Dobrou, mámo

• Rakousko Ich seh, Ich seh (více)

V odlehlém venkovském domě žijí dva devítiletí kluci, dvojčata Lukas a Elias, se svou matkou, která se zotavuje po nedávné plastické operaci. Pod vrstvou obvazů skrývá opuchlý, groteskní obličej a ke své rekonvalescenci potřebuje absolutní klid a ticho, což začne oběma neposedným synům brzy lézt na nervy. Čím je jejich matka přísnější, tím hlouběji se chlapci uzavírají do vlastního světa. Jejich vztek a podezření narůstají a představivost pracuje na plné obrátky - začnou dokonce pochybovat o tom, jestli je tato žena vůbec jejich matkou. (Cinemax)

kolda1990

Tak to musím smeknout našim sousedům před tímto snímkem. Takhle psychologický film jsem dlouho neviděl. Místy jsem ani nedutal a zíral do obrazovky co se vlastně děje, nebo jak to dopadne. U některých scén jsem měl tendence zavírat oči jako malé dítě. Opravdu skvěle natočené. ()

Bajda

(SPOILERY) Rakouská verze skvělého jihokorejského horroru/thrilleru Janghwa, hongryeon, která je bohužel horší téměř ve všech ohledech. Nápad ukradený, scenáristicky ale zpracovaný podstatně hůř, takže „šokující“ pointu odhalíte po prvních 10 minutách. Je pravda, že film se po nějaké době začne ubírat vlastní cestou, na které ale postavám chybí motivace a to co se na plátně děje vás tak zvedá ze židle maximálně proto, že je to explicitní a brutální exploatace. Ve zkratce: trailer lepší než film :-/ ()

Makky

Zimomriavkové psycho o dvoch sympatických chlapcoch a ich podivnej mamine. Problém som mal trocha v odhade čo si mám myslieť, vodítka totiž mohli byť rozvedené na viacero strán, čo sa bohužiaľ nestalo. Zopár znepokojivých scén veľmi potešilo, s označením filmu ako horor by som však bol opatrný. Rakúsko má svoje nové Funny Games. Pozoruhodný a nevšedný zážitok. ()

kaylin

„Dobrou, mámo“ je krásnou ukázkou toho, že hororové filmy pořád dovedou překvapovat, že je zde prostor pro to, aby byly hnusné, ale také prostor pro to, aby svoje diváky ohromovaly. Pointa v konečném důsledku není nutně originální, ale v danou chvíli dovede zasáhnout, navíc je úplné finále možné chápat ještě dalším způsobem. „Dobrou, mámo“ je film, který rozhodně stojí za pozornost, a to nejen hororovým fanouškům. ()

..Lucas..

Atmosféra a některé scény se velmi povedly, ale bohužel celá zápletka byla od začátku tak jasná, že v podstatě nemohlo jít o žádně překvapení. Trochu zklamání. Uvidíme, jak si film povede v boji o Oscara, zda-li ho akademici vyberou do užšího výběru. ()

Helo

Sice nebylo těžké pointu vytušit už chvíli po začátku, ale jinak rakušáci překvapili a to hlavně zvláštní nepopsatelnou atmosférou a mrazivým závěrem. ()

AlistairMir

Kdyby se to netáhlo jako šnečí závody na sto metrů, nevykrádalo to dějově mnohem lepší horor (kdo viděl, jasně ví, kterej myslím) a celkově se to vzalo za úplně jinej konec, tak to nemuselo být zlé. Takhle si dovoluji podotknout, že film by se měl přejmenovat na ,,DOBROU, KÁMO" protože neusnout u toho je nadlidský úkol a kdybych si u filmu 5x neopláchl studenou vodou obličej a 3x se neprošel po pokoji , tak bych to nedokázal. Každopádně dvě hvězdy za úplně novej druh léku na nespavost. ()

