Kong: Ostrov lebek

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA / Čína / Austrálie / Kanada, 2017, 118 min

• SNCIS

Obsahuje spoilery: "Tohle je jeho domov. My jsme jen hosté." Primitivní film o obřím opičím samci. Toto filmové monstrum znáte z filmů King Kong 1976, King Kong žije 1986 či King Kong 2005. "Co válka? Vyhráli jsme ji?" - "Kterou?" Toto je rádoby vtipný film s rádoby originálním příběhem. Navíc tady digibordel všude, kam se podíváš až je škoda těch dobrých herců tady. Je to nekoukatelné!(30.9.2017)

I když King Kong na to jde jinak, než nová Godzilla, relativně se mi líbil. Triky a kamera, boj člověka s přírodou, něco, co chce lidstvo zničit pro svou vlastní velikost - tedy zbytečně. Tohle nebylo ale dostatečně rozvedeno, co mi vadilo nejvíc, byla až přepálená akce a množství zpomalovaček. Ale zase jsem nepoznal, kdo bude sežrán! Nevím, jak dopadne boj lidoopa s ještěrkou, ale tenhle snímek mě aspoň navnadil. 70%.(23.3.2017)

Škoda, že sa tvorcovia nerozhodli ísť po stopách Godzilly, ktorá konečne tomuto subžánru dodala nejakú serióznosť a miesto efektov a akčných scén vsadila skôr na zaujímavý scenár, atmosféru, tajomnosť a napätie. Kong: Ostrov lebiek je aj napriek prítomnosti v tom istom univerze zase len štandardný blockbuster vsádzajúci všetko na akciu a efekty, ale aspoň to nerobí najhoršie a vo svojej kategórii patrí predsa len medzi to lepšie. Prvá sekvencia s dvojicou vojakov mi ešte prišla ako z nejakej paródie, ale inak mi práve celá úvodná fáza sadla najlepšie, pôsobí to zaujímavo, pomerne tajomne, prepojenie s vojnou vo Vietname mi prišlo ako zaujímavá a dobrá voľba, ani zoznámenie s postavami nie je najhoršie a prvé akčné stretnutie s Kongom sa teda prekvapivo vydarilo. Ale potom je to už len ten najobyčajnejší blockbuster, na ktorý sa dá pozerať, ale scenár už priemernejší byť ani nemohol, to sa už len celý čas postavy presúvajú z jedného bodu na druhý, pričom občas na nich niečo zaútočí a síce niekedy sa objaví aj nejaká zaujímavejšia sekvencia, ale inak je to len ten žánrový priemer. Trochu rozporuplne pôsobia aj postavy, zloženie postáv mi prišlo sympatické a je tu plno dobrých hercov, ale vlastne ma zaujímali len prieskumník John Goodman, dôstojník Samuel L. Jackson a sympatická reportérka Brie Larson, zvyšok je nevýrazný a ani hláškujúci John C. Reilly ma moc nebavil. Po akčnej stránke musím určite pochváliť skvelú vizuálnu stránku, nemyslím tým nutne len efekty, ale hlavne plno parádnych a zaujímavých záberov, ale celkovo ma bavila vlastne len prvá akcia Konga a možno ešte stretnutie s obrým pavúkom, tie zvyšné ma už až na tie občasné pekné zábery absolútne nezaujímali. Režijne sa evidentne vsadilo všetko na ten pekný vizuál, ale chcelo by to popracovať aj na tej atmosfére a napätí, to tu je predsa len dôležitejšie. Takže celkovo u mňa prevládajú skôr tie pozitívne dojmy, bavilo ma to viac, ako napríklad posledný King Kong od Jacksona, ale ja by som uvítal práve štýl poslednej Godzilly, tá bola omnoho lepšia. Toto je len štandardný blockbuster, ktorý vyniká len lepšou vizuálnou stránku akcie. 61%(13.3.2017)

Už od akce z vrtulníky je jasný co nás čeká. Tupej vejplachovej monster biják z pěkným vizuálem. Víc by čekal jen blázen. Na pobavení dobrý, ale triky jsem čekal lepší. Postavy nemá smysl rozebírat. Hiddleston je hrozná držka a excentrik Jackson začíná bejt ohranej, takže není to zlý, ale úplná výhra taky zrovna ne.60%(22.3.2017)

Kong: Skull Island je typická popcornovka s prostou úlohou a to pobaviť a byť veľkolepá, plná výstrelov, drsňáckych póz a dokonale vyzerajúcich "ostrovných" maznáčikov. Dôraz na prepracovaný scenár alebo prekvapivý príbeh a psychologickú hĺbku postáv tu nie je žiadúce. A nikto sa o to ani nesnaží. Prakticky sa len presúvame z bodu A do B a následne C. Väčšina postáv zostáva v anonymite a do rozprávania je zahrnutá len preto, aby ich mohlo niečo zožrať, rozmliaždiť či zhodiť z útesov. S tým sa dá počítať. Rozoberať tu fakt, že Kong i ostatní obrí obyvatelia izolovaného raja vyzerajú skvostne je prakticky zbytočné. Filmári dnes vedia takmer divy a na výsledku je to naozaj poznať. A my tak máme pocit, že sa naštvaného opičiaka či lebkáčov môžeme takmer dotknúť. Scenáristi sa síce nepredreli, ale čo sa ušetrilo na ich platoch, sa investovalo do kamery, hudby a CGI trikov. A vyplatilo sa.(10.9.2019)

• - Když se Preston Packard (Samuel L. Jackson) chystá hledat vrtulník s municí, zakopává nejdříve padlé vojáky. Vrtulník, který jdou hledat je ale hned za ním jako vrak., jedná se o typ Pave Low. (SsgtJira)

• - Při stavbě lodi z vraků letadel bylo využito i křídlo, které na sobě má označení invazních pruhů. Takovéto označení bylo ale používáno na evropském, nikoliv na pacifickém bojišti. (SsgtJira)

• - Hlavní inspirací pro vzhled Skullcrawlerů byl dvounohý plaz, který se krátce mihl v původním King Kongovi z roku 1933 (ve scéně, kdy se Jack Driscoll (Bruce Cabot) ukrývá před rozzuřeným Kongem v převisu rokle). Dalšími dílčími inspiracemi pak byli pokémon Cubone, anděl Sachiel z anime seriálu Neon Genesis Evangelion (od r. 1995), a No Face z anime filmu Cesta do fantazie (2001). (Israha)