Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

špaček421 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film, ve kterém hraje Gojko Mitič náčelníka. Což neznamená nic moc, většina jeho filmů je stopro stejně příšerná jako ty dva, co jsem viděl (nevěřím, že bych narazil na jediné dva hrozné kousky). Jinak je to film, ve kterém mi padouši nevadili a kromě Vinnetoua jsem měl chuť všechny hrdiny zabít. Ať už Old Surehanda, který evidentně Briceovi leze na nervy, pořád machruje, každého žoviálně plácá po zádech a šťouchá do břicha a dokonce si dovoluje pochybovat o stříbrné pušce! Nebo jeho parťák Old Wabble, na zabití od začátku. Miss Helmersová má sice výstřih hlubší Grand Canyonu, ale je protivná jak činže, a Götz George coby syn lovce medvědů? Nafoukaný frajírek, co pořád něco přeskakuje. Na záporné straně zaujme asi jen falešný kněz, šéf bandy Sieghardt Rupp je poměrně nudný padouch. Ale jinak je film poměrně zábavný. Alfred Vohrer točí rychleji než Reinl. Pro Reinla jsou typické dlouhé záběry a pomalé švenky, Vohrer stříhá rychleji, ale film nakonec nic moc neřekne. Nemáte z něj žádný dojem. Snad jen ten souboj na konci je zpestření. A je tu i Terence Hill, ale vlastně jen v podstatě v komparsu. Jinak mě tak napadlo, v Old Shatterhandovi divák měl možnost vidět nahou indiánku skákající z vodopádu. Tady se musí spokojit jen s indiánem plavkách skákajícím z téhož vodopádu :) A pobavili mě bandité jménem Rod a Stewart. "Nemusíte se bát, vždyť jsem tu já!" (Old Wabble) ()

Everyone 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv byl Vinnetou v mých dětských letech srdeční záležitost a Poslední výstřel jsem i oplakal, tak po zhlédnutí prozatím neviděného dobrodružství při osidlování (Jugoslávie :-)) s názvem Mezi supy jsem byl upřímně zklamaný. Kolikrát si říkám, že některé emoce se stávají světlejšími a zářivějšími jen díky faktoru času, možná ale jsem neměl to štěstí a narazil jsem na paskvil. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Je možné, že je tenhle film mnohem věrnější knižní předloze než třeba Poklad na Stříbrném jezeře, sama to těžko posoudím, protože z kížek jsem četla jenom ten "Poklad", který s dějem filmu opravdu nemá moc společného, ale tohle se podle mě prostě nepovedlo filmařsky, stejně jako spousta později natočených mayovek. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Old Surehand má možná přesnou mušku, ale jinak je v každém okamžiku na přesdržku. A není sám. Mezi supy se slaboduchým dějem potácí celé zástupy idiotů, kteží pronáší dementní věty nedávající smysl stejně jako nedávají smysl jejich skutky a myšlenkové pochody. Ať už jsou to lovci medvědů, Supové nebo indiáni. Posunují se ochornicky sepsanoui kompilací Syna lovce medvědů a Ducha Llana Estacada od jedné trapnosti ke druhé a mezi nimi se bezradně motá Pierre Brice se zoufalou zachránit alespoň zbytky atmosrféry a poetiky typické pro filmové mayovky. Tohle bylo hodně slabé. ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Stewart Grander se nové role Old Surehanda ujal skvěle a vlastně mě bavil. Vůbec to už nemá kvality prvních filmů, přesto bych to zas až tak nehanil. Skvělá atmosféra divokého západu, má to svůj nadhled jako vždy, jednoduchý ale chytlavý příběh a zajímavé postavy. Nu a hlavně tu je Vinnetou, který ale už pomalu a jistě přechází na druhou kolej... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (30)

  • Medvěd, kterého na začátku filmu Vinnetou (Pierre Brice) a oba Baumanové (Götz George a Walter Barnes) loví, pocházel z nedaleké vesnice, kde byl držen od narození. Psi, kteří ve filmu doprovázeli lovce, se ho však báli. Jejich rozmrzelý majitel hodil po medvědovi kámen, ten se ovšem proti němu rozběhl a na poslední chvíli byl zastřelen. Filmaři se tak museli spokojit s neúplnými záběry. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Jméno Terence Hill se v titulcích neobjeví. Tehdy vystupoval pod svým skutečným jménem Mario Girotti. (ČSFD)
  • V lyžařské oblasti Plataku byla postavena vesnice Šošonů. Většina vigvamů byla použita z nedávného natáčení Rudého gentlemana. (hippyman)

Reklama

Reklama