Když mladý nizozemský stát, stojící na prahu občanské války, napadne Anglie společně s Francií, najde se pouze jediný člověk, kterému lze svěřit velení holandské flotily. Je to Michiel de Ruyter, který vešel do světové historie, a zejména do dějin námořních bitev, jako jeden z největších admirálů vůbec. (Film+)

TornadoETA

Vím, nejde o nějaký Hollywoodský velkofilm .. naopak o můj nejspíš první Nizozemský. Ale faktem je, že pokud vezmu příběh, který působí velmi realisticky a to i díky výběru herců, jež zejména u hlavního hrdiny překvapuje a hlavně kupodivu časem vyhovuje, tak se dá vytknout pouze zpracovaní mořských bitev. Létajících třísek ve zpomalených záběrech si tu člověk užije opravdu víc než dost ... myslím, že by neuškodilo aspoň jednu z loděk detailně zdevastovat. ()

Ex_Machina

Veľkí muži sa rodia raz za čas. Admirál De Ruyter takým bezpochyby bol. A čo viac, bol aj národným hrdinom. Vďaka jeho činom zostalo Holandsko nezávislou a slobodnou zemou. Samozrejme ako inak, špinavá politika vodcov tejto vtedy mladej krajiny zasiahne do jeho života z obavy jeho rastúceho kultu. ()

XXXXXXXX

Příště méně stoupenců oranžády, méně politiky a více námořních bitev prosím!!! A bude to úplně jiný film. ()

vitac.

Pěkný historický (malý velko)film, jehož hlavním lákadlem pro mě byly samosebou plachetnice a námořní bitvy (velmi slušně zvládnuté), ale paradoxně nakonec mě skoro víc zajímalo dění na souši, než na moři... takže to ve filmu rozhodně nestojí na vedlejší koleji. Fantastické hudby si asi povšimne každý, čas od času se mi dokonce stalo, že se tradiční filmové role jakoby otočily - a obraz pouze doplňoval hudbu... Také kvituji to, že Holanďané dokázali ukočírovat svůj patriotismus v rozumných mezích (s čímž mají některé jiné státy tradičně potíž:)). Negativa - také jsou. Mně nejvíc vadilo nedobové chování postav (viz komentář od Cervenak). Volné, až bych řekl skoro gumové pojetí času (viz komentář, respektive historicko-technický rozbor od flanker.27 :)) mi naopak moc nevadilo - už jen z absence titulků upřesňujících datum (divák se z titulků dozví jen aktuální místo děje, nikoliv čas) soudím, že šlo o vědomý úmysl autorů a vzhledem k tomu, že zásadní fakta nebyla nějak příliš nešetrně pozohýbána, tak čert to vem. Že hlavní hrdina vypadá jako člen německé power/speed metalové kapely se do mého hodnocení nepromítá:) Slabší čtyři hvězdičky. PS: Kéž by někdo zfilmoval Martenova dobrodružství, úplně to vidím, to by byl trhák... ()

helrohir

Tento film som objavil úplnou náhodou, ale o to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že sa pozerám na naozaj kvalitne natočený historický spektákl, ktorý ohuruje dokonalou výpravou aj monumentálnymi námornými bitkami (hoci časom mierne monotónnymi), a to všetko dokáže napriek minimálnemu rozpočtu (údajne len 8 miliónov €). Herci sú až na pár výnimiek veľkou neznámou, ale myslím si, že výrazne rušivý element som v tomto smere nepostrehol. Scenár nie je zas tak úplne dokonalý, keďže film občas pôsobí neúplne, hoci je to dané aj veľkým časovým rozpätím, v rámci ktorého sa film odohráva. Film je aj dosť dlhý a v rámci deja sa dočkáme aj nudnejších pasáží, týkajúcich sa najmä rodinných pletiek alebo politického handrkovania. Napriek tomu však film hodnotím pozitívne, a to aj z dôvodu, že by sa mohol stať inšpiráciou aj pre iné malé európske krajiny v tom, že kvalitný historický film sa dá natočiť aj z vlastnej produkcie bez extrémnych finančných nákladov. 75%. ()

MirkaP

Neznalost holandských dějin vyvolávala zmatenost a nepochopení. Další film, který jsem sledovala s Wikipedií, abych se v tom vůbec nějak zorientovala. Vyčerpávající popis dodal @flanker.27, dík za něj. ()

Pete

Snímek Michiel de Ruyter pro mě doplňuje důležitý střípkek z Nizozemských dějin, který jsem neznal, a který mě zaujal. Činí tak ale bohužel zoufale nepůvodní formou, která se inspirovala v zámoří, je sice mnohem lacinější, přesto plná výbuchů se zpomalovačkami alá Bay, s hudbou jak stou první kopií Zimmera, a trochu prapodivným střihem, který některé podstatné scény utne v nejlepším, až to vypadá, jakoby film byl sestříhanou verzi nějakého delšího seriálu (což není). Nejprve mi vadil také ten Dežo v titulní roli, který typově sedí spíš na majitele Discolandu nebo baru v Mexiku, než na holandského národního hrdinu, ale nakonec jsem si ho oblíbil podobně, jako jeho krajané, takže nutno uznat jeho herecké kvality. Být Admirál trochu svižnější a kratší, a věnoval se ještě podrobněji mezinárodní dobové politice na úkor nudné rodiny, přihodil bych v hodnocení, protože má pěknou výpravu, a hlavně ukazuje zrůdnost občanské války - nejlepší pozvánkou pro cizího agresora je, když se proti sobě postaví dvě strany rozdělené společnosti. ()

Baltahzor

Krásný film, kdyby byl historicky přesnější, takhle je to jen mrvení minulosti. Jestli vás historie nezajímá a podíváte se na to jen jako na fikci, pak mohu doporučit. Milovníky dob dávno minulých to však neskutečně vytočí. Jo a přijde mi že představitele hlavní role vyštrachali v nějakém kroužku historického šermu a nééé zrovna v jednom z těch kvalitnějších, hroznej bambula.... ()

Plaque

Veľkolepo spracovaný pamätník nizozemského obchodníka s čiernym mäsom, len čo je pravda. Námorné bitky trochu jednotvárne, ale vo svojej veľkoleposti sa vyrovnajú aj Pirátom z Karibiku, kostýmy a dobová atmosféra úplne precízna, akurát postavy sa správajú akoby z dnešnej doby... Takže áno, zopár kozmetických úprav by to znieslo, ale pre mňa sú to naozaj len kozmetické záležitosti, ktoré chýbajú k dokonalosti. ()

kacir

Európsky blocbuster? Tu už niekomu pekne drbká na hlavičku. Slabé, miestami nudné, spomalovačky otravné, hlavný hrdina Nesympatický. Zrátané, podškrtnuté...raz a dosť. ()

vodkasesemte

The English want to wage war against us, bcs we are Dutch. Large monarchies consider our small nation too rich. Too successful and too free. On top of that, we are a republic. In which all men are free to live their own lives (se svým dojemným jorkšírem z množírny na klině, kdyby si to mohli dovolit jako česká svině). Kdysi to byly hezký ideály, který se zvrhly v něco příšernýho. We decide ho we worship God (tady ho prasata pro změnu už neznají - přesně tam vede svoboda). No leader is more important than the country itself (a zisk). Our freedom frightens them. Bcs we are prepared to die for our freedom. Bsc we paid for our freedom with our own blood (to se o český svini říct neda - ten dobytek prostě vypustili z ohrady). Ted zaplatěj cenou nejvyšší, ale žádnej profit je už nečeká. Our freedom can only be protected if we are willing to fight for freedom for others. That is why the Dutch lion holds these seven arrows in his claw (to je zajímavej lev). I will defend freedom until my last breath (mluví hezky). Its 17s century, anything is possible. My blood is his blood. The blood od bestevaer. But bestevaer is a title of respect. You have to earn it, its not hereditary. Heroes father heroes, thats how sailors see it. Koukám, že tam hraje i Richard Geer. Trim the lines. Ten, kdo první vystřel, vyhraje. Angličan minul! To je pýčovina. By se na ten post nikdy nedostal. Ale jinak tendle film je strašně podcenovanej. Lepší zpracování námořních bitev, kromě Master and Commandera a tý korejský sračky, tady nemáme. Přemejšlim, hraje tam spousta Holandanu, ale natočil to asi Holejúd. Nářez! V létě jsem se o tědle válkách dočetl vubec poprvý. Předtím se pelešila s čoklama jen smetánka. Druhýho nese v náručí. Psy dá na trun/do postele - to nejlepší pro svoje mazlíčky. Zdegenerovanej kripl. Whats the matter. Dont you like girls? Mohli by tam psát, co je to za rok o kterou válku jde. Ten admirál figuroval snad ve všech, protože byly rychle za sebou. They are on Medway. Heading for London. No konečně na to přišli! Zrovna jsem si o tom přečetl, tak se na to mohu podívat. A prej že sedmnáctý století bylo nudný! Zabíjeli se pořád. Jen todle je, zatím, trochu teplý. A surprise attack in June 1667, the Raid on the Medway, on the English fleet in its home port arguably won the war for the Dutch (si řikal, proč toho obě strany nevyužijou); it is considered to be one of the most humiliating defeats in British military history. Its shame to burn that one. Ten film má dvě a pul hodiny a utíká jako voda! Ale asi ho dokoukám až jindy. Toho kripla Charlese nakonec popraví, že jo? Stejnej osud by měl potkat všechny pejskaře. ()

aannemer

Na úvod poděkuji uživateli flanker.27 za detailní rozbor historických souvislostí. Bylo to zajímavé a poučné. Kdyby takto zhodnotil i další filmy, asi bych se na většinu z nich ale už neměl moc chuti podívat. Beru tedy tento holandský film spíše jako uměleckou licenci než film životopisný. Naštěstí jsem jej viděl dřív, než jsem četl zmíněné povídání a tak jsem si mohl naplno užít úžasnou historickou frezku plnou akce, velkolepých bitevních scén, srdcervoucích epizod i překrásné hudby v evropských rozměrech nevídaných. Škoda, že česká distribuce tento film ignoruje a usilovně cpe na náš trh neskutečné sračky z produkce Hollywoodu, které jsou možná graficky ještě o level výš, ale mentálně jsou na úrovni idiocie. ()

hony23

Historický velkofilm sice nabízí velkolepé námořní bitvy, jejichž rozpočet by stačil na nakrmení podvyživených dětí celého světa, jenomže kromě oněch vydařených bojůvek už film nic extra zapamatovalného nepřináší. ()

Saxos

Film z doby, kdy se o první říši rvali Španělé, Angláni, Francouzi a Holanďané. Všichni jmenování hlavně díky mocnému loďstvu. Klady: poměr investovaných peněz do produkce a výsledný snímek; sama postava admirála; námořní bitvy; chrochtající holanďani. ()

robfi

svým způsobem to nejlepší spojení amerického velkofilmu, evropské klasické filmové školy, intimního hereckého projevu a pro nás ještě exotika plachetnic a mořských bitev. Jeden z mála filmů, které stojí za to uchovat si v paměti a podívat se na něj znovu a znovu. pět hvězd a jen houšť a větší kapky. ()

Marveláčtí Inhumans mají režiséra

Marveláčtí Inhumans mají režiséra