Boj sněžného pluhu s mafií

In Order of Disappearance

• dánský

Kraftidioten

• norský

Kraftidioten

• švédský

En iskall jävel

• slovenský

Boj snežného pluhu s mafiou

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2014, 115 min

Sympaticky ujeté, kdy normální chlapík, bez větších problémů postupně likviduje celý gang mafiánů. Je tam fajn černý humor. Hlavně cool veganský boss je hodně vtipný. Zároveň tam ale jsou vážnější scény, jako totální rezignace manželky, což mi do toho malinko nesedělo. Nejhorší ale je, že od příchodu srbského gangu na scénu, to začně být zbytečně dlouhé a chvílemi i celkem nuda.(5.8.2017)

Osvěžující jako hrst sněhu za límec. Provařený příběh o slušňákovi si Skandinávci naštěstí probrali po svém, a tak místo stupidní historky o pomstě tady máme směsku bizarního černého humoru a žánrových gagů. Krása, jásám. Jen toho, kdo vymyslel název pro českou distribuci, by někdo mohl přejet sněžným pluhem.(21.3.2015)

Po skončení Kraftidiotů vím, že: Že v Norsku nemají nouzi o sníh, že by mě hrozně bavilo jezdit v Norsku se sněžným pluhem a frézou, že sedět v norským lochu je příjemný relax, a hlavně že norská fúze kriminálního filmu o pomstě a černé komedie o směšných gangsterech mi vůbec neštymuje dohromady. Čekal jsem nějaké úchylně komediální béčko o nasraném maníkovi, který frézuje mafiánská auta nebo domy i s mafiány uvnitř, pak mě nečekaně překvapil syrový začátek a já se začal těšit na přímočarý a staromódní film o krvavé pomstě, aby se to ovšem celé postupně a potupně zvrtlo v jakousi nepříliš vtipnou černou komedii. Afektovaný a cholerický metrosexuál v roli vůdce norského gangu byl trapný, Bruno Ganz jako srbský Papa rozpačitý, Skarsgård sice skvělý, ale jeho postava by se mnohem víc hodila právě do nějakého toho staromódně přímočarého filmu. Nebýt skvělého začátku, který mě tak mocně navnadil, nebyl bych asi teď tolik zklamaný.(6.3.2015)

Nečekaně osvěžující zážitek! Dostal jsem na to tip od známýho. No musel jsem zajít do speciálního kina, tohle holt v multiplexech neuvidíte a dostal jsem zajímavě ulítlou typicky severskou ptákovinu. Slušný vtípky, absurdní situace, občas i nějaká ta akce. Dobrý odreagování. Stačí to na slušný hodnocení.70%(21.11.2014)

Přiznávám jednu přihozenou hvězdičku za subjektivní nakumulovanou statisfakci, protože příběh je na plnou palbu malinko tuctový, ale já jsem prostě strašně spokojenej. Tohle představuje ještě víc než jen standardní severskou filmařskou preciznost, tohle je technicky jeden z nejvymazlenějších filmů vůbec. Žánrově dostáváme totiž okusit drsnou revenge kriminálku, jíž místy balancujíce na hranici parodie špikují černohumorné gagy, které ale k významu slova smrt přistupují docela cynicky, takže za břicho se budou popadat jen praví gurmáni. Se slovem mafie je neodlučně spojen všeobecný luxus a dostatek zajímavých figur, se zeměmi původu potom jejich svérázné a pečlivé ztvárnění. A teď to hlavní! Za zvuků vynikajíce padnoucího lokálního soundtracku se po celou stopáže filmu probíjíme nehostinným, ale krásným norským venkovem, který zapaden tunami sněhu dodává celému filmu nezaměnitelný mrazivý nádech, který fakt miluju, a díky kterému upřímně lituju, že jsem si tento kousek nenechal na jeden z horkých letní dní. Za sebe doporučuju všema deseti, je to art! 90%(3.3.2015)

• - Greven (Pål Sverre Valheim Hagen) jezdí v luxusním finském sportovním hybridu Fisker Karma. Vůz byl vyráběn ve Finsku v letech 2011 a 2012, je poháněn jedním benzínovým a dvěma elektrickými motory a na plnou nádrž a plně nabité baterie ujede 370 km. Sněžný pluh Nilse (Stellan Skarsgård) je upravený Mercedes-Benz Actros. Papa (Bruno Ganz) se nechává vozit v luxusním Maserati Quattroporte páté generace. (Saur.us)

• - Natáčení probíhalo v Norsku v obci Beitostølen a ve městě Oslo. (Terva)

• - Spoiler: Symbol zobrazený po Grevenově (Pål Sverre Hagen) smrti znamená "Humanista". (Dr Lizal)