Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

noelgallagher

Myslím si, že Jan Žižka si zaslouží mnohem více než 2h. pobíhání po lese a dělání bůh ví čeho... I kdyby se film natočil na přeskáčku a pojednával o nejdůležitějších milnících života, tak bych se jednalo o lepší historický film než tohle... Za mě velké zklamání... ()

Dannyss

Rozhodně to má své osobité kouzlo a historickou atmosféru, bojové scény jsou docela solidní, některé z nich počínaje nečekaným zvratem, ale to je zhruba všechno. Ten obrovský rozpočet, jenž tu byl vynaložen, vůbec nejde poznat a je to škoda. Nejsem nadšený obdivovatel historie, natož její znalec, ale přesto mi to přišlo prázdné a plné nepodstatných dialogů. Nicméně na české poměry s americkým obsazením jde o vkusné shrnutí podstatné vojenské postavy českých dějin. 6/10. ()

Diaganá

Když jsem mluvil s Bartoškou, který se připravoval na další karlovarský festival, tak mu říkám, že by se mi líbilo, kdyby Češi natočili také nějaký historický film, jako když kdysi on sám hrál ve: Volání rodu, Osada Havranů.. Že těch filmů o tom samým je už spousta... ..On odpověděl, že promluví s režiséry/producenty, teda s úsměvem..  ..No a on takový film po letech opravdu přišel, z mého oblíbeného husitského období. A jsem rád, že ten film nebyl jenom plný krve a že  neprobíhal až do smrti Jana Žižky, ale že byl o části života Jana Žižky a jak těžce se v té době mohlo žít. Nechápu jak to dokázal Petr Jákl zařídit, že Češi dokázali konečně zase jednou natočit pořádný film, hlavně na to sehnat prachy, ale povedlo se! Jan Žižka patří k nejdůležitějším, nejznámějším českým postavám/hrdinům. A i možná i lidé ve světě teď budou hledat, kde ty Čechy jsou a budou chtít poznat českou historii a vyrazí sem jako turisté se podívat třeba na naše české hrady či zámky. ()

lukas.pukas.

měl jsem z toho strach že to bude trochu blbost , ale nakonec vyzual dost dobry , když vemu v potaz ze to ma byt film hhoden vyzualu usa tak mužu za česko říct že se to povedlo .Na jedno shlednuti to ujde ,viekrat bych si to nepustil ()

leafroller

Filmy o středověku se dělí na ty romantické a ty realistické. Tento patří naštěstí k těm druhým. Velmi mě potěšilo, jak důkladně se autoři zaměřili na představení doby a hlavně života obyčejných lidí. Na to, že se nežilo jen v zámku a v podzámčí a také na to, že husitské hnutí nezačalo upálením mistra Jana, ale jeho kořeny a hlavně motivace sahají mnohem hlouběji. Samotná prezentace pana Žižky je uvěřitelná a tvoří protiklad k dřívějšímu ztvárnění, které se však více než na osoby zaměřovalo na události. K pozoruhodným momentům musím připočítat i ztvárnění císaře Zikmunda, který byl sice pro Evropu požehnáním, my ho však prostě nemáme rádi. Kdybychom potom měli hledat nějakou pointu, nalezneme pouze staré a dobré poučení, že na obyčejném člověku absolutně nezáleží a je jen potravou pro udržování dějin v chodu. ()

Matous555

Od filmu s rekordním budgetem očekávám mnohem, ale mnohem víc. Když pominu to, že historicky to nedává vůbec smysl, pochválím alespoň výběr lokací. Vždy mě ve filmu potěší, když rozpoznám nějaké místo (zde to byla Velká Amerika, Točník a České Švýcarsko). Jinak je to plytký příběh s nudnou zápletkou a neuspokojujícím koncem. Čekal jsem celosvětový úspěch, ale budu se muset spokojit s úspěchem v seznamu nejhorších filmů. 50 % ()

CampaHD

75% Foster veľmi potešil a nepozerá sa na to zle, hlavne sa to aj slušne počúva. Mňa to nesklamalo len ma mrzí, že chyba neskoršie obdobie , veľké boje a vozová hradba ako aj jeho staroba a obrazová oslava , že nebol nikdy porazený. ()

pavala

Petr Jákl není a nikdy nebude Ridley Scott, Jáklův příběh o Janu Žižkovi nikdy nebude legendárním filmem, na české poměry docela ucházející historické drama. ()

mikroslar

Asi nikdy nepochopím, proč, když někdo sežene miliony a dá si takovou práci s vnějškovými efekty, stavbami, kostýmy, výpravou,  proč si nedá žádnou práci se scénářem, s dialogy, se stavbou situací, s kompozicí a strukturou celku?  Pak to vypadá jako laciné melodrama bez nápadu, natočené v jednom unylém rytmu s lacinými jingly v podkresu. ()

louislumiere odpad!

Tak hele, nebudu nadávat na historické nesmysly. Viděno bezprostředně po přečtení skvělé knihy od Petra Čorneje - Jan Žižka. Je až s podivem, že o Žižkovi nevíme vlastně skoro nic. Vojevůdce je opředen hlavně legendami a jakékoliv detaily a podrobnosti jeho života a činů prostě neexistují. Tím spíš by se dalo čekat, že z těch střípků a náznaků by zdatný scénárista mohl teoreticky udělat skvělé fantasy. Že se Jákl věnuje Žižkově předhusitském období by také nemuselo být špatně. Bohužel výsledný produkt, a záměrně nepíši film, protože toto nazývat filmem chce velkou odvahu, je otřesný případ nezvládnutí absolutně všeho co film dělá filmem. Absence příběhu, tragický scénář, otřesný střih, zmatek v postavách, neschopnost režiséra vést herce, to vše podtrhuje Budař na vozové hradbě s písní Ktož su Boží bojovníci na rtech a to už berete jen jako nechtěně komické zakončení této zmatené tragédie. Závěr - naprostý odpad a dozajista i kasovní propadák. A přitom ten nevyužitý potenciál vyložené při sledování bolí a volá po ráně krumpáčem do hlavy. ()

milos.bradik

Kdyby se to nejmenovalo Jan Žižka a bylo to prostě o nějakém vymyšleném válečníkovi, tak to beru jako historický fantasy film, ale takto je to strašný paskvil. Nebývalo u nás zvykem točit historické filmy bez ohledu na historii, jako to dělají v USA, tady odpovídali historické skutečnosti pouze jména některých postav a zbytek byl výplod fantazie. ()

