Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

*Dosis*

Za mě nejslabší "Trierovka" ever. Začátek a průběh super za to dávám ty 3*. Ale ten protáhlej konec s tím i na jeho poměry předymenzovaným fantazírováním, z kterého vlastně vypadla předvídaná koncovka mě teda docela zklamal. Ale stejně ho nepřestávám láskovat. ()

marekspanel

Černý humor dovedený do extrému. Myslím, že tak polovinu filmu jsem prochechtal, brát tohle vážně snad nikdo nemohl. A tak je hodnocení, pro mě naprosto povedené ultra černé komedie (výjimkou byli snad ti kluci na lovu a rozhodně kačenka), jednoznačně vysoko. Vizuálně podmanivé, hlavně ten konec, herecky bezchybné, nápadité a velmi originální drama, u kterého se člověk pobaví, pokud teda na to má odolnou náturu s velkou dávkou smyslu pro humor. ()

Gregor_Samsa

Když jsem odcházel před pár lety z kina z té vyku*veně pseudoumělecké Aronofského poslední chujoviny s nestoudně na-přes-držkovou Jennifer L., myslel jsem si, že do větší šito-hloubky se nějaké autorské ego už nikdy neponoří, ... a stále tomu tak je! :-) Jakože oddechl jsem si, von Trier tak daleko nedoskočil, takže od kralevice dánského tu máme nebe-pekelnou záležitost upečenou z jeho oblíbených přísad, filmařsky naprosto profi, herecky s Mattem Dillonem takovým, že byste ho fakt nechtěli mít za souseda, pár nápady, kdy se opravdu zasmějete (asi abyste to ze sebe všechno dostali), a příběhem, o kterém je nejlepší si nemyslet vůbec nic, nechat v sobě ty pocity a vědomí, že si Lars s vámi hezky hraje, ale neudělat přitom tu hloupost, že snad o tom všem budete přemýšlet, snažit se to rozklíčovat, pochopit, umyslet, ... ne ne, takhle ne. Šmitec, zatáhla se opona, zpátky do reálna ze světa pána makabróznosti, odškrtnuto a odviděno máme, podivný svět a podivný film, dle očekávání. [60%; 2018-10-26 BioOKO] ()

rigby

Další sonda do temných stránek lidské osobnosti. Tentokrát na skutečně brutální téma. Film od prvních minut upoutá až magicky oko diváka. Alespoň já jsem sledoval bez dechu, co všechno je autor schopen ještě předvést. Až se mi po chvíli trochu zvedl žaludek a myslím, že ještě chvíli nebudu moct nic pozřít. Nicméně vše je vyváženo vynikajícím a bezkonkurečním uměleckým pojetím. Jedná se o filmařinu, která se jen tak nevidí. I ty děsivé záběry jsou vlastně svým způsobem krásné. 150 minut uplynulo jako nic, klidně bych vydržel i déle. Jen ten závěr byl takový slabý, čekal jsem něco trochu jiného. Ale jinak možná filmový zážitek roku. ()

jackalsc

Je těžké kladně hodnotit tak zvrácený film, jenomže on je udělán tak dobře. Matt Dillonovi role sedí a hraje to perfektně. Celý koncept je dobře poskládán, kde na konci dodají začáteční puzzle díl a divák je spokojen, že žádný puzzle dílek nechybí a celý obraz si může pověsit na zeď. I přes svou délku diváka drží v židli a nepustí. Ale přiznejme si, není to žádný čajíček, film má některé tak silné scény, že je schopný zatřást i s tím co toho snese fakt hodně. A což je dobře, protože přesně to chce a přesně to se mu daří. Pokud s vámi nezatřese jedna věc, zpoza rohu už na vás ve tmě číhá druhá. I celkový koncept jak je celý snímek pojatý nese nesporné umělecké kvality a občasné střihy to dokáží akorát doplnit. Komediální start má taky něco do sebe. Docela by mě zajímalo jaké zvěrstvo bylo v Director cutu :D ()

doriana.g odpad!

LvT byl, je a bude pozér. Jako vždy rádobyumění, jako vždy utahaná nuda. Šokantní? Ale kdeže. Komedie? Na to je to málo vtipné. Thriller? To bych u toho nesměla usínat. Jedním slovem - otravné. ()

patres86

Miestami mi bolo až zle...mal som pocit, že som v hlave toho psychopata a bál sa, aby som niečo z tohto filmu nezobral do života...Myšlienky Jacka boli natoľko realistické, že by som bol schopný uveriť tomu aj, že režisér napísal scenár podľa svojich hlbokých myšlienok... ()

Kushina

Naprosto šíleně nechutný a odporný film s Mattem Diltonem v hlavní roli. Kolika událostmi a věcmi se film inspiroval bylo až k neuvěření. Dle všech informací režisér bral inspiraci z událostí od děl osob, které žili již ve 14. století. Konečná událost kdy Jack za svoje odporné činy putuje do pekla je naprosto skvělou metaforou pro to, jak by vždy zlo mělo skončit. Upřímně film byl fakt dobrý a chvílemi neskutečné psycho, že jste si museli říkat, jak něco tak odporného a šíleného někdo může natočit? No holt to někdo natočil a dal tomu opravdu široký rozměr a ačkoliv se mi film v tomhle slova smyslu líbil, tak jsem nucený dát horší hodnocení než které by si film zasloužil. Důvod? Upřímně snesu ve filmu skoro vše, řezání hlav, šukání zvířat, řezání, propichování, sekání, vlastně zvládnu skoro vše, ale když se ve filmu vraždí děti a mrzačí zvířátka, tak to už je silná káva i na mě a prostě málo věcí by tohle dokázalo trumfnout. Zajímavý film, ale do budoucna napíšu sám pro sebe tučným písmem jednu větu, kdyby někdo dostal nápad, pustit mi tento film znova. UŽ NIKDY SI TENHLE NECHUTNĚ ZASRANEJ FILM NEPOUŠTĚJ. Opravdu jsem rád že jsem to viděl, ale te´d bych to s dovolením rád zapomněl. 60% ()

