Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (377)

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Netajím se tím, že jako malý kluk jsem Vinnetoua hltal plnými doušky. Všechny díly o náčelníkovi Apačů znám nazpaměť, na karnevaly jsem chodil v masce buď samotného Vinnetoua anebo jeho bílého bratra Old Shatterhanda, doma jsem běhal v obýváku s čelenkou a dlouhou parukou, schovával se za gauče a vařečkou střílel zlé bandity. Pierre Brice a Lex Barker mi utvořili modly. S odstupem času vnímám tu naivitu, utopii, místy až přehnanou snahu o vyjádření gentlemanství. Jistě, nejsem slepý. Ovšem, ty vzpomínky na dětství... Poslední výstřel je zcela určitě nejpovedenější ze všech Mayovek, to mi taktéž nikdo nevymluví. Jedna dlouhá a nabitá idiánská jízda. Chuť slz, které jsem vyplakal na konci, nikdy nezapomenu. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Poslední výstřel je třeba chápat jako mayovku, tzn. je stejně jako ostatní příběhy idealizovaný. Ale na tom není vůbec nic špatného. Přesně to člověk potřebuje: vyzdvihnout dobro a odsoudit zlo, oslavit statečnost, lásku, přátelství, po tom většina lidí v nitru svého srdce touží...Poslední výstřel považuji s Pokladem na stříbrném jezeře a Vinnetouem I. za nejlepší filmové indiánky všech dob. Zvláště je třeba s nimi seznámit děti v tom správném věku, od 7 do 13 let, určitě na ně pak již nikdy nezapomenou. Režisér, Rakušan Reinl, třebas měl rozháraný život, dvakrát rozvedený (m.j. ženat s Karin Dorovou-Ribannou) a byl dokonce zavražděn svou družkou (!), měl smysl pro tyto lidské hodnoty a svým Vinnetouem se navždy zapsal do dějin filmu. ()

Reklama

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand". ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je můj nejoblíbenější film ze všech Mayovek (možná to vyzní trochu cynicky, když právě v tomto díle Vinnetou zemře, ale nemyslím to tak). Ten plný počet si tu nemůžu odpustit, poněvadž když jsem film viděl poprvé, tak jestli si dobře vzpomínám, bylo mi opravdu do breku (což se mi asi u žádného jiného westernu nestalo). ()

sud 

všechny recenze uživatele

Nejsilnější, nejdojímavější a také nejsmutnější díl ze série. I když název trochu nabízí jak film skončí, přesto vás tak nějak přinutí k tomu, aby jste byli napnuti až do konce filmu. A to spoustou akce ("Poslední výstřel" je asi nejakčnější mayovka), zvratů a příběhu který vrcholí tak, jak vrcholí. Snad všichni z nás tenkrát na konci brečeli. A mě (a jak tak koukám, a jsem rád, že nejen mě) se to dodnes strašně líbí. Dodnes mě právě tento díl, ne rozpláče, ale nostagicky dojímá. A nakonec komentáře se neubráním malému ohlédnutí za touto legendární tetralogií. "Poklad na Stříbrném jezeře" je nejnapínavější, "Vinnetou" je nejkultovnější, "Rudý gentleman" je nejpropracovanější a "Poslední výstřel" nejsmutnější. Klasika a skutečný kult nejen dětských let. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (37)

  • Ve scéně, kdy Vinnetou padá z vodopádů, byl Pierre Brice nahrazen kaskadérem. I tak byla ale ve většině záběrů použita figurína. (mar48)
  • Při pronásledování Vinnetoua (Pierre Brice) v horách je v jednom záběru společně s bandity vidět krčící se člověk u skály. (Mirokukii)
  • Lex Barker (Old Shatterhand) za film dostal svoji rekordní mzdu: 45 000 USD, tehdy 180 000 DM. (hippyman)

Reklama

Reklama