• nash.

Úžasný Viktor Preiss, který dodává pohádce švih i humor na jedné straně, podivně oteklá a nesnesitelná Bohdalka, která ztěží artikuluje natož aby hrála, na straně druhé. To jediné uvízne v paměti. To první v dobrém, to druhé ve zlém. Jinak jen natahovaná nuda, kterou ani sympatická, ale vcelku zbytečná princezna, ani tornádo Preiss, který si celý film ukradl pro sebe, nezachrání.(13.3.2016)

• Kimon

Plně souhlasím s uživatelem Radek99 a navíc myslím, že už je "pohádkovsky přebohdalováno". Paní Bohdalová, jak je už ostatně i vidět, pravděpodobně podlehla kulinářským požitkům, tak by se spíše úspěšněji mohla věnovat nějakému "pečvař" pořadu pro dámy coby moderátorka (pokud už tak nečiní). Díky paní Bohdalová, vážím si Vás za herecké počiny z let dávno i nedávno minulých, ale dnes už v pohádkách to "neustále omílané křemílkovské" šaškování a vykulování očí raději ne. Vaší dlouholeté herecké zkušenosti dnes již více sluší vyzrálé "Vrásky z lásky". .... a České televizi bych chtěl vzkázat jen jedno. Měla by si uvědomit, že český divák se stal během dlouholeté vánoční televizní pohádkové tradice divákem velmi náročným. Tudíž by se i ČT měla konečně stát velmi vyspělým producentem. Dospělého českého pohádkového diváka je velmi těžké o vánočních svátcích uspokojit, ale herecké šaškování (Bohdalové, Hrušínského) do štědrovečerní vánoční pohádky nepatří. Jistý šarm, nóblesnost a hlavně lidskou přirozenost hereckého podání, to jsou aspekty, které ve vánočním pořadu tohoto typu postrádám. Tvůrci! Rozeberte si Anděla Páně či O princezně Jasněnce a létajícím ševci do šroubečku, a analyzujte, proč byly tak úspěšné. Pak se výsledku té analýzy držte při své další tvorbě.(26.12.2013)

Jen by mě zajímalo, jakou pohádku by Česká televize musela na Štědrý den odvysílat, aby uspokojila zdejší náročné diváky. Zas tak příšerný zážitek to rozhodně nebyl. Na pohádky koukám obvykle jen ve vánočním období. A ty staré, stokrát viděné, už mě moc nebaví. Tahle byla fajn, vhodně doplnila pohodovou atmosféru večera. A na Bohdalku ať sere pes!(24.12.2013)

Tak nakonec je to průměr. Ano, Duch nad zlato se skutečně opírá o kvalitní herecké výkony a stojí za ním silný příběh z pera klasika Hanse Christiana Andersena. Bohužel, celé je to až moc k neuvěření. Nevěřím příběhu, který se nám režisér a scénárista snaží podat. Konání postav je často až moc a okatě hloupé, což nezachraňují ani výtečné herecké výkony. Přesto ale netvrdím, že celý film je špatný tak, aby se na něj nedalo koukat. To opravdu ne. Pohádka je to pěkná, ale má dle mého až moc chyb na to, abych ji mohl udělit více, než tři hvězdy. Ten průměr ale splňuje u mě určitě. 65%(24.12.2013)

• Fr

,,KDO MÁ KŘESADLO, JE MÝM PÁNEM! CO POROUČÍŠ!“… /// Princezna s kledbou a chudej pocestnej. Voteklá Bohdalka, parádní Preiss a hezká Kubařová (souhlas, irelevantní poznámka, páč každej máme jinej vkus, takže někdo obdivuje krásu Bohdalky… ). Dál už bude na každým, jestli se přikloní k názoru, že je to prostě vobyčejná televizní pohádka, která nemusí hýřit scénáristickým zázrakem, nebo jestli je to nuda, ve který se dějou a melou nesmysly. Třeba u nás doma dokonce někdo pronesl (nevzpomínám si už, kdo to byl…): PÍČOVINA! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju pohádky, ve kterejch je vysoká pravděpodobnost setkání s osobou mdlého rozumu. 2.) Nevím co je křesadlo. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(26.12.2013)

• - Viktor Preiss, který hraje ducha, přišel sám s nápadem, že by mohl duch mluvit italským přízvukem. (Aknah)

• - Jiřina Bohdalová se prý inspirovala pro vzhled dvorní dámy dřevěnou panenkou matrjoškou. (Aknah)

• - Vitkor Preiss se před natáčením svěřil, že půjde o jeho první účinkování v trikovém filmu. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)