Noční jízda

Ivan Locke (Tom Hardy) je vzorný otec rodiny a úspěšný podnikatel ve stavebnictví. V nejdůležitějším okamžiku své kariéry zvedne zvonící telefon a rozhovor, který následuje, odstartuje sérii událostí, jež pomalu vnesou světlo do dřívějších mužových tajemství. Jeho kariéra, rodina i duše se zmítá v krizi. Vyjde najevo, jak může jediné chybné rozhodnutí vést k úplnému zborcení pečlivě vybudovaného, záviděníhodného života. (AMC Czech)

luka4615

Skvělá "one-man show" od Stevena Knighta s vynikajícím Tomem Hardym v titulní roli dělníka Ivana Lockeho, který cestuje do Londýna kde se jeho "úletu" má narodit dítě. Cestou autem vytahuje staré kostlivce ze skříně a plánuje stavbu obřích rozměrů. Jeho postava jede podle svého plánu tak striktně, že v důsledku toho nakonec ztrácí úplně vše na čem mu kdy záleželo. Film si po celou délu stopáže zachovává poněkud temnější atmosféru, která Vás bez problému vtáhne do nastálé situace. Tom Hardy zde vytvořil podobnou roli jako Robert Redford ve filmu All is Lost a i v tomto případě musím říci, že Hardy se po tomto výkonu připojuje k vybrané hrstce herců a hereček, kteří bez problémů utáhnou celý film samotní. ()

JASON_X

Soft thriller z telefonní budky s dvojníkem Sagvana Tofiho (Phone Booth) jsem kdysi přežil bez úhony, a tak mě nevyděsila ani extrémně komorní a minimalistická one man show jednoho chlápka, vykecávajícího se hoďku dvacet za volantem do mobilu. Šel jsem tedy zvědavě do toho a nelituju, i když namísto filmu by Lockemu stačil (a možná i více seděl) formát rozhlasové hry. Nevěřil bych, že film s téměř nulovou epickou stránkou mě zaujme natolik, že ho dám bez přerušení na jeden zátah, aniž bych si od něho odskakoval na hajzl nebo do ledničky, a to je pro něj myslím hodně dobré doporučení. Proletářská dějová (vlastně hovorová) linie s tématikou lití betonu byla kouzelná a já se slzou v oku zavzpomínal na reálně socialistické zhovadilosti z pera sračkopsavce Dietla, jako třeba Okres na severu. Uslzeného pathosu bylo v závěru filmu na můj vkus sice příliš, ale dalo se to vydržet, kufr mi to neobrátilo. Slušná scénáristická práce a velké herecké sólo pro Thomase Hardyho plus pár hlasů v telefonu. Jen mě štve, že nevím, jak nakonec dopadlo to lití betonu. Ale parta polských betonářských fachmanů si s ním doufám poradila na jedničku. ()

becki_tu

Jeden z nejoriginálnějších filmů za poslední léta. A stačili k tomu Tom Hardy, BMW X5, noční dálnice a několik hlasů v telefonu. ()

Lucasion

Festivalový film Locke, je jediný film Toma Hardyho v roce 2013. Hodně jsem se na něj těšil a Hardy mě nezklamal. Locke je vynikající one man show , kdy v čase jedna a půl hodin se rozprostírá film o jednom herci, jednom prostředí a několika problémech. Ivan Locke (Tom Hardy) je muž od rodiny a odjíždí večer po práci do Londýna. Celý film se tak skládá z několika telefonních hovorů a dialogů na různé problémy. Steven Knight čas filmu skvěle používá a divák je v očekávání jaký hovor a s kým bude Locke vést. Lehké výborné drama, které je tak dobré kvůli dialogům, uvěřitelnosti a hlavně hlavním herci. Tom Hardy předvedl opět perfektní herecký talent a um. (93 %) ()

Morholt

Do Lockeho jsem šel trochu s despektem, protože i přes účast Toma Hardyho jsem k těmhle one man show trošku skeptický. Ale výsledek předčil všechna má očekávání. Necelá hodina a půl, během které se na Lockeho řítila z telefonu jedna pohroma za druhou, byla natolik intenzivní, že nebyl problém se s hlavní postavou identifikovat a prožívat s ní všechna drobná vítězství i velká zklamání. Dlouho se mi nestalo, abych nějaké filmové postavě tolik přál, aby jí to všechno dobře dopadlo. Knight zaujal už trošku netradiční stathamovkou a tady svůj režisérský talent potvrdil v plném rozsahu. Těším se na to, s čím tenhle chlapík příště přijde. 90% ()

