Kouzlo měsíčního svitu

• USA Magic in the Moonlight (více)

Děj této romantické komedie se odehrává v jižní Francii v roce 1920. Nádherné vily na pobřeží Côte d'Azur, jazz kluby a módní místa pro bohaté jsou kulisou tohoto filmu. Stanley (Colin Firth) - alias Wei Ling Soo - je britský kouzelník a mistr iluzionista, který je povolán do Francie na žádost aristokratické rodiny, aby odhalil možný podvod. Sophie (Emma Stone), jako možné falešné spirituální medium, je objektem jeho zkoumání. Je pravděpodobné, že táto tajemná a krásna žena využívá přízeň bohaté rodiny. Nicméně komplikace nastanou, když se náš "detektiv" do ní bezhlavě zamiluje. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Cimr

Na nové filmy Woodyho Allena od jisté chvíle čekám se smíšenými pocity. Těší mě, že je stále při síle točit a že jde o díla zručná a hezky natočená, ale vadí mi stále přibývající plytkost zápletek a scénářů. Připadá mi to, jako by si v posledních letech Woody vždycky vybral destinaci, kam by jel v létě nejradši na placenou dovolenou a podle toho zasadil děj příběhu. Film by to nebyl špatný, ale od někdejšího filmařského mistra, který mě v Annie Hall dojal k slzám, v Lásce a smrti rozesmál, v Zločinech a poklescích vyděsil a v Haně a jejích sestrách donutil přemýšlet, je to prostě málo. Každý kdo zná Allena trochu lépe, ví o jeho neurózách, o jeho strachu ze smrti. A když se tedy nyní, kdy je mu málem 80, ten moment bohužel nezadržitelně blíží, proč nenatočí něco velmi osobního a dojemného? Proč nás zásobuje pořád tímto spotřebním zbožím. Hezké kulisy, hezcí a šikovní herci (rozkošný Colin Firth, zase trochu jiný než jindy), milá zápletka o síle lásky. Dokonalý film na rande. Zatím i celkem ucházející scénář. (SPOILER Například když má Stanleyho tetička autonehodu, jde o zajímavé napínaní diváka - příběh se náhle může rozjet do libovolného směru.) Zatím to jde, protože je to aspoň roztomile starosvětské, ale bojím se, bojím, že při příštím projektu W.A. už třeba bude stačit prostě jen nechat běhat hezké lidi v hezkých kulisách. Tento film už je na hraně. ()

maddy

Klasická vzťahová, romantická Allenovka, otázne je nakoľko to po takmer päťdesiaty krát bude stačiť? Pri Magic in the Moonlight som mal totiž pocit, že Woody sa tento krát ani veľmi nesnaží a točí skôr na zotrvačnosť. Čo síce u neho neznamená, že je to automaticky zlé, akurát tu už všetko niekoľko desiatok krát bolo. Po režijnej a hlavne scenáristickej stránke stále veľmi fajn, avšak tento krát sa využívajú už niekoľkokrát omieľané motívy, ide sa málo do hĺbky postáv a hlavne iskrenie medzi ústrednou dvojicou Firth vs Emma Stone veľmi nefunguje (z časti aj kvôli vekovej nekompatibilite), načo dopláca pravažne záverečná štvrtina filmu, ktorá nevyvoláva žiadne emócie. Taktiež aj samotný príbeh o (falošnom) médiu sľuboval omnoho viac a nakoniec sa zakončí tou najjednoduchšou pointou. Woody síce stále baví, darí sa mu opäť navodiť príjemnú retro štylizáciu do 20. rokov 20. storočia, má dobre napísané dialógy s pár vypointovanými narážkami na náboženstvo, ale tento krát to je tak všetko. Ako komédia totiž Magic in the Moonlight nezabaví, nakoľko vtipu tu je veľmi málo a na romantiku tu je zase veľmi málo iskrenia medzi úhlavnými predstaviteľmi. Je to len taká rýchla, pozitívna oddychovka s fajn dialógmi. No to „fajn“ mi u Woodyho nestačí, nakoľko som zvyknutý na viac. Mám pocit, že niekedy je možno lepšie netočiť filmy stoj čo stoj každý rok, ale nechať nápady v hlave dozrieť a potom priniesť zaručenú pecku ako napríklad minuloročné, o niekoľko desiatok úrovni kvalitnejšie Jasmínine slzy (aj keď chápem, že to je psychologická dráma a nie romantika, takže porovnávať sa to až tak nedá, no predsa je to dôkaz, že Woody to vie aj lepšie). CELKOVO: 3* (6/10) ()

MartinezZ

Během filmu jsem začal několikrát dělat něco jiného. Uklidit, zkontroloval maily, přečetl RSSky, zkontroloval instalace virtuálu.. nudilo mě to a místy jsem i posouval, abych se dostal k něčemu, kde se začne něco dít. To dění a zvraty v chování mi přišly tak nesmyslné, že mi to bohužel dost ubíralo požitek z filmu. Ano, rozuzlení a postavu za tím vším jsem nečekal (a ne, že bych se o to nějak snažil), ale tím to mělo končit a basta. Všechno poté už mi bylo dost přes míru. Nicméně pak jsem si všiml, že Woody a bylo mi to jasné. Škoda, nápad to nebyl špatný. ()

agentmiky

Po všech těch depresivních a akčních snímcích jsem se podíval na tento film, abych si urovnal myšlenky a klid na duši. Woody Allen opět připravil film, který vyniká výbornými a promyšlenými dialogy, krásnými kostými a exteriéry, příjemnou atmosférou, která je umocňována nádhernou přírodou Francie, a samozřejmě hereckými výkony. V hlavní roli exceloval jako vždy skvělý Colin Firth, který roli trochu sarkastického kouzelníka zahrál na jedničku s hvězdičkou. Emma Stone ztvárnila svou roli taktéž velmi kvalitně. A samotná dobová hudba se sice opakovala pořád dokola, ale mě hezky uklidňovala a vůbec mi to nevadilo. Za mě dávám 80 % ()

javak810i

S železnou pravidelností jsme se i letos opět dočkali dalšího filmu z režisérských ručiček Woodyho Allena. A jako obvykle, tak i tentokrát snímek svého tvůrce rozhodně nezapřel. Osobitá, lehce melancholická atmosféra, štiplavé dialogy a pozitivní aura. To vše doplněno líbivou audiovizuální stylizací do konce dvacátých let a perfektně zahráno nejen ústřední hereckou dvojicí Emmou Stone a Colinem Firthem. Obdivuji Woodyho za to, že dokáže každý rok přijít do kin s novým filmem kompletně vlastní tvorby, pokaždé se zajímavým obsazením, a že to zatím nikdy nebyl vyloženě "průser". Jednoho dne bude stříbrnému plátnu velmi chybět... 4* ()

kobejn

Ať si kdo chce co chce říká, já říkám pořad to samý, jeden film Wůdyho ročně, to je prostě nutnost. I když to není většinou lidí považovaný za něco spešl, i tak je to lepší než většina ostatní filmový produkce. S KMS nepřichází Elen s ničim novym (s čim taky proboha?), ale ripítuje all that we know already, ale dělá to zase tak dobře (ne, prostě v tom čem je allen dobrý, v tom je nejlepší), že sem byl naprosto spokojen. Timdle filmem jako by elen řekl celýmu světu - je mi u prdele - prostě žije si ve svym vlastnim světě a nic víc ho nezajímá - good or bad but still the best - wůdy je vlastně na filmovym vrcholu už od roku 69 - bez větších výkyvů si stále drží vysokou laťku, pod kterou v očích druhých sem tam klesne (řím), ale stejně, je nenahraditelný. Wůdy elen je jen jeden a je nenapodobitelný - true original since 1969, což pokládám za year one v jeho tvorbě. Je jasný, že stárne, proto už se nemůže obsazovat do rolí, který dřív hrával. Za kamerou se mu nyní daří lépe, tam to stárnutí není vidět, to je jasný. Colin Firth je tu skvostný. Emma Stone též. S M.intheM. sem naprosto spokojen. ()

GodComplex

Retro Woody Allen z krasneho evropskeho prostredi je vzdy nejlepsi. Mam rad jeho kousky, ktere nejsou jen dalsi variaci na jeho vztahove komedie, ale maji nejaky zajimavy koncept, v tomto pripade spetku magie. Neni to sice takova pecka jako Midnight in Paris, ale vzhledem k modrym ohlasum me to prijemne prekvapilo. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Je zbytočné poukazovať na antagonizmus hlavných postáv i zdanlivú tematickú karikaturú, ktorá prislúcha inteligentne napísaným romantickým komédiám. Jednou z devíz filmu pre mňa určite boli skromné očakávania, ktoré Woody pre potreby snímky svojimi vypointovanými bonmotmi ozvláštnil (a toho vykypeného konzervativizmu som sa obával najväčšmi). Ako racionalistický radikál a neverec k Firthovej postave pričlenil väčšinu zo svojich svetonázorových vízií, pričom nijako sa nesnažil (alebo snáď nevynašiel kľúč) k rozlúšteniu kúziel "mesačných svitov" či ľudských hormónov, na ktoré ostáva naďalej prikrátky. Kúzlo mesačného svitu je skromný, sčasti i osobný pomník do Woodyho zbierky, ktorý nikdy nebude patriť medzi autorove najvyhlasovanejšie diela, ale odchádzal som od neho akýmsi zvláštnym pocitom dotknutý. SPOILER: Je jasné, že táto chémia medzi párikom je nezľučiteľná z nejakého dlhodobého hľadiska, ale konzekvencie z ich unáhleného rozhodnutia ostávajú vo hviezdach, KONIEC SPOILERU. Pre žánrové potreby i to, čo diváci očakávajú, je rozuzlenie nevyhnutné, predvídateľné, ale jej esencie k dopracovaniu sa do tohto stavu sú svieže a plné skutočne trefných hlášok a poznámok. ()

erased

Skromná romantická komedie, za kterou bych nebýt cynického úvodu hlavní postavy a několik skvělých replik Allenův rukopis snad ani nepoznal. Obzvlášť u poslední scény jsem nabyl přesvědčení že ve staromilsky úvodních titulcích došlo na postu scénáře a režie k nějaké záměně. Ale budiž: když se na to dá dívat, mezi hlavními postavami to funguje a několikrát film i upřímně rozesměje, ať si pro jednou Woody svůj sen děduly-intelektuála splní, vždyť ten tuctový závěr vlastně jen podtrhuje od začátku patrnou přímočarost celé té romantické jednohubky. Já jen, že od tohoto autora čekám something more. More what? ()

kaylin

Woody Allen ukazuje, že sice trochu stárne a jeho filmy mohou být pro někoho mírně zdlouhavé a až příliš ukecané, aniž by toho tolik řekli, ale když si vezme k dílu tak skvělé herce jako jsou Firth nebo Stone, tak ten výsledek stejně bude stát za to. A tenhle výsledek stojí, a to nejen proto, že mám slabost pro iluze a kouzelníky. ()

..Lucas..

Z filmu jde cítit Woodyho styl, potěší i herecké obsazení, jen mi tentokrát nepřišel až tak moc okouzlující jako jeho předcházející počiny, které jsem viděl. Pořád se ale jedná o příjemnou jednohubku. ()

rt12

Málokdy se mi stalo, abych se u Woodyho nudila. Konverzační přestřelky na mne tentokrát vůbec nepůsobily, snad kromě začátku mezi Colinem a Simonem. Bohužel jsem odhadla průběh, což by mě ani tak nevadilo, kdyby mě zaujala vtipná výplň. Mezi hlavní dvojkou absolutně nebyla žádná chemie a samotná Emma Stone mě neseděla a vlastně nesedí nikde. Pro mne zklamání a nuda. ()

Kaluž

Tentokrát jsem to Allenovi zase sežral i s navijákem. Nenáročná jednohubka plná pohádkových scenérií a šik kostýmků, které s přehledem vévodí Colin Firth a svižné dialogy. Závěrečná "žádost o ruku" se tímto zapisuje do zlatého fondu nejromantičtějších vyznání lásky. Přesně kvůli těmhle břitkým humorům nedám na Allena dopustit ani na jeho stará kolena. ()

PogoJoe

Film o arogantním, pesimistickém egoistovi, co nepřijímá názory odlišné od těch jeho, zvláště pokud jde o svět nadpřirozena. Jenže tahle figurka je tak sladce zahraná skvělým Colinem Firthem, že mu to odpustíte a bude vás bavit. A pak tu je jako obvykle rozkošná Emma Stone, pro kterou mám slabost. A pak krásné prostředí Azurového pobřeží. A taky vkusná režie Woodyho Allena, která divákovi nedovolí se nudit ani na chvilku. A taky jeden z jeho lepších a nápaditějších scénářů, kde se sem tam mihne opravdu milý vtípek. A taky dobře vybrané skladby, které do filmu padnou a dotvářejí atmosféru. Celkově: velice příjemný film, ale "něco" mi brání dát plné hodnocení, i když jen o kousek (řekněme 89%). Hlavní klad vidím ve výkonech herců a nádherném prostředí, ale občas příběh trochu vázl a byl předvídatelný. Přesto: za mě doporučuji. (pozn. viděno na předpremiéře/CSFD projekci v Lucerně). ()

togaf

Mám ráda Woodyho Allena, mám ráda Colina Firtha, mám ráda předválečnou atmosféru ve filmu, takže ve výsledku bych z Kouzla měsíčního svitu měla být nadšená. Ale nejsem, celé je to totiž plytké. Klasická letní komedie, mozek netřeba. Sousloví letní komedie je strašlivé zlo, jako kdyby filmový diváci měli přes léto vypnuté oči a mozkové buňky odjely na Makarskou. Další důvod mého odporu k létu - letní komedie. ()

Lucjen

Súhlasím s takmer všetkou kritikou ktorá tu bola povedaná, ale na rozdiel od iných som nečakala od Woodyho majstrovské dielo, bez urážky...a možno práve preto ma tento sladký kúsok dostal :) Príjemný humor, skvelé dialógy, očarujúci Firth so Stone a trochu okaté vyhýbanie sa klišé sa mi náhodou páčilo. Hudba držala atmosféru a keby sa film bral trochu menej vážne, ja by som vážne uvažovala nad piatimi hviezdičkami. ()

Dont

Tentokrát Woody Allen boduje kromě řady vtipných momentů zejména sázkou na hodně odlehčené a oddychové vyznění filmu, který je skvěle okořeněný přesvědčivou retro atmosférou krásné Provence a kvalitními hereckými výkony. Není to zkrátka nic převratného, jen další z milých filmů s pozitivním nádechem, bezchybně sarkastickým Colinem a okouzlující Emmou Stone. ()

Aleee89

Nové filmy Woody Allena jsou jiné, a přesto mě docela bavívaly. Nečekala jsem však, že brzy přijde jeden, který mi skoro bude lézt na nervy. Kouzlo měsíčního svitu. Ano, pořád tu najdete prvky, které dělají Allena Allenem, ale ty přebíjí nuda, zápletka postavená na hlavu, snažící se křečovitě jít ve šlépějích (žánrových) předpokladů, konec, který musí naplnit divákova očekávání, čímž se stává divným a překotným... Bohužel, snímek nezachránil ani můj oblíbenec Colin Firth. ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014