Říká se velmi nepřesně: Žijeme na tomto světě a jsme jenom lidé... To ale není pravda. Žijeme totiž minimálně ve dvou světech: ve světě mužů a ve světě žen: a nejsme jenom lidé, ale jsme jenom muži a jsme jenom ženy. I když... Existují dnes ještě vůbec muži? S Lubošem Urnou - čtyřicetiletým hlavním hrdinou filmu - se seznamujeme v okamžiku, kdy umírá a tedy tento svět opouští. Bezprostřední důvod jeho smrti je banální a tragikomický současně, stejně jako situace, ve které se tak stane. Dokonce by se mohlo říci, že Lubošův konec je podobný většině událostí v jeho životě. Od útlého mládí až po dospělý věk. Kdo je vlastně Luboš Urna? S jistou mírou nadsázky je možno říci, že jde o určitý charakteristický typ příslušníka mužského pokolení konce dvacátého století. V jistém slova smyslu je možno Luboše označit za předobraz či určitý prototyp velice pravděpodobného mužského živočišného druhu ve třetím tisíciletí. Luboš je, stručně řečeno, reprezentant ne vlastní vinou degenerujícího biologického druhu - mužů, které zcela ovlivnil, pohltil a si podmanil plíživě agresivní svět žen.

Luboš se přitom nikterak nevymyká z průměru. Je učitelem, má rodinu, dvě děti, ale také značně vyvinutou citlivost a obrazotvornost, či přímo fantazii. Dalším charakteristickým rysem jeho života je skutečnost, že žije převážně ve světě žen.

Porodila ho žena, vyrůstá mezi ženami, dospívá mezi ženami, oženil se ženou a zplodil s ní dvě děti - samozřejmě ženy, mezi ženami pracuje, mezi ženami nakonec umírá... Mužů bylo v Lubošově životě vždy poskrovnu. Ve srovnání se ženami působili jen jako pouhé stíny, epizodisti velkých slov, prázdných gest a zanedbatelných činů. (oficiální text distributora)

Scytale

Jeden z nejlepších polistopadových filmů. Bohužel tento diamant zůstal zavalen hluboko pod balvany české kinematografie. ()

dopita

Pozoruhodnej film, zvlášť v kontextu českej kinematografie. Bohužel značně nevyrovnanej. Pasáže dechberoucí jsou prokládány průměrem či dokonce nudou. ()

cab

Umelecky snimek nuzneho rozsireni mezi sirsi publikem, protoze i pres svou artove zpracovani a komplikovanejsi linku, ktera neni uplne prima a lehce pochopitelna, si sve publikem najde a zaslouzi si pozornost. Svety muzu vs odlisny svet zen se odviji od konce a zacina umrtim hlavniho hrdiny Lubose. 60% ()

showxman

Hodně zvláštní film, to ale poznáte od prvních záběrů. Co taky čekat od filmu, kde se hlavní hrdina v první scéně udusí vdolkem? Film u nějž jsem měl opravdu problém přesně odhadnout, ve které době byl natočen, či do jaké doby je děj zasazen, ale to je vlastně až to poslední, o co tady de. Pokud se rádi díváte na "jiné" filmy a chcete si trošku rozšířit své kinematografické obzory, tak se rozhodně nebojte pustit ten snímek. ()

sona123

Neuvěřitelně zajímavý počin. Neuvěřitelné dialogy, skvělé herecké výkony, nemluvě o drsném obsahu a silném námětu. Obrovské překvapení, které Česká televize - jak jinak - odvysílala po půlnoci ve středu. Ale to je již obehraná písnička. ()

Klajnik

Z hlouby duše nesnáším Pelíšky. Nemám rád Spalovače Mrtvol. Postel ale zbožňuji, protože má dobré dialogy, je experimentální a obsahově mě tento film po celou dobu stimuloval. ()

kujon

Neskutečná píčovina... Nestává se mi to často, ale některé filmy nedokoukám do konce. Ano, je to případ tohoto snímku. Čekal jsem dle komentářů hodně, ale dostal jsem jakousi zvláštní směsku komedie s několika opravdu funny scénami a experimentální fantasmagorie beze smyslu. Takže jedna hvězda za vtip, ale říkám si jestli i to není moc... ()

