Vinnetou - Poslední výstřel

• Nový Zéland

• Austrálie

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1965, 89 min

Nejlepší Mayovka všech dob a to právě o ten poslední výstřel. Jako mladší jsem třetí díl proklínal, abych se k němu strastiplnou cestou zase dostal a zamiloval si ho. Nenásilný politický i lidský podtext, dodnes fungující hlášky a velkolepé scenérie. A na závěr největší filmová zrada mého života. "Můj bratře..."(9.1.2005)

Poslední díl Mayovské trilogie,která spolu s "Pokladem na stříbrném jezeře"tvoří zlatý fond filmů té doby a to nejlepší,co bylo podle knih Karla Maye natočeno.Pak to začlo mít bohužel sestupnou tendenci.Tady tomu naštěstí ještě tak není a tak nás kromě opět nádherné krajiny,hudby a kamery,opět osloví naši staří známí,tentokrát s novým padouchem,kterého si skvěle střihl Rik Battaglia.S knihou to má společného tentokrát alespoň pár styčných bodů a je to opět film plný romantiky,dobrodružství a čestných a statečných hrdinů,z nichž tentokrát jeden umírá.Ano,Karel May nechal jednoho ze svých hlavních hrdinů zemřít,nejen kvůli emocím,ale také kvůli onomu poslání"jeho srdce a činy s námi zůstávají navždy",neboť byl hluboce věřící a chtěl předat ono životní poselství.Konec je opravdu velmi smutný a při retrospektivě po Vinnetouově smrti brečel každý a kdo tvrdí,že ne,tan lže.Je to pro mě jeden z nejsmutnějších filmových okamžiků,které jsem na plátně viděl.A přesto(nebo právě proto)se k němu vracíme a budeme vracet,protože jde o jeden z nejlepších dobrodružných filmů v té nejryzejší podobě.U mě jasných 100% a jen je mi trochu smutno,že takhle kvalitních Mayovek není ještě o něco víc.Tak alespoň,že máme ty čtyři,ne?(13.9.2011)

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand".(10.7.2011)

Náčelník Vinnetou chápe, že se blíží pohroma. Poslední výstřel je patrně čtvrtou nejlepší vinnetouovkou se společné éry s Old Shatterhandem. Za tónů chytlavé a krásné melodie se pomalu rozjíždí příběh, na jehož konci usedá divácké srdce dnes stejně, jako když prožívalo tuto smutnou kapitolu v pěti, šesti letech. S odstupem času už si jen divák všímá více chyb a nelogičností v počínání nejen banditů, ale i samotného náčelníka Vinnetoua či jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Ze všech těch logických kiksů bych zmínil alespoň jeden, ten hlavní a fatální. Bandité obléhají skálu, na níž se pokrevní bratři s dalšími indiány a přáteli brání. Bandité střílí před sebe, na skaliska. Do zad či možná mírně ze strany se hrne vojenská kavalerie. Předpokládám, že banditům vpadnou do zad nebo do boku. Old Shatterhand zcela nepochopitelně vyhodnotí situaci tak, že vojáci netuší, že jdou těm lumpům na mušku, vystrčí většinu svého velikého těla z úkrytu a křičí "Pozor, budou na vás střílet!" Tímto vystavil riziku sebe, ale všichni víme, jak to dopadlo. Každopádně - myslím si, že by vojáci neměli přes dusot kopyt a střelbu šanci jej slyšet a hlavně sami přece slyšeli a viděli, že se tam střílí, tudíž jako profesionálové by neměli nikomu vletět do pasti. Atd. atd. Je to film, nemá cenu to tak moc řešit, muselo to takto skončit. Ale zpět k příběhu. Je smutný, silný, má spád a hlavní hrdinové si opět získávají diváky svoji neohrožeností, statečností a smyslem pro spravedlnost. Čím starší jste, tím více asi vnímáte celou tu situaci kolem Vinnetoua a začíná vám být jasné, že tohle prostě nemůže skončit dobře. Smyčka se stahovala až příliš rychle, dobře a jistě.(25.5.2017)

V podstatě prodloužení zápletky Rudého gentlemana. Bratříčkování je zde až moc a některé dialogy mě docela rozesmály. Možná jsem kdysi brečel, ale "Vinetů slyší, jak ho v dálce volá zvon" mě dojalo úplně jiným způsobem. Nahánění Vinnetoua je hodně akční, ale kdyby film natočil například Terence Young, mohlo by vypadat o 100% lépe. Tohoto režiséra jsem si nevybral náhodou. Jeho první bondovky jsou ze stejné doby a rozdíl je markatní. I když Poslední výstřel znám ze všech tří dílů nejlépe (v podstatě slovo od slova), tak je můj nejméně oblíbený. Občas jsem zahlédl i hereckou bezradnost Lexe Barkera, který často neví, jak se na kameru tvářit, což je vidět i ve výsledném střihu. Směje se, nesměje se, směje se, nesměje se. Často jeho výraz jde i proti logice dění na plátně.(29.4.2005)

• - První klapka zazněla v úterý 8. června 1965, tedy jen několik dní poté, co Harald Philipp dokončil práci na Petrolejovém princi. Poslední klapla už po 67 dnech - 13. srpna 1965. (hippyman)

• - Pasáž s hořícími vory nepocházela, stejně jako mnoho jiných, z pera Karla Maye. Scénárista Harald G. Petersson se nechal inspirovat bondovkou Srdečné pozdravy z Ruska (1963), ve které je docela podobná scéna, ovšem s motorovými čluny. (hippyman)

• - Pierre Brice na otázku položenou během tiskové konference při hudebním festivalu Trutnov 2008, jaký film s Vinnetouem má nejraději, kde se mu Vinnetou nejlépe hrál, odpověděl, že to bylo v díle, kde „to schytal, kde ho sejmuli“. Pierre Brice se festivalu účastnil jako čestný host. (korbitch22)