poster

Omar

 • Palestina

  Omar

 • Slovensko

  Omar

 • Velká Británie

  Omar

Drama / Thriller / Romantický

Palestina, 2013, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (75)

 • morgos
  ****

  Ještě než jsem na film šel, bál jsem se, že to bude příběh ve stylu Romeo a Julie. Tato obava se mi naštěstí nevyplnila. Je to první palestinský film který jsem viděl a jsem obrovsky překvapen jak je dobře natočený. Ve filmu herci dobře hraji a po technické stránce také vše v pořádku. Jediné co mi čas od času vadilo bylo to, že místní tráva vypadala jako radioaktivní. Nevím jestli zvolili špatný barevný filtr nebo jsem jenom slepý jako patrona. Jako další zajímavá věc mi přišlo, že se ve filmu strašně často vyskytují bonbóny Tic-Tac. Nevím jestli to je product placement nebo jenom náhoda, mě to nevadilo, jen zaujalo. Jinak film je plný humoro. Od tupého Omarova kamaráda, který má 7 ošklivých sester ze kterých si dělá srandu až po jeho parodii Marlonda Branda. Také se dozvíte jak se v Africe chytají opice :-D Film ukáže postoj běžných Palestinců k Izraeli, honičky s izraelskými bezpečnostními jednotkami. Výborná je scéna pohřebního průvodu, kde jde vidět dav mladých Palestinců, který ukazuje, že oni vždy budou bojovat proti Izraeli a musí se s nimi počítat. Filmu nechybí asi nic tudíž velice doporučuji. Já měl to štěstí, že jsem film viděl v kině. To zážitku jen pomohlo.(10.4.2014)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(21.2.2014)

 • Malarkey
  *****

  Začíná to jako romantika mezi zdí dvou nerozlučných táborů a končí to jako dost brutální odpověď na to, co člověku válka na území Palestiny přináší. Zahrnuje totální syrovost a brutalitu, bez které se žádný takový dramatický příběh neobejde. Pro mě osobně šok, na který budu hodně dlouho myslet. Hlavně na ten závěr.(22.9.2014)

 • Fr
  ****

  ,,POKUD CHCEŠ OSVOBODIT NAŠI ZEMI, JE TU CENA, KTEROU MUSÍŠ ZAPLATIT. NESTĚŽUJ SI, NEBREČ. JE TO VOLBA, O KTERÉ SI VĚDĚL....“ /// Tak rozhodně nečekejte sladkou Love Story! Jen film vo tom, že při boji za svobodu si vobčas musíte vybrat mezi životem a zradou. Ještě taky, že se můžete pokusit zahrávat si s Mossadem. A že hovno při tom všem záleží na tom, jestli jste zrovna zamilovanej. Další zajímavej pohled za ,,druhej“ břeh Jordánu. Tentokrát Hany Abu-Assad neřeší mučedníky, ale jen tak mimochodem mezi bojovníky za svobodu vrhne ženskou ,,návnadu“. A jelikož tyhle končiny moc romantice nepřejou… no Alláh by čuměl! Dobrej příběh, nevokoukaný prostředí, celkem překvapivej námět a ten konec… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci se naučit střílet, abych mohla osvobodit přítele. 2.) Tak tenhle mě vždycky dostane: Jdou muži za mudrcem a ptají se: "Pokud osvobodíme Jeruzalém, můžeme si dělat s ženami nepřátel co chceme?" A on odpoví: "Jestliže osvobodíte Jeruzalém, můžete si dělat co chcete i se mnou!" 3.) Thx za titule ,,eMPiko“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(8.7.2014)

 • DaviD3141
  ***

  [Febiofest 2014, Bratislava – 65%](27.3.2014)

 • emma53
  ****

  Můj první čistokrevný palestinský film a já konstatuji, že jsem byla příjemně překvapená. Tak tohle je jeden z těch povedených studií lidské duše, která se ocitne v tak silně vyhrocené a psychicky náročné situaci, že jsem se takovému vyústění i když byl šokující v konečném důsledku nedivila a dokonce ho i chápala . Fuj, to bylo dilema, vůbec se nedivím vnitřně rozervanému Omarovi, že se zachoval takovým způsobem a to mu bylo ještě navíc vyhrožováno, že si bude přát, aby se vůbec nenarodil, když zklame. To bylo v jeho očích ale asi to nejmenší, co ho trápilo. Láska, přátelství a do toho ta hnusná palestinsko-izraelská zeď. Připadala jsem si, jako bych tam byla osobně (to bych si ovšem neodpustila trochu proklepnout Nadiu) s nimi a za to určitě patří dík i kameramanovi. Víte, jak se chytají opice v Africe? Tak tuhle otázku si budu hodně dlouho pamatovat.(15.10.2014)

