V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

vitekpe

Svizna, dobre koukatelna popcornova podivana o te slaven Bile velrybe. :) Jen musim rict, ze je mi tech lovenych zvirat ve filmu vzdycky lito. Chudaci velryby... ()

KoRner

Rýdzi dobrodružný film o skutočných rybároch a jednom z najnebezpečnejších povolaní vôbec. Ochranári síce radosť mať nebudú, ale títo muži tých čias vyzývali veľryby na rovnocenný súboj, v ktorom išlo o život a preto si nemyslím, že majú niečo spoločné s tými mäsiarmi zo súčasnosti. Chrisa herecky nejak vysoko nedávam, ale takéto roly mu sadnú, hudba správne monumentálna a pozadie nie až tak digi ako som sa obával. Jedno som ale nečakal a to, že im loď zničí tak skoro a polovica filmu bude survival v záchranných člnoch. ()

adam9

Film nemá z mé perspektivy nic velkého, co by nabídl. Pohled na obrovskou velrybu je sice pěkný, ale jinak je to jen bájná dvouhodinová legenda na moři, která zachycuje nepěkné momenty. Některé se mi až tak hnusily, že ve mně nakonec nedokázaly vyvolat ani potřebné emoce. Potěšil tak aspoň sympaťák Chris Hemsworth, s kterým se to dá přežít, obzvlášť když v kině máte prakticky celý sál jen pro sebe. ()

Rudinsky

Stará škola sprznená nízkym rozpočtom a zeleným plátnovstvom. Inak ale nemôžem inak, než ako jasať. Zhruba po pol hodine, keď sa Essex vydal na more, napol plachty a ošpliechal plátno sa mi na tvári rozlial blažený úsmev - takto klasicky uchopenú a podanú látku divák potrebuje ako soľ (žijeme v dobe, kedy je námorná správa zo 17steho storočia neskutočné scenáristické žrádlo). Škoda len, že je tu až príliš veľa potenciálnych motívov - Howard s postavami pracovať vie, no zabudol vybrať nosný konflikt, okolo ktorého by to roztočil. Navyše, onen spomínaný hardcore survival rozhodne nie je matroš pre jeho dobrácky štýl. Najnepríjemnejšie pocity tak v divákovi vyvolá zbesilé zabíjanie veľrýb, ktoré - servírované v dnešnej dobe pri ich ohrozenosti - v podstate ani nemal byť nosný pilier filmu. Byť to televízna miniséria ála True Decetive, s plnohodnotne rozvinutými postavami a konfliktami medzi nimi, mohla to byť udalosť desaťročia. ()

Chmur

Dobrodružné filmy mám rád. Tenhle se povedl tak napůl. Většina ingrediencí v pořádku, ale přesto jich pár chybělo k tomu, aby vznikla chutnější filmová polívčička. Především silnější a dramatičtější gradování scén, lepší triky (aby nepůsobily tak digitálně), kvalitnější hudba, jistější a lepší herecké výkony. Ono toho nakonec chybí docela dost:-) Proto vznikla tato lehce sterilní oslava Mocha Dicka. Šlo mu nefandit? I když to promyšlené a pomstychtivé chování bílého vorvaně (ve filmu měl bílé opravdu poskrovnu) bylo i na inteligentního vorvaně dost za čárou uvěřitelnosti a budilo jen nevěřícné kroucení hlavou. Tak či onak ty dvě hodiny utekly celkem příjemně a já budu jen rád za další podobné pokusy reinkarnace chlapských dobrodružných filmů. ()

iXtr3m3

Opäť raz forma hrozne prevyšujúca svojou kvalitou ostatné kvality na čele s obsahom. Škoda rozpočtu aj tých hviezd, len sa potvrdilo, že Chris okrem Thora zatiaľ (dúfam, že nie navždy) neutiahne celý film. ()

Loki_Six

"You really feel like an earthly king after everything that we've been through? We're nothing. We're... we're specks. And dust." ()

Milano33

In the Haert of the Sea je podareným výpravno-dobrodružným snímkom, ktorý má historické zázemie v predviktoriánskej ére - v tzv. georgiánskom období. Tento filmový snímok je založený na rovnomennej knižnej predlohe, ktorá inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu jeho uznávanému románu Biela veľryba a v neposlednom rade i tvorcov tohoto filmu. Film je zaujímavo rozfázovaný, prvá polovica filmu je do značnej miery akčno-dobrodružná, tá druhá zase má silný survival nádych. Zatiaľ čo v prvej polke skvelo funguje napätie i tempo, druhá zase skôr vsádza na psychologické rozpoloženie postáv a je o poznanie komornejšia. Toto však znamená, že tempo príbehu nemôže byť vždycky svižné a plynulé, čo je aj dosť veľkým nedostatkom filmu. Zábery na veľryby a ich lov je rozhodne strhujúci a z takýchto napínavých scén vie snímok vyžmýkať naozaj maximum. Pri ostatných scénach sa už však nejedná o prvotriednu kvalitu a scenár nie je vždycky najlepší. Exotické lokácie výrazne pomáhajú k tomu, aby si divák užil snímok. V In the Haert of the Sea takisto hrá kopa známych hercov, menovite Chris Hemsworth, Cillian Murphy či Tom Holland. ()