Kroupa

Velmi vtipné a místy trefné, dosti surrealistické, ale nikoli vyloženě rušivým dojmem. Zajímaví herci a krátká stopáž zaručují zhlédnutí jedním dechem. ()

Pawlisman

Silnější i slabší momenty, určitě nemohu říci, že jsem všechen úmysl a smysl pochopil, ale líbí se mi domýšlet si a hledat. Originální, vtipný, intelektuální, tajemný. 7,5/10 ()

Snake.Charmer

Vizuálně podmanivé umělecké dílo. Tíživá atmosféra je dokonale skloubena s vtipem a nadsázkou. Výborný scénář, režie a hlavně úchvatná kamera Igora Luthera dělá z Postele jeden z nejoriginálnějších porevolučních filmů. ()

ink flo

Jeden známej mi připomněl tenhle film, kterej jsem viděl tak před 10ti rokama. Teď jsem ho ocenil daleko více, a imho je to jeden z nejlepších (a nejvíc opomíjených) českých porevolučních filmů. I když vizuálem odkazuje spíš k Fritz Langovi nebo české nové vlně alá Případ pro začínajícího kata, a jeho kvalitou a dotažeností někam daleko za naše hranice. Dějově je to absurdní surreálná komedie o vztazích, respektive nadvládě žen a krizi mužství. Hudba z Carmen, Hitlerovo sperma, Urna white killer, bůh jako tlustá úřednice atd. Nedávno se ukázalo, že česko-německá koprodukce plodí výborné filmy (Schimitke), ale ono to bylo očividně jasný už v devadesátkách. Btw. film byl natočenej už v letech 94 a 95, ale do kin šel až 98 a bylo to fiasko... ()

Gumby

zklamání...Formálně nemá chybu, zvlášt obrazově nemá v českym filmu posledních 15ti let obdoby, ale jeho obsah, myšlenka, možná dokonce "poselství" mě přijde zkrátka trochu přitažený za vlasy. Ostatně, stejně jako feminismus. Navíc, takový ty okázalý druhý plány a dvojsmysly mě dráždí (plivátko/kukátko kontra tmavý brýle, muži na vodítku, soudní proces...). Samoúčelnej surrealismus (obchod s použitými potravinami) stejně tak. ()

jenjan

„Říká se velmi nepřesně: Žijeme na tomto světě a jsme jenom lidé... To ale není pravda. Žijeme totiž minimálně ve dvou světech: ve světě mužů a ve světě žen: a nejsme jenom lidé, ale jsme jenom muži a jsme jenom ženy.“ (text distributora) Joo?! Asi teda žiju „nepřesně“ v jednom světě. No a v tom se nese duch celého filmu, obsahově slátanina, pokračování Sexu ve městě, ale z mužského pohledu, celkově jaksi beze smyslu, dotváření rozdílů tam, kde jsou naprosto evidentní. Obrazové ztvárnění však na naše poměry velmi ne- a nadstandardní, což částečně vyvažuje obsahové nedostatky. ()

TerushkaJ

Smotání reality se snem - nádherný surrealismus, děsivý feminismus, kterého bylo i na mě moc. Avantgarda sršící z toho snímku mě baví. Snad brzy narazím na další nečekané skvosty české kinematografie. ()

zrz3k

Žanrově i stylově hodne netypicky snímek, ktery asi kazdemu zrovna moc nesedne. Ovšem podle me je znacne nedoceneni a černobílí obraz jen pridal na originalite:) ()

rekkky

Velmi osobitý snímek české kinematografie s tématem feminismu a problematikou ústupu mužské rasy na přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Originálnost a neobvyklý způsob vyprávění děje je divácky velmi zajímavé. ()