Boj sněžného pluhu s mafií

In Order of Disappearance

• dánský

Kraftidioten

• norský

Kraftidioten

• švédský

En iskall jävel

• slovenský

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Drsné, miestami dostatočne sarkastické nato, aby človek naozaj prepadal dojmu, že sú tvorcovia fanúšikmi Tarantina. Celý príbeh je samozrejme "absolútne na hlavu", no dá sa povedať, že od samého úvodu nepôsobí nijak "seriózne", ani sa nesnaží zanechať žiadne posolstvo v hlbokých myšlienkach. Dnes sa mi vskutku darí :) Načo som siahol, to bola trefa do minimálne jednej z odtieňov šedej.(25.1.2017)

3.5/5. Začátek mě moc nebavil, ale díval jsem se dál, jestli se náhodou nedočkám těch tolik proklamovaných prvků černé komedie. A dočkal jsem se. Nejprve jen zlehka, ale s přibývajícími křížky mých občasných pochechtnutí přibývalo. Je to zvláštní film. Technicky zvládnutý, hudba slušná, S. Skarsgard má potřebné charisma, přesto je tu pár hluchých a nudných pasáží a nějakou dobu mi trvalo, než jsem si "zvyknul" a přestal přemýšlet o tom, že "to vypnu a smažu". Jednou rozhodně stačilo.(16.3.2015)

Anglický název snímku mnohem líp odpovídá tomu, v čem film vyniká, ale stejně bych chtěl českým distributorům za ten podivnej "překlad" poděkovat, protože mě tak zaujal, že jsem si o filmu začal zjišťovat a nakonec ho i zkouknul. Jde tu o až podivně vyváženej mix severský sněžný gangsterky, černý komedie a revenge filmu, ve kterým exceluje snad úplně každá postava, ať už se tam objevila na jakkoliv dlouho dobu.(29.8.2017)

Přiznávám jednu přihozenou hvězdičku za subjektivní nakumulovanou statisfakci, protože příběh je na plnou palbu malinko tuctový, ale já jsem prostě strašně spokojenej. Tohle představuje ještě víc než jen standardní severskou filmařskou preciznost, tohle je technicky jeden z nejvymazlenějších filmů vůbec. Žánrově dostáváme totiž okusit drsnou revenge kriminálku, jíž místy balancujíce na hranici parodie špikují černohumorné gagy, které ale k významu slova smrt přistupují docela cynicky, takže za břicho se budou popadat jen praví gurmáni. Se slovem mafie je neodlučně spojen všeobecný luxus a dostatek zajímavých figur, se zeměmi původu potom jejich svérázné a pečlivé ztvárnění. A teď to hlavní! Za zvuků vynikajíce padnoucího lokálního soundtracku se po celou stopáže filmu probíjíme nehostinným, ale krásným norským venkovem, který zapaden tunami sněhu dodává celému filmu nezaměnitelný mrazivý nádech, který fakt miluju, a díky kterému upřímně lituju, že jsem si tento kousek nenechal na jeden z horkých letní dní. Za sebe doporučuju všema deseti, je to art! 90%(3.3.2015)

Nevím, co jsem udělal špatně... Je tu Stellan Skarsgard, který si nejprve rozmyslí zastřelit sám sebe, aby následně zastřelil půlku norské mafie, Bruno Ganz jako papaláš albánské mafie a jako bonus jednoduchý a přímočarý příběh v přitažlivém a neokoukaném prostředí, který sliboval nejen lavinu mrtvol, ale i příval trefného černého humoru. Což o to, Skarsgard nemá chybu a prostředí je využito dokonale a pan kameraman si s ním nadmíru dobře rozumí, ale jednoduchost příběhu dosáhla bohužel tak drtivého rázu, že by musel být scénář odshora až dolů zavalen vtipy či odkazy na slavné gangsterky, abychom mu vše odpustili coby zdařilé parodii. To ale nelze, protože s výjimkou několika okamžiků, kdy se mi koutky úst mírně zachvěly, a jednoho momentu, který mě skutečně rozesmál, humor zoufale absentuje a mnoho dějových "zvratů", které bychom v komedii tolerovaly, zde působí vyloženě rušivě a hloupě. Pro mě promarněný potenciál, formálně natolik zajímavý a herecky brilantní snímek mohl dopadnout daleko lépe.. 60%(11.6.2015)

• - Spoiler: Počas filmu zomrie 22 postáv. Nie je však priamo zobrazená smrť všetkých z nich. (koba)

• - Spoiler: Symbol zobrazený po Grevenově (Pål Sverre Hagen) smrti znamená "Humanista". (Dr Lizal)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)