LEATHERFAC

Ron pro mě bohužel nadále zůstává režisérem převážně trojkových - tedy průměrných filmů, který sice snahu má, ale nikoliv tolik talentu aby film dokázal vytáhnout výš. Navíc nesnáším rybáře a velrybáře obzvlášť, takže jsem samozřejmě jako vegetarián fandil velrybě. V podobném souboji s velkým mořským tvorem dokáže udělat Spielberg atmosféru, že nedýcháte (a to bez digitálních efektů). Nic podobného se Ronovi nepodařilo ani vzdáleně. Boj námořníků o život je tak zoufale nezajímavě natočený, že mě chvílemi přestával zajímat úplně. Takže největším kladem tohohle filmu bylo, že po něm jakékoliv jídlo chutná podstatně víc, než obvykle... ()

papushka

Pořád přemýšlím, jaký dojem z toho filmu vlastně mám... Paradoxně se můj po zhlédnutí mořskou nemocí infikovaný mozek zmůže leda tak na "meh"... Námět má skvělý potenciál, ovšem Ronovi to tentokrát moc nesedlo. Dialogy a děj místy dost drhnou (ehm, au a fuj) a akce taky. Bohužel, spousta zelenýho plátna, "velryby" ani pohled na kostnatýho seschlýho hezouna Thora a jeho posádku to fakt nezachrání. Cillian je navíc všechny strčil do kapsy. Když to vezmu kolem a kolem, dost mě to zklamalo. ()

SpaceOdyseus

Presne pro tyhle filmy mam slabost: velrybari, plachetnice, clovek vs. priroda, sire more. A Ronovi se to povedlo zrezirovat bravurne, jak je jeho zvykem. Prace s cgi se mu povedla skvele, vubec to netaha za oci, jak nekteri rikaji. Stejne tak budovani atmosfery pomci krasnych zaberu lehce klepajici se kamery. Ruznych temat se film snazi pojmout docela dost, na nektere je casu dost, na nektere mene. Trosku pritlacit by bylo potreba hlavne u konfliktu kapitana a prvniho dustojnika. Dale je trosku skoda, ze v druhe pulce film ztraci na tempu, ale to je holt z povahy latky. ()

HArna

Ron Howard, nevyzpytatelný režisér. Od něho můžeme čekat všechno. Tohle zvládl, výprava za verlybým olejem skončí bojem o holý život. Film a plakáty můžou trochu klamat. Je tam sicé bílá verlyba, ALE primárně nelovili jí. Jde o tom že se tam spíše připlete a já měl za to, že jejich hlavním cílem bude trofej verlyby. Docela dlouhou dobu si přeju, aby se někdo Mobidika ujal, ale tenhle film nenabízí lov na něho. Když toto odbubu, tak má film slušnou výpravu, ale tak nějak jsem se za celou dobu neponořil do hlavních postav. ()

Corpsegrinder

Na tohle jsem se celkem těšil a nakonec celkem zklamání, jelikož jakmile postavy vyplujou na moře tak film přestává bejt zajímavej. A co mi vadilo nejvíc bylo to naprosto šílený digitální pozadí který postavám dělalo digizáření kolem celýho těla. ()

ti88na

Takéto sklamanie som nečakala, hlavne preto, že svet lodí a námorníkov mám veľmi rada. Prvú polovicu neviem nazvať inak ako digitálnou sračkou, na lov veľrýb sa mi nepozeralo dobre a pre mňa mohol film skončiť víťazoslavným zmetením Esexu z vodnej hladiny nasranou bielou veľrybou. Finito! Ale ono to pokračovalo ďalej akýmsi mixom Strokotanca a dokonca mi to v jednej scéne pripomenulo aj Titanic. Nudné, zbytočne naťahované, neoriginálne a herecky absolútne nevýrazné, bez hrdinu, ktorý by si dokázal získať divácke sympatie. ()

Litvicek

On si kapitán myslí, že si na moři mezi špinavou posádkou a samotným Thorem může dělat co se mu zlíbí jen proto, že má honosné rodinné jméno? Dal bych mu po hubě a řekl mu, kde je jeho místo a nasrat na to, z jaké je rodiny. Pokud by dělal problémy, hodit ho přes palubu a svést to na přírodní mořské živly. Konec filmu... Postavy prkenné, absurdní a k hovnu, kromě samotného Hemswortha, nemá nikdo moc co nabídnout. A upřímně řečeno, film už toho pak nemá moc co nabídnout. Útok a pasáže boje o život a samotné přežívání, jsou hlavními scénami, které divák sleduje s víceméně velkým napětím a očekáváním. Ostatní by se dalo i vyškrtnout. Kamera úžasná, vizuál nevadil a hudba průměrná. Příběh na papíře vyzní líp, jak ve filmu. Průměrné hodnocení je zřejmě na místě. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)