Vinnetou - Poslední výstřel

• Nový Zéland

• Austrálie

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1965, 89 min

Vynechání reprízy v televizi se rovnalo velkému prohřešku, ostatně jako v případě třech předchozích dílů „slavné čtyřky“ od Haralda Reinla. Konec udatného náčelníka se blíží, sám to cítí, jen divák celou dobu doufá (ač zná díl nazpaměť), že závěr bude vypadat přeci jenom jinak. Velký hospodářský rozmach láká do Středozápadu obrovské množství bílých přistěhovalců toužících po pozemcích. K těm jim pomůže banda spekulantů, pro které mají být indiáni jen drobnou překážkou. Vyvrcholení je poměrně příběhově pestré, rychle střídáme lokace (Santa Fé), nenudíme se, nemusíme sledovat množství naivních situací (dokonce i Sam Hawkens děj jakž takž někam posouvá), navíc je vše znovu vyvedené v zářivých barvách a širokoúhlém formátu. K tomuhle naivně bezelstnému pohledu na dávnou dobu pochopitelně dokonale sedí i pod kůži se vrývajícího hudba Martina Böttchera. A já vím, že budu tuhle sestavu z nekonečných dálav prérií hltat i za dalších deset let.(29.1.2017)

Když jsem byla malá holka, tak i mě se na konci filmu zhroutil svět, protože jsem dost dobře nechápala, proč musel tak udatný indiánský náčelník zemřít a teď, když si náčelníka Apačů připomínám díky reprízám, tak se snažím na závěr filmu připravit, ale to není možné, pokaždé mi tečou po tvářích slzy, když smrtelně raněný Vinnetou mluví ke svému bratru Old Shatterhandovi. Ještě musím vypíchnout jednu důležitou věc a tou je dabing, ten je totiž skutečně povedený a ne jako dnes.(3.8.2011)

Náčelník Vinnetou chápe, že se blíží pohroma. Poslední výstřel je patrně čtvrtou nejlepší vinnetouovkou se společné éry s Old Shatterhandem. Za tónů chytlavé a krásné melodie se pomalu rozjíždí příběh, na jehož konci usedá divácké srdce dnes stejně, jako když prožívalo tuto smutnou kapitolu v pěti, šesti letech. S odstupem času už si jen divák všímá více chyb a nelogičností v počínání nejen banditů, ale i samotného náčelníka Vinnetoua či jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Ze všech těch logických kiksů bych zmínil alespoň jeden, ten hlavní a fatální. Bandité obléhají skálu, na níž se pokrevní bratři s dalšími indiány a přáteli brání. Bandité střílí před sebe, na skaliska. Do zad či možná mírně ze strany se hrne vojenská kavalerie. Předpokládám, že banditům vpadnou do zad nebo do boku. Old Shatterhand zcela nepochopitelně vyhodnotí situaci tak, že vojáci netuší, že jdou těm lumpům na mušku, vystrčí většinu svého velikého těla z úkrytu a křičí "Pozor, budou na vás střílet!" Tímto vystavil riziku sebe, ale všichni víme, jak to dopadlo. Každopádně - myslím si, že by vojáci neměli přes dusot kopyt a střelbu šanci jej slyšet a hlavně sami přece slyšeli a viděli, že se tam střílí, tudíž jako profesionálové by neměli nikomu vletět do pasti. Atd. atd. Je to film, nemá cenu to tak moc řešit, muselo to takto skončit. Ale zpět k příběhu. Je smutný, silný, má spád a hlavní hrdinové si opět získávají diváky svoji neohrožeností, statečností a smyslem pro spravedlnost. Čím starší jste, tím více asi vnímáte celou tu situaci kolem Vinnetoua a začíná vám být jasné, že tohle prostě nemůže skončit dobře. Smyčka se stahovala až příliš rychle, dobře a jistě.(25.5.2017)

Ze všech čtyř zlatých Mayovek ten nejsvižnější a nejlepší díl. Scéna s hořící řekou mě vždycky dostane, scéna s koňmi propadajícími se do pastí ve mě budí nedůvěru, protože mám pocit, že se dost koní muselo poranit. Na svou dobu je skvěle a dost realisticky natočena. No a scéna s Vinnetouovou smrtí? Ach jo, slzičky kanou.(22.7.2012)

Dobrodružná klasika o apačskom náčelníkovi. Ako vo všetkých mayovkách sú hlavní hrdinovia neuveriteľne kladní a ich nepriatelia zákerní. Tento diel mi však pripadá zo všetkých troch najslabší, najrozťahanejší a najnudnejší a o triedu slabší ako Poklad na Striebornom jazere. S odstupom času sa pasce nachystané na protivníkov ako aj vyšmyknutia z nich javia ako veľmi naivné až detinské. Hlavný hrdinovia nielen svojimi vzletnými frázami, ale aj pri bitkách (najmä Lex Barker) priveľmi prehrávajú. Samotný strih je výrazne „deravý“. Film však treba vidieť v kontexte doby kedy vznikala. Možno sa to nezdá, ale je to už 40 rokov. A aj napriek viacerým nedostatkom, ako keď Winnetou dostrieľa a zahodí prázdny revolver (veď čo – nabudúce si kúpi nový), je pravda, že trilógia už asi naveky zostane etalónom na Winnetoua. Nech by sa natočila akákoľvek verzia, asi sa bude porovnávať s týmto filmom a asi jej vždy bude „niečo“ chýbať. Či už Pierre Brice, Lex Barker, Ralf Wolter (Sam Hawkins), atmosféra filmu, nádherné scenérie Národného parku Plitvice alebo len jednoducho povestné „Můj bratře.“ *** 1/2(12.1.2004)

• - Apačské pueblo bylo nově vystaveno, avšak podle starých plánů z filmu Vinnetou I (1963). (hippyman)

• - Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU III. Dánsko: WINNETOU I DODENS FAVNTAG. Francie: WINNETOU III. Velká Británie: THE DESPERADO TRAIL. Holandsko: WITTE BUFFEL VALT AAN / WINNETOU TEGEN WITTE BUFFEL. Itálie: DESPERADO TRAIL. Jugoslávie: OPROSTAJ VELIKOG POGLAVICE (VINETU III. DEO). Rakousko: WINNETOU 3. TEIL. Polsko: WINNETOU III. SERIA. Švédsko: DESPERADOS I VÄSTERNS. USA: THE DESPERADO TRAIL (hippyman)

• - Stejně jako Poklad na Stříbrném jezeře a Vinnetou 1. a 2. díl, obdržel i tento snímek cenu Bambi za "obchodně nejúspěšnější německý film roku 1966" a Zlaté plátno za více než 3 miliony návštěvníků v průběhu dvanácti měsíců, které mu bylo uděleno 19. srpna 1966 v Essenu při příležitosti premiéry filmu Vinnetou a míšenka Apanači (1966). (hippyman)