Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (37)

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968)

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

  • Snímek obdržel predikát Wertvoll. Za více než tři miliony návštěvníků v průběhu 12 měsíců získal Zlaté plátno, které mu bylo uděleno 14. října 1965 v Essenu u příležitosti premiéry Vinnetoua - Posledního výstřelu. Za komerčně nejúspěšnější film roku 1965 získal ocenění Bambi. (hippyman)

Petrolejový princ (1965)

  • Spoiler: Producent Horst Wendlandt původně zamýšlel, že se v závěru snímku setkají dvě ikony Divokého západu, které z mayovek známe: Old Shatterhand a Old Surehand. První jmenovaný měl spolu se Samem Hawkensem vystoupit v krátké scéně, která by předznamenávala připravovaný film Vinnetou - Poslední výstřel (1965). Plán byl takový, že se Vinnetou, Old Surehand, Old Shatterhand, Old Wabble a Sam Hawkens setkají u jezera Shelly a kantor Hampel pronese, že konečně našel tenora pro svou operu (totiž Old Shatterhanda). Posléze se skupina rozdělí, protože Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens odjíždí vstříc novým dobrodružstvím. K tomu zaznívá hlas vypravěče: „Old Surehand věří, že se jedná jen o krátké odloučení. Ještě netuší, že svého věrného přítele Vinnetoua vidí naposledy, že už nikdy nebude bojovat po jeho boku, neboť Vinnetouova duše již brzy přijde do věčných lovišť.“ Střihač Hermann Haller však o báječnosti Wendlandtova nápadu pochyboval a poznamenal si: „Objeví se Old Shatterhand a Sam Hawkens. K čemu? K čemu tak velkolepé a nudné finále? Celá závěrečná scéna je zdlouhavá, nezajímavá a nedůležitá. A do toho ještě hlas vypravěče, který dělá reklamu novému filmu Vinnetou - Poslední výstřel.“ Poslední nadějí na uskutečnění tohoto konce byl fakt, že jak Lex Barker, tak i Stewart Granger neměli kvůli práci na společné natáčení čas. [Zdroj: Kritiky.cz) (cheyene)

Reklama

Reklama