic neříkající (uživatel Dadel to zde přesně vystihnul). 3*(24.12.2013)

Ta prehnana snaha vykreslit Oscara ako dobraka od kosti, mi casom zacala trochu prekazat. Na druhej strane prave vdaka tomu koniec o to viac zamrzi :-/(6.1.2014)

Nešťástný incident, který dal vzniknout tomuto filmu sám o sobě není až tak zajímavý (ne, že bych se na to díval jakože nic, ale vesměs to byla shoda náhod + policejní brutalita (ale zdaleka ne ve své nejhorší podobě)). Natočit okolo toho film pak může fungovat jen těžko.. a taky že to moc nefunguje. Film jako takový postrádá hlubší význam. Herci byli skvělí, ale dění filmu bylo prostě nezáživné a podstatných tam bylo vlastně asi jen 10 minut.(18.1.2014)

• Lobotomas

Pohádka od černoškého lidu pro černošký lid. Film se nesnaží čerpat z realného příběhu a ten poté představit divákům. Příběh přetvořen a zveličován. Pokud jste někdy někdo viděli řádění černoškého gangu, tak pochopíte jak vypadá realita :-)(26.3.2015)

Silný, no ničím ''výnimočný'' príbeh mapujúci jednu smutnú udalosť. Vďaka režisérovi je to zaujímavo natočené a vďaka Jordanovi výborne zahrané. Koniec bol zdrvujúci, no vyvolal vo mne aj hnev, že niečo takéto sa proste deje. Možno práve tento film niekedy k niečomu poslúži...(4.1.2016)

Prinúti Vás, si veľmi obľúbiť hlavného hrdinu a hlavne vďaka tomu sa na konci ,aspoň podľa mňa, nedá ubrániť slzám...(22.6.2014)

• Nail

Hrůza jaké to je v Americe a co si ty negři už dovolují. Zlaté časy bavlny.(30.6.2014)

• celticek

Absolutně nerozumím vysokému hodnocení. 80 minut života "Afroameričana" (abych byl korektní), na kterém vás nepřekvapí prostě vůbec nic. Kdyby to mělo 10 minut, tak bude efekt stejný. Šokující je spíš to, co za vraždu 1. stupně fízl vyfasoval. Moc se tlačí na pilu. Zbytečně.(7.4.2019)

Zajímavá událost v koukatelném zpracování, u které je určitě dobře, že o ní vznikl film. Na druhou stranu to brnkání na city bylo na mě až příliš.(10.7.2013)

Geniální film.(4.1.2014)

Aj keď je to životopisná dráma, tak musím povedať, že sa to neskutočne ťahalo...bude to znieť blbo, ale toto dielo je pre mňa nezaujímavé. Herecky síce zvládnuté, ale nezaujímavé. 45%(14.11.2016)

• Sundance.cz

Zpravidla nečtu recenze ani se nedívám na trailery. Vše je pro mě překvapením a maximálně mi ve filmu prozradí, že se jedná o film podle skutečné události. I Fruitvale jsem tak sledoval. Nevěděl jsem kdo co proč jak. A možná proto jsem se 80 % první části filmu nesžil. Určitě tím nechci shodit tragičnost, ani herecké výkony, to naopak. Ale tak nějak jsem místo těšení se "jak to dopadne" shlížel film ve stylu "tak co se v tom filmu konečně stane?". Přišlo to, na konci, jako by vás probudili ze spánku...Za mě rozporuplných 50 % (**)(25.3.2017)

• WhiteDuke

Another Sundance Movie.(8.2.2014)

Nečekejte žádnou zápletku, žadný propracovaný příběh, žádný klasický dějový vzorec. Film zachycuje jeden den v životě hlavního hrdiny, který vrcholí nešťastným střetem s policií. Nic víc. Navzdory příběhové jednoduchosti má Fruitvale jedno velké plus. Když ho sledujete, sálá z něho opravdovost prostředí, obklopujícího Oscara na jeho jednodenní životní pouti. Ať již se jedná o jeho rodinu, přátele nebo město jako takové, vše má nádech autenticity, která je přítomna v každém záběru. Bezpochyby je to zásluha všech herců vyskytujících se v hlavních i vedlejších rolích a samozřejmě samotného režiséra. Díky tomuto si mně film udržel až do konce. 6*/10(8.3.2014)

Realistický a silný film.(21.7.2017)

Těsně po shlédnutí jsem trochu přemýšlel, zda vůbec něco k tomuto filmu napíšu. Skutečný případ je děsivý a popisuje jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. K této události se ale nechci moc vyjadřovat, každý to viděl, každý ví co se stalo, tak proč by. K filmu - myslím, že se povedlo vybrat až mrazivě totožné herce ohledně vizáže, kteří se i dokonale dokázali vcítit do filmové role a celý příběh na mě působil nesmírně skutečně. Na to, že jde jen o to, že nevinného chlapa zastřelil policista před mnoha cestujícími v metru, Ryan Coogler dokázal udělat z tohoto momentu film, který je koukatelný a děj vás vtáhne. Film se mi hodnotí složitě, jelikož se mi konečná situace děje nelíbí a tudíž hází trochu obraz i na celkový dojem z filmu. Pokud bych se měl držet jen hodnocení kvality filmu, tak musím dát čtyři hvězdy - 75%.(17.1.2014)

První polovina filmu je charakterovým vykreslováním hlavní postavy. Když už začnete zívat , protože se nic neděje, přijde teprve hlavní děj. Drama, ve kterým si nikdo nic nepřibarvuje a o to skutečnějš působí. Kdyby se příběh věnoval víc dramatické zápletce, dalo by se z toho vytřískat asi víc. Takhle je to smutně končící příběh s velkým dopadem, o čem mluví i poslední minuty, který teprve vtáhnou do autentičnosti celý story.(7.3.2014)

65% nějak jsem jim tu pohádku nežral. :-((26.7.2017)

Řekl bych, že je to celkem emoční záležitost.(1.9.2017)

65%(11.10.2018)

Napřed ten příběh lehce pluje a najednou, když už zapomenete co bylo na začátku, vás vytrhne z pohody. Donutil mě najít si na internetu více informací o Oscaru Grantovi a o tom co se 1. 1. 2009 stalo.(8.7.2013)

• Taarg

Film, u kterého vás bude zajímat více realita (tedy události ve Fruitvale), než samotný snímek. I když je poměrně akčně natočený, představuje hlavního hrdinu přes jeho předchozí prohřešky jako nejhodnějšího z hodných. Nikdo takový však reálně není. Jde jen o subjektivní pohled jedince... Kdyby se ho snažil Coogler méně "posvěcovat", mohl vzniknout hodnotný film.(16.7.2013)

Jak moc je život nespravedlivý nebo je až moc spravedlivý? Tož otázka ... Šokuje a v člověku až mrazí, ale ve filmu je i další rovina než jen oběd napraveného černocha.(23.11.2013)

Naservírovaný koncept funguje, to je podstatné. Po tom, ako to bolo v skutočnosti pátrať nebudem, ale určite by boli odchýlky. Stačí si hneď za tým pustiť Blue Caprice a hladina bude vyrovnaná.(31.12.2013)

True Story ve všech ohledech (bohužel)(6.1.2014)

Ďalší podarený film zachytávajúci silný skutočný príbeh. Troška pomalšie sa rozbieha, ale po chvíli vás musí zaujať príbeh mladého muža, ktorý sa zhodou okolností ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a malo to pre neho fatálne následky.(16.1.2014)

Trochu zbytočne dlhý rozbeh filmu pri už tak krátkej stopáži. Dobrý príbeh, ktorý je však zrejme problém sfilmovať ako celovečerný film, aj napriek tomu však výborné spracovanie, dobrý Jordan a celkovo zaujímavý skutočný príbeh kde prišiel o život kriminálnik, no nie jeho zásluhou a skutočne o neprimeranom treste pre policajta.(2.2.2014)

naprosto nesouhlasím s tím, že by to bylo podbízivé. Naopak, bylo to velmi uměřené. Viděli jsme zdánlivě obyčejný den Oscara Granta, s prostřihy do minulosti, tak, aby mohl divák pochopit jeho osobnost. Rozhodně zde nebyl vykreslen jako nějaký svatoušek, ale jako někdo, kdo neměl úplně na růžích ustláno, kdo dělal pitomosti a měl průšvihy, ale na druhou stranu to nebyl v jádru hajzl. Celý film směřoval neodvratně k tragickému konci, díky předešlému seznámení s hrdinou a jeho okolím bylo finále filmu velmi emotivní. Nepřijde mi na tom nic divného, ani přehnaného, zvlášť když nejde o nic menšího než smrt člověka a to ne jen tak ve filmu, ale ve skutečnosti. Velmi kvalitní snímek, který zřetelně ukázal, že ve Spojených státech rasový problém stále přetrvává, i když v trochu jiné podobě než před padesáti lety.(10.6.2014)

• Saxos

Proč vlastně k celé tragédii došlo. Dva bývalí kriminálníci se začali rvát v metru. Následnou nezvládnutou akcí drážní policie pak došlo až k nejhoršímu. Mě říct policajt kdekoliv ve světě ať si dřepnu a držím hubu, tak sebou fláknu do půlmetrovýho bahna a nevyjde ze mě ani pšouk. O to ještě rychleji jestli bych byl bejvalej trestanec, kterej se chce v posledním dnu v roce polepšit.(1.8.2014)

Nie som uplne presvedceny, ze bol az taky "napraveny", ako lici film a ze ho strelili, ked uplne nic nerobil. Tiez poticka vo vlaku mohla mat uplne iny uvod a zaver a to uz potom sa dostavame k otazke, ci chlapec moc nemachroval. Mozno som nepsravodlivy, ale vnimam to ako paralelu k nasim tmavym, kedy on vas zapichne a vy ste vinny, lebo ste tam nemali byt!!!(19.9.2014)

Hodně silný debut od Cooglera a Spike Lee bude mít určitě radost, že má následovníka. ___ Na poli jednoho zdánlivě obyčejného dne výborně vykreslený charakter chybujícího mladíka snažícího se znovu postavit na nohy, který ale nakonec ukazuje, že jakmile jste v Americe mladý černoch se zápisem v trestním rejstříku a nemáte velkou kliku, jste v podstatě v háji. Výtečný kus angažované filmařiny, ale pořád si myslím, že ta etuda se psem je dost těžkopádné "foreshadowing" a moc tam celkově nezapadá. PS: Po tom, co jsem viděl Fruitvale Station a Creed, si troufám říct, že Michael B. Jordan je jeden z nejzajímavějších herců své generace.(19.4.2016)

[48. MFF Karlovy Vary] Nevím, zda jsem měl přehnaná očekávání, nicméně debut Ryana Cooglera není příběhem o nápravě mladého drogového dealera Oscara Granta, ale o duchu soudržnosti jeho famílie. Zdůrazňování rodinných hodnot (nevím, kolikrát už jsem v americkém filmu slyšel výrok o tom, že chlapeček/holčička by neměl/a vyrůstat bez táty) tu bohužel převažuje nad tématem rasové segregace a policejního násilí, které po Oscarově smrti spustilo v Oaklandu vlnu demonstrací. Přízrak amerických příběhů jménem „rodina na prvním místě“ doprovází i hrdinův pobyt ve vězení, kde mu jeho matka při návštěvě sdělí, že nad ním láme hůl. Líbila se mi ale nervní kamera nalepená na těla postav a také vhled do života "černých ovcí" v kalifornském Oaklandu činí z Fruitvalu docela solidní debut.(9.7.2013)

Snímek, ve kterém je 90% procent času určeno pro stotožnění s hlavním hrdinou, je velmi dobrým příkladem toho, že klišé je již dávno přežitým ''fenoménem''. V tomto kusu ho opravdu moc není. Pokud se Vám stane že zapomenete na úvodní autentické video (tak jako se to stalo mně), konec Vás dostane do kolen. Jediné co mi vadilo, byl způsob jakým do filmu zakomponovali flashback, který tam byl podle mně zbytečně. Kdyby film začínal autentickým videem, pokračoval scénou ve vězení a poté skočil o těch několik let dopředu, byl bych mnohem šťastnější.(13.8.2013)

Asi jeden z nejlepších filmů letošního festivalu v Karlových Varech (2013). Skvěle pojatá režie, která si získá srdce diváka a smrt Oscara se je díky tomu citový zážitek. Bohužel u nás velmi opomenutý film.(15.12.2013)

Filmařsky mě to nijak neohromilo... Samozřejmně příběh samotný to táhnul už od prvního "mobilního záběru", ale mě to nestačilo. Američané by se měli stydět, do jednoho, za to, že dopustili aby se z nich za ty léta, jejich vývoje, stal takový hnusně rasistický agresivní národ! ...75%(6.1.2014)

Za scénu se psem dávám o hvězdičku méně. To si mohli odpustit.(8.1.2014)

Skutočný príbeh o bývalom černošskom drogovom dílerovi ktorý sa po odsedení svojho trestu chce zaradiť opäť do bežného života a vrátiť sa k svojej priateľke a dcére. Avšak v novom začiatku sa mu stane osudný stret s políciou na Silvestra . Hodnotenie 68%(16.1.2014)

• 111a111

WTF?? Čo som to zase kurva videl?!?? Zase so mnou vyjebali títo pseudokritici bez štipky súdnosti, čo tu tak brutálne nadhodnotili takútu pičovinu až do červených čísel. 70 minút ukrutnej nudy o nejakom pologramtnom imbecilovi, ale pozor!!, hlboko v srdiečku je dobrý, to ten zlý svet plný predsudkov ho zkazil. Potom dostane nakladačku od hnusných rasistických policajtov, a na koniec daľších 10 minút nechutnej patetickej nudy z ktorej by som grcal!! Keby ho trafil lepšie a hneď tam by to skončilo, možno by to bolo na jednu *.(21.1.2014)

