Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

Beast

Vizuálně nádherná podívaná - úchvatné scenérie a skvostná výprava. Bohužel na můj vhus přiliš mnoho bojových scén, při nichž se člověk často ironicky pousměje při nekonečných letech bez gravitace, které známe již z Tygra a Draka. ()

bouncer

Asijský film je na vzestupu a buďme rádi, že s komercí se (zatím) veze i kvalita. Vizuálně dokonalá podívaná, která zaujme i příběhem. Koho zajímají bojové styly či filmové umění by rozhodně neměl zůstat od Hrdiny stranou... ()

erl

Yimou Zhang nám naservíroval velice stylovou a vizuálně odzbrojující podívanou . Přesto mám radši tygra a draka. ()

Hwaelos

Slovo meč se dá kaligraficky znázornit 19 různými způsoby a je možné vymyslet i další způsob, který bude stejně pravdivý. Podívejte se na různé překlady českých tituků k Hrdinovi - v jednom je klíčové sousloví tlumočeno jako "Pod širým nebem", v dalším jako "Svět", v jiném jako "Celé podnebesí". To je přesně ten důvod, proč tenhle film mohli natočit jenom v Číně. Podobně nejednoznačný je i celý snímek, který nadnáší několik verzí toho, co a jak se vlastně událo. Na konci zjistíme, že nezáleží, která verze legendy byla vlastně pravdivá. Pravdivé mohly být všechny nebo žádná a právě proto, že se jedná o legendu, na tom nezáleží. Jediné na čem záleží je nálada a emoce. Tak jako v poezii. Hrdina je filmová báseň. ()

Dale

Pri sledovaní tohto filmu som si pripadal ako v galérii v Louvri - jeden obraz krajší ako druhý. Vizuálna stránka je naozaj úchvatná a keď sa k nej pripojí aj zaujímavý príbeh s výborným koncom, nejde dať menej. ()

murakamigirl

Tých obrazov, čo ponúka Zhang, sa nedá nasýtiť, to je jasné. Tanec farieb. Všimnite si, ako farby kostýmov harmonizujú s prostredím, kde sa práve postavy nachádzajú. Jedna nádhera... Výtvarne dokonalý film- preto ma bude vždy baviť sa naň pozerať. Po myšlienkovej stránke ale slabota. Dej síce zaujme a páči sa mi, ako je Hrdina rozprávaný, lenže chýba sila myšlienky. Akokoľvek sa Zhang snaží pomocou obrazovej poetiky o nejaký duchovnejší rozmer, nedarí sa mu. Jeho obrazy nemyslia, i preto, že príbeh na také niečo nemá, ale i kvôli samotnej vizuálnej vyšperkovanosti, sústredeniu sa na veľkoleposť, efekt. Preto u mňa výborná 70-ka. Filmu s takým výtvarným prevedením ale nemôžem hodiť 3*, aj keď som si vedomá, že ma zvádza veľkoleposť a že by hádam 3* boli úprimnejšie. "Tenis" s kvapkou vody v súboji... No videli ste už také niečo?! Zaujímavé komentáre: CheGuevara, Rob Roy ()

Terva

Ocenění: Oscar '02 - nominace: cizojazyčný film (Čína) Zlaté glóby - nominace: cizojazyčný film (Čína) MFF Berlín - cena Alfreda Bauera, nominace na Zlatého medvěda Chicago Film Critics Association Awards - kamera Hong Kong Film Awards - choreografie akčních scén, výprava, kamera, kostýmy/masky, hudba, zvuk, vizuální efekty Las Vegas Film Critics Society Awards - zahraniční film New York Film Critics Circle Awards - kamera Phoenix Film Critics Society Awards - cizojazyčný film San Diego Film Critics Society Awards - kamera Seattle Film Critics Awards - kamera Toronto Film Critics Association Awards - cizojazyčný film ()

moviesfan

Hrdina má divákovi mnoho co nabídnout. Když jsem viděl krásné scenérie, výborné akční scény, použití a sladění různých barev a mnoho dalších bezchybných provedení, byl jsem nadšený. Třeba bitva za použití šípů mě dostala. Jediným problémem pro mě bylo, že později mi přišel film už zdlouhavý i přes svou relativně krátkou stopáž. ()

svik

Oslnivé, obyčejné a přesto tak krásné. Skvělá režie a neobyčejné akce. Skvělé psychologické zamyšlení. Úžasné, masivní vojenské souboje. Zajímavé dějové linie, které vždy vypovídali o jiném příběhu. Dostalo se nám náhledu člověka z několika stran. Závěrečná scéna musela uchvátit snad každého, na momentu překvapení se zde nešetřilo. ()

Skrk

Zhang má úžasný cit pro vizuál a poetičnost, ale co mu je absolutně cizí, jsou zpomalené záběry a scény alá "Matrix", které byly více jak humorné. Očekával jsem od tohoto tak známého snímku asi přespříliš. ()

Marek1991

Ďalší z ázijských filmov, pri ktorom rozmýšľam, či si zaslúži 5 alebo len 4 hviezdy. Tieto filmy sú veľmi duchovné, majú v sebe pokoru postáv, či všetky tie rôzne ľudské poklesky ukážu veľmi zaujímavo. Tieto filmy oplývajú veľkou rozmanitosťou a nápadmi a u Hrdinu to nie je inak. Je to jeden nádherný akčný film s efektmi, ktoré už boli podobné aj v iných filmov, no tento ich doviedol do perfektných rozmerov. Síce to bol megafilm, ale skôr ako nejaká propaganda mi to nepripadalo, záver bol síce neobvyklý, dalo by sa súhlasiť aj s tým, že estetičnosť možno nad filozofickosťou, či duchovnom aj prevláda, no o priemernosti filmu by som pomlčal, lebo ani nenudí, ani nešokuje zbytočnosťami, je síce prekvapivý, ale so zaujímavým výsledkom. ()

liquido26

Neuvěřitelné krásný film. Hlavně vizuálně naprosto dokonalý. Ta hra barev je prostě geniální. Souboje jsou taky špičkové a herci jakbysmet. Škoda, že Ziyi Zhang nedostala více prostoru, ale i tak je pro mě Měsíc její nejlepší rolí. Příběh je sice jednoduchý, to je pravda, ale to jakým způsobem je podán, jeho jednoduchost kompenzuje na plné čáře. ()

corpsy

Film sa prezentuje ako oživené obrazy, ale bez kúska života. Keď dôjde na konverzáciu medzi postavami, nedopadá to dobre a keby boli tieto scény o minútku alebo dve dlhšie, hraničilo by to s nebezpečenstvom zaspania. Ak však príde na slovo akčná a vizuálna stránka, je sa naozaj na čo pozerať. ()

DDT

Vizuálně zajímavá "pohádka". Všechny vedlejší postavy mi přišly zajímavější než Jet Li v hlavní roli. ()

sidzej

Yimou Zhang si ma týmto filmom získal. Emocionálne a myšlienkovo obohacujúci film s nádhernou hudbou, výpravou, vizuálnou stránkou, farbami a pútavým príbehom z prostredia čínskych zvykov a tradícii. Poetické, dychvyrážajúce nadčasové dielo ()

PauloZ

Mě tenhle film u srdce nechytl, skáčou tam jak opice a jde to od ničeho k ničemu. Efektně pěkné, ale jinak příběh celkem nuda. Jet Li už mě nebaví, mohl by si konečně zahrát v pořádném snímku! Tohle je patriotství až za hrob a kladné až k pláči! Znám lepší žánrovky. ()

baribal

špičkovej film, kterej je hodně podobnej tygru a drakovi... nicméně se mi tento film líbí víc, podle mě má zajímavější příběh a hrdinu... Zhang Yimou je můj nejoblíbenější čínský režisér a to mi potvrzuje ve všech svých filmech. Jinak ve všem ostatním je to typický čínský film (hudba, exteriéry, interiéry, oblečení,...) ()

Cimr

Jakožto člověku vyrůstajícímu v západním světě, kterému v dětství vyprávěli o Karkulce a vlkovi, hloupém Honzovi či neposlušných kůzlátkách, připadal mi Hrdina občas, přiznám se, směšný. Na takovéhle pohádky vůbec nejsem zvyklý. Nemůžu za to - smál jsem se přirozeně, i když jsem nechtěl. Když například muž osušuje z ženiny tváře kapku vody a za ním rotuje jiný muž ve vzduchu a odráží se hlavou od hladiny, nemůžu se nesmát! Čínské bojové filmy asi nebudou nic pro mě. I když spousta scén je nepochybně nádherných až fascinujících (např. boj v padajícím listí), převažuje u mě pocit, že to je jen taková chudší dětská báchorka s nijak zvlášť povedeným scénářem. A z poselství, které mělo patrně z filmu vyplynout, je mi docela zle: Číňané, nedělejte vzpoury, neprotestujte a poslouchejte pěkně svého vladaře, i když je to krutý tyran. ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)