Boj sněžného pluhu s mafií

• Norsko

Kraftidioten

• Dánsko

Kraftidioten

• Švédsko

En iskall jävel

Boj snežného pluhu s mafiou

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Komedie

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Kraftidioten je pro mě film rozporů. Několikrát jsem se opravdu zasmál a bavil se nad absurditou některých scén, zároveň však struktura celého příběhu jela ve strašně nudných kolejích a jednotlivé situace se v podstatě jen opakovaly. Chvílemi film svým zpracováním působil téměř úsměvně, jindy jsem zase obdivoval zručnost, s jakou je natočená závěrečná přestřelka. Hodně zvláštní jednohubka, zvláštní spíše pojetím, než samotným obsahem. 6/10(30.1.2017)

Sympaticky ujeté, kdy normální chlapík, bez větších problémů postupně likviduje celý gang mafiánů. Je tam fajn černý humor. Hlavně cool veganský boss je hodně vtipný. Zároveň tam ale jsou vážnější scény, jako totální rezignace manželky, což mi do toho malinko nesedělo. Nejhorší ale je, že od příchodu srbského gangu na scénu, to začně být zbytečně dlouhé a chvílemi i celkem nuda.(5.8.2017)

Milý Ježíšku, předem mého dopisu přijmi prosím poděkování za takovýto krásný dárek. Patrně jsem byl hodný přinejmenším několik posledních hodin (nebylo zbytí, kocovina, nedostatek financí a natržená kůžička na šlahounu neponechaly moc příležitostí ku alotriím), pročež se mi dostalo vytříbené severské ságy (pravda, zpěvy naštěstí absentují), kterou si dovoluji označit za epesní. Vydařil se ti casting, trpiteli, ticho, správně nahrazující či utínající řadu zbytečných dialogů a, jak by řekla paní Homolková, ,,ta panorámata!". I zápletku může nenáročný divák, mezi které se, drahý proděravělý, počítám, považovat za vhodně zvolenou. Její vyústění pak označím za famózní, a to bez uzardění. Tvá letošní, již tak dosti bohatá (poukázka na slevu do Sephory či odličovací tampony zahraniční, dokonce polské provenience) nadílka, kterou jsi zahrnul mou maličkost, se zhlédnutím filmu stala téměř makabrózně předimenzovaná! Proto se jako správný následovník tvých myšlenek též podělím o trošku štěstí - duševnímu šlechtici, který film pro distribuci v naše malém, českém rybníčku nazval tak, jak jej nazval, předej prosím - klidně i bez mašličky - mé dvě jizvy po planých neštovicích, hovno z nutrie a komplikovaný zánět středouší. Děkuji ještě jednou a již nyní se těším na veselé oslavy tvého umučení.(8.1.2017)

Nečekaně osvěžující zážitek! Dostal jsem na to tip od známýho. No musel jsem zajít do speciálního kina, tohle holt v multiplexech neuvidíte a dostal jsem zajímavě ulítlou typicky severskou ptákovinu. Slušný vtípky, absurdní situace, občas i nějaká ta akce. Dobrý odreagování. Stačí to na slušný hodnocení.70%(21.11.2014)

Neoriginálna, nezaujímavá a hlavne nevtipná vyvražďovačka, odohrávajúca sa medzi hromadami krásneho, čistého snehu likvidovaného Stellanom v porovnateľnom tempe, akým ubúdali postavy v príbehu. Chvíľami mi to pripomínalo Pulp Fiction, inokedy zasa Fargo, ale podstatné bolo, že netúžim vidieť filmy, ktoré mi niečo pripomínajú.(25.1.2017)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)

• - Spoiler: Symbol zobrazený po Grevenově (Pål Sverre Hagen) smrti znamená "Humanista". (Dr Lizal)