Vinnetou - Poslední výstřel

• Kanada

• Nový Zéland

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1965, 89 min

Aj napriek hutnému deju a množstvom akcie, je to celkom komorne natočená mayovka. Obklopuje ju nostalgia. Je to vlastne akási rozlúčka ( ale len taká symbolická, pretože vinnetuovky sa točili ďalej ) s našimi starými známymi a ich veľkolepými dobrodružstvami. Určite sa nájdu aj taký, ktorý pri záverečných scénach neudržia slzu. Film, ktorý má silu.(4.12.2010)

Nadšení tvůrců z kasovního úspěchu a následné Vinnetouomanie neznalo mezí a tak zcela neprozřetelně natočili díl, kdy to Vinnetou koupí do prsou od prohnaného bandity a sklátí se k zemi a to vše kvůli svému bílému bratru Old Shaterhandovi, který tam přišel původně postavit železnici napříč územím Meskalerů. Zdá se to zamotané, ale je to celkem jednoduchý a přímočarý příběh. Nyní to vypadalo, že Vinnetouovo smrtí končí celá mayovize. Teprve později všem zainteresovaným došlo, kde tkví tajemství těch obrovských finančních žní v Markách a pustili se do výroby mayovek jako na běžícím pásu.(6.12.2011)

Winnetouové by se střílet neměli...;-) Ach ano, matně se pamatuji, že to byl právě onen poslední výstřel, který přiměl moje rodiče, aby mi vysvětlili, co že to znamená, když je něco "jenom film". Měla jsem regulérně zlomený srdce. Z čistě objektivního hlediska bych asi měla... Ale nemůžu jít pod pět...:-)(5.3.2006)

Řekl bych, že důstojné zakončení skvělé serie si nezaslouží nic jiného, než plný počet bodů.Když o tom tak přemýšlím, je to dost možná film, u kterého jsem poté, co jsem začal v dětství alespoň trochu chápat, poprvé brečel...Takže i za odhalení schopnosti, film prožívat v plném rozsahu, musím dát za 5*Jak na to tak vzpomínám, už to na mě zase jde:-)))(15.3.2005)

"Posledný výstrel". Pierre Brice mal týmto snímkom skončiť s postavou neohrozeného, chrabrého červenokožca, náčeľníka Apačov - Vinnetoua. Ďaľšie filmové návraty ku tomuto hrdinovy Divokého Západu boli už kvalitou spracovania omnoho nižšie, až to celé skončilo odpadovým televíznym seriálom. Táto časť však ešte má svoje naivne romantické kúzlo a spoločne s jej dvoma prechodcami patrí ku tým najlepším Vinnetouvkam. ***(16.3.2008)

• - Apačské pueblo bylo nově vystaveno, avšak podle starých plánů z filmu Vinnetou I (1963). (hippyman)

• - Herec Lex Barker za film dostal svoji rekordní mzdu: 45 000 USD, tehdy 180 000 DM. (hippyman)

• - První klapka zazněla v úterý 8. června 1965, tedy jen několik dní poté, co Harald Philipp dokončil práci na Petrolejovém princi. Poslední klapla už po 67 dnech - 13. srpna 1965. (hippyman)