Parta mladých lidí se vydává tábořit do hlubokých lesů. Přes varování nedbají a utáboří se uprostřed krásné, ale divoké přírody. Od začátku je však někdo sleduje a je jim v patách. Začínají se dít podivné věci, které vyústí v teror a nepředstavitelnou noční můru... (Flipnic)

Ten Druhy

Pomerne vydarený slasher zo začiatku 80. rokov s neodmysliteľnou dávkou nahoty a prekvapivým rozuzlením. Režisér Jeff Lieberman umocnil atmosféru lokalizáciou príbehu. Just Before Dawn sa odohráva v malebnom horskom prostredí, pri jazere s vodopádom a v malej zabudnutej osade s dreveným kostolíkom. Ostatné prebieha podľa zaužívanej schémy slasheru. Skupinka prázdninujúcich vysokoškolákov je v cudzom prostredí čoraz viac bezmocná a postupne vyvražďovaná zaostalým psychopatom v košeli s kockovaným vzorom. Aj keď ide o vcelku konkrétne indivíduum, prvoplánový protagonista to určite nie je. Lieberman klasickému slasheru vnukol trochu zvláštny rozmer. Spočiatku sa totiž zdá, že vrah je všadeprítomný a diváci majú možnosť pociťovať skľučujúcu bezradnosť obetí. Záhadný opar, ktorý sa nad vrahom vznáša, neskôr rozoženie podozrenie, že „nepracuje“ osamote. A to, čo sa napokon vykľuje z tohto podozrenia, je vítaným osviežením filmu. ()

*CARNIFEX*

Na hixploitation reznutý slasherom (dokonca aj na 80’tky) veľmi nevýrazné. Neviem, koho toto čím nadchlo, no v posledných dňoch som videl viacero filmov v rámci tohto žánru, pričom tie napriek tomu že medzi horor zaradené neboli, ponúkli ďaleko väčšiu zábavu ako táto hlúpota bez kvality po všetkých stránkach. Ani krv, ani gore, atmosféra jakš tak, herecké výkony z drbškoly, správanie postáv musím tolerovať, lebo to už je vynúteno akceptovateľné mínus v rámci tohto žánru. Slabota .. ()

Astaroth12

Partia mladých ľudí ide kempovať pre nich na neznáme miesto ale ako vždy to u takýchto filmoch býva nevybrali si najšťastnejšie aj keď ich pred tým miestom niekoľko krát varovali.Berú to z nadhľadom a to určite nemali.Lebo v tých lesoch žije niekto kto sa rád vyžíva v sadizme.Aj keď je z roku 1981 nieje ničím výnimočný lebo predným aj po ňom tu je veľa takýchto filmov.Tie postavy sa chovali veľmi zvláštne idiotsky,aspoň že si užívali lesný folklór aspoň do chvíle keď im pôjde o život.Ale celok bol nevýrazný a aj vrahovia boli s tých úbohejších.Príbeh je veľmi jednoduchý a celé to je bez atmosféry.A to je divné pri takom prostredí akým je les tak chýbajúcu atmosféra je podstatná.Pár veci tu nedávalo zmysel ale už srať na to.Tešil som sa na tento film a na oplátku som dostal čistý nudný Teen slasher bez náznaku originality.Lebo príbeh bol čarokrásne neoriginálny. ()

Shit

Oproti obdobným filmům Deliverance nebo Rituals to působí jako normální více méně nereálná vyvražďovačka bez většího napětí, která má několik docela viditelných logických chyb a často používá zaběhnutej vývoj hororových scén, kvůli kterýmu někdo jako já, ví dopředu, co se přesně stane a ono to bohužel vždycky vyjde ()

tron

70 %. Zbožňujem hixploitationy, takže mi to sadlo. Skvelá výprava lesov Severnej Ameriky, skvelé zlo (nebudem spoilerovať, dostatočne to za mňa urobili plagáty) a skvelý pískajúci motív, ktorý sa len ťažko dá následne dostať von z hlavy. Vzhľadom na pomerne malý počet hrdinov to nie je žiadny nonstop bitúnok, čo je dobre. Namiesto toho sa radšej, v rámci možností, pracuje s postavami a atmosférou. Ok, postavy nie sú nijako mimoriadne prepracované, čiže troška nuda, ale aj tak je fajn, že sa kladie dôraz skôr na ne, než na gore. Výsledná vražda je potom nevyhnutným dôsledkom okolností. Horšie je to s nevýraznými (až na Georgea Kennedyho ako drsného strážcu parku, ktorý mi pripomína nášho autobusára) postavami/hercami, scenárom (sme uprostred temných lesov, kamarát je mŕtvy, zrejme ho niekto zabil, ďalší dvaja sú nezvestní a tak v noci založíme oheň, aby nás vrah čo najrýchlejšie našiel) nie síce vyložene zlým, ale dosť absurdným wrestlingovým finále. ()

• Film bol zakázaný vo Fínsku. (Paldiny)
  • Režisér Jeff Lieberman povedal, že v deň, keď sa mala filmovať scéna, v ktorej Jamie Rose (Megan) plávala bez vrchného dielu plaviek, sa na mieste natáčanie pohybovalo množstvo zvedavcom zo širokého okolia. (beso74)
  • Pôvodný scenár počítal so šiestimi kempujúcimi mladými ľuďmi. Ta šiesta mala byť Eileen a mala zahynúť zhodením z útesu. (beso74)