Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

jasiska

Veľmi sa mi film páčil napriek tomu, že aj ja som učiteľka. Keď som začala učiť, otec sa ma na začiatku školského roka pýtal, či som pozisťovala, čo robia rodičia mojich študentov. Pozerala som sa naňho akože to kto také niečo robí? Páčilo sa mi, ako to ten koniec previazal aj so súčasnosťou, čím aj pre tých menej cynických naznačil, že hoci socializmus bol živnou pôdou pre dané praktiky, jeho pád však zďaleka všetko nevyliečil. A netýka sa to iba slovenskej spoločnosti - počas sledovania mi nešlo z mysle ako sa to podobá americkej klasike 12 Angry Men. Čomu sa to však najviac podobá, to zase vystihol môj otec - slovenskej klasike Kým kohút nezaspieva. ()

Angelino

Zápletka výborná, postupné odkrývanie deja tiež super. Len ten záver neladí. Práve to rozuzlenie by chcelo hlbšiu a realistickejšiu sondu do vtedy fungujúceho režimu a náznak jednotlivých dôsledkov. Škoda. Inak príjemné prekvapenie. ()

janesX

Učitelka je ďalší nudný film ktorý kvôli svojej bojazlivosti opäť len zapadne prachom. V skutočnosti sa v školách diali ovela ovela horšie veci, či už podobného alebo iného charakteru, no títo filmári chodili do iných škôl a nemajú o tom ani šajnu. A to je kameň úrazu. Po tých všetkých filmových pred- ováciách som mal od filmu isté očakávania. A nečakal som vôbec veľa, len niečo pravdivé ale zároveň šokujúce, teda niečo hodné sfilmovania. A čoho som sa zase dočkal? Opäť len akejsi bojazlivosti. Škoda, lebo v tejto problematike tu naozaj potenciál bol, no ostal nevyužitý a bol zfilmovaný len slabulinký odvar toho, čo sa v skutočnosti v našich bežných základných školách dialo (nehovoriac o tom čo sa v nich deje teraz!). Inak po učitelke by to chcelo zamieriť vyššie: riaditel školy, nemocnice, colného úradu, minsterstva, riaditeľa úradu práce, riaditeľa iných štátnych úradov atď. Samozrejme zo súčasnosti, hoci aj fiktívne. ()

zelvicka.

Tento film sice zapadá do krabičky s popisem "co nám komunismus zanechal za rány" bez vyčuhujících krajů, ale vzhledem k tomu, že v téhle kategorii jsou vesměs skvosty, není ve špatné společnosti a nedělá jim ostudu. Na druhou stranu kolikrát to ještě uvidíme? Za mě čtyřka, ale můžeš se přihlásit příště, ať si to opravíš. ()

mira007

Hřebejk překvapil, tohle komorní drama z jedné třídy základní školy se přes pomalejší začátek rozjelo do slušný drámy. Zuzana Mauréry v roli komunistický milý manipulativní oportunistický svini naprosto exceluje, Tohle je jeden z nejlepších Hřebejkovejch počinů posledního desetiletí. ()

bobstock

Zaplať pánbůh, že je komunismus pryč, ale dá se to vlastně skutečně říci? Kabáty se převlíkají, jak na vietnamské tržnici a jedna ze scének je proto velmi velmi přesná. Hezká přetvářka Zuzany Mauréry, člověk ji litoval jaký charakter musela zahrát v zasazení tehdejší doby. Jediné, co mě trošku kolébalo byla dlouhá třídní schůzka rodičů, která trvala asi 98minut. :) 70% ()

Ricky_CZ

Tolik emocí u českého filmu jsem už opravdu dlouho nezažil... Hlavně tedy vzteku... Asi se nedivím, že některým se film nelíbil až "na odpad". Byť tedy ze zcela jiných důvodů. Skvěle zahrané, ozvučené, natočené. ()

filipvrbik

To mě vůbec nepřekvapuje, že je příběh inspirován skutečnou událostí, protože úplně vidím své soudružky učitelky, které byly v mnoha ohledech ještě mnohem horší- a líbilo se mi jak po roce 89 prostě jen převlíkla kabát....80% ()

Esgalnor

Trochu jsem se toho bál, přece jen, Hřebejkova forma je kolísavá, ale zde dokazuje, že na to pořád má. Chytré drama se slušným přesahem a především úžasnou Zuzanou Mauréry. Občas to působí trochu natahovaně, klidně by to mohlo mít o 20 minut méně, ale Učitelka stále působí na soudobé domácí scéně jako naprosté zjevení. ()

MiaMahoney

Zažili jsme to asi všichni. Já sice až po revoluci, ale tyhle archetypální kurvy se nemění, jen převlečou kabát a jede se dál. Se vztyčeným ukazovákem tedy zdravím "soušku" Holáskovou, které tímto gratuluji k vlastnímu portrétnímu filmu a okamžitě chci podepsat petici za britský rymejk s Imeldou!!! ()

janeke

Vďaka zjednodušeniu za účelom jednoznačnejšie rozlepiť dobro a zlo sa to celé paradoxne dalo vydržať. Inak to bol horor. Teda najmä pre tých, ktorí chodili na základku v osemdesiatych rokoch. Niektoré hlášky a situácie vyslovene zamrazili. Fuj. Každopádne, herecké výkony boli naozaj drevené, to sa celkom Hřebejkovi čudujem, že mu to nevadilo. Je to na tri hviezdičky; jednu navyše dávam za to, že odreflektovali veľmi podstatný fenomén socialistickej výchovy, ktorý sa v premenených formách udržal v našom školstve doteraz. ()

Ollie235

Komorní drama zachycující skličující příběhy lidí, jejichž životy ovlivňuje ultimátní komunistická svině. Nutno říct, že ve mě už dlouhou dobu nevyvolala jakákoli filmová postava takto negativní pocity a celou dobu jsem doufal, že i na tuto se nějaký ten řezník najde. A Zuzana Mauréry si za to zaslouží velkou pochvalu. V ostatních aspektech to až taková sláva však nebyla. Chyběly mi zejména zajímavější vedlejší postavy a silnější scény, které by z té tíživé atmosféry vytřískaly o něco více emocí. ()

Renfield

Škoda, že školní hodiny dětí jsou spíše předehrou, čímž zbytečně rychle vyklízí prostor pro třídní schůzku. Přesto mají své partizánské momenty, které to učitelce alespoň částečně vrací. Ona schůzka je dobře napsanou divadelní konverzačkou, na jejíž uvěřitelnosti ještě přidávají méně známý a výborně hrající herci. Zaujme například i typové obsazení dle profesí a s ním spojená mluva, nejlépe Martin Havelka a jeho častý parťák do diskuze soudce. Její průběh má navíc výbornou gradaci, aby ve finálním aktu vše tak nějak potichu vyšumělo? Stalo se a je to opravdu škoda, kterou už nenapraví ani závěrečné přenesení do "dnešní doby". 75% ()

Brylin

Kvalitně natočený a další "pěkný" film dua Hřebejk & Jarchovský. Na Hřebejkovy filmy mi poslední dobou nejlépe sedí adjektivum "pěkný" a ani tento ze šuplíku s tímto nápisem neuniká. Téma, kterému komunismus dával živnou půdu, ale je aktuální i dnes, solidní herecké výkony (vyzdvihuji dětské party!), kvalitní filmové řemeslo a standardně dobrá režie. Na druhé straně trochu toporné dialogy, absence překvapení, polopatické apely. Klasické hřebejkovské schéma, které nezklame, ale ani nikdy nevyrazí dech. Na prahu čtyřech hvězd. ()

poet

Taka malá komunista ktorá vedela využiť systém.... Teraz sa to robí sofistikovanejšie a vo veľkom :) Treba uznať že réžia a najmä strih je tu na slušnej úrovni a jednotlivé sekvencie príbehu sú pomerne dobre pospájané. Zuzana Mauréry svoju úlohu osamelej učiteľky zvládla celkom dobre a to som ju nikdy nejako neregistroval. Škoda že slovenský herci nemajú viac príležitostí hrať vo filmoch ktoré máju aspoň trochu normálny scenár. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka