Půjdu proti proudu, mě se z nových pohádek (nových = dosud neviděných) během svátků líbila tato pohádka nejvíc ze všech. Dejdar, Táborský nebo mentál Vladyka byli správný záporáci, který trumfla jen ještě mentálnější Bohdalová s předkusem. Jan Hrušínský a Viktor Preiss byli oba sympatičtí, princezna a panoš mi taky nevadili, takže jsem se celkem mile bavil a fandil, ať už tu Bohdalku chytnou a pověsej :)(26.12.2015)

• Mairiel

Ke sledování letošní vánoční pohádky jsem byla přinucena okolnostmi, samotnou by mě to dobrovolně nenapadlo. Bylo to ještě větší peklo, než jsem čekala. Je to tak divné, že od pohádky chci, aby fungovala jako normální film, aby to všechno dávalo aspoň trochu smysl a postavy nebyly všechny do jedné totální idioti? A to už fakt nemáme mezi staršími českými herečkami nikoho jiného než oteklou Bohdalovou? Příklad za všechny: zatčený princ zoufale koulí očima, jak by to všechno strašně chtěl panu králi vysvětlit, ale nemůže, protože má roubík, který mu nikdo nechce vyndat. To, že má dost volné ruce na to, aby si ten posraný roubík sundal sám, ho jaksi nenapadne, takže se jeho a tím pádem i naše zoufalství nad jeho demenci neúměrně protahuje. Celé téhle instituci vynucené vánoční premiéry nerozumím, radši tisíckrát Popelku. To se opravdu nikdo z tvůrců a jiných odpovědných lidí nestydí takovou sračku vypustit do televize, ještě ke všemu jako zlatý hřeb večera?(26.12.2013)

• dopitak

Dokud Viktor mluvil česky, tak mi to nevadilo, jenomže pak se z toho vykřesal eintopf s italským přízvukem, naprosto otravnou (nejotravnější z otravných) Bohdalkou (který už mám fakt plný zuby), škatulka záporáků mile oživená pejzatým Dejdarem, a Hrušinský, který projevem čím dál víc připomíná Luďka Sobotu (jeho chyba). Splácanina, na kterou rádi rychle zapomeneme, jako ostatně na všechno pohádkové porevoluční. Jestli chcete vidět dobré zpracování Andersenovy původní předlohy, mrkněte na tohle. A mimochodem vážený pisateli této synopse - výpravný film vypadá opravdu jinak.(24.12.2013)

• flanker.27

Ne, ne a ještě jednou ne. Co na tom, že Preiss hraje poctivě jako vždycky, že po dlouhé době nejsou na zabití děti v pohádce, že dokonce ústřední pár není úplně marný, když je to mizerně napsaný, většina postav jsou dementi a Zelenka vykrádá svou vlastní Tetu a krom toho ještě Prince a Večernici. Dneska už to nejde ani když je to adaptace. Neumíme dát do pohádky uvěřitelné postavy, neumíme v nich vytvořit svět, který je přirozený, propracovaný, funkční a který láká k tomu, aby se do něj člověk chtěl znovu podívat a měl radost, že je zase se svými oblíbenci, tak jak to cítí v té plejádě klasik. Jenže zlaté časy českých pohádek jsou ty tam. Neumíme na ně ani navázat, ani se vydat novým směrem, někam jako Stardust, Na vlásku a podobně. Místo toho furt vaříme vodu v prášku. Ach jo. Jedna za Preisse. P. S. Je vůbec možné, že ten samý Zelenka kdysi točil geniality jako Královský život otroka?(24.12.2013)

• honajz

To byla ale neskutečně slabá pohádka! Řekl bych dokonce, že blbá. Jediný, kdo v ní září, včetně závěrečné písničky, je Viktor Preiss. Jinak hlavní hrdina je necharismatický hovňousek, jemuž je předepsáno se chovat jako blbec (když zachraňuje princeznu ze sklepení, místo aby padoucha bacil, běží tam, kde je ještě víc pobertů; místo, aby si sundal roubík, na který dosáhne, pořád jen máchá hlavou, a dokonce ani princeznu nenapadne mu roubík sundat, hledá papír a brk s inkoustem, aby se instrukce daly napsat). Nelogičností je zde celá hromada (např. král zavře poberty do prázdné pokladnice, ve vězení nejsou, tam je správcová sama, ale když jdou pokladnici otevřít, pobertové v ní nejsou!; kouzelné křesadlo stačí hodit do ohně a zmizí?!!; duch po zmizení křesadla se stane člověkem a nestane se z něho dušička plující do nebe?!!) a celé to působí jako chaotický slepenec, u něhož mne překvapilo, že to mělo dramaturgyni. Ta asi chrápala, ne? Střih se taky moc nepovedl (jednou to udeří dokonce do očí, ten střih z detailu do polocelku v jedné ose), ani lokace mi nepřijdou nějak zvlášť využity. Bohdalová je zde hodně slabá, a ostatní postavy buď nemají co hrát, nebo taky mají v popisu scénáře být za pitomce. Uff.(29.12.2014)

• - Natáčení probíhalo na zámku v Ploskovicích, na zámku v Telči, v ateliérech Kavčích Hory, v klášterním komplexu areálu zámku Mnichovo Hradiště a nedalekých lokalitách Valečov a Mužský, a to od 27. května 2013 celkem 25 dní. (AnčaRambo)

• - Viktor Preiss, který hraje ducha, přišel sám s nápadem, že by mohl duch mluvit italským přízvukem. (Aknah)

• - Role byly napsány přímo na tělo hlavním hvězdám Viktoru Preissovi, Janu Hrušínskému, Jiřině bohdalové a Martinu Dejdarovi. (Cucina_Rc)