Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Maq

Nukleárních zbraní se tenkrát bál kdekdo. Já jsem prožil půl života za bolševika, tak mi prosím nemějte za zlé, že jsem tím tématem poněkud otrávený. Tohle ovšem naštěstí není zdaleka jediná notečka, na kterou film hraje. Geniální je především nápad, že nejsnadnější cestou k prosperitě je prohrát válku se Spojenými státy a utrpět jejich okupaci. Překrásně jsou karikované jednotlivé světové mocnosti. Bláznivě směšný scénář (jedině úplný pitomec by dokázal tak krásnou válku vyhrát, nicméně právě to se stane), satirické dialogy, a neuvěřitelný Peter Sellers, jako obvykle hned v několika rolích, včetně jedné ženské. --- Není mnoho tak báječných a nezapomenutelných komedií. ()

italka63

Peter Sellers ve třech rolích....to je skvělé. Jenže děj filmu mi přišel spíš křečovitý, prostě jsem tomu všemu nepřišla na chuť. Film jsem viděla dvakrát a potřetí už bych ho nedala. ()

(mOnkey)

Takhle nějak si představuju inteligentní komediální jednorázovku, která dobře využívá Sellersovy mnoharole (ostatně kdo jiný má takový komediální talent, že se smějete, jen co začne na obrazovce zmateně pobíhat), z nichž je ale jen jedna majoritní a dvě podružné. Potěší i panterácký dabing Standy Fišera, takže ani moc nevadí, že polovinu vedlejších postav namluvil Homer, a tu druhou pan Burns. Prostě ideální film na deštivé sobotní odpoledne. 70% ()

honajz2

Dost povedená komedie, u které jsem se velmi příjemně bavil, párkrát i nahlas. Celé je to postavené na dost absurdním nápadu - nejmenší stát na světě se rozhodne vyhlásit válku USA. A to s tím, že onen stát tu válku vyhraje... To s sebou přináší nemálo vtipných situací, které jsou hlavně v první polovině, v té druhé pro mě nastal takový menší "útlum", ale i tak to pořád bylo zábavné. Navíc to celé má dost sympatickou stopáž, takže se u toho člověk ani nenudí a funguje to i jako politická satira vší té atmosféry studené války. Pravda, na 5* to fakt není, ale na 4* ano. ()

shyster

Až druhá polovina filmu mi přišla vtipná. Do té doby to byla nuda. Film je dosti poplatný své doby a to se na něm dosti podepsalo. ()

Crawler-D

Naprosto brilantní je nápad, jeho zasazení a jeho význam, který satirisky nahlodává diplomatické kruhy světa. Malá země jde do války s USA, aby prohrála. No a dopadne to úplně jinak. V jednotlivostech je už ale příběh a fórovitost slabší než v celkové premise, což kazí výsledný dojem. ()

C0r0ner

Poselství té doby bylo jednoznačné (Divnoláska a Selhání vyloučeno) a i nějaké fóry stály za to, ale přece jenom to groteskní ztvárnění bylo místy spíš trapné než vtipné. Na druhou stranu to příjemně uteklo a hlava se u toho dala vypnout naprosto ukázkově. 60% ()

MarekT

Jestli něco mám na komediích rád, tak to, že bývají zpravidla apolitické... Fantastická exhibice ostrovního chameleona Petera Sellerse (tentokrát spíše přípomínajícího Pythony) s hutnou invencí a i dnes víceméně aktuálním dějem, navíc hranice, kterou můžete přejít, když ji nikdo nehlídá, nemá chybu, stejně jako zastávka na znamení a společenská hra Diplomacy. Těm, kterým se líbil Strangelove, zaručuji, že se zde pobaví ještě více. "Přiletěli létajícím talířem, je jich tři sta!" - "Marťani, jsou jich čtyři stovky!" - "Napadlo nás tisíce Marťanů!" - "Marťani jsou všude!" ()

gabin(a)