 • H34D
  ****

  S velmi přihmouřenýma očima se nakonec přikláním k vyššímu hodnocení, protože na poměry festivalu je Omar docela zajímavě zamotaný, atmosferický, místy až napínavý thriller, který je schopen nabídnout jak akci (vzdálená inspirace Bournovým ultimátem se nezapře), tak náhled do místní kultury. Samozřejmě nevýhodou je citelná nekonzistence snímku a nevyrovnané tempo, ale slušná kamera a nikoli odporní herci vám to vynahradí... 7/10(30.6.2013)

 • xxmartinxx
  ****

  No... těžko se hodnotí. Měl bych k tomu spoustu výtek, ale tak jednou za čas se na ně vykašlu a tohle drama ocením. Ono to v podstatě není dějově moc zvláštní, ale má to jakýsi punc autenticity, který mě nutí vše ve filmu jednoduše přijmout.(10.9.2013)

 • gudaulin
  ****

  Musím přiznat, že od Ráje hned teď se režisér Hany Abu-Assad posunul o poznání dál a jeho drama snese i ta nejpřesnější měřítka a srovnání se zahraničními vzory. Navíc je zřejmé, že je odkojený evropskou kinematografií a tamnímu publiku také přizpůsobuje tempo a styl svého vyprávění. Výrazně oceňuji pocit autenticity. Hany Abu-Assad v Palestině vyrůstal a umí přesvědčivě a poutavě vykreslit tamní reálie. Po herecké stránce rovněž nenacházím slabiny, které by stály za zmínku. Snad jen poznamenám - Omar je politické drama, které má (nezbytně) i propagandistický rozměr. Palestina má tu smůlu, že se o ni přou dvě etnika, a tudíž existují dva radikálně odlišné výklady její moderní historie. Divák s tím, že snímek po svém bojuje za prosazení "palestinské věci", musí počítat a brát Omarův příběh s určitou rezervou a vědomím, že problém je (mnohem) složitější. Kdyby se Palestinci, kteří jsou momentálně mocensky v nevýhodě, ocitli v roli hegemona, nedělal bych si o osudu židovské populace ani nejmenší iluze. Celkový dojem: 80 %.(22.9.2017)

 • StarsFan
  ****

  Festivalová brožurka nabízela srovnání s Romeem a Julií, já bych, mám-li ve filmu hledat nějaké paralely s dílem Williama Shakespeara, spíše poukazovala směrem k Othellovi. Omar sice vypráví příběh lásky dvou mladých lidí, ten je nicméně více než dvěma znepřátelenými stranami ovlivněn nedůvěřivostí, žárlivostí a vidinou potenciálního milostného trojúhelníku. Připravte se však, že to vše zasazeno do prostředí okupované Palestiny, kde jsou útěky před policií a pobyty ve vězení běžnou náplní života člověka, jež chce politickou situaci ve své zemi změnit.(30.6.2013)

 • Niktorius
  ****

  Režisér Omara, dvaapadesátiletý Hany Abu-Assad proslavený ceněným thrillerem Ráj hned teď (Paradise Now, 2005), sám otevřeně přiznává, že své nejnovější dílo chápe jakou součást boje za palestinskou emancipaci. Tuto funkci nakonec snímek naplňuje už z produkčního hlediska, neboť se jedná o vůbec první celovečerní film, jehož výroba i financování byly v čistě palestinských rukou3. Tato skutečnost zřejmě přispěla k tomu, že oproti předchozím palestinským snímkům vzniklým skrze složité koprodukce s evropskými zeměmi, má Omar mnohem více společného se svojskou poetikou arabských kinematografií. Právě způsobem, jakým Omar do globalizovaného festivalového hávu balí konvence arabských vztahových melodramat, je jistě daleko zajímavější, než v recenzích často vyzdvihovaným zprostředkováním palestinského pohledu na blízkovýchodní problematiku. Více v recenzi.(20.12.2013)

 • gogo76
  ****

  Omar je zaujímavým filmom s ojedinelým pohľadom do územia Palestíny, ktorá je rozdelená múrom. Atraktívny príbeh o láske, priateľstve a zrade nedá divákovi veľa dôvodov k nespokojnosti. Mučením zajatcov sa dá dosiahnuť veľa, no niekedy viac než je potrebné...Myslím, že film z Palestíny som ešte nevidel, ale Omar je jednoducho stávka na istotu. 80%.(24.4.2016)

 • LiVentura
  ****

  Velmi silné a velmi velmi citlivé téma v popředí příběhu o lásce...(17.1.2017)

 • mchnk
  ***

  Každodenní život i obraz silně romantického vztahu, jenž ve finále naplňuje tragické atributy krajiny, ve které se vše odehrává, je zrežírován skutečně velmi slušně. Nicméně určitá tuctovost až kýčovitost děje, měnící zdařilou akci i přetěžká rozhodnutí hlavních postav v pravou chvíli v klasicky zamotanou palestinskou telenovelu s revolučně laděným pozadím, mě k vyššímu hodnocení jednoduše nepustí. Láska, vlastenecká čest i lidská hrdost...zrada. V mých očích zbytečně žánrově přehlcené.(14.1.2017)

 • nascendi
  ****

  Pozoruhodný film z Palestíny. Technicky na úrovni, výpoveďou o panujúcich pomeroch autentický, hereckými výkonmi brilantný. Filmu vlastne vyčítam iba dva nedostatky. Predovšetkým by tvorcovia nemali predpokladať, že diváci na celom svete sú dokonale oboznámení so všetkými peripetiami po ktorých si vinie izraelsko-arabský konflikt prerušovaný krátkymi obdobiami zdanlivého mieru. Dosť dlho mi trvalo, než som sa zorientoval kto je kto a kde sa práve nachádza. A druhá výčitka smeruje k malej objektívnosti. Aj keď je film palestínsky, nemal by chvíľami nadobúdať charakter palestínskej oslobodeneckej agitky.(12.11.2014)

 • sochoking
  ***

  V druhej minúte a tridsiatej sekunde napodobní chlapík Marlona Branda tak, že by to nedokázal lepšie ani sám Marlon Brando! Skoro ma jeblo od smiechu....(26.8.2014)

 • Snorlax
  ****

  Smutně plynoucí příběh o manipulaci snad každého s každým, kdo se před kamerou jen mihl. A pak přijde krásný závěr.(28.3.2018)

 • Big Bear
  ****

  Tenhle film je super a odehrávat se kdekoliv jinde, neměl bych s ním problém. V případě Izraele totiž slovo okupace má trochu jiný podtón, než jak je okupace všeobecně chápána. Věřím totiž, že kdyby Omar veškerou svou píli věnoval pekařství a veškerou svoji touhu Nadje a ne Tarekovi, mohl žít jiný život. A vezmu li tento model pro celý Západní břeh Jordánu, věřím v klid a mír. Bohužel Palestinci dál a dál provokují Izrael. Každý den čteme ve zprávách jak ten a ten Palestinec či Palestinci z podobné buňky jako měl Omar, Tarek a Amjad podporované Hizballáhem zaútočili tam a tam. Nejsou to však vojenská stanoviště a patroly, ale autobusové zastávky s cvivilisty, obchody atd... Co Omar čekal, když napadli izraelský checkpoint? To je asi jediné proč jsem z filmu neplesal, protože to byl film o teroristech. A terorista u mne hrdinou nikdy nebude stejně jako nacista nebo komanč. I kdyby byl zahrán sebelepším hercem. Z filmařského hlediska nemám slov. Prostředí bylo vybráno dokonale a exteriéry ve starověkých uličkách a dvorcích i podél zemi dělící zdi byly úžasné. Úplně jsem cítil na kůži ten večerní teplý vítr od pouště i cvrkot cikád, ve dne zas ten slunečný žár a pískot rorýsů v oblacích. Skvělé byly i honička v uličkách a tam je to tedy skutečný parkour. Smekám před policií jak se v těch křivolakých uličkách a slepených domečcích vyzná! Omar byl sympaťák (na rozdíl Tareka) a představitelka Nadji byla opravdu krásná dívka. A velmi mi seděl i filmový záporák (z palestinského hlediska ovšem) Waleed Zuaiter - izraelský agent. Dokonalé bylo i ztvárnění izraelských hlídek a vskutku okamžitých protiakcí po jakémkoliv rušivém incidentu ze strany Palestinců. Izrael má za to můj obdiv a já se opravdu divím těm provokacím a protiútokům Palestinců,, které jen provokují špičkově vycvičeného a vyzbrojeného protivníka s takovou technologickou převahou, že je sebevraždou jej jakkoliv prudit. Pak se však Palestinci diví, když vyjedou Merkavy a udělají jim z jejich území desítky hektarů betonového recyklátu... Tenhle film rozhodně stojí za vidění. Čtyři placky. * * * *(10.3.2016)

 • Slarque
  ****

  Začínalo to jako romance přes zeď, ale tak jednoduchý tento film není. Filmový Omar totiž není smířený s izraelskou okupací a koná. Následky na sebe nenechají čekat a ústí to až v paranoidní thriller, ve kterém nikdo neví, kdo je zrádce. Navíc má celkem údernou pointu. Zřejmě nejlepší palestinský film, co jsem viděl.(19.1.2017)

 • eLeR
  ****

  Príjemné prekvapenie tento Omar ... pre mňa určite lepšie ako Abu-Assadov Paradise Now.(5.10.2014)

 • Happens
  *****

  Film mi doslova vystřelil mozek z hlavy při závěrečné scéně. Netušil jsem ani, kolik emocí Palestina nese sama o sobě jako epická krajina. Příběh protkanou zradou, chutí bojovat, přátelstvím a láskou. Byla to hodně silná káva, kterou divák musí vypít. Emoce se překlápějí ze strany zamilovaného příběhu do útěku o přežití přes beznadějné snůšky lží a zrady. Ode zdi ke zdi. Když lidi moc chodí ode zdi ke zdi, koberec aspoň není tolik sešlapaný uprostřed. Viď?(17.4.2017)

<< předchozí 1 2 3 4