Evosheek

Pokud to posuzuji z pohledu diváka, pak to byla akční podívaná. Z pohledu českého diváka nic moc, Jakl by nemusel shánět peníze v Americe, protože tak málo, jako Američani, by do něj mohly investovat i čeští producenti. Proč se děj odehrává ve zříceninách, když realita byla v té době poněkud jiná. Hrady byly hrady, města městy a veškerá architektura byla většinou vznosná gotika. ()

arit

Nejdřív jsem přečetl několik hodně negativních recenzí a potom jsem si to pustil v klidu doma. Dobrý film. Ve své kategorii určitě patří mezi to hodně dobré. Výborně herecky obsazeno a všíchni bez zaváhání po celou dobu hrají výborně. Místa, kde se točilo, to je nádhera a hudba jenom doplňuje. Trochu jsem tápal v ději ale to je asi tím, že už jsem čekal Jana Žižku jako vůdce na vozové hradbě a ne Žižku ještě před.....  A to "Hrr na ně, děti moje". jsem na koci alespoň v náznaku taky dostal. Takže devadesát procent stoprocentně. ()

Krtisko

"Doma není nikdo prorokem" zní zlidovělé rčení s původem v Bibli. Do této věty bychom mohli shrnout očekávání velkolepého historického filmu a reakce na něj, či spíše zklamání diváků. Výborný námět, zajímavá zápletka, rozhodně dobře vybraní herci, celkem divácky zajímavě ztvárněný středověk, byť by se o kostýmech a zbroji asi dalo diskutovat. Vůbec by se přitom ovšem nemuselo jednat o Jana Žižku. Příběh šel zasadit prakticky kamkoli. Kdyby to byl příběh smyšlené postavy, možná by tvůrci udělali líp. Nečelili by tak vysokému očekávání a kritickému srovnávání s historickými událostmi. "Vystačili" by si s domácí hereckou scénou a výrazně nižším rozpočtem. Jan Žižka byl v tomto případě spíše marketingový tah. Když si odmyslím výše popsané, koukat se na to určitě dalo. Středověká řežba z prostředí žoldnéřů, akce, všudypřítomné utrpení chudiny, bezpráví, svévole šlechty. Osvícená šlechtična Kateřina, která se přikloní na stranu poddaných a položí za ně život. Boj dobra se zlem, otevřený konec.. Takový výrazně drsnější Robin Hood, ovšem tím tedy nevhodný pro děti, což sledovanost filmu taky značně limituje. Dojmy zůstávají rozporuplné. Na film jsem se těšil, rád jsem se na něj podíval, asi se na něj zase někdy podívám, ale převládá zklamání nad neuspokojeným očekáváním. Jan Žižka chtěl prostě víc. ()

ravo2

Líbil se mi Kajínek a líbil se mi i Jan Žižka. Děj je zajímavý s řadou zvratů. Rozhodně jsem se nenudil. Je to díky tomu, že zde nejsou jen 2 strany (typicky dobrá a špatná). Hlavní postavou je Žižka, který má okolo sebe partu svých mužů. Pak jsou tu 3 mocné zájmové strany vedené králem Václavem, králem Zikmundem a Jindřichem z Rožmberka. A vlastně je zde ještě 4. mocná zájmová skupina, která ve filmu není vidět, ale dost se o ní mluví, a to jsou příbuzní Jindřichovy snoubenky Kateřiny (neteře francouzského krále). Tyto skupiny se různě podvádějí. Navíc Žižkova parta není po celý film tak úplně soudržná parta. Takže Žižka se má co ohánět. Dobrá hudba. K filmu mám ale 2 kritické poznámky. Zaprvé (trochu spoiler): V jednom momentu vyhrožuje Zikmund Rožmberkovi, že jestli se přidá na stranu Václava, a ne Zikmunda, tak udělá něco, kvůli čemu půjde proti Rožmberkovi ona 4. skupina. Mně ale můj zdravý rozum říká, že kdyby to udělal, tak nepůjdou proti Rožmberkovi, ale proti Zikmundovi. Zadruhé: Proč se film v angličtině nebo v němčině nejmenuje Jan Žižka, ale Středověk?!? Kvůli tomu, že v cizině Žižku neznají? No a? Takže Ben Hur by se měl jmenovat Starověk a Milk Novověk? Film o hrdinovi ze středověku se může jmenovat William Wallace nebo Statečné srdce, ale určitě ne prostě obecně Středověk. Neumím si představit, že bych šel do kina na film, který se jmenuje Středověk. Nedivím se, že film v cizině propadl. Podle wikipedie to vypadá, že v polštině se to jmenuje Válka králů a v turečtině Velký válečník. To už je o něco lepší. ()

KiR0

K tomuto filmu jsem se dostal, až když ho vysílali v televizi. A chtěl bych touto cestou poděkovat kolegovi z práce, že mi ušetřil peníze za vstupné do kina. Herecky dobře obsazený film,  ale výsledek? Bída a utrpení. Pokus o akční film, ale celkový dojem? Nic moc. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera