Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

nula87

Hřebejk s Jarchovským zase po delší době natočili film, který je dobrý, možná dokonce moc dobrý. Co na tom, že Učitelka nepokrytě těží z konceptu 12 rozhněvaných mužů (tady i žen), ale využívá ten koncept velmi dobře, roubuje ho na normalizační školství a řeší zásadní otázky. 75% ()

Daertelon

Hřebejk ukázal, že má na to udělat parádní film, ať už je téma jakékoliv. Velmi promyšleně poskládaný snímek nám předkládá úžasně ztvárněnou situaci, v níž se dostane na všechny důležité komponenty. Rozvíjení charakterů je detailní a záživné, zápletky jsou správně dramatické, což dost dokresluje i výborně vybraná hudba - zkrátka u tohoto filmu se nudit nebudete. Není to nic, co by vás donutilo zůstat s ústy dokořán, ale dílo je to půvabné. 80% ()

boombang

Na tenhle film jsem se díval s bolavým břichem, načež se mi z hrdinky ještě přitížilo. Jedna hvězda navíc za několik neokoukaných herců, včetně Ch. Bronsona. ()

Petule3

Zuzana Mauréry je skvělá herečka, o tom žádná. Musím říct, že v roli takovéhle svině se mi líbila asi víc, než v kladné roli, myslím, že si to užila. Jo, zajímavej film, ale furt jsem čekala na pořádnej trest, zadostiučinění nebo aspoň pomstu. A nedočkala se. Tři a půl hvězdy. Celá jedna je pro soudružku učitelku Drazdechovou. ()

niska98

Nedělalo mi problém příběh pečlivě sledovat. Líbila se mi rozmanitost postav a psychologie. Také střihy byly udělané hezky. ()

Sssiksseilor

Jmenuji se Marie Drazděchová a jsem vaše nová třídní učitelka... ~ Výborně, pane Hřebejk, výborně. Možná by to nebylo úplně na pět hvězd, ale při místním dementním hodnocení, kdy jejich zatím hrdinští autoři již nevědí, o co opravdu (ne)přicházejí, a dokonce se ještě snaží to porovnávat s přítomností, jak je to vlastně přibarvené a jaksi agitační. Vám všem podobným přeji jen to nejhorší, vy svině. Určitě byste v radosti byli po jícen zaboření v nejbližším naskytnuvším análu takové kádrové krávy. Nyní ale raději k filmu. Atmosférou vtáhne rychle, i dialogy jsou skvěle napsané a herci výtečně odvyprávěné. Vše je uvěřitelné a ač jsem si musel pár minut na úplném začátku zvykat na formu a přeskakování kupředu i zpět, ve výsledku jsem skákání na závěr shledal jako osvěžující a pasující výklad. Nejednou jsem měl přirozeně silnou chuť "milou" paní účitelku nakopat do prdele, do břicha, do hlavy... a především vymlátit všechny zuby, abych zatrhnul minimálně odpornému úsměvu manipulační tlamy, tudíž hlavní herečka si zaslouží jen pochval. Její finální porevoluční přebarvení pak hodnotím úplně nejvýš a pokládám za skvělý vrchol filmu. ()

PeterJon

Hřebejk nádherne stvárnil slizkú dobu a to, že socialmus v Československu prežil tak dlho, lebo ho jednotlivci, ktorí z neho profitovali, udržiavali klamstvami a intrigánskym spôsobom, aký zachytil film. Najlepší je koniec, že duch komunizmu ostal a funkcionári len obrátili kabáty. ()

oasismanik odpad!

Dal som takú hodinu, ale viac sa proste nedalo. S Mauréry a so scenárom som nemal problém, problém sú, ako to už u nás býva dobrých zvykom, príšerné, naozaj príšerné herecké výkony a dialogy, ktoré pôsobia strašne neprofesionálne a pripomínajú mi naše scénky na stužkovej. Vyslovene ma bolelo sa na to pozerať, ale neviem no...podľa hodnotenia vysoko nad priemerom a nejakých tých ocenení súdim, že chyba je skôr vo mne a som už príliš rozmaznaný...Každopádne si dám od našich pokusov o celovečerný film zas takých pár rokov pauzu. ()

PlysovyMacko

Co robiť keď je ucitelka sviňa? Kto ma odvahu sa jej postaviť? Obdivujem ľudí, ktorí sa jej nebáli. Rozprávanie príbehu je retrospektívne a herci výborní. Mohli ešte viac pritvrdiť, ucitelka mohla robiť ešte väčšie svinstva. Film má držal v napätí, vôbec ma nenudil. ()

Boulderman

Veliké překvapení, na které jsme včera natrefili. Snad každý v životě potkal učitele, který svou pedagogickou roli nezvládl a je jedno, ve kterém to bylo režimu. Zuzana Mauery ztvárnila esenci toho špatného, co lze u učitelů vidět. Od politického nátlaku, přes lhaní a oportunismus. Ve filmu však exceluje každý herec, včetně dětských. A to, že to bylo natočeno slovensky, je za mě obrovským plusem. Hřebejkův vypravečský styl hrají méně známí slovenští herci. ()

Juuroo

Vynikajúci film s perfektnou Zuzanou Mauréry. Smutný aj úsmevný. Videné v perfektnej atmosfére slušne zaplneného banskobystrického amfiteátra. Možno to nie je úplná dokonalosť a nie každý bude tak spokojný, ale jednoznačne odporúčam pozrieť. Za mňa 5*. ()

kiararaftl

Ale áno, bolo to nadštandardne výborné a veľmi ma to bavilo. Avšak po Eve Novej som odchádzala plná zmiešaných pocitov, po Učitelke som 10 minút rozmýšľala, prečo sa medzi nami svine tohto druhu objavujú, ale po 11minútach som zabudla, že som tento film pozerala. Zuzane Mauréry cenu prajem, je naozaj výbornou herečkou. ()

baclajean

Pravdupovediac, čakal som oveľa viac. A celkom obstojne boli spravené kulisy a prostredie, no naozaj nemuseli do troch rôznych záberov v iných častiach filmu vtesnávať zakaždým to isté auto, tej istej farby, s tou istou ŠPZ-kou. Martin Havelka však svojím hereckým výkonom obstál na výbornú. ()

a0001

Ukrutne nudná zbytočnosť bez hlavy a päty.. Pri predstave, že toto stelesnenie filmovej nudy som nútený pozerať v kine naviera mi už vopred zlatá žila.. ()

jfaba

Normální film o určitém povolání, v určité době, který využívá svého postavení k svému obohacení. Takových lidí je dnes v této republice 2 365 452. A možná, určitě víc. Konec, kde nám chtěl pán scénárista a režisér ukázat jak se nebojí, a že je to i dnes, jsme viděli i v Báječných létech pro psa (takže trochu opisování). A závěrečné poznámky u dětských hrdinů, kam až to děti dotáhly, tomu moc nepomohlo. To mělo být jakože skutečnost? Kdy už konečně někdo napíše a vyrobí film ze současnosti? Možná jsou světloulinké okamžiky v naší kinematografii, ale opravdu hodně světlé. Film mohl začít koncem a ukázat jak se dnes učí, berou se sponzorské dary (aby se synáček/dceruška dobře učili). Jak vypadá hodina učitele, který má plat menší než kapesné jednotlivých žáků. A nedej bože, že po nich něco chce. To by mu ředitel vytmavil po stížnostech rodičů. Ale to bych chtěl moc po hrdinných angažovaných režisérech dnešní doby. Dal jsem za **, možná se k tomu vrátím a změním. ()

FAUST666

Tak to mně nadzvedlo. Svini bolševickou jsem chtěl podříznout hned zkraje filmu. Byla to strašná doba, snad se už nikdy nevrátí. Nejhorší je že takovýchto kurev překabátěnejch z ruštiny na anglinu je dosud plné školství. ()

lobo87

Výborný slovenský film (síce s českým pánom režisérom) postavený na jednoduchej zápletke a hereckých výkonoch. Tie sa mi pozdávali - či už Mauréry, Bebjak, Kassai a výborný Havelka. Nechronologické rozprávanie a postupné odkrývanie udalostí udržali v neustálom napätí a film si zaslúži jednoznačne uznanie. Bolo až neskutočné, ako som v postave Zuzany Mauréry dokázal nájsť veľké množstvo mojich učiteliek odchovaných ešte minulým režimom... 75% ()

Plaque

Doba nedávna, ale aj stále súčasná sa tu vzájomne prelína v úžasne vyskladanom príbehu a ukazuje nešváry prežitkov komunizmu v plnej miere na jednoduchom príklade, ktorý postihol (alebo mohol postihnúť) hocikoho z nás. Nie som tak starý, aby som si pamätal praktiky boľševického školstva, ale som už tak starý, že si pamätám praktiky poskomunistických učiteľov 90. rokov v plnej miere. Nie všetkých hádžem do jedného vreca, ale susedská výpomoc pani bývalej súdružke učiteľke bola samozrejmosť. Štúdium za klobásky, víno a iné zabíjačkové dobroty, nie sú tak staré, aby som o nich nevedel. Dnes sa s titulmi a maturitami kupčí trochu sofistikovanejšie, no prehnitý systém bývalej doby je cítiť na každom kroku. Čo povedať na záver? Existovali aj dobrí učitelia, ktorí svoju prácu vnímali ako poslanie, no kurvy, ktoré iba využívali svoje postavenie, poškodili mienku o pedagógoch a tá sa dodnes z toho spamätáva (alebo dostáva nové rany od precitlivených mamičiek súčasnej rozmaznanej generácie?). ()

srolyma

Radostný život za sociku v celé své kráse. Strach, podlézání, udavačství, bezmoc, rezignace a vše, co k tomu patřilo. V případě soudružky učitelky se možná až moc tlačilo na pilu, ale proč ne. Ať mlaďoši vidí, v čem jsme museli žít. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka