Dobrou, mámo

• Rakousko Ich seh, Ich seh (více)

V odlehlém venkovském domě žijí dva devítiletí kluci, dvojčata Lukas a Elias, se svou matkou, která se zotavuje po nedávné plastické operaci. Pod vrstvou obvazů skrývá opuchlý, groteskní obličej a ke své rekonvalescenci potřebuje absolutní klid a ticho, což začne oběma neposedným synům brzy lézt na nervy. Čím je jejich matka přísnější, tím hlouběji se chlapci uzavírají do vlastního světa. Jejich vztek a podezření narůstají a představivost pracuje na plné obrátky - začnou dokonce pochybovat o tom, jestli je tato žena vůbec jejich matkou. (Cinemax)

Kelly2502

Rovnako ako Chata (2019) aj Ich seh Ich seh je len nadpriemerne spracovaným (predovšetkým technicky) film s klišé námetom a plot twistom. Na tom je v podstate postavený celý film a jeho odhalenie v prvých 10 minútach mi celý zážitok akosi skazilo a odviedlo moju pozornosť od inak fakt napínavého thrilleru s dosť dobrým gore. Fakt nechápem, prečo sa v jednej z prvých scén nachádza tak okaté vodítko k finálnemu twistu, navyše 15 rokov starému a ohratému. ()

bari68

Psychologickejšia verzia Funny Games, ktorá ešte viac pridáva na pôsobivosti a ide viacej do hĺbky. V celkovom dôsledku sa ale film javí ako slabý odvar, ktorý má síce zaujímavú pointu, ale než sa k nej vôbec dopracuje divák sa kvôli pomalému tempu nudí. ()

Corpsegrinder

NEZLOBTE DĚDEČKA. Samozřejmě znalec ví o co půjde už od první minuty a tak pro mě bohužel film zase tolik negradoval, filmařsky je to ale super na to že to přišlo od rakušáků. Kupodivu ani ty dva zrzouni neotravujou a hrajou celkem solidně. ()

HonzysKISS

Má to hrozně pomalé tempo, ale postupně to začne být lepší a lepší. Je to takový ten typ filmu, který bohatě stačí vidět jenom jednou, ale je to dobrá podívaná. Když už na tenhle film začnete koukat, tak stoprocentně dokoukejte. Není to zrovna snímek, na který hned zapomenete. ()

Disease

Pomalost filmu by chtěla budovat atmosféru ale naneštěstí buduje spíš nudu. Podobnost (pocitová) s Hanekeho Funny Games tomu (alespoň u mě) nepřidá. ()

LBsmoke

je hodně znát pomocná ruka producenta.. :) a z hodnocení neodečítám ujetý konec, který určitě ani nepochopili autoři.. ani bych tam nemontoval to že je brácha "ehm" a včas to ustřihnout a je to skvělé ()

Brylin

Kdopak to vlastně víc zlobí, kluci nebo máma? Podle trestu to vypadá na maminku. Ve Varech jsem rád za každý horor mimo nočního času, neboť i já se bojím rád a noci prospím. Tento horor rakouské režisérské dvojice je navíc oděn do sympatického kabátu a na malém prostoru rozjíždí jednu nápaditou akci za druhou. V dnešní době toho už děti v deseti letech zvládnou spoustu, a to nejen v dílně, ale i s domácími mazlíčky. Těsně pod hranicí čtyř hvězdiček. ()

Dunadan

Príbeh sa v drvivej väčšine odohráva v modernom, veľkom a osamelom dome, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti lesov a kukuričných polí. Okrem hlavných postáv by ste ľudskú bytosť hľadali v užšom okolí márne. V už zmienenej vile žijú dvaja bratia, dvojičky, ktoré čakajú na svoju matku. Tá totiž musela po bližšie nešpecifikovanej nehode podstúpiť plastickú operáciu tváre. Akonáhle však príde domov, chlapci začínajú tušiť, že niečo nie je v poriadku. Žena sa chová inak, veci nie sú také, aké boli predtým a sú pevne rozhodnutí, že odhalia osobu, ktorá sa skrýva za početnými vrstvami zdravotníckych obväzov. V prvom rade musím vyzdvihnúť herecké výkony Eliasa Schwarza a Lukasa Schwarza, ktorí stvárňujú mladých súrodencov. Vo veľkom množstve prípadov ma detskí protagonisti zvyknú iritovať, občas však nastane situácia, kedy je ich výkon naozaj na úrovni a mne neostáva nič iné, iba sňať pomyselný klobúk. Som preto rád, že sa na riešenie ústredného problému pozerá divák práve z ich pohľadu.Čo sa samotného žánru týka, Goodnight Mommy rozhodne nie je čistokrvný horor. Obsahuje samozrejme aj elementy, ktoré sú preň typické, z môjho pohľadu však ide aj o počin artového charakteru, ale najmä o hutný psychologický thriller. Jednotlivé žánre sa medzi sebou plynulo prelievajú a takmer každá scéna dokáže zaujať nejakým špecifickým či znepokojivým výjavom.Kamera Martina Gschlachta si však zaslúži podľa môjho názoru extra pochvalu, pretože niekoľko záberov vo mne zanechalo silný a jedinečný dojem. Vôbec netuším, či v tom bol zámer, ale mal som pocit, akoby sa kamera správala podľa žánru, ktorý na obraze aktuálne prevládal. Pôsobilo to veľmi neopozerane a príťažlivo. Na strane druhej, ak by nebola stopáž taká dlhá, bol by zážitok z celej snímky ešte intenzívnejší. Nájdu sa preto aj také scény, z ktorých doslova kričí, že sú tam nasilu, sú zbytočné a tým pádom sa žiaľ občas dostaví aj nikým nechcená nuda. Aj keď sa mi podarilo odhaliť pointu už približne v polovici, nepociťoval som žiadnu zmenu tempa či výrazný pokles úrovne a film som si dokázal užiť až dokonca. Práve s týmto by však mohli mať problém tí z vás, ktorí sa dostanú k pointe oveľa skôr a ďalšie sledovanie by už nemuselo byť dostatočne atraktívne. Indícií je roztrúsených celkom dosť a keď si tak spätne v hlave premietam zopár momentov, udivuje ma, že som na to neprišiel skôr. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale počin Goodnight Mommy nemusí byť výhradne určený jednej konkrétnej skupine divákov. Na svoje si prídu ako priaznivci hororových situácií, tak aj fanúšikovia artovej tvorby a tiež milovníci dusivej, nepríjemnej a intenzívnej atmosféry. Ak sa nájdete aspoň v jednej z vyššie vymenovaných skupín, tak som presvedčený o tom, že film oceníte a možno sa podujmete aj na zhliadnutie s poradovým číslom dva. Aj keď je snímka po technickej stránke zvládnutá výborne, tak je možné, že práve jej žánrová rozmanitosť a občasné scény, ktoré nedokážu stráviť úplne všetci, môžu zapríčiniť práve to, že váš názor bude presne opačný, ako ten môj. 3,5/5 () (méně) (více)

Silviaxx

Obrovské prekvapenie, už len vďaka tomu ako Ich seh, ich seh vykreslil trailer. Na základe toho som si predstavovala, že sa dej bude uberať úplne iným smerom. Milujem minimalistické diela, ktoré si vystačia s menším počtom postáv, dialógov a jednoduchým prostredím, no napriek tomu z toho vykúzlia brilantnú atmosféru. Ich seh, ich seh vsadil skôr na obrazy ako konverzácie, čo do istej miery bol a do istej nebol dobrý ťah. Práca s kamerou bola naozaj skvelá a umocňovala nepríjemný dojem viacerých situácií. Avšak. Minimum dialógov vytvorilo omnoho väčší priestor na vysvetlenie, čo by nemuselo sadnúť každému. Ja sa uspokojujem s vysvetlením aké mi bolo poskytnuté a plne som sa oddávala každej minúte tejto viac menej kuriozitky. Za mňa teda spokojnosť - najmä kvôli tomu, čo som vymenovala a taktiež, že to nebola prvoplánová jednohubka. ()

