• Francie

Akční / Sci-Fi / Thriller

Francie, 2014, 85 min

Ak by som mal teraz reálne prehodnotiť všetky filmy, ktoré by mali mať reálny a realistický základ, tak by ich ostalo len malé percento s pôvodným hodnotením. Takmer všetky filmy sú vo svojej podstate sci-fi a je už len na vás, do akej miery popustíte mieru fantázie a tolerancie. Nechcem obhajovať Bessonov stret naivnej sci-fi báchorky s reálnym svetom, samozrejme, tu zaúčinkovali podporné látky počas písania scenára asi viac ako droga, ktorá dostala Lucy. Aj keď je to mýtus, možno Besson naozaj využíva rezervovanú kapacitu mozgu vo vyššom pomere, než my, bežní smrteľníci - a asi preto nevieme patrične doceniť jeho scenáristické eskapády. Každopádne, ja som sa bez užitia akýchkoľvek toxínov celkom bavil, Bessonov výstrelok mi do určitej miery pripomenul niekdajšie šialenosti v štýle The Fifth Element. Vizuálne pekné, vyčačkané, Scarlett sa osvedčili role ženských hrdiniek, akčné scény zvláda na jednotku, rovnako sú na jednotku natočené, prehľadné, takže entertainmentovsky na jednotku. Trošku zamrzel nedotiahnutý, všeobecný záver, ktorému mohol Besson venovať viac času (rozumej drog) a vystreliť nám totálne mozog z hlavy. 65%.(15.3.2015)

"Jedna plus jedna nikdy nebolo dva..." Po všetkých tých Bessonových akčných jednohubkách prišlo konečne niečo, čo má niečo viac. Trochu som váhal, či do toho ísť, až som náhodne videl zopár ukážok, kde sa mihli kórejský herci na čele so známym Min-sik Choiom, ktorý sa poriadne zviditeľnil vo filmoch ako New world alebo I saw the Devil. Aj Morgen Freeman je stále veľkým lákadlom. Jeho prednášky by som vedel počúvať celý deň...Hlavne prvá polovica filmu je úžasne nabitá adrenalínom i zvedavosťou z toho, čo bude nasledovať. V druhej polovici sa to začalo pretavovať v divoké sci-fi, čo je asi najväčším problémom filmu, ale i tak som si to užil. Nečakajte veľké ani umelecké dielo, iba film, ktorý dobre odsýpa. Ak sa vám páčil Všemocný , tak je tu veľká podobnosť...80%.(8.2.2015)

Je to dokument? Je to thriller? Je to akce na drogách? Pche - ani jedno a zároveň všechno. Je to prostě Besson, který si o sobě nemyslí že je blázen, ale hračička génius (ano, vím, co si ostatní myslí, páč můj chorý mozek právě jede na 40% výkonu!). A tak nostalgicky režíruje další neohroženou hrdinku na její epické výpravě za spásou vesmíru. Jupí. V tomhle filmu je možné naprosto cokoliv. Ale naprosto! Ani Neo se nechytá. S narůstající stopáží je ovšem tato zábavná flexibilita spíše záporem, zapomnělo se totiž na umění šlápnout ve vhodné chvíli na brzdu. Tak nad tím raději moc nepřemýšlejte a koukejte si to užít, protože nuda s Lucy nehrozí. P.S. Další důkaz toho, že si Luc umí mistrovsky ošéfovat soundtrack.(29.7.2014)

Byla mi naslibována fešná Skárlet SynJohana, které něco vjelo do podbřišku a ona z toho trojčí, strašlivácky philosophické přesahy a akce až po hrazdu. Dostal jsem paní, která vypadá jako značně použitá levnější štětule s blond melírem, breptot o užívání deseti procent mozkové kapacity od někoho, jenž užívá slabých sedm, a prapodivné kravení Korejčuků v Paříži. Ovšem na to, jaké zhůvěřilosti umí v posledních dekádách Luk Běsoň přenášet na plátno, jde vlastně o sympatické akční trdlování, které neponíží vkus ani tak vytříbenému znalci kinematografie, jakým jsem já.(24.2.2015)

,,CO BY SE STALO, KDYBY MĚL NĚKDO PŘÍSTUP KE 100 % SVÉ MOZKOVÉ KAPACITY?"... /// Besson a JEHO Matrix. Solidní nápad. Ovšem místo toho, aby ho rozvinul do superfilmu, spokojí se s béčkem, kterým bez zbytečnejch keců a mezí ucházející akcí prosviští k myšlenkám, na který není (ještě) lidstvo připravený… Celkem zábavná ptákovina, stvořená pro těch 10 mozkovejch procent. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevěřím, že by blondýna mohla zlikvidovat mafii. 2.) Thx za titule ,,Bac“ a ,,Araziel“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(6.10.2014)

• - Kvôli tehotenstvu odmietla svoju účasť vo filme aj herečka Milla Jovovich. (MikaelSVK)

• - V jedné scéně Lucy (Scarlett Johansson) cestuje časem a objeví se těsně před australopitékem. V momentě, kdy Lucy a australopiték natáhnou ruce a chtějí se dotknout prsty, scéna odkazuje a parafrázuje slavný malířský obraz Michelangela Buonarrotiho "Stvoření Adama", který se nachází na stropě Sixtinské kaple ve Vatikánu a který znázorňuje výjev z "Genesis", první knihy Bible. (Tristan Rafael)

• - Ve scéně automobilové honičky je v záběru vidět muž s novinami, ve kterých je upoutávka na film Pacific Rim - Útok na Zemi (2013). (romajz15)