uhlerado

Opäť poburujúci a rušivý film ako od Triera býva zvykom. No má ma to očariť ? Brnkať mi na psycho ? Ani nie. Skôr nuda, úkazy o vrahoch a násilí sú už bežné v USA filmografii a tak nie je divom, že pri filme možno aj zaspíte. Umelecky ladené a s dobrým výkonom Dillona sa aj tak ťažko úbranite pocitu, že film stojí za houby. ()

hony23

Režisér chtěl evidentně šokovat, zřejmě nám chtěl i sdělit nějaké poselství, ale já nepochopil jaké. Jack 2 a půl hodiny filozofuje o umění zabíjet, občas někoho šokujícím způsobem opravdu zabije a nakonec svůj dům opravdu postaví. Divák si u toho nudou ukousává nehty, slabší nátury při krvavých scénách odvrátí zrak, ale požitek z tohoto díla může mít jen artový fanatik, který najde hlubší smysl i v rozšlápnutém hovně. ()

halberdier

Nový film Larse von Triera provazela stejně jako v případě Nymfomanky lehká kontroverze, tentokrát má údajně zobrazovat příliš brutality a násilí. Nic takového (podobně jako u Nymfomanky) se nestalo a divák, který v životě viděl pár nemainstreamových horrorů nebude ničím překvapený. Trier by se měl místo snahy pobouřit raději věnovat filmařině, kterou stále ještě dobře umí. Jestliže byl Antikrist art horror, Melancholia art sfi-fi a Nymofanka art "porno", tak Jack staví dům by se dal označit jako art thriller - portrét o masovém vrahovi. Trier stějně jako v Nymfomance použil své klasické postupy (děj prošpikovaný zdánlivě nesouvisejícímí obrazy či scénami, odkazy na díla světového umění) a předkládá netradiční pohled na sériového vraha v kvalitním podání Matta Dillona. Bohužel nemá příliš zajímavý pčíběh a jednotlivé "incidenty" nejsou nijak objevné či zajímavé. Jack staví dům nedosahuje kvalit nejlepších Trierových počinů, snaží se být opět trochu kontroverzní a spíš by mu slušel lepší scénář, natočený je však opět kvalitně. (7/10) ()

punco

Dánsky otec Dogmy ide pomaly ale určite dole vodou a zrejme si to už aj uvedomuje.Po zbytočnej Nymfomanke natočil film ešte zbytočnejší, štylisticky amatérskejší, samoúčelný a bez hmatateľnejšieho deja. Prestrelená stopáž je už jeho štandard ale otrasný epilóg som už naozaj nezvládal bez záchvatu smiechu. Jedna hviezda za info ako sa robí kvalitné vino. ()

Doggie773

Tento film byl natočen velmi zvláštním způsobem. Snímek mě nudil, ale i přesto jsem měla potřebu ho dokoukat do konce. Příběh je velmi mrazivý a zvláštní, vůbec nevím co si o něm mám myslet. Celou dobu jsem si říkala co to sakra je? Určitě se jedná o film, který si podruhé už nepustím. Zase musím uznat že se jedná o dobré drama tak ho úplně do odpadu posílat nechci. ()

melfea

WOW, bylo to sakra skvělé, ani jsem to nečekala po tom, co jsem četla nějaké recenze a slyšela názory lidí, co to viděli. Ale tohle je jeden z nejlepších Trierových filmů a jeden z nejlepších filmů tohohle typu, který jsem viděla. Výborné pojetí vyprávění, jakoby se nic nedělo. Propojení příběhu kluka, co chtěl stavět domy s sériovým vrahem. Výborná hudba a propojení s uměleckými díly a obrazy pekla. Opravdu mě tento film potěšil. ()

Fajolo

Mám dojem, že Jack je Larsovo alter ego. Tak, ako Jack skúša, koľko vrážd mu ešte prejde, kým ho chytia, tak aj Lars skúša, koľko hnusných filmov dokáže natočiť, kým mu to niekto zatrhne. ()

Insomniac

Štúdia - alebo len ukážka - mysle sériového vraha. Nejdeme do hĺbky, neskúmame, čo sa Jackovi stalo, prečo je taký aký je. Pre mňa sled obrazov, vrážd bez pointy, no i tak to fungovalo. Každý podobný film sa snaží pitvať myseľ. Tu nie, tu len ukazuje. Sem-tam trochu čierneho humoru (akože Čierneho:) a podľa mňa úplne zbytočný a nezvládnutý koniec. Zabával som sa takmer celý film (okrem konca), aj sa človek priučí trochen :). V niektorých momentoch režisér priveľmi tlačí na pílu, ale to už je on. Za mňa medzi 3 a 4, ale aj napriek pre mňa hlúpemu koncu idem hore :) ()

veverysiak

Lars je magor, to je axióma, a on z toho doluje, čo sa dá, nepoznám celú jeho kinematografiu, ale tu asi zašiel zase o kus ďalej, bol by to celkom pozerateľný kúsok, keby si náš provokatér nepustil choromyseľ na špacír, takto som sa utápal v hlbokomyšlienkových monológoch a dialógoch, strácal v myriáde prebleskujúcich obrazov a nepochopiteľných metaforách, dopozeral som to, ale Lars mojím filmovým bôžikom určite nebude, a propos, Matt je skvelý a keby som mal možnosť režírovať ďalšieho temného Batmana, dávam ho bez konkurencie za Jokera, takže 35%. ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)