Lacike

Myslim, ze z tohto experimentalneho konceptu (chlapik 85 minut telefonuje v aute a riesi svoje zivotne problemy) vytazili tvorcovia maximum. Ale stale to podla mna nestaci na kvalitny plnohodnotny film. Najviac mi tu chybala skutocna interakcia s ostatnymi postavami, ktore len pocujeme v telefone. Prakticky uplne zbytocna mi pripadala obrazova stranka filmu. Keby to bola rozhlasova hra, tak je vysledok uplne rovnaky. Ale Hardy znova potvrdil, ze patri medzi herecku spicku vo svojej generacii. Snad v dalsich filmoch bude mat aj nejakych dalsich hereckych protihracov. Pretoze jeden herec zavrety v aute, 85 minutovy film proste neutiahne. 5/10. ()

Khalesi

Komentár obsahuje spoilery. Nervy drásajúca dráma. Vynikajúce dielko. Počínanie postáv je celkom realistické. Takto nejako to musí vyzerať, keď sa zíde sebecká žena a sebecký muž a očakávajú od seba vzájomne dokonalosť a ak sa muž nedokáže zbaviť nenávisti k vlastnému otcovi. Každému z nich ide len o to, čo práve cíti a najsympatickejšia postava je írsky predák, ktorý aj keď v kritickej situácii chlastá pivo, nájde v sebe dostatok loajality a odvahy, aby riskoval všetko, kvoli niekomu, koho rešpektuje. V živote skoro nikdy veci nejdú podľa toho, ako by nám to vyhovovalo. Udržať veci pod kontrolou za každú cenu, niekedy znamená riskovať a stratiť všetko. Musíme počítať aj s tým, že za vyhrotených okolností prichádzajú na rad priority a obetujeme to ostatné. Práca je práca, sebaúcta a obete sú súčasťou človeka. Rodina je na prvom mieste. Pokiaľ je to inak, skončí to presne ako vo filme. Manželka opustí spoľahlivého chlapa s ktorým má dve deti len preto, lebo raz sklamal. Manžel dáva falošnú nádej inej žene, ktorá sa ho snaží pripútať dieťaťom, tým, že chce urobiť správnu vec. Vec, ktorú mal urobiť jeho otec ktorému nikdy nedokázal odpustiť. Každý robí to čo robí vlastne len preto, lebo má obrovské EGO a hrdosť, ktorá je doležitejšia než všetko ostatné. Než veci a ľudia na ktorých skutočne záleží. Myslím, že muž v aute mohol urobiť veľa vecí inak, keby sa nesnažil trumfnúť otca, ktorý ho opustil. Jeho žena, keby mala len trochu súcitu, lásky a pochopenia, mu mohla dať druhú šancu, ak nie kvoli sebe, tak aspoň kvoli deťom, ktoré otca milujú. Práca sa vždy nájde pre šikovného človeka. Ale všetci chceme všetko hneď a najlepšie dokonalé. Nedá sa nič robiť. Učíme sa na vlastných chybách a žiaľ až keď nás život párkrát zrazí na kolená. Každopádne jeden herec, jedna cesta a jedno auto, rovná sa bravúrne zvládnutá dráma. Klobúk dolu. ()

ScarPoul

Máloktorý herec dokáže udržať celý film. Tom Hardy dokázal, že takým hercom je. Surovo úprimný a v zásade aj po skončení filmu sa nič neskončilo. Ale to je asi také , ako život sám. Forma, hudba aj prevedenie skvelé. Len tie vsuvky s otcom nemuseli byť. To jediné mi tam vadilo, hoci som sa po prečítaní synopsy práve na tento prvok tešil najviac. Inak super. ()

maseer2

jedna dálnice, jedno auto, jedno handsfree, jeden výborně hrající Tom Hardy a k tomu několik hlasů na drátě - i takhle minimalisticky se dá natočit skvělé drama.. škoda toho konce nekonce, ale i tak jsem hodně spokojen.. ()

