• ABLABLABLA

Sama si připadám trochu zlá, že dávám české pohádce 1*, ale když to bylo tak strašné, až to bolí. Svou "kvalitou" mi to připomnělo Micimutr, i když je fakt že tohle je tak o půl hvězdy lepší... tak jo.. tak 1,5*, aby se neřeklo. Je ale smutné, že výjimečně nejlepšími herci tu byli děti - zvláště ten jeden klučina, což právě na české poměry je vzácnost.... tady jako jediný stál ten Zmizík za to, zatímco všichni ostatní byli otřesní - především postava Vojty aka hlavní hrdina. Ještě ušel Preiss, ale tak ten to nezachrání. Hrozné bylo vše, od příběhu (byl tu nějaký?), přes výkony herců, až po dialogy. Vše moc umělé a nepřirozené. Hlavní hrdina akorát furt zkuhral, nehledě na to jak byl blbý a naivní.... a když byl například svázaný, tak si rukama dokázal sundat tu pásku z oka, ale roubík z huby si vyndat nemohl že? Vážně logické.(25.12.2013)

Mám pocit, že český film a česká pohádka od roku 2000 dále musí být opravdové terno, aby přesáhla vůbec šedesát procent. Nemyslím si, že si Duch nad zlato zaslouží pouhých třicet osm procent. Andersenovy pohádky jsou dost náročné a často hodně temné a depresivní, Zelenkova adaptace je dost veselá a typově výborně herecky obsazená. Já jsem byl o Štědrém večeru spokojen.(25.12.2013)

• Galadriel

Trapnost až na půdu, kterou z pekelného odpadu zachraňuje opravdu jen postava a herectví Viktora Preisse. Odpustila bych televiznímu filmu laciné kulisy, levnou výpravu a mizerné herce. Jenže tady jsou i prvoligoví herci neskutečně protivní a otravní (Bohdalová, Hrušínský), princezna nesympatická a král tak pitomý, až by z toho jeden brečel. Navíc natahovaný děj, který by bohatě vystačil na svižný dvacetiminutový krátký film, se neuvěřitelně vleče, nudí a na nejednom místě nedává ani trochu smysl. Úpadek české pohádky v přímém přenosu.(2.1.2014)

• Mairiel

Ke sledování letošní vánoční pohádky jsem byla přinucena okolnostmi, samotnou by mě to dobrovolně nenapadlo. Bylo to ještě větší peklo, než jsem čekala. Je to tak divné, že od pohádky chci, aby fungovala jako normální film, aby to všechno dávalo aspoň trochu smysl a postavy nebyly všechny do jedné totální idioti? A to už fakt nemáme mezi staršími českými herečkami nikoho jiného než oteklou Bohdalovou? Příklad za všechny: zatčený princ zoufale koulí očima, jak by to všechno strašně chtěl panu králi vysvětlit, ale nemůže, protože má roubík, který mu nikdo nechce vyndat. To, že má dost volné ruce na to, aby si ten posraný roubík sundal sám, ho jaksi nenapadne, takže se jeho a tím pádem i naše zoufalství nad jeho demenci neúměrně protahuje. Celé téhle instituci vynucené vánoční premiéry nerozumím, radši tisíckrát Popelku. To se opravdu nikdo z tvůrců a jiných odpovědných lidí nestydí takovou sračku vypustit do televize, ještě ke všemu jako zlatý hřeb večera?(26.12.2013)

• easaque

na nízkou kvalitu vánočních pohádek jsem v posledních letech zvyknutý, tak mě tato nijak nepřekvapila. Scénář byl sešitý horkou jehlou z různých hadříků a na celistvosti to bylo znát. A ani v dnešní době "plejáda hereckých osobností" nedodala filmu na šmrncu a hráli si tu svou běžnou šmíru. Odpad tentokrát nedám a nechám televizní pohádku zářit jako malou hvězdičku na obzoru - přece jen nejsem cílový divák a dětem se to líbit trošku mohlo.... o den později: po srovnání s pohádkou o den později musím dát odpad. Sorry. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](24.12.2013)

• - Vitkor Preiss se před natáčením svěřil, že půjde o jeho první účinkování v trikovém filmu. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčení probíhalo na zámku v Ploskovicích, na zámku v Telči, v ateliérech Kavčích Hory, v klášterním komplexu areálu zámku Mnichovo Hradiště a nedalekých lokalitách Valečov a Mužský, a to od 27. května 2013 celkem 25 dní. (AnčaRambo)

• - Jiřina Bohdalová se prý inspirovala pro vzhled dvorní dámy dřevěnou panenkou matrjoškou. (Aknah)