Interview

• Austrálie

The Interview

Akční / Komedie

USA, 2014, 112 min

Tenhle film měl strašné štěstí v neštěstí. Díky tomu, že se nakonec nepromítal v kinech, tak jak bylo v plánu, vzbudil kolem sebe neuvěřitelný humbuk a tím si vysloužil pořádnou reklamu. I u mě vzbudil zájem se na to podívat. Nakonec jsem byl mile překvapen. Vtípky zde fungují, s dvojkou Franco a Rogenem je sranda, je tu překvapivě dobrý soundtrack a film si dělá srandu jak z Kima, tak z amíků samotných. Málem padl plný počet.(31.12.2014)

• anais

Odvážný pokus otevřít v holywoodu relativně tabuizované téma se autorům povedl tak na půl. Při vážnosti celé situace totiž zůstali u primitivního humoru (nic proti němu!), který je ve výsledku dovede k nerozhodnému přešlapování na místě. Omýlání tradičních klliše (Potěmkinovské instalace blahobytu, Kim je vlastně fajn kluk který má rád Ameriku) působí dost bezradně. U filmu, který si (ne vlastní vinou) vydobil pozornost mezinárodní politiky, bych čekal nějakou ostřejší kritiku, nebo nekompromisnější odsouzení - narážky na strašné podmínky v pracovních táborech... Je to samozřejmě jedno, ale pocit, který jsem během sledování měl, je promarněná příležitost. Dívat se, jak Kim hraje basket a poslouchá v tanku americký pop...to nevede nikam.(16.1.2015)

Tuhle partu komiků mám ráda, takže jim klidně odpustím i pár úletů směrem k přeplnění žumpy. Scény s velkým oranžovým něco jako Falco a hracím dnem Kima a Davea, ve jménu vzájemného hledání a nalezení myself, jsem ocenila upřímným záchvatem smíchu, fakt povedená psychozábava. Vlastně, když se tak zamyslím, toto je podstata strnulosti a tuposti dneška. Kdyby si lidi opět uměli hrát bez ohledu na cokoli, možná by se vzpamatovali a uvědomili si, že nikdo z nás není bůh, nesmrtelný a bez příslušných otvorů...Rozhodně neberu tyhle tvůrce jako crazy stádo šašků, co se jen bezhlavě baví, ale naopak moc dobře znalé své ceny a vlivu, jak oslovit široké publikum bez rozdílů pleti, pohlaví, národnosti, postavení aj. všeobecně vžitých parametrů. Když se jeden dokáže zbavit břímě nenávisti, jak se mu viditelně uleví; podobně jako po úspěšném použití WC.(12.2.2015)

Nikdy v životě jsem nečůral, nemám řitní otvor, běžně hovořím s delfíny, mám ve svém vozovém parku tank, neposlouchám Katy Perry a když mě někdo naštve, tak hned mačkám červený knoflík. Ano, kecám. Poslouchám Katy Perry, ale to ostatní je samozřejmě čistá pravda, což znamená, že jsem se při sledování tohoto snímku celkem slušně pobavil. Navíc jsem se konečně dozvěděl že Stalin se správně vyslovuje Stallone, což mi bylo dosud utajováno. Horší je to s tím zobrazením KLDR, o níž zasvěceně informují svět novináři, kteří tam stejně jako já nikdy nebyli. Takže možná je tam hlad, možná je tam bída a možná tam vystavují falešné grepy, ale po demokratické mediální masáži jsem si naprosto jistý tím, že s tím nemají vůbec nic společného hospodářské sankce RB OSN ani neustálá příhraniční cvičení US Army. Mohou za to všichni ti Kimové a CIA má plné právo je, jménem zachování světového míru, humánně zabít. Vždyť s tím má letité zkušenosti. Je mi z toho zkrátka trochu smutno a takové pocity bych při sledování komedie určitě neměl mít.(27.1.2015)

Jak vlastně hodnotit komerční (ne)úspěch filmu, jehož uvedení předcházel takový mediální poprask? Pokud bychom se podívali čistě na porovnání - rozpočet cca 44 milionů dolarů vs. kinotržby cca 11,5 milionu, tak to vypadá jako soliní prú*er, a to údajně společnost Sony Pictures na propagaci filmu utratila kolem 30 milionů dolarů. Je tu ale jedno velké jenže - kanálů pro uvedení bylo víc a především na internetu se stal film "nedostupným" zbožím. Když se podíváme blíže na hodnocení filmu na IMDb.com (k 13.6.2015 vážený průměr 6,7 bodů z 10), tak je celkem zřetelně vidět, komu je film primárně určen a proč použilo studio distribuční platformy, jaké použilo. Z bezmála 207 tisíc hodnocení je 147 tisíc od mužů, přičemž skupina ve věku do 18 let film hodnotí v průměru 7,8 bodů, mezi 18 a 29 lety pak 6,9. Čím vyšší věk, tím hodnocení poměrně prudce klesá, až k 5,3 bodů u žen nad 45 let. Zjednodušeně řečeno, čím mladší člověk, tím lepší hodnocení a tím spíše je potřeba hledat (internetové) alternativy ke klasické kinodistribuci. A zvlášť u takového filmu, jehož specifický humor nesedne zdaleka každému a kde je transtextuální motivace důležitější než život.(13.6.2015)

• - Aby Randall Park získal úlohu Kim Čong-una, musel pribrať 7 kg. (m.a.t.o.)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v americkom New Yorku a kanadskej provincii Britská Kolumbia. (MikaelSVK)

• - Ve výcvikovém středisku CIA visí na stěně vlajka USA. Ta, ať je pověšena vodorovně či svisle, hvězdy jsou vždy orientovány do levého horního rohu při pohledu zepředu. Zde však hvězdy směrují do pravého horního rohu. (Adrai)