Borrtex

Film, který se odehrává v jednom malém prostředí s obsazením pouze jednoho herce. To co zde ukázal Tom Hardy za pomocí výborného scénáře a režie bylo něco až k neuvěření. 80ti minutový snímek by se mohl jevit jako nudný, ovšem musím říct, že z mé strany nebyla ve filmu ani jediná drobnost, která by mi vadila, či znudňovala aktuální situaci. Naprosto excelentní ukázka toho, že k natočení dobrého filmu stačí málo. Líbilo se mi, že jsme se objevili uprostřed něčeho, a nějakou dobu jsme museli tápat v ději, než jsme se zorientovali. Závěr toho také moc neprozradil, takže jsme v konečném výsledku viděli vlastně jen jakýsi podstatně důležitý úryvek z dramatického příběhu. 85% ()

BoPo

Steven Knight, v tomto filme aj režisér, ale v rámci svojej kariéry hlavne scenárista, mi prináša samé sklamania a podpriemerné zážitky. Východní přísliby alebo napríklad Dívka v pavoučí síti sú myslím viac než usvedčujúcimi dôkazmi. A čo Locke? Každý má niekedy za dlhé obdobie deň, kedy sa poserie všetko a každá jedna z posraných vecí by Vám sama o sebe posrala celý týždeň. No a Locke takýto deň zažíva v mnohonásobne vynásobenej úrovni. Len stále sa pohybujete v hraniciach bežných problémov (rodina, práca). Neudeje sa nič netradičné, strhujúce či nebodaj šokujúce. Celý film stojí a padá na tom, že máte k dispozícii v tom čase svetovo známeho herca, ktorý zažíva vrchol svojej kariéry. Tom Hardy mal za sebou filmy Bronson, Počátek, Warrior, Temný rytíř povstal a teraz si sadol za volant BMW a 85 minút s niekým neustále volal, alebo trpel samomluvou. Locke je pre mňa ideálny predstaviteľ 2* hodnotenia. Neurazí, našli sa tam fajn veci, ale keby som nevidel, tak by som absolútne o nič neprišiel. ()

Johny_fork

Telefonní budka v autě funguje. Na rozdíl od zmíněného snímku se Locke zabývá mnohem civilnějším a tím pádem uvěřitelnějším tématem. Chlapík se během cesty autem snaží vyřešit naprosto patovou situaci a víc a víc se topí v problémech. Přestože se vše odehrává v jednom prostředí s jedním hercem, tak se děj nezastaví a napětí se stupňuje. Vynikající Tom Hardy. ()

Ouwen

Ach, jak já nenávidím ty neúplné konce!! Celé to skončilo tak náhle a odseknutě. Ale jinač jsem si tu noční jízdu vychutnával. Světla zabodávající se do očí, odlesky, zvuk projíždějících aut, škoda jen, že nezapršelo. Tom Hardy herecké eso, ke konci mě nesmírně dojal a ta jeho odhodlanost čelit své chybě, mě fascinovala, fandil jsem mu, našel jsem pro něj pochopení. Zachoval se zcela logicky. Myslim, že si zasloužil druhou šanci od ženy, pochybuju že se mu to celé říkalo snadno a ještě k tomu po telefonu. Líbil se mi i nádhernej minimalistickej soundtrack, padnoucí k atmosféře filmu. A i k některým postavám jsem si vytvořil sympatie ačkoliv kamera za celou dobu snímá jen Hardyho. Rozhodně nečekejte nic absurdního. Tohle se mohlo stát klidně lidem, kteří kolem Hardyho projeli. Může se to stát každému z nás, možná proto mám pro takové real shity slabost a upřednostňuji je před pásovou výrobou. Takové filmy mi maj co dát a nutí mě uvažovat, přemýšlet nad sebou samým. Hardy, teď prosím Splinter Cella... ()