Naprosto famozní satira, smála jsem se jako blázen. Nápadu, provedení, Sellersovi, on byl prostě úžasný!A Stanislav Fišer jako dabér - normální symbioza. Tohle by mohl natočit snad ještě Woody Allen, hodně jsem ho viděla v roli Tallyho. Husiti byli nejlepší! ()

pakobylka

Pohodová odlehčená satira, která s roztomilou nenuceností, zpříma a bez rozpaků střílí na všechny světové strany, přičemž s obdivuhodnou přesností zasahuje všechny možné terče, které má v dohledu. ()

mortak

Ač naivní a idealistická, přesto kouzelná a Inteligentní satira na studenou válku s rozličnými parodickými vložkami (Most přes řeku Kwai či Monopoly pro diplomaty). Sellers se ještě ve všech třech rolích podřizuje scénáři a Seberg je neskutečně krásná. ()

Šimpy

Peter Sellers opět předvádí své geniální herectví, tentokrát v trojroli tak odlišných charakterů, že i kdyby zbytek filmu nestál za nic, on sám je za 3 hvězdičky. Naštěstí tomu tak není, film je nadprůmernou politickou satirou plnou britského humoru. Mezi nejlepší scény patří samotná cesta "pitomečka" Tullyho do Spojených států či okamžik, kdy zástupci čtyř mocností hrají společně politickou deskovou hru. Pointa samozřejmě předvídatelná, ale i tak pořád nadprůměrná zábava. A navíc potěšil William Hartnell, pár let před tím než ztvárnil svoji nejznámější roli - prvního Doctora Who. ()

laik_60

nuž, keby bolo csfd v rokoch vzniku tohto filmu, určite by mu vtedajší učastníci davali samé päťky. Ide o  jeden z najlepších satirických filmov - na temu vojny a svetových veľmoci. Ide o vojnovú komédiu s peknym humannym podtónom. ()

dr.fish

Pověstný longbowman of Fenwick útočí na New York, aby si svou porážkou vynutil opětovné navázání obchodních styků a odbyt svého vína. Shodou okolností však najde New York prázdný a zajme amerického generála, ukořistí zbraň hromadného ničení, které se bojí celý svět. Porazit USA s dvaceti muži, to musí být velitel buď génius nebo idiot. V tomto případě je B správně, Tully Bascombe je totiž jedním z více zdegenerovaných členů královské rodiny, maršálem je jen proto, že armáda je ve Fenwicku zcela nevyužívaná. Všecko se to zacyklí a je to docela sranda i na dnešní dobu. Rozhodně mne film mile překvapil, jak citlivě a lidsky se dá natočit protiválečný film. 80% ()

Mrkvič

Skvělá satirická povídka, která to ale těžko dotahuje na už tak dost krátkých 80 minut. Že jde o tak nadčasovou myšlenku netřeba opakovat, jenže tu ani nijak neexceluje Peter Sellers a tak se to po pár minutách okouká. Mě se povedlo během těch 80ti minut usnout dokonce dvakrát. ()

Elví

Nepamatuju si na jediný záběr, kdy bych se nesmála. Film obsahující TOLIK hlášek, že by vydaly ještě minimálně na dalších 5 filmů. Příběh zemičky zvané Fenwick, rozprostřené na 15 mílích, jež vyhlásí válku USA (které musí pověřit FBI, aby nepřátelskou zemi našlo:)) a kupodivu ji vyhraje pomocí ukradené Q bomby (kterou SSSR už samozřejmě dávno má, ale Fenwicku svou spolupráci stejně nabídne) v čele s kouzelnou královnou, již hraje Peter Sellers, ministerským předsedou, jehož hraje Peter Sellers a vojevůdcem - prudce inteligentním Tullym, jehož hraje Peter Sellers končící happy endem a milionem dolarů (po neúspěšném přemlouvání ne miliardou) je prostě neodolatelný:) ()

kurcatovium

Už samotný úvod doprovodného textu: "Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers)." mluví dost jednoznačně. Film je další zářez na pažbě Petera Sellerse, který si tu jako již skoro tradičně střihl několik hlavních rolí a opět v nich exceloval. Bohužel film trpí několika slabšími místy a až zbytečně sladkým koncem. ()

šerminator

Musím říct, že mě tento film bavil více než někteří Růžoví panteři. Peter Sellers se teprv rozjížděl a tudíž ani tolik nepřehrával. Velice zdařilá satira parodující válku, monarchii a USA. Možná že tento film skrývá větší potenciál, ze kterého by dnešní producenti udělali megafilm, ale mě se líbí v té malosti v jaké je natočen. Tento styl humoru mi sedí. ()