Hamaradža

Fantasticky nasnímaný Seidlovský naturalizmus vyplýtvaný na mimoriadne predvídateľný scenár, jeden a pol hodinové čakanie na pointu ktorá je vo svete scenáristiky vyprahnutá už desiatky rokov. 2,5* ()

radektejkal

Když jedete na koni kukuřičným polem s rostlinami vyššími než je on sám, stává se nervózním a pokud ho dobře nevedete, může propadnout panice. Může ho i posednout nějaký fantas. Když ale bezpečně projede kukuřicí, uklidní se, a už na to nemyslí... Hanekeovská škola, spočívající v zobrazování "jemných psychických hnutí" brutálními a děsivými prostředky, má už další učitele, zatím nejspíš jen pomocné, ale kdo ví.... Schwarzovi kluci; živý Eliáš se stále více dostává pod tlak nemrtvého Lukáše. Ten, aby mohl skutečně zemřít, vyžaduje rituální smrt matky, která už není jeho matkou. Tím se stává "nematkou" i Eliášovi, jehož mysl se neštěpí (schizofrenie), nýbrž slučuje s jinou myslí, která v něm nakonec převládne... Pokud si vezmeme za vzor moderní post-viktoriánské "duchařské" literatury díla Henryho Jamese (nemyslím tím jen několikrát zfilmované "Utažení šroubu"), pak "Ich seh, Ich seh" (původní název zdvojeného vidění se mi líbí víc než banální česká nebo anglická zmršenina) sice (bohužel) postrádá Jamesovy nuance a finesy, je však už na dobré cestě. Ostatně vzpouru syna proti své matce nelze popsat bežnými prostředky. Pozn.: Zvláště se mi líbilo použití masek, které jednak symbolizovaly synovské ztotožnění + sejmutí masky (bandáží) matky, které vzhledem k nim spustilo její proměnu. ()

Trevor

Pravdepodobne najlepší film svojho žánru za posledných 5 rokov. Nielen skvelá súhra Lukasa a Eliasa a vskutku vydarená pointa ho robia výnimočným. Sú to najmä detaily pri listovaní fotoalbumom, rozhovore s kostolníkom, poslíčkom s potravinami a pracovníkmi červeného kríža. Skvelý uhol pohľadu postáv pri stretnutí s dvojičkami dáva zmysel až v samotnom závere. K dokonalosti chýbali dva detaily. Zapnutý bezpečnostný pás pri jazde z kostola a Lukasov tieň pri svetle Eliasovej baterky.Ak by tam tieto dve veci neboli, film by bol bezchybný. 90%. ()

TheDon

Zvláštní fim. Nemůžu ale říct, že by se mi to nelíbilo. Atmosféru to mělo hutnou a jako velký mínus považuju to, že jsem si přečetl některý zdejší komentáře, takže jsem tak nějak dopředu tušil vo co go v týhle game. Tím pádem je to slušnej průměr. 55% ()

berusche

To bylo tak napínavý, skoro jako Martirys...bohužel, mám trochu pocit, že tomu chybí to hlavní, a to pointa. A proto se z toho po pár desítkách minut stane jen sled scén s vteřinovým lepidlem vytahující z klobouku nereálné představy pana scénáristy. A že ten se teda musel posnažit! ()

j.bena

Další Film který má napsaný že je to horor, a vedle hororu to ani neleželo, spíše další pakarná jednoho kluka kterýmu dočista jeblo ze smrti bratra... a že teda jeblo! ()

peiton

Musím vyzdvihnúť a pochváliť celkový námet,ale čo sa týka spracovania skoro hluchonemá snímka bez dynamiky,energie no o to viac obohatená o zavádzajúci obsah,ktorého cieľom asi bolo diváka zmiasť a možno poniektorích čo do pointy i šokovať.Scenáristi tu presne vedia čo robia,zahrávajú sa s nami a drzo nám klamú do očí nevynímajúc popis/obsah snímky,aby nás neskôr k záveru vyviedli z omylu. Že ani Vy by ste netipovali takú zradnú pointu..Z toho vyplýva len jediné a síce,snímku má zmysel vidieť už len z tohto jediného dôvodu,kedy ponúka divákovi tak málo,no zároveň tak veľa...Ak by sa takýto netradičný nápad akým tento námet bezpochyby je dostal čírou náhodou do rúk,,dlhoprstej" americkej produkcii čo je len otázkou času,nezostal by kameň na kameni.Pretože ešte v čerstvej mysli mi rezonuje originálny snímok od našich susedov FUNNY GAMES,neskôr ukradnutý pre USA. ()

Havaj8

Jak v průběhu filmu, tak i po konci jsem z toho furt zmatenej. Nebo jakoby ona ta základní pointa byla opravdu průhledná skoro od začátku. Nebo vlastně i finální pointa? Těžko říct, ale v tom případě je tam spousta nelogičností, který mi vrtaly hlavou. Můžou se vyskytovat i spoilery, ale copak jenom chtěli scénáristi/režiséři navodit hororovej dojem tou zlou matkou? Nebo proč do toho tahali nějakou fotku? A proč ke konci utíkala? Nebo proč tvrdila, že bude ZASE hrát tu hru? Předpokládám, že nehoda způsobila všechno najednou a ona se vrátila do hotovýho, takže těžko nějakou hru mohla už hrát. To mi nedává vůbec smysl, aby nám nakonec řekli něco, co jsme už dávno všichni věděli. Každopádně posledních 20 minut samo o sobě mělo grády a to se ani moc nemluvilo. Ústřední chlapecká dvojka zahrála na výbornou a opravdu kromě těch nelogičností, pokud mi něco neuniklo, to celkem mělo parametry. ()

honajz2

Další rakouská podivnost, jenže tentokrát je to míněno v dobrém. Příběh, odehrávající se někde v nějaké hnusné novostavbě někde v polích a lesech. Zde žije Lukas s Eliasem a jejich matka, která právě prodělala plastickou operaci a potřebuje naprostý klid. Kluci jsou ale kluci a matka je na ně čím dál tím více zlá, až oba začínají pochybovat, jestli po té plastické operaci je skutečně jejich máma a ne nějaký jiný člověk. To je tak zhruba první polovina, která je slušně atmosférická, depresivní, smutná (jak si kluci pouští tu ukolébavku pod tou dekou...) a nepříjemná. Jsou tam i zajímavé prvky, dokonce i ti šváby tam mají nějaký význam, ačkoli se to nezdálo. V druhé polovině se matka zklidní, vyrovná se s nehodou a rozvodem a je připravena se zase o svoje děti starat, jenže i přestokluci matku svážou a snaží se z ní dostat pravdu. Jenže, dokáže je přesvědčit, že je jejich matka po tom všem co se stalo? Přijdou chvíle, kdy je to celkem drsné a naturalistické, ale takovéhle ty rakouské filmy jsou. A člověk čeká, jak to skončí, přemýšlí nad tím, kdo tu byl tím horším (já ale měl jasno). Napětí tady funguje taky skvěle, ačkoli scéna s Červeným křížem mi připadala celkem hloupá. Pak ale přijde závěr, který mě naprosto uzemnil, byť měl pointu odhadnutelnou poměrně brzo. Ono to fungovalo hlavně proto, že to celou dobu je depresivní psychologická drama, postupně přecházející k thrilleru. A atmosféru to mělo tak silnou, že mi ta předvídatelnost ani nevadila. Závěrečná scéna v kukuřičném poli totální psycho. Bylo to stejné psycho, jako když ta divná žena v Mazací hlavě začne zpívat tu písničku. Celý ten film je psycho, ale zajímavé a funkční. 4* ()

Rodriguez

Jednu hvězdu za terorizování mámy a to finále snímku! Jinak je film opravdu o hovně a psychicky Vás vyčerpá sto minutová stopáž! 15% ()

dubinak

Fiala a Franz se pro mě tímto svým psychologicko-hororově pojatým debutem stávají velice šikovnými, zručnými a nápaditými géniemi, kteří dokázali stvořit tak intenzivní a emocionální podívanou jen se třemi herci v jednom domě. Hned začátek filmu ve mně vyvolával šíleně ztísněné pocity. Ten styl, jakým kameraman snímal obraz působil neskutečně profesionálně a řemeslně se to celkově velmi vydařilo, jak ze zvukové, tak z obrazové stránky. Lehká škoda, že jsem přesné znění pointy vyřknula už někdy během druhé poloviny filmu, ale ani tak moc mi to nezkazilo dojem. Očekávala jsem, že už mě nemůžou moc překvapit, ale i tak se tam ještě něco našlo. Pořád vám až do konce filmu vrtá hlavou, co tam ta máma furt vlastně vyvádí, proč z ní jde taková hrůza a zda je vůbec tím, kým má být. Do chuti se mi trefilo i lehčí gore. Myslím, že FIala má před sebou slibnou kariéru a moje ukrutné natěšení bylo oprávněné. Je mi líto, že na pět hvězd to úplně není, ale čtyři mega hvězdy tomu udělím ráda. Myslím, že se vyplatí si pustit Goodnight Mommy ještě jednou a povšimnout si všech jasných detailů, které divák napoprvé moc nevnímá. Já si lehce celý snímek popřetáčela ještě druhý den po projekci a hned jsem byla spokojenější. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Bitva cizojazyčných filmů začíná

Bitva cizojazyčných filmů začíná

25.10.2015

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

08.10.2014

Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů… (více)