• stration

Ani Preiss nedokáže přehrát chabý scénář, levný vizuál a celkovou zmatenost pohádky. Celé je to navíc vykrádačka Nesmrtelné tety a dalších. No a to sakra opravdu nemáme jiné "záporáky" jako pořád dokolečka Holuba a Táborského? Ach jo. Další zbytečnost odsouzená na víkendové popoledne kdykoliv v průběhu roku.(25.12.2013)

• Flaxik

Vysvětlil někdo tomu hovadu Zelenkovi, že pohádka se vyznačuje něčím jiným než infantilním zmatkováním? Ještě jednou uvidím v nějaké pohádce Bohdalovou a půjdu si blinknout. Tohle kurvení vkusu dětí by mělo být trestné. Počkejte, za pár let se bude říkat "zlatej Troška". Jan Hrušínský potvrzuje, že se fotrovi silně nepovedl a na hraní by se měl definitivně vykašlat a partička kolem Dejdara je už zase banda pitvořících se trapáků. Jediný Preiss snad za něco stál. P.S. V původním obsazení měl hrát Vojtu Ondřej Novák, dost by mě zajímalo, který kokot ho nahradil tím dřevákem Skopalem.(24.12.2013)

• nash.

Úžasný Viktor Preiss, který dodává pohádce švih i humor na jedné straně, podivně oteklá a nesnesitelná Bohdalka, která ztěží artikuluje natož aby hrála, na straně druhé. To jediné uvízne v paměti. To první v dobrém, to druhé ve zlém. Jinak jen natahovaná nuda, kterou ani sympatická, ale vcelku zbytečná princezna, ani tornádo Preiss, který si celý film ukradl pro sebe, nezachrání.(13.3.2016)

• Tommassi3

"Tak poklade, a teď už mi můžeš být ukradený !! Ani vidět už tě nechci !!" ;) Nad neveselým stavem současné české pohádkové tvorby jsem lomil rukama v komentáři k nesrovnatelně kvalitnějšímu Strachovu Šťastnému smolaři, který mi vlil novou naději do žil, což se ovšem o Duchu nad zlato, kterého natočil na objednávku České televize rutinér Zdeněk Zelenka, rozhodně říci nedá, ačkoliv režisér vlastně jen vcelku potvrdil svou povadající režijní i autorskou značku, už totiž přišel s jistě zdařilejšími pohádkami s Nesmrtelnou tetou v čele !! I tato jeho zřejmě nejpovedenější záležitost však spatřila světlo filmového světa před víc než dvaceti lety, přičemž se mi zdá, že jak Zelenka stárne, stále více mu unikají "moderní" trendy, které zřejmě viděl jen z rychlíku, a on si prostě jen dál točí po svém a stále více Troškaří, když s tím svým vyčpělým situačním humorem stále více přepadává přes hranu únosnosti, a jeho solidní režijní řemeslo i chvályhodné výpravné lokace, které však mohly být rozhodně využity lépe, se tak dusí pod tíhou stále více otravných postav, které se nedají nazvat jinak než nevkusnými karikaturami, které neomlouvá ani tento zdánlivě benevolentní žánr, o silně nevěrohodných motivacích postav a nepřehlednosti příběhu s velmi kolísavým tempem, kterému v jistých pasážích nepomohou ani ty odkecané zrychlovačky, ani nemluvě !! Nebo že by si Zelenka opravdu myslel, že děti nemají žádný vkus ?? Bizarní příběh o duchu zlatníka, který potrestán za svoje mamonářství a lakotu musí sloužit tomu, kdo právě vlastní kouzelné zlaté křesadlo, se opravdu jen velmi volně inspiruje poměrně temnou pohádkou Hanse Christiana Andersena Křesadlo, kterou Zelenka ve svém scénáři odlehčil, ač rozhodně myslím, že až příliš, zbaběle připsal některé pasáže i charaktery silně parafrázující legendární pohádky jako Princ a Večernice, Obušku, z pytle ven i zmiňovanou Nesmrtelnou tetu, obměnil i stěžejní postavy, když psa nahradil duchem Itala a hlavního hrdinu coby vojáka chasníkem na zkušené, navíc vsadil na osvědčenou hereckou sestavu, v níž tak nějak napůl úspěšně manévroval mezi neustále se opakujícími tvářemi a hereckými šaržemi svých pohádek a naopak zástupci mladé generace, přičemž zásadní problém jsem měl hlavně s debutujícím Františkem Skopalem v roli Vojtěcha, který mi prostě vůbec nesedl, ta jeho nesympatická držka však dost odráží i jeho špatně napsanou postavu, která vyznívá úplně jinak než v Andersenově předloze !! Vojta je sice totiž dobrák od kosti, ale hlavně idiot, který v tom světě moc rozumu nepobral, scéna s vysvobozováním ukazuje i na jeho nešikovnost, celou dobu spoléhá na něčí pomoc a jediné, co mu nemůžete mít za zlé, je fakt, že se zamiluje do princezny v podání roztomiloučké Veroniky Kubařové, která se mi naopak i herecky líbila moc, když pominu pasáž, kdy v převleku zkouší přechytračit Bohdalčinu rádcovou Hermínu !! Chápu, že Jiřina Bohdalová se už většině diváků musí přejídat tak, až jim leze ušima, s tím problém osobně nemám, nicméně Jiřina i přes to, že i s hlasem Rákosníčka zahrát špatně neumí, se mi zde zdála otravná natolik, že jsem si kupodivu až ke konci příběhu uvědomil, jak neuvěřitelně je oteklá !! Rozhodně odpudivějším dojmem na mě zapůsobil retardovaný, rozuměj zdegenerovaný, král Jana Hrušínského, tahle stylizace, v níž ho poslední dobou vídám stále častěji, se mi zdá až nedůstojná, naopak mi příliš nevadil hostinský šizuňk Martina Dejdara !! Nosnou postavou, která příběh fatálně pozdvihá z vod příšernosti, se však v každém případě stal právě duch s až fanfarónským šarmem, jehož jak jinak než skvělý Viktor Preiss učinil jakýmsi zvláštním, byť i díky hercově kvalitě i nadhledu fungujícím, mixem italského bohéma putujícího po vzoru barona Prášila noční oblohou s postelí, která sice neoslní, ale odpovídá oné prášilovské poetice, a Jacka Sparrowa.. Většina dětských herců obstála na výbornou, což poslední dobou také nebývá příliš zvykem, stejně jako moc povedená hudební složka Jiřího Škorpíka.. Můžeme se samozřejmě dohadovat, zda by samotný klasický přepis Andersenova Křesadla nevyzněl působivějším či čistším dojmem, nicméně dostát dramaturgickému zadání vánoční pohádky si v ničem nezadá s bruslením na hodně tenkém ledě, protože obdarovat příběh vkusnou zábavou, dostatečně nosným a poutavým příběhem s lehkou moralitou už nezvládli i osvícenější režijní praktici, když v posledních letech jako jeden z mála obstál snad jen Jiří Strach se svým Andělem Páně !!(21.2.2014)

• Galadriel

Trapnost až na půdu, kterou z pekelného odpadu zachraňuje opravdu jen postava a herectví Viktora Preisse. Odpustila bych televiznímu filmu laciné kulisy, levnou výpravu a mizerné herce. Jenže tady jsou i prvoligoví herci neskutečně protivní a otravní (Bohdalová, Hrušínský), princezna nesympatická a král tak pitomý, až by z toho jeden brečel. Navíc natahovaný děj, který by bohatě vystačil na svižný dvacetiminutový krátký film, se neuvěřitelně vleče, nudí a na nejednom místě nedává ani trochu smysl. Úpadek české pohádky v přímém přenosu.(2.1.2014)

• - Vitkor Preiss se před natáčením svěřil, že půjde o jeho první účinkování v trikovém filmu. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčení probíhalo na zámku v Ploskovicích, na zámku v Telči, v ateliérech Kavčích Hory, v klášterním komplexu areálu zámku Mnichovo Hradiště a nedalekých lokalitách Valečov a Mužský, a to od 27. května 2013 celkem 25 dní. (AnčaRambo)

• - Viktor Preiss, který hraje ducha, přišel sám s nápadem, že by mohl duch mluvit italským přízvukem. (Aknah)