Boj sněžného pluhu s mafií

In Order of Disappearance

• dánský

Kraftidioten

• norský

Kraftidioten

• švédský

En iskall jävel

• slovenský

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Začínám mít ve velké oblibě severské snímky. Líbí se mi na nich jejich nadhled, vtip a netradiční pojetí rámované skvělými hereckými výkony. Tato má "éra" započala filmem Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann a zdárně pokračuje právě tímto snímkem. Kraftidioten mi svým celkovým pojetím silně připomínal film Taken, protože hlavní hrdina s mimikrami skvěle hrajícího Stellana Skarsgårda se chová podobně jako postava Liama Neesona. Film na Vás v první řadě zapůsobí svou ponurou atmosférou, která je už asi typická pro všechny severské snímky, suchým humorem, který je zde podáván ve velkých dávkách, ale hlavně prvotřídními hereckými výkony, na které je přímo radost koukat. „Tell my wife Marit that she's a cunt... she's a cunt.“(12.5.2015)

• Malarkey

Nebudete mi věřit, jak moc jsem se na tenhle film těšil. Dokonce jsem si i všiml, jak rozporuplné názory tady jsou a říkal si, že pokud se na to sám nepodívám, tak neuvěřím. No a jakmile Stellan dorazil na scénu, rozjela se dost přímočará gangsterka. Zabijou mu syna a tak se de mstít. Jde k prvnímu gangsterovi. Vytluče z něj info, zjistí, kdo je další na řadě, zabije ho a jde dál. Takhle se to prolíná celým filmem, pořád dokola. Místy to má lepší momenty, což o to, ale celkově jsem u filmu spíš usínal a to by se podle mě nemělo dít. Druhý stoletý stařík se tedy za mě rozhodně nekoná. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(3.5.2015)

• Mrkvič

Celkem zklamání a může za něj hlavně český název. Sice je film plný norsky suchého humoru a desítky mrtvol, ale nějak jsem čekal ještě větší zábavu. Dvě hodiny se dost vlekly a jediné, co na filmy stálo za to, byl právě ten lehký humor. Jenže k takovémuto humoru to chce něco víc. Proto bych byl radši za prdlý a lacinější humor, který by k sobě nic dalšího nepotřeboval.(23.12.2015)

Seveřani námět o pomstě za smrt dítěte uchopili vcelku originálně a poměrně věrohodně, když průměrný chlapík zoufalý ze ztráty syna nevystřílí sám celou norskou drogovou mafii, ale šikovně mu do karet nahraje i soupeření dvou gangů, které on svým jednáním dostane z dohodnutého příměří do otevřené války. ____ Mlčenlivý Stellan Skarsgård,užírající se vnitřním zármutkem je stejný jako jeho zamilovaný sněžný pluh: jde si za svým možná pomalu, ale vytrvale.Víc než o pomstu mu jde spíš o oddalování smutku. Prostě se na něco upne, aby nemusel myslet na synův zasněžený hrob. ____Snímek potěší vykreslením charakterů šéfů dvou mafiánských skupin. Ten norský boss je vážně šílenec, evidentně rozmazlené dítě s příšerným vkusem na zařízení interiéru. ____ Občas pobaví nějaký vtípek: "1389? Taková provokace!" říká člen srbského gangu nad tělem svého kolegy pověšeným na ceduli s tímto číslem. "Nebuď blbec," říká mu další Srb. "Norové o bitvě na Kosově poli nic nevědí. Prostě ho pověsili na značku nadmořské výšky." Ve filmu taky uvidíte všemožné druhy sněhu, vánic a chumelení. ____ Jen mi to chvílemi přišlo zdlouhavé a taky škoda, že hlavní hrdina uprostřed filmu na dlouho zmizel.(3.3.2016)

Výborné tempo, príbeh, ktorý nenudí, krásna zasnežená príroda, zaujímavé severské interiéry, kvalitný humor, ale predovšetkým excelentní herci ... Stellanovi toto veľmi svedčí, Bruna som videla nedávno vo filme Vitus, a aj tu, ako aj tam, bol štýlový ... ale jednu vec priznávam dobrovoľne, ja som absolútne netušila, že Greven bol Thor z Kon-tiki. Fakt dobrá vec, pozrite si, pobavíte sa.(8.6.2015)

• - Spoiler: Symbol zobrazený po Grevenově (Pål Sverre Hagen) smrti znamená "Humanista". (Dr Lizal)

• - Spoiler: Počas filmu zomrie 22 postáv. Nie je však priamo zobrazená smrť všetkých z nich. (koba)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)