Seabeast

Nejsem si jistý, jestli na letošním KVIFFu tenhle biják s lapidárním názvem Locke u mě vůbec něco trumfne! Vše se přitom odehrává pouze v autě, během jedné cesty večer a při nepřetržitém telefonování. Tedy nevyjímaje Lockeho mluvu k jeho otci, kterého imaginárně vnímá jako spolusedícího. Že to bude taková dusná jízda, která vás maximálně vtáhne do světa Ivana Lockeho jsem vůbec nečekal. Ta úzkost z velmi svízelné životní situace se přenesla i na mě a nemohl jsem od toho odtrhnout oči. Vlastně jsem se celou dobu divil, jak Tom Hardy vůbec mohl něco takového uhrát, protože v reálu by přesně takovou jízdu a tlak málokdo psychicky zvládnul - spíš by brutálně naboural, ne-li se zabil. Přesvědčivost dýchala v každém momentě, a když už vás snímek natolik pohltí a lačníte po finálním rozuzlení, je jasné, že se jedná o převelice silný filmový zážitek. Nemám, co bych vytknul. ()

ambron

... alebo aké zaujímavá môžu byť logistika liatia betónu. Jedno auto, jeden muž a jedna noc, ktorá zmení všetko. Iba toľko stačilo Stevenovi Knightovi, aby priniesol na obraz jeden z najorigináljneších filmových počinov posledných rokov. Samozrejme, že bez pútavého scenára a šikovného predstaviteľa by to tiež nebolo ono. A Hardy ako Ivan Locke podáva tak presvedčivý a presný výkon, až som sa počas sledovania filmu pýtal, kde do pekla tento herec doteraz bol. Každé jeho slovo, každá reakcia počas jeho rozhovorov s blízkymi alebo spolupracovníkmi prekypuje intenzívnym emocionálnym nábojom, z ktorého divák zostane v nemom úžase. Muž, ktorý sa rozhodol, aj napriek tomu, že v konečnom dôsledku môže o všetko prísť. Ale je to jeho rozhodnutie. Nevrátiť sa. ()

JohnCZ

Film stojící na charismatu Toma Hardyho a film, který klame tělem. Žánr thriller uvedený ve filmových databázích je totiž naprosto mimo mísu. Žádný vyděrač, žádné honičky. Celý film se sice odehrává v jedoucím autě, ale hlavní postava řeší rodinné a pracovní problémy. A kupodivu je to díky precizní režii, dobře napsaným dialogům a hereckému umu Toma Hardyho výborná a nenudící podívaná. Tyhle filmy odehrávající se v jedné jediné lokaci mají svoje kouzlo. ()

Lyli

Síla okamžiku. Jak splnit všechno, co se od vás čeká, a přitom se nezničit? Tahle zlomová cesta, která stojí a padá se skvostným Tomem, trochu napoví. Víte, vážně jsem se v pár okamžicích bála, že za A - nastane ošklivá nehoda a Ivan zaklepe holinkama, nebo za B - Ivan nezvládne nápor emocí a zmaru, stočí svoje BMvéčko, v plné rychlosti, směr svodidla. Hm...bála jsem se zbytečně, protože tenhle hrdina, se nevzdává...a tak by to mělo být. *Tome Hardy! ♥ ()

Padme_Anakin

Komorní drama muže za volantem. Jízda nocí, problikávající světla, stísněnost prostoru, nemožnost pohybu, jakési uvěznění v okamžiku, to vše několikanásobně umocňuje prožitek odehrávajících se telefonátů a v hlavě rozvíří desítky otázek. Jedno rozhodnutí. Jedno jediné rozhodnutí. A vše se změní, úplně vše. Co říct? Chlap, co má koule, si odpuštění zaslouží. Aspoň to moje by po pár dnech dostal. ()

PauloZ

Tak trošku telefonní budka, nebo Burried. Tématicky podobné. Jen se tentokrát veškeré dění odehrává za jízdy autem. Je to osobité a velice dobře se na to dívá. Lock zažívá osudovou životní jízdu, řeší spoustu telefonů (práce, rodina, cizí ženská) a to celé s ledově klidným hlasem i v těch nejvypjatějších situacích, což dává filmu velice ojedinělý a tísnivý feeling. Nicméně, nic se tam nevyřeší a v některých místech jsem cítil utahanost a vyčerpanost námětu. Btw. Locke rozhodně není žádný thriller. Je to čistě o Lockově rozhodnutí a snaze všechno telefonicky urovnat během hodinu a půl trvající cesty do Londýna. Dobrý a dobře zahraný film, víc jsem v tom nenašel. 3.5* ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari