Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

ANTYCHRYST

Dle místního hodnocení jsem se těšil.. Hrebejka mám rád. To byla nuda..Film mě absolutně neoslovil a čekal jsem jen na konec.. Herci.. špatnej výběr.. Nuda .. Nuda a zase jen Nuda.. Učitelka svině, ale nevěřil jsem jí nic ani ostatním postavám. Velká bída a filmová křeč.. 20% ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: Přidat trošku dramatičnosti a vyhnat "požadavky" na jinou úroveň, než oprava lampičky a zásilka buchet, tak to mohlo být daleko zajímavější. ()

SAJA

Bravo...4,5*... Jarchovský opět nezklamal... Věrohodné, inteligentní, poutavé, silné... Prostě kdo umí, ten umí ()

Shitonit

Fíha, pozeral som sa na tuto kokotinu čo som len mohl, ozaj som sa snažil, ale akosi som nepochopil nelen zmysel, ale aj nezmysel tohoto márneho dielka, z produkcie talentovaných filmárov. Boha čo to len bolo, pýtam sa sám seba? No nieviem, jáj ti krista, jebať svoju mať by bolo snad prijemnieišie, než znovu stretnuť taku chujovinu. ()

topi80

Inscenace, která má opravdu imbecilní ab absurdum přepálený námět, ale zároveň i tolik kladů, že zde pojem "Hřebejkův film" přestává být nadávkou. Když oprostíme svou logiku od feudální nedotknutelnosti (i do extrému dovedeného feudálního chování) učitelky, dostaneme film s velmi slušně fungující tísnivou atmosférou a s realistickým zachycením davového jednání zbabělců a prospěchářů, zde nalisovaných do jedné třídní schůzky. Kouzlo nechtěného tomu chce, že spíše než reminiscence na minulý režim se člověku vybaví spíše současná doba politické korektnosti, ve které stejné typy lidí, co jsou ve filmu negativně vykreslení, neúnavně ostrakizují jakoukoli opozici a vlastně kohokoliv, kdo vybočí z řady. A co je zajímavé, mezi těmito mopslíky spěchajícími kdykoli podpořit současný regulačně přerozdělovací socialismus, v němž je přizdisráčství a loajalita podmínkou získání výhod, vyniká právě pan režisér Hřebejk osobně. Ale zpátky k filmu. Dusná atmosféra dává vyniknout hereckým výkonům pro nás zcela neznámých herců, zde exceluje zejména Peter Bebjak, který za celý film téměř nic neřekne, ale přesto herecky koncertuje. A stačilo k tomu tak málo - aby režisér zabrousil mimo svůj oblíbený okruh otravných netalentovaných šišlavých šašků a porozhédl se po hercích na Slovensku. I to retro se na malém prostoru podařilo zdárně navodit. Co filmu naopak ku prospěchu neposloužilo, byl tradiční pocit, který si odnáším ze všech Hřebejkových filmů. Pocit chronické exhibicionistické potřeby léčit si jakýsi komplex, cosi si vyřizovat a vznášet se nad dobře zpracovaným tématem s pocitem jakési pseudomorální nadřazenosti. I tak jde ale po Šakalích letech o jeho druhý snesitelný film. DODATEK: Tak napodruhé už to takový zázrak nebyl, nakonec dám dvě hvězdičky. ()

Uesbe

Zahrane to bolo dobre, a ano, deti predcili dospelych. Uz kvoli Za sklom mi bolo jasne, ze Maurery to zvladne lavou-zadnou. Napriek tazkej teme (pochybujem, ze realny zaklad sa skoncil rovnako dobre) to bola zabava - asi preto, ze s takymto levelom 11 mi nikdy nebolo dopriate prist do pedagogickeho kontaktu - a pretoze uprimne, nebolo to zas take drasticke. ()

Scraffy

Pekný snímok, ktorý konečne vyobrazuje nejakého učiteľa ako zlého a nie iba ako dobrého učiteľa. Herecky je to zahrané slušne a Zuzana Mauréry hrá fakt super. Scenár je tiež pekne prepracovaný, takže som vo finále spokojný. ()

IvonaK

Čekala jsen od toho hodně, ale místo toho užvaněný film a dohromady žádné zákeřné scény učitelky vůči dětem které jsem čekala. ()

