Boj sněžného pluhu s mafií

• Norsko

Kraftidioten

• Dánsko

Kraftidioten

• Švédsko

En iskall jävel

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Svižná škandinávska čiernohumorná gangsterka, štýlovo pripomínajúca rannú tvorbu Guya Ritchieho. Nechýbajú dejové zvraty, kuriózne situácie, nepredvídateľné reakcie postáv a keď sa k tomu pridá trochu nevyhnutnej brutality či osobitého vtipkovania, hoci aj na úkor žien alebo etnickým menšín, výsledok je nanajvýš uspokojivý. V hlavnej úlohe by som si síce vedel predstaviť aj niekoho záživnejšieho, než je zrovna Stellan Skarsgård, nejak zvlášť ma však neiritoval a po chvíli som si na jeho prítomnosť zvykol.(25.1.2018)

Když jsem si všiml názvu toho filmu, úplně ve mně hrklo, fakt se na tohle chci dívat? Ale co, už sem určitě viděl i horší filmy. Třeba mě úplně náhodně napadá....Birdman. Tak sem si to pustil a jak sem na začátku otevřel hubu, tak jsem ji zavřel až na konec. Vikingskej Dickman je drsnej jak šmirgl. Nebo si to aspoň myslí a kdyby nebylo velké shody fakt zkurvenejch srbsko-albánsko-norskejch náhod, tak by zařval jako ostatní už ve druhé čtvrtině. Ale nezařve a drtí svoje sněžný Volvo až na krev. Jak Ti lidi můžou žít v takové zimě, to stejně pořád nechápu. Obdivuhodný. A taky je obdivuhodný, že Norové šetří planetu v elektrickým Fiskeru, kterej navrhl Dán, vyrábí se ve Finsku a má čínskýho majitele. Ale to jsem odbočil, mě to neskonale bavilo, jen ta místní policie byla trošku bezzubá ne? Na padesát mrtvých dva policajti? Hm....co už. Jebu tomu plnou palbu. R.I.P Radovan Župan. A řekněte Merit, že je pěkná píča....100%(10.3.2015)

Ach, ti čeští distributoři a jejich inovativní názvy. Film s naprosto skvělým prostředím, sníh mám rád a práci hlavního hrdiny bych hrozně rád dělal. Film s naprosto skvělým obsazením, ta asiatka je boží, hlavní záporák je pozitivně zvláštní a dost jsem si ho užíval, Bruno Ganz je skvělý. Film, ze zvláštním pojetím. V podstatě akční drama thriller o mstícím se otci, v němž je plno mrtvých, ale má nádherně skrytou komediální linii.(10.12.2018)

3.5/5. Začátek mě moc nebavil, ale díval jsem se dál, jestli se náhodou nedočkám těch tolik proklamovaných prvků černé komedie. A dočkal jsem se. Nejprve jen zlehka, ale s přibývajícími křížky mých občasných pochechtnutí přibývalo. Je to zvláštní film. Technicky zvládnutý, hudba slušná, S. Skarsgard má potřebné charisma, přesto je tu pár hluchých a nudných pasáží a nějakou dobu mi trvalo, než jsem si "zvyknul" a přestal přemýšlet o tom, že "to vypnu a smažu". Jednou rozhodně stačilo.(16.3.2015)

„Už máš dost, starouši?“ Moland mě zaujal Vzkazem v láhvi, tudíž jsem měl už jistá očekávání. Ovšem Boj sněžného pluhu s mafií je jiný šálek kávy. Předně, ten avizovaný černočerný humor tu sice nechybí, ale nepřehání se to s jeho dávkováním, jinými slovy film je spíš řekněme „vyvražďovačkou“, než komedií. Ne že by mi to ovšem při sledování nějak vadilo. Od cca 17. minuty se totiž otec plný bolesti, zoufalství a hněvu vydá na cestu pomsty dlážděnou mrtvolami a brzy jeho protivníci mají tu čest poznat odvrácenou stránku Občana roku. A když už nemůže počítat s bratrem ani manželkou (od níž dostal vzkaz na papíru z obou stran hustě po…prázdném), experiment s nájemným vrahem tak úplně nevyšel, musí se znovu spolehnout jen sám na sebe (a případnou pomoc od srbsko-albánské mafie, kterou nechtěně vtáhl do hry). Je to dost přímočaré, chtělo by se říct až jednoduché, ale v mých očích to bylo (krvavě) zábavné a nenudil jsem se ani chviličku (líbilo se mi i to „oznamování smrtí“). Záležitost za silné 4*. „Vy nejste únosce?“ - „Většinou ne.“(4.11.2017)

• - Spoiler: Jediný polibek, odehrávající se ve filmu, je polibek homosexuální. (VeverkaLesni)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)

• - Spoiler: Počas filmu zomrie 22 postáv. Nie je však priamo zobrazená smrť všetkých z nich. (koba)