Blue.Shark

Zajímavý, ale na můj vkus hrozně roztahaný film. Snad celá první hodina je hrozně nezáživná a určitě z ní šlo vytřískat víc. Zbytek filmu už je ale dost jiné kafe. Vlastně takové psycho-kafe. ()

Heero

Něco mezi hororem a psychárnou. Hororové prvky zde nejsou příliš často, ale když už jsou, tak jsou celkem mrazivé a takové nepříjemné. Je to dost tichý snímek a dost často jsem měl pocit, že se tam vlastně vůbec nic neděje, ale ono vlastně ani není potřeba, tenhle film si to tak nějak sám celé vystupňuje, bez potřeby nějaké umělé akce, jenom proto, aby se něco dělo. Což je asi vlastně hlavní výhoda, není to klasická americká blbost, s jasným začátkem, středem a koncem, je to prostě jiný. ()

Flopik

Tak toto šlo mimo mňa, po pár veľmi kladných komentároch som čakal o dosť lepší film. Herci zahrali dobre a atmosféra sa tak isto dala. Po príbehovej stránke to mohlo byť super, avšak tvorcovia príliš skoro vyložia karty na stôl a aj menej bystrejšiemu divákovi dôjde, ako to celé vlastne je. Prvá hodina je vyložene pomalá nuda ale aspoň vás núti premýšľať.Potom nastane mučenie, kde na jednu stránku bolo celkom podarené na druhú stranu mi k zvyšku filmu prišlo mimo misu. Tak isto nechápem ako vás izolepa dokáže takto prilepiť a prečo keď vás pustí 10 ročný fagan utekáte, namiesto poriadneho výprasku. U mňa za 2* nesadlo mi to. ()

petikacka

Hmmm, tak to je hodně slušné psycho. Viděla jsem nejdříve ten shitoidní americký remake, který nemá s tímto filmem a jeho atmosférou vůbec, ale vůbec nic společného. Totok je opravdu dokonalé, temné (doslova), tiché a bubákoidní. A poselství? Všechny matky světa, vyserte se na plastiky a milujte své děti poněvadž jinak to většinou špatně dopadá...Za mě 90% ()

RickyFitts

obrazově skvěle natočené, hudba výborná, ale celé předvídatelné a od poloviny vlastně dost nudné a přiznejme si to - trochu zvrácené... 1+ ()

Saur.us

Za hodinu artového napínání ta poslední, hutná psycho půlhodinka s vteřinovým lepidlem stála. Další příklad toho, jak může dobře vymyšlená zápletka poplést divákovi hlavu a směřovat ho přesně tam, kam chce ona. Jen škoda toho hodinového napínání, které vlastně ani tak napínavé, ani tak zábavné nebylo. ()

Petrus1

To teda byla pěkně nudná kravina. Vůbec mi to nesedlo. V podstatě celou dobu jsem kontrolovala kolik uběhlo času a přála si, aby to už skončilo. Kdybych mezitím nešla na záchod, udělat si pítí, vzít si něco na jídlo... spala bych už dávno, protože ta první hodina byla vyloženě utrpení. Když už konečně došlo na utrpení matky, trochu jsem se probrala. Bohužel i v té poslední třetině je spousta hluchých míst. Furt jsem marně doufala, že se můžu mýlit a že se ještě něco stane, co mě aspoň překvapí nebo pobaví. Ne, nic. Takže pointa jasná po pár minutách a fakt to jinak nebude! Zas se akorát potvrzuje to, že dětem lepidlo, nůžky a zapalovač do rukou nepatří. Červenej kříž se nechá uchlácholit pár eurama... škoda, že je ten parchant taky někde nepřipoutal a nevyzvídal, kde má matku. Jendu hvězdu za trochu toho potrápení maminky a pryč s tím. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Bitva cizojazyčných filmů začíná

Bitva cizojazyčných filmů začíná

25.10.2015

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

08.10.2014

Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů… (více)