Džúbei a umění nindžucu (festivalový název)

Džúbei ninpúčó

獣兵衛忍風帖

Jūbei ninpūchō

Juubee Ninpuuchou

Ninja Scroll

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1993, 91 min

Můj nejoblíbenější anime film. Převyšuje dokonce i Vampire Huntera. Opravdu skvělé nápady, sem tam pěkně explicitní brutalita, úžasná hudba a některé scény berou dech (z mnoha aspoň: u konce scéna s hadí ženou, zneškodnění "vosího úlu" a jako vrchol souboj mezi bambusy). Jubei je machr a Dakuan hláškuje jako o život. Určitě by to mělo úspěch i u anime neznalého diváka.(1.2.2011)

Kultovní anime je plné ninjů se zvláštními schopnostmi, kteří se ve středověkém feduálním Japonsku oplétají okolo nedobrovolného hlavního hrdiny. Příběh je plný akce a vášně. Animace ani po deseti letech prakticky nezestárla a je stále stejně dynamická jako pořádné švihnutí katanou. Díky tématu tragické a (takřka) nenaplněné lásky tihje ninjové i dojímají.(24.12.2008)

Hodně drsná Manga, kde každou chvilku lítaj ruce, hlavy, nohy a krví se taky zrovna nešetří a ještě to je obalený do docela dobrýho příběhu. Jenže bohužel sem na tom, ale neshledal už nic dalšího zajímavýho a občas mě to trošku nebavilo. Podle mě tomu chyběl nějak originální nápad, kterej by vyrazil dech, takhle to je jen hodně krutá manga, ale nic moc víc(11.1.2008)

I přes snahu šokovat mírou brutality a erotiky, mě film zase tolik nenadchnul. Postrádal jsem nějaký hlubší příběh, či lépe vykreslené postavy a vztahy mezi nimi. Je to vlastně jen krvává cesta jednoho ninjy za pomstou, který si postupně prosekává cestu skrz jednoho protivníka za druhým. Kdyby měli záporné postavy alespoň nějaké pozadí, nenabyl bych dojmu, že tam jsou jen proto, aby měl Jubei do čeho sekat. I přes těchto pár nedostatků se díky neustálé akci, všudepřítomnému násilí a pár lechtivým scénám, stále jedná o zábavnou podívanou. Doporučil bych shlédnout film lidem, kteří si myslí, že anime je synonymem pro pohádku.(8.11.2011)

Musím přiznat, že tyhle japonské animované fantasy mě stále více překvapují. Nejspíš díky vlivu japonských seriálů, jež jsem zhlédl v německých a českých televizích, jsem od těcht filmů mnoho neočekával. Jen ta píseň na závěr byla tak o třisoutěže níže, nežli celý film. Jinak technická kvalita, příběh i dialogy fungují jak mají. Plnohodnotná zábava... 100%(20.12.2008)

• - Postava Jubei Kibagami je inspirována skutečnou historickou postavou Yagyem Jūbei Mitsuyoshim, který v éře Meiji patřil mezi nejslavnější a nejlepší samuraje své doby. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V domovském Japonsku nebyl film zdaleka natolik úspěšný a tak dobře hodnocen jako v USA. (Hromino)

• - V Kanadě byl film uveden s ratingem 18+, zatímco v USA nebyla přístupnost snímku nijak omezena. (Hromino)