Boj sněžného pluhu s mafií

• Norsko

Kraftidioten

• Dánsko

Kraftidioten

• Švédsko

En iskall jävel

Boj snežného pluhu s mafiou

• Nizozemsko

In Order of Disappearance

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Ach, ti čeští distributoři a jejich inovativní názvy. Film s naprosto skvělým prostředím, sníh mám rád a práci hlavního hrdiny bych hrozně rád dělal. Film s naprosto skvělým obsazením, ta asiatka je boží, hlavní záporák je pozitivně zvláštní a dost jsem si ho užíval, Bruno Ganz je skvělý. Film, ze zvláštním pojetím. V podstatě akční drama thriller o mstícím se otci, v němž je plno mrtvých, ale má nádherně skrytou komediální linii.(10.12.2018)

„Už máš dost, starouši?“ Moland mě zaujal Vzkazem v láhvi, tudíž jsem měl už jistá očekávání. Ovšem Boj sněžného pluhu s mafií je jiný šálek kávy. Předně, ten avizovaný černočerný humor tu sice nechybí, ale nepřehání se to s jeho dávkováním, jinými slovy film je spíš řekněme „vyvražďovačkou“, než komedií. Ne že by mi to ovšem při sledování nějak vadilo. Od cca 17. minuty se totiž otec plný bolesti, zoufalství a hněvu vydá na cestu pomsty dlážděnou mrtvolami a brzy jeho protivníci mají tu čest poznat odvrácenou stránku Občana roku. A když už nemůže počítat s bratrem ani manželkou (od níž dostal vzkaz na papíru z obou stran hustě po…prázdném), experiment s nájemným vrahem tak úplně nevyšel, musí se znovu spolehnout jen sám na sebe (a případnou pomoc od srbsko-albánské mafie, kterou nechtěně vtáhl do hry). Je to dost přímočaré, chtělo by se říct až jednoduché, ale v mých očích to bylo (krvavě) zábavné a nenudil jsem se ani chviličku (líbilo se mi i to „oznamování smrtí“). Záležitost za silné 4*. „Vy nejste únosce?“ - „Většinou ne.“(4.11.2017)

Začínám mít ve velké oblibě severské snímky. Líbí se mi na nich jejich nadhled, vtip a netradiční pojetí rámované skvělými hereckými výkony. Tato má "éra" započala filmem Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann a zdárně pokračuje právě tímto snímkem. Kraftidioten mi svým celkovým pojetím silně připomínal film Taken, protože hlavní hrdina s mimikrami skvěle hrajícího Stellana Skarsgårda se chová podobně jako postava Liama Neesona. Film na Vás v první řadě zapůsobí svou ponurou atmosférou, která je už asi typická pro všechny severské snímky, suchým humorem, který je zde podáván ve velkých dávkách, ale hlavně prvotřídními hereckými výkony, na které je přímo radost koukat. „Tell my wife Marit that she's a cunt... she's a cunt.“(12.5.2015)

Na základě doporučení a pročtení hereckého složení jsem se opravdu těšil. Atmosféra (pořádná severská) by tu byla, ale příběh pokulhává jako hlavní hrdina. Někam dojde/dojede, rozmašíruje ksicht na sračku o 30 let mladším gangsterům, dostane info, jde za dalším a tak dále a tak dále. A na konci ujíždí ve sněžném pluhu za západem slunce po boku ex-Adolfa Hitlera. Za tu atmošku a pár pěkných krvavých scén uděluji tříhvězdičkový verdikt. Bez toho by to bylo na úrovni Arnoldova Protiúderu (Collateral Damage).(7.3.2018)

• Lacike

Je to poctivo natoceny nekompromisny revenge film so severskou atmosferou. Film sa odohrava v zasnezenom chladnom Norsku, ktore dodava filmu unikatnu atmosferu. Bohuzial pre mna bolo chladne v tomto filme nielen pocasie, ale aj postavy. Film o pomste bez emocii u mna nefunguje, takze mi bol osud vsetkych postav ukradnuty. Ale to je môj problem. Film je natoceny kvalitne a komu tato chladna atmosfera sadne, tak bude nadseny.(26.2.2015)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)

• - Spoiler: Symbol zobrazený po Grevenově (Pål Sverre Hagen) smrti znamená "Humanista". (Dr Lizal)