Emafera

Bože dobrý, to je psychárna. Při představě, že se něco takového dělo (a určitě i horšího) se mi dělá zle. Připomíná mi to mého učitele ze základky, který byl rudý na těle i na duchu. Holky, co měly prsa jedničky měly známky trojky a naopak. Já měla známky 2-3 a na střední 1-2. Prsa mi pravda vyrostly, ale hlavně jsme měli normální učitelku, která po nás nechtěla dělat nástěnky, nosit karafiáty a pořád nevykřikovala něco o iniciativě jako učitel na základce. A to v porovnání s filmem bylo to nejmenší. Při představě, co kombinace zmagořilý ženský využívající svoje postavení a tehdejší režim dokázala zapříčinit, na kolika dětech (!) a rodinách se podepsat, to je k uzoufání. ()

amyth

Další vývarovka ..... Leč i vývary jsou dvojího druhu, dají se udělat z kostí a odřezků a nebo je tu pro zoufalce tzv. válečná verze z bot a opasků. Přesně tak Jarchovský s Hřebejkem uvažují a pracují - každý další film o třídu níže, o třídu horší chuť. ()

hepi_

Je to trocha kočkopes. Vážna téma a do toho vtípky. Čo na tom, téma výborná a vtípky originálne. Ale nemá to ten humorný nadhľad ako Pelíšky či vážnosť Nevinnosti_skvelé herecké výkony, hudba, výprava_85% ()

miki68cz

Břitké drama plné pravdy a smutku. Panu režiséru Hřebejkovi se zase jednou podařilo tnout do živého a trefit do brňavky. Ano, ano takhle to bylo, je a bude. Hlavním těmatem filmu není soudružka učitelka, ale osobní odvaha, vzdor, spravedlnost a hrůza komunistického režimu. Povedlo se obsazení, většina slovenských herců působí velice důvěryhodně až dokumentárně, Csongor Kassai je skvělý herec a paní Mauréry je úžasná. Bravo pánové Jarchovský a Hřebejku, donutili jste mne se zamyslet, ne jen tupě odejít z kina s pocitem promarněného času. Škoda jen krátké stopáže filmu, některé osudy bych ještě rozvinul. Tento film vám všem vřele DOPORUČUJI ()

AgnesDee

Kdo zná Pelíšky, tak jim je tento film bude některými momenty připomínat. Některé scény jsou psány tak, že si můžete vybrat, jestli se jim budete smát (kvůli občasným gagům), nebo je budete brát velmi vážně. Kamera je (alespoň podle mě) krásně statická a nedělá zbytečné pohyby, a Jarchovskýho scénář je prostě skvělý. Navíc tento film krásně ukazuje, že se lidé ve větším kolektivu musejí chovat jako ovce, protože se bojí. Kdyby se tak nechovali, tak by jinak byli zavrhovaní a nerespektovaní, i když chce každý myslet svou hlavou, což krásně ukazuje scéna s podepisováním petice. Výkon Zuzany Mauréry je naprosto dokonalý a i výkon Martina Havelky je naprosto skvělý. A poslední scéna? Musela jsem se prostě smát. ()

iz67

Je to velice autentické. Možná ne v té extrémní manipulaci - rodiče jako servisní organizace (takhle to přeci jen v té době nebylo normou), ale tím, co se děje ve třídě. Učitelka manipulující dětmi; postava byla skvěle napsaná i zahraná. Zažíval jsem to všechno znovu, bylo mi hnusně - med napovrchu a svinstvo uvnitř. Všechno kazí posledních 15 minut (jinak 5*): rodiče se totiž ve skutečnosti nevraceli podespat a (to už jen filnová poznámka) ten už stokrát použiý konec. Spousta lidí popisuje Občanský průkaz jako lepší variantu, já to vidím naopak. P.S. Spousta komentářů a recenzí vyzývající k/oceňující větší přesah (učitelka) - tak já ho vidím úplně jinde: v davu rodičů, kteří nechtějí žádný problém (pakliže o něm vůbec vědí). ()

stone

Film vypovídající o bohorovnosti bolševické učitelky, o charakteru, který nezmění žádná revoluce a o podlézavosti, je bohužel plný klišé. A závěr je klišé z nejklišovatějších..... Aktuální by byl tento film tak před 25 lety. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka