Boj sněžného pluhu s mafií

In Order of Disappearance

• dánský

Kraftidioten

• norský

Kraftidioten

• švédský

En iskall jävel

• slovenský

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Přiznávám jednu přihozenou hvězdičku za subjektivní nakumulovanou statisfakci, protože příběh je na plnou palbu malinko tuctový, ale já jsem prostě strašně spokojenej. Tohle představuje ještě víc než jen standardní severskou filmařskou preciznost, tohle je technicky jeden z nejvymazlenějších filmů vůbec. Žánrově dostáváme totiž okusit drsnou revenge kriminálku, jíž místy balancujíce na hranici parodie špikují černohumorné gagy, které ale k významu slova smrt přistupují docela cynicky, takže za břicho se budou popadat jen praví gurmáni. Se slovem mafie je neodlučně spojen všeobecný luxus a dostatek zajímavých figur, se zeměmi původu potom jejich svérázné a pečlivé ztvárnění. A teď to hlavní! Za zvuků vynikajíce padnoucího lokálního soundtracku se po celou stopáže filmu probíjíme nehostinným, ale krásným norským venkovem, který zapaden tunami sněhu dodává celému filmu nezaměnitelný mrazivý nádech, který fakt miluju, a díky kterému upřímně lituju, že jsem si tento kousek nenechal na jeden z horkých letní dní. Za sebe doporučuju všema deseti, je to art! 90%(3.3.2015)

Výborné tempo, príbeh, ktorý nenudí, krásna zasnežená príroda, zaujímavé severské interiéry, kvalitný humor, ale predovšetkým excelentní herci ... Stellanovi toto veľmi svedčí, Bruna som videla nedávno vo filme Vitus, a aj tu, ako aj tam, bol štýlový ... ale jednu vec priznávam dobrovoľne, ja som absolútne netušila, že Greven bol Thor z Kon-tiki. Fakt dobrá vec, pozrite si, pobavíte sa.(8.6.2015)

Osvěžující jako hrst sněhu za límec. Provařený příběh o slušňákovi si Skandinávci naštěstí probrali po svém, a tak místo stupidní historky o pomstě tady máme směsku bizarního černého humoru a žánrových gagů. Krása, jásám. Jen toho, kdo vymyslel název pro českou distribuci, by někdo mohl přejet sněžným pluhem.(21.3.2015)

Anglický název snímku mnohem líp odpovídá tomu, v čem film vyniká, ale stejně bych chtěl českým distributorům za ten podivnej "překlad" poděkovat, protože mě tak zaujal, že jsem si o filmu začal zjišťovat a nakonec ho i zkouknul. Jde tu o až podivně vyváženej mix severský sněžný gangsterky, černý komedie a revenge filmu, ve kterým exceluje snad úplně každá postava, ať už se tam objevila na jakkoliv dlouho dobu.(29.8.2017)

Tak celkově film poměrně zdařilej.Nějaká akce,nadhled,vtipný spíš jako celek,na jedno podívání dobrý.Co mě ale sralo byl zajedno ten teplouš v roli hlavního záporáka,takovej typ jako Orlando Bloom před několika lety,ten mi nebyl dvakrát sympatiko,a pak dědek ,srb,neustále v beranici,tak ten mě doslova sral..Hodnocení nepřestřelim jako většina z vás.Stačí 60%.(29.8.2015)

• - Spoiler: Počas filmu zomrie 22 postáv. Nie je však priamo zobrazená smrť všetkých z nich. (koba)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)