Boj sněžného pluhu s mafií

• Norsko

Kraftidioten

• Dánsko

Kraftidioten

• Švédsko

En iskall jävel

Boj snežného pluhu s mafiou

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Komedie

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Sympaticky ujeté, kdy normální chlapík, bez větších problémů postupně likviduje celý gang mafiánů. Je tam fajn černý humor. Hlavně cool veganský boss je hodně vtipný. Zároveň tam ale jsou vážnější scény, jako totální rezignace manželky, což mi do toho malinko nesedělo. Nejhorší ale je, že od příchodu srbského gangu na scénu, to začně být zbytečně dlouhé a chvílemi i celkem nuda.(5.8.2017)

Nevím, co jsem udělal špatně... Je tu Stellan Skarsgard, který si nejprve rozmyslí zastřelit sám sebe, aby následně zastřelil půlku norské mafie, Bruno Ganz jako papaláš albánské mafie a jako bonus jednoduchý a přímočarý příběh v přitažlivém a neokoukaném prostředí, který sliboval nejen lavinu mrtvol, ale i příval trefného černého humoru. Což o to, Skarsgard nemá chybu a prostředí je využito dokonale a pan kameraman si s ním nadmíru dobře rozumí, ale jednoduchost příběhu dosáhla bohužel tak drtivého rázu, že by musel být scénář odshora až dolů zavalen vtipy či odkazy na slavné gangsterky, abychom mu vše odpustili coby zdařilé parodii. To ale nelze, protože s výjimkou několika okamžiků, kdy se mi koutky úst mírně zachvěly, a jednoho momentu, který mě skutečně rozesmál, humor zoufale absentuje a mnoho dějových "zvratů", které bychom v komedii tolerovaly, zde působí vyloženě rušivě a hloupě. Pro mě promarněný potenciál, formálně natolik zajímavý a herecky brilantní snímek mohl dopadnout daleko lépe.. 60%(11.6.2015)

Skvělá severská vyvražďovačka ve stylu Coenových Farga se stylovým parte po každé jedné popravě. Chladný přístup všech přítomných, bez ohledu na jejich původ proložený zemitým humorem v prostředí věčného sněhu v situacích ad absurdum naservírovaný stejně přirozeně jak jej život běžně nabízí, získává na hodnotě a staví snímek hodně vysoko!(20.2.2016)

Mŕtvol ako maku a nekompromisný Stellan Skarsgård. To je síce kombinácia, ktorá by skôr pasovala k Liamovi Neesonovi, no Stellan by dokázal presvedčiť a namotať na svoju charizmu aj babku demokratku - fantastické herectvo. Ten hlavný záporák bol tiež výborný -- už dávno mi niekto tak neliezol na nervy. Aj keď v tomto prípade tu bolo cítiť trocha prehrávania. Príbeh jednoduchý, drsný, typicky škandinávsky chladný a plný krvavých prekážok.... Silný nadpriemer. 85/100(30.4.2019)

Čomá robiť dieťa, ak je v škole šikanované? Podľa otca-mafiána mu to treba vrátiť rovnakou kartou. Dieťa však oponuje, že sa tak stane presne takým istým, ako šikanovateľ. Toľko ústredná myšlienka diela a kľúč k tomu, kým sa stáva chladnokrvne sa mstiaci Nils. Ďalej otázka imigrantov, ktorí majú Nórsko zafixované ako krajinu blahobytu, pretože je tu sneh a ľudia neriešia hľad odtrhnutím si banánu zo stromu. Že to ide aj legálne, dokazuje Nils ako muž roku, že je to ilegálne ľahšie, dokazujú hlavný mafoš so svojou dánskou manželkou a srbsko-albánske východné "prasce" na čele s ťažko identifikovateľným Brunom Ganzom. Film je asi najgeniálnejší v tom, že sa jedná v svojej podstate o veľmi závažný film, ozvláštnený humorným odľahčením, založeným na výraznom kontraste týchto dvoch prístupov. Hláška filmu: "Počul si už o štokholmskom syndróme?" 90%.(11.10.2014)

• - Spoiler: Jediný polibek, odehrávající se ve filmu, je polibek homosexuální. (VeverkaLesni)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)

• - Spoiler: Počas filmu zomrie 22 postáv. Nie je však priamo zobrazená smrť všetkých z nich. (koba)