Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva. (Falcon)

LukasDope

Film jsem dokoukal na potřetí. Né v záměrném úmyslu, ale v nečekaném usnutí vždy o kus dále než při předchozím snažení se dohrabat ke konci filmu. I přes mé velké AU, jsem vždy film pustil znovu a úplně od začátku, což s mým špatným časovým rozvrhem je více než obdivuhodné. Děj, herecké výkony, hudba pro mé já sedí skvěle. Ostatně nemám moc rád filmy s kdejakými příšerami terorizující lidské populace, jak si někteří kolegové Amy myslí! Proč vlastně ne, rozdílné myšlení často přechází v určité neschody a do tohoto filmu se mi to hodilo i přes to, že jsem to dopředu věděl. Za 3 začátky, 2 středy a jeden konec uděluji hodnocení v pořádku. Zamě4apětaosmdesát% ()

FandaF

Ach jo... Takový potenciál ten nápad měl, stvárnění taky dobré, ale příběh - scénář to úplně shodil... ()

Emperor1

Zajímavá sci-fi, ve které hlavní roli hraje lingvistika. Ano, jazyk je nástrojem porozumění, ale je to nástroj nedokonalý, při učení se cizím jazykům a překladům z/do nich si musíme dávat pozor na různé výjimky, nepravidelnosti, interference ... a to jsou jazyky pozemské, což teprve pochopit takový jazyk mimozemský, jeho fonetiku, morfologii, syntax a sémantiku, nemluvě o jeho grafickém znázornění, to vše je pochopitelně složitější, když se nemáme čeho chytit (například něco na způsob Rosettské desky), to nezbývá, než jen doufat, že naši mimozemští přátelé budou dostatečně shovívaví a trpěliví a nesežehnou nás paprskometem jen proto, že jsme při snaze vyjádřit mírové úmysly použili špatný prefix, nevhodnou pádovou koncovku či nezdvořilou intonaci a neposlali je tak omylem do prdele. A přibližně o tom je tento film. A mě se to docela líbilo, třebaže si myslím, že tvůrci jsou naivní ve svých představách o mírumilovnosti povah mimozemských entit. Stejně tak mi přišlo naivní myslet si, že bychom byli schopni je těmi našimi prskavkami jakkoli ohrozit, když bychom na základě našich primitivních dorozumívacích schopností špatně pochopili jejich případnou velkorysou nabídku. ()

Dafaq

Videl som to už dávno, asi 6 krát, ale neviem si pomôsť. Pre mňa je to čisté porno, hudba, obraz atmosféra, tajomný mimozemšťania, žiadne výbuchy, násilie hrdinstvo, mimo klasickej predlohy... Neskutočne mi tento film sadol. A ked som to pozeral naposledy, už to bolo s pocitom a vedomim, že mam niekolko mesacnu dceru a nemozem povedať ze by som si nepoplakal. U mňa patri tento film medzi top 10-inu.... Tvorcovia trafili tu spravnu strunu. ()

svorko

Za mnohé roky, čo sa kinematografia venuje téme mimozemšťanov, sme si zvykli, že návštevníci z iných planét sú tie zelené antropoidné postavičky s anténkami alebo niečo zlé slizké, čo nás prišlo na x rôznych spôsobov využiť a zničiť. Ale čo ak sú to bytosti s priateľskými úmyslami hoci úplne iné ako my, ako sa s nimi dohovoríme? To, že majú inú telesnú schránku (zrejme nespĺňajú definíciu tradičnej rodiny ;-) ) a ich reč nevieme ani len napodobniť je iba úvodom ku komplikáciám, ktoré pri snahe o komunikáciu nasledujú. Nemáme ani šajnu o tom, aký je ich morálny kódex, či sú to autonómne bytosti alebo len vysunuté „tykadlá“ komplikovaného organizmu. Je možné, že úplne ináč ako my vnímajú plynutie času. Dielo, ktoré si človek vychutná ešte viac s druhým pozretím, časťou zápletky pripomína film Tenet. ()

Kozlowski8

Na dvanácti místech Země přistanou obrovské kapsle s mimozemšťany. Do akce je povolána přední expertka na lingvistiku a komunikaci Louise Banksová, která má spolu s fyzikem Ianem Donnellym navázat s mimozemskými návštěvníky komunikaci a zjistit účel jejich návštěvy. Toto konání se ve filmu prolíná ještě s druhou linií, přibližující Louisin osobní život a traumata, která jí přivodil. Propojení obou linií do hlavní pointy se mi velice líbilo, ale ta cesta, kterou příběh k pointě doputoval, byla pro mne docela nezajímavá, logicky nepřesvědčivá a emociálně ne dost výživná. Amy Adams a její postava film bezesporu táhne, avšak Jeremy Renner a jeho Ian je na place skoro zbytečný. Pro mne jen průměrná záležitost. 60 %. ()

MrKrahujec

Rozhodně velmi zvláštní film. Skoro jako by byl inspirován právě tou středoevropskou sci-fi 70. let 20. století (kterou tak opěval Clarke), tedy nejen Stanislawem Lemem, ale i českými (dnes, žel, pozapomenutými) autory, jako byli Jaroslav Veis, Václav Kajdoš, nebo Lubomír Macháček. A to právě tou jejich psychologičností a smyslem pro mravnost a lidskost. Schválně si to zkuste ověřit! ()

SpicyNugget

Celý svět obklíčily záhadné vesmírné lodě s mimozemšťany uvnitř. Vláda je bezmocná, nedokáže s nimi komunikovat. Proto si pozve na pomoc jazykovědkyni Louise. Ta se se svým týmem snaží rozluštit písmo mimozemšťanů, aby vědci zjistili, co od nich mimozemšťané chtějí… Na mě je to hodnocení nadstřelené, sorry. Byla to nuda, doktorka mi byla nesympatická a pointa ještě více. Takový děj mohl vymyslet blázen. A lovestory na konci? Přeslazené natolik, že se mi zvedl cukr v krvi. Jednu hvězdu dávám za mimozemšťany, ti jediní se mi na tom filmu líbili. ()

shrekleonard

Obsahuje spoilery: Denis Villeneuve se zapíše do historie jakožto jeden z nejlepších režisérů všech dob- věřím tomu, jelikož tenhle kanadský režisér má neskutečný talent a potenciál. Buddhažel jsem Villeneuvea začal brát vážně až po zhlédnutí loňské Duny a naprosto mi unikl tento vyjímečný snímek jménem Příchozí. Hanba mi! Běžné kecy: Herci byli skvělí, hlavně Amy Adams, ale i ten Jeremy Renner s Forestem Whitakerem, nádherná hudba, efekty atd. Blá blá blá. V našem lidském chápání je čas rozdělen na tři formy: minulost, přítomnost, budoucnost. Minulost je neměnná, odešla. Budoucnost naopak teprve přijde, tudíž dokážeme (byť nesvobodně), jelikož pravděpodobně svobodná vůle neexistuje, ovlivnit pouze přítomnost, ze které se pak odvíjí budoucnost. Villeneuve nám však naservíroval trošičku jinou teorii. Teorii, kde minulost, přítomnost i budoucnost existují v jakési koherenci. Žádná ,,realita" tak, jak ji známe neexistuje. Minulost, budoucnost i přítomnost jsou skutečné a jsou to pouze okamžiky v nekonečné časové sbírce. Villeneuve tedy vnímá naše ,,nepochopení" času jakožto charakteristiku lidstva, která nás dělá tak vyjímečnými. Čas je tedy čistě subjektivní záležitost. Je to pravda? Myslím si že ne, aspoň ne v naší dimenzi. To ale tento film, aspoň podle mě, nechce říct. Spíše se chce zamyslet nad tím, zda je naše chápání času opravdu správné a zda není nějaká byť klidně malilinkatá možnost, že se jsme naprosto mimo. :) Kdo ví? Každopádně pro Sci-Fi nadšence s filozofickými vlohami film naprosto ideální. PS: Heptapodi byli spíše taková zajímavá ,,kulisa". Hlavní věcí na tomto snímku bylo to zamyšlení se nad časem (aspoň podle mě). :) ()

Polter1

Samotný klasický koncept žánru sci-fi na tému mimozemšťanov,  na aký sme zvyknutý z filmov je tak trochu zatlačený do úzadia. Nosná štruktúra deja sa odohráva z pohľadu hlavnej postavy Louise- odborníčky na lingvistiku, ktorá má za úlohu vynájsť cestu ku komunikácii s mimozemšťanmi.  Dej sa pomaly otvára a otázky ktoré zaplavujú divákov počas sledovania filmu sú zodpovedané okrajovo alebo náznakmi. Technická stránka vo filme dominuje a dej je preto uveriteľnejší. ()

Hannah1971

Epesní kávička s mimozemšťany. Působivé sci-fi, který se mi vpilo do kůže jako inkoust. Dobrý tip na další kérku ;) ()

imaginer21

V tíživosti osobní roviny dokonalé, v sci-fi rovině pořád ještě v několika místech "pokulhávající". Přesto spolu s Kontaktem a Interstellarem zatím nejsilnější kosmické drama, které sází na (ne)pozornost diváka a přináší opět zas velký kus originality do vědecko-fantastického kruhu popkulturní lidské tvorby. Pozvolné a mírně hororové (opravdu jen mírně) vyprávění by mohlo některé odradit a závěrečná pointa jistě rozdělí diváky na dva a více táborů, ale to už k takové vysoce kvalitní podívané s mimořádným filosofickým přesahem bývá. Že čas není lineární, nám řekl už Einstein, ale až takovéto filmové kousky nám to dokáží zprostředkovat v praxi. A že kolikrát ty největší konflikty vyvstávají z těch nejmenších nedorozumění (u dialogů mezi vědkyní a generálem jsem chrochtal blahem) o tom už vůbec žádná. To jsou asi nejdůležitější odkazy tohoto filmu. Silných 85 %. ()

BrusVejn

Vynikajúce sci-fi s emocionálnym a vťahujúcim koncom/rozuzlením. Chybičkou krásy je len nie príliš atraktívna prvá polovica a na môj vkus až príliš okato nelogické správanie postáv (štátov) v prospech posúvania príbehu na takú koľaj, ktorá scenáristovi vyhovovala. Amy Adams ako vždy bezchybná. ()

F2003F

Ty kokso, toto bolo tak strhujúce až ma to dojalo. Ku koncu sa napätie dalo krájať a ja som mal nie v úvodzovkách spadnutú sánku, ale reálne. Zo začiatku som si hovoril prečo vybrali nevýraznú Amy, no ukázala sa byť herecky aj pohľadne výborným krokom. Momenty riešenia jej vzťahov skvelo vypĺňajú prepokladajúcu emočnú prázdnotu. Toto scifi by som vôbec nenazval komorné, deje sa tam toho až až plus občas aj nejaká potrebne pôsobivá akcia. Rozhodne je to veľmi jedinečný film najmä kvôli tomu, že sofistikovane dve hodiny rieši mimozemský jazyk bez žiadneho boja, hrôzy alebo Vesmíru. A funguje to brilantne najmä zásluhou nesmierne talentovaného Denisa. Aj keď sa divákovi nedostane presného vysvetlenia rozlúštenia znakov (nevadila by ani dlhšia stopáž), aj keď ku koncu prestáva pôsobiť dojmom najdospelejšieho scifi o ufe/aliens (budúcnosť) je to stále brutálny film, ktorý ma dokázal nenormálne dostať. Nečakane. Ono je to vizuálne tak nádherné až to navádza k myšlienke či skutočne ide o príbeh, pretože keby sa toho chopil hocijaký iný režisér, som presvedčený, že by to nedokázal nasnímať tak pútavo. Nikto. Téma (v ktorej sa nič žánru zvyčajne lákavé nedeje) odrádza sama o sebe a tým pádom tomu vizuál pridáva. Režisérov rukopis by som v tomto prípade ani nenazval artový, práveže unikátne nenapodobiteľný osobitým štýlom prevedenia. Nejakú inovatívnu pointu som od toho ani nečakal. Na prvý sa to nedá celé pobrať takže pri druhom je to samozrejme väčší zážitok. A hudobný opus od Max Richter samozrejme kľúčovo výživný.   11/10   Dámy a páni čo myslíte, že dostalo toho roku Oscara? homo černosi     \aktualizácia: po pól roku sa zážitok stále zaryto drží vo vnútri vedomia ()

PTuranyi

Vynikajúce scifi s originálnym príbehom Teda Chianga, úžasne spracované Denisom Villeneuveom. Produkcia famózne pracuje s obrazom aj zvukom aby vyvolala emócie. Nejde len o bombastické zábery mimozemských lodí dramaticky zahalených v hmle ohurujúce diváka svojou tichou majestátnosťou či hrozivou veľkoleposťou heptapodov, ale aj každým intímnym obrazom hrdinov. Scenáru sa síce nepodarilo vyhnúť niekoľkým logickým skratkám, ktoré však boli zrejme nevyhnutné aby sa film zmestil do rozumnej minutáže. Napríklad na vyvolanie napätia pred konfliktom nie je možná žiadna komunikácia medzi štátmi, lebo sa odpojili. Ale stačí aby Louise zobrala telefón a hľa. To naozaj nikoho nenapadlo, že existujú aj iné linky ako tá jedna? Veľmi zle sa odhaduje plynutie času, ale subjektívne sa mi zdalo, že pokroky v poznávaní jazyka heptapodov sú prirýchle a myslím, že Luise by ho nedokázala zvládnuť na takej úrovni, aby jej to zmenilo myslenie. Najmä keď do poslednej chvíle úplne nechápala význam posolstva. Prekvapujúce bolo aj to, že  samotné rozlúštenie logogramov nebol vlastne až taký problém. Šup šup a zrazu tu bol softvér, ktorý to dešifruje a umožňuje skladať vlastné logogramy. To sú však len drobné škrabance v porovnaní s až nolanovskou monumentálnosťou zbytku, na ktorej má nemalú zásluhu aj vynikajúci herecký výkon Amy Adams a práca všetkých hercov. 90% ()

annacz7

Přesně ten typ filmu, který ve Vás zanechá otisk a občas si na něj hezky zavzpomínáte. Ač sci-fi žánr moc nemusím, tohle je tak krásně vypiplané, dojemné a působivé, že jsem tomu od první minuty zcela propadla a potom už nevnímala, co se děje kolem. Amy Adams byla nejlepší volbou do hlavní role, to tajemno a drama do kterého vždy vloží své kouzlo jí prostě sedí. ()

kaliakra

Blízke stretnutia tretieho druhu šmrncnuté 2001: Vesmírnou odyseou a Počiatkom... ako romantická melodráma o živote a svete pohľadom ženy? Bomba! A čo je ešte lepšie, na druhé videnie (prvý raz som videl na premiére v Benátkach) je to ešte silnejšie. Teším sa, keď si film pozriem tretí raz. ()

fikee

Příchozí je vybroušený diamant s drobným kazem. Nechci spoilovat, protoze čím míň divák tuší tim je film lepší, ale zpětně mi vadil pocit, ze Villeneuve měl dva skvělé nápady, ktere samy o sobě na celý fim nestačily a tak je s notnou dávkou lepicí pásky slepil k sobě. Což v podstatě není pravda protože Příchozí je adaptace, takže ten pocit slepenosti vychází z nedokonalého překladu povídky do filmu. P.S.: Temné dunivé fugy začínají být v soundtracku sci-fi filmů docela klišé. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (více)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota