Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Historik 

všechny recenze uživatele

Neodmyslitelnou složkou úspěchu Reinlových mayovek je spojení dvou charismatických hlavních představitelů Pierra Brice a Lexe Barkera. Jakmile se tato dvojice rozdělila, ztratily filmové mayovky část svého kouzla. Zajímavé je, že jako životnější a vůbec kvalitnější se ukazují filmy, v nichž vystupuje samotný Lex Barker. Filmy se samotným Bricem jsou slabší. Barkerovi možná pomohla i změna prostředí, nemusel jezdit pořád kolem jednoho vodopádu a kolem jedné skály, také se tu více obměnili herci. Jistě byly orientální mayovky i lépe napsány a natočeny. Ty další americké mayovky už zřejmě neměly být vůbec natočeny, zbytečně devalvují kouzlo trilogie a stříbrného jezera. Jsou šité horkou jehlou. To, co se možná ztratilo v době mayovkománie, kdy byli lidé ochotni nad lecčíms přimhouřit oko, už je dnes bohužel, jasně vidět. Ta kvalita tu chybí. Mezi supy se ještě dá vidět, ale není to film, ke kterému by se člověk vracel. ()

IsaacNewton 

všechny recenze uživatele

Tomuto filmu jsem se velice dlouho vyhýbala, protože jsem kdysi zahlédla jednu část s Old Surehandem a to mě velmi odradilo. Po nějaké době jsem se však rozhodla dát filmu šanci a opravdu to nebylo tak strašné, jak jsem očekávala. Vyhovovala mi hudba, Pierre Brice jako Vinnetou a několik nových postav, prostředí a celkem i příběh (hodně zajímavé spojení několika Mayových děl). Na druhou stranu byl ve filmu velmi slabý záporák a hlavně- a to je hlavní problém filmu- nesympatický Stewart Granger jako Old Surehand (z toho gesta s tou rukou, které dělá při pozdravu, se mi dělalo nanic) který zde měl naneštěstí velké množství prostoru. Celkově na lepší 2 hvězdičky (po shlédnutí Petrolejového prince a krátké úvaze zvyšuji na 3) ()

Reklama

FireTight 

všechny recenze uživatele

Old Surehand a jeho vtípky, smích, kamarádíčkování a taky to nezapomenutelné gesto...Stewart Granger si zkrátka hrál svojí vlastní hru a do celého toho Mayovského Západu absolutně nezapadal. Možná ani nechtěl zapadnout, kdo ví? Škoda, bez něj by to byla vcelku povedená smíchanice několika knižních předloh! ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Skvělý původní dabing se spravedlivým náčelníkem Apačů a zálesáckým hrdinou Surehandem, kteří se tentokráte musí bok po boku postavit bandě zvané Supi, jenž plení farmy a přepadávají přistěhovalce z Východu, vede je proradný George Preston se svým úlisným úsměvem, který ho však přivede kam jinam, než do hrobu.. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že mezi těmi pravými supy se Vinnetou ocitl až tady na ČSFD. To je furt řečí, že tenhle díl není jako támhleten, támhleten zas jak ten tamten, tamten jako ten předtím a blá blá blá... Až budu doma potřebovat něco srovnat, ozvu se vám, fakt že jo. Jasně, tak se pořád dokola střídají ty samé ksichty a ustavičně se někomu jezdí v ústrety, ale jen proto, že Olda je tady Shatterhand a tam zas Surehand to přece poprvé nepolíbím a podruhé nekopnu do řitě, ne? Nevidím rozdíly. A i kdyby jich tam bylo třeba jako supů, i kdybych byl slepý jako náčelník Šošonů, tak jedině dobře, protože mám hned o jeden oblíbený film navíc. Domluvil jsem, howgh. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Délka filmové pásky přesahuje dva a tři čtvrtiny kilometru. (hippyman)
  • Natáčení filmu začalo 10. srpna a skončilo 15. října 1964. (hippyman)
  • Za rok od premiéry videlo snímku v Československu celkovo 893,568 divákov. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno