• Jara.Cimrman.jr

Nejsem největším fanouškem vánoc na světě, ale statečně tento svátek zdolávám. Největší krize obvykle nastává kolem 19:00 hod., kdy ČT pompézně přináší trumf v podobě nové, skvělé a jedinečné pohádky. A často, nikoli vždy, je výsledek minimálně rozpačitý. Tentokrát přišel Duch nad zlato a zařídil ČT jednu z nejvýraznějších proher za poslední dobu. Několik pitvořících se ksichtů bych se sice odvážil nazvat povedenými, princeznin úsměv taky nebyl špatný, ale jinak jsem viděl jen hrůzu hrůzoucí zabalenou do trapného obalu. Takže včera večer byl Řízek vs. Duch za jasných 4:1.(25.12.2013)

Jen by mě zajímalo, jakou pohádku by Česká televize musela na Štědrý den odvysílat, aby uspokojila zdejší náročné diváky. Zas tak příšerný zážitek to rozhodně nebyl. Na pohádky koukám obvykle jen ve vánočním období. A ty staré, stokrát viděné, už mě moc nebaví. Tahle byla fajn, vhodně doplnila pohodovou atmosféru večera. A na Bohdalku ať sere pes!(24.12.2013)

• Wysch

* Preiss + Kubařová, ostatní je totální sračka. A to i s ohledem na český subžánr "štědrovečerních sraček"... ehm, pohádek. To i to Peklo s Mádlem dřív odpoledne byla lepší věc. Chjo. Natočte už konečně nějakou štědrovečerní pohádku, která bude plnit svůj účel i bez toho, že by prachsprostě kopírovala, kradla, držela se jakýchsi zaběhnutých kolejí, pospíchala do finále a zabíjela přítomný herecký ansámbl. Chjo, pane Zelenko, co jste to napsal? Co jste to natočil? Průjemnou štědrovečerní věc, na kterou si za patnáct minut už nikdo raději nevzpomene.(24.12.2013)

Když už si Zdeněk Zelenka vybere kvalitní předlohu a herce a dostane relativně vysoký rozpočet, natočí pohádku svým klasickým televizním stylem, který už skoro dvacet let nemění a zbytečně přidá na komediálnosti. Občas mi Preissovy kreace připadaly jak z Brouka v hlavě. A to nejvíc sráží relativně sympatickou pohádku do průměru. 50%.(2.1.2014)

Zatím, totiž pár minut po doznění závěrečných titulků ověnčených zpěvem Viktora Preisse bych řekl, že Duch nad zlato patří k tomu, co nazývám snesitelnou pohádkou, ba možná víc než to, nad procentuálním ohodnocením nezbývá než kroutit hlavou. Že bych sledoval jiný film? Na každý pád s finálním verdiktem a komentářem, v němž se pochlubím, čím jsem byl uspokojen a co mě naopak zklamalo, seznámím všechny (i sebe) až po zhlédnutí Sněžného draka a Modrého tygra, filmů pro dětského diváka, jež naše veřejnoprávní médium vysílá o prvním a druhém svátku vánočním... Přesto si na truc škarohlídům dovolím udělit provizorní tři hvězdičky a s radostí očekávat další pohádky... Podrobnější sumář, pokud zajímá, očekávejte po svátcích...(24.12.2013)

• - Jiřina Bohdalová se prý inspirovala pro vzhled dvorní dámy dřevěnou panenkou matrjoškou. (Aknah)

• - Vitkor Preiss se před natáčením svěřil, že půjde o jeho první účinkování v trikovém filmu. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčení probíhalo na zámku v Ploskovicích, na zámku v Telči, v ateliérech Kavčích Hory, v klášterním komplexu areálu zámku Mnichovo Hradiště a nedalekých lokalitách Valečov a Mužský, a to od 27. května 2013 celkem 25 dní. (AnčaRambo)