Policejní stát. 2 roky ? po 11měsících propuštěn ?? opravdu ? To je neskutečný....(18.6.2014)

Výborne spravený príbeh ale určite prikrášlený a pritiahnutý za uši. Nejedná sa mi o policajtov ale o hlavného hrdinu ktorý bol trošku viac v pozícii obäte.(4.8.2014)

• joywork

Aniž bych chtěl nějak nadržovat americkým policistům, všichni víme, s čím se tam denně musí střetávat a že jedna chyba na jejich straně a mrtví jsou oni. Takže pokud se dokážete vžít do role mladého bílého policisty na Nový rok v podzemce, který je obklopen stovkami podnapilých a zdrogovaných černochů, musí čelit přesile sice neozbrojených ale verbálně i fyzicky útočících zadržených, tak je vám jasné, že k chybě (byť fatálního charakteru) je jen kousek. Ti zadržení černoši se chovali jak na Václaváku v Praze, kde si ke zdejším strážcům zákona mohou dovolit turisté mnohonásobně více. Takže největší vinu bych hledal u zadrženého černocha, kdyby dodržoval pokynů policie, nic by se mu nestalo. Stejný výrok bych napsal, pokud by byl zastřelený hrdina filmu bílý, žlutý či Rom. Film mne svým dějem nijak neoslovil.(5.8.2014)

• tomino28

Je šokující, jaké příběhy mohou být skutečné a konec byl velmi intenzivním zážitkem, ale bohužel nedokázal vynahradit dlouhé čekání na "akci". A to i přesto, že slabá hodinka a půl je znakem toho, že tvůrci nechtěli snímek natahovat. Osobně bych vyměnil scény před onou událostí za možnost hlouběji se ponořit do děje následujícího po zásahu, zde ovšem Fruitvale končí, a to je škoda.(24.8.2016)

A opravdu to byl ve skutečnosti takový sympaticky působící rošťák, co se zrovna úplnou náhodou rozhodl, že se teda jako už fakt změní k lepšímu, a zrovna, jak na potvoru, ho sejme policajt, co si úplně náhodou spletl paralyzér se skutečnou pistolí pro velký kluky, s takovou, co opravdu střílí vostrý? OMG! No ale i tak to byl velice sympatický film.(28.3.2018)

Vůbec mi nesedlo, že režisérovou ambicí byla hlavně reinscenace událostí ve Fruitvale Station a sblížení nás diváků s Oscarem Grantem, abychom inkriminovanou událost prožili co nejhlouběji. Protože ona situace má "jenom" pár minut. Většina filmů podle skutečných událostí pojednává o dlouhodobých příbězích - trvajících několik hodin nebo let. No a Fruitvale incident trval pět minut, takže těch zbylých 80 minut filmu je vygenerovaných podle výpovědí rodiny, přátel, právního zástupce atd. (zdroj Wikipedie, samozřejmě.) A jak moc je ta hodina dvacet pravdivá nebo zidealizovaná, to se nikdy nedozvíme. Truchlil Oscar nad psem? Hrál si s dětma? Pomohl třem dívkám na záchod? Pomohl slečně s výběrem ryby? To teda těžce pochybuju... Třeba jo, co já vím, ale ten dojem manipulace z toho stejně čiší až moc.(5.1.2014)

Výborne urobené. Ako sprostý poliš zabil sprostého černocha.(15.2.2014)

• liBOREC564

Film o tom, jak jeden trestanec a prodejce drog s partou dělal bordel, lže policistovi, že ve ve rvačce nebyl, v přesile se navážejí do policistky a když neuposlechnou oprávněnou výzvu ať zůstanou sedět (což v té situaci 5 na jednu policistku chápu) situace eskaluje a oni se pořád chovají jako s odpuštěním prasata. Nemohou se divit, že ve vypjaté situaci dojde ke zranění a smrti. Hlavně, že je jasné, že má malou dceru a je to hrdina. Asi jsem ten film a příběh nějak nepochopil. Po filmařské stránce dobré, herecky i střihově zvládnuté dobře. Ale to podání bylo opravdu překroucené.(12.6.2014)

viděno na 48. MFF KV 2013(3.7.2014)

Jo, jsem rasista. Fakt hodně nesnáším tu naší povýšeneckou bílou rasu. Je mi zle.(24.3.2018)