Rakouský novinář Helmut Zilk počátkem roku 1968 začíná uskutečňovat živé vysílání rozhovorů z komunistického Československa pro rakouskou televizi. Při natáčení se Zilk seznámí s rebelujícím českým režisérem Janem Davidem a jeho krásnou přítelkyní, herečkou Evou. Mezi úspěšným novinářem a vzdorovitým umělcem se rozhoří vášnivý souboj o srdce Evy, které každý nabízí budoucnost po svém. Do milostného trojúhelníku zasáhne srpnová okupace Prahy, při níž se Honzovi podaří natočit brutalitu a násilí okupantů. Film je třeba urychleně dostat k mezinárodní veřejnosti. Paradoxně jedinou cestu na Západ představuje právě Zilk. Lze mu však věřit a nebude mít nakonec dramatický útěk do Rakouska pro Honzu a Evu fatální následky? (Falcon)

mira007

Kdo hledá film na základě skutečností, tak asi bleje, ale pokud to člověk přijme jako na lehčí kovbojku alá béčkový akční s českými reáliemi, tak se může dobře pobavit. Dostane se mu pár skvělých hereckých výkonů ( Hádek, Malý , Brzobohatý (!!) ) , dobová výprava, celkem zajímavá zápletka ( ikdyž člověk musí být k jejímu zpracování hodně tolerantní ) bezkonkurenčně odvážná erotika - moje oblíbená Vica, ale přes jednu odvážnou milostnou scénu neukázala ani bradavku, zato ji naprosto heroicky (!!!) zastoupily kolegyně Boková a Marková ( za to dávám dvě hvězdy navíc). Tři brutální stupidní mínusy: 1) agent STB, který drží jako rukojmí v rakouském hotelu by byl asi eliminován i pochůzkáři - naprosto mimo realitu i tohoto filmu 2) Hádek a Vica propašují záběry tanků do Rakouska, aby je zveřejnil Zilk - co to je za stupiditu, vždyť nejtěžší bylo propašovat ty záběry z ČSSR a tady drama začíná u dveří Zilka ve Vídni, kde ty záběry mohli dát komukoliv. Přesto jsem se v kině dobře bavil. 3) předabování. 2980 diváků je bída, proto tak málo příspěvků ()

IvcaSammet

Do dnes mě mrzí, že jsem kvůli svému pobytu v Londýně nemohla shlédnout Krycí jméno Holec v kině. A to nejen proto, že kromě německého DVD s anglickými titulky je film jinak absolutně nedostupný, ale taky proto, abych mohla porovnat "nedostatky DVD" s "nedostatky kinové verze". Anglické titulky moc nesedí, něco není přeloženo vůbec, a střih se zvukem opravdu občas taky úplně neladí. Co se týče samotného filmu, začátek je sice trošku zbytečně nudný (hlavně tedy díky zdlouhavým postelovým scénám, které mě opravdu nijak nebavily) a možná i trochu zdlouhavý, když se ale nakonec příběh rozjede, má divák o skvělou podívanou postaráno. Scéna u Českého rozhlasu byla natočená naprosto úžasně, a i přesto, že film nemá úplně tu pravou atmosféru, přece jenom trošku napětí Krycí jméno Holec má. Závěr sice byl vcelku "pohádkový", čekala jsem, že film nakonec dopadne špatně, ale nijak zvlášť mi nevadil. Herecké výkony hlavního tria potěšily, na poslech výborná němčina českých herců taky. Hvězdičku strhávám za pomalejší rozjezd. ()

Evander

Krycí jméno Holec je jedním z filmů, které jsou zde na ČSFD naprosto zbytečně podhodnoceny. Jedná se o průměrný, pro mě spíše lehce nadprůměrný film s vážnou tématikou, která se sice dá zpracovat mnohem lépe, ale též mnohem hůře. Co mi na filmu opravdu vadí, je hrůzostrašný dabing! Nejsme již v 90-tých letech a měl by mít alespoň trošku nějakou úroveň a tady ji rozhodně nemá. A vlastně ani upřímně nevím, proč jsou všechny postavy dabované... Co se mi naopak líbilo velice, jsou herecké výkony prakticky všech hlavních protagonistů, zejména pak Hádek a Novotný. 68% ()

brumbrum

"Drama" na tom je iba ten strateny cas. Nechapem, preco schnitzel toci o 68 na pozadi grupensexu s ceskymi hereckami? Akoze neda sa natocit dobovejsi film? To bola hlavna tema, ked sa pritankovali tovarsci, premrdane cele dni s viacerymi stetkami naraz? Tak to mozeme aj my tocit o schnitzlackych dejinach na pozadi povedzme cistenia hajzlov, ved to tiez dialo uz stredoveku. Alebo zeby sa fajnschmeckerovi lubili slovanske babeny? To chce studenu sprchu alebo sexuloga a nie kameru. 1* za par zaujimavych dobovych scen. ()

moviechecker

Príjemné prekvapenie. Od filmu som nič nečakal no nakoniec celkom zaujimava podívaná. Je zaujímave, že nech je český film akokoľvek dobrý tie hodnotenia od domácich na čsfd ma tak o polovicu horšie ako kdejaká zahraničná sračka. Nedávno som pozeral Tátovu volhu a s týmto filmom sa to nedalo porovnať. ()

quixote

První hodinu nahé zadky, teprve zbytek filmu se trochu rozjede. Mělo to být naopak. Jen Zeiler a Novotný měli trochu větší prostor na hraní, ostatní se moc nepředvedli. ()

Inozuka

Svatá prostoto! Řekl jsem si, že se na Krycí jméno Holec nebudu dívat jako na historický film, ale jako na špionážní thriller ze šedesátých let a že odpustím, když se bude míjet s realitou. Ale prostě se to nedá. Ten film je tak mimózní, že i když přivřete obě oči, pořád je ještě dost blbosti zbývá, aby vás to zabilo. Kromě docela dobré stylizace šedesátých let na něm není nic, co by stálo za pozornost. Franzi Novotny dlužíš mi 98 minut života! ()

Emafera

Typický příklad českého filmu, který se mi nelíbí. To se u nás neumí točit o ničem jiném než o komunismu? Stokrát omleté téma na jedno brdo. Obcaš se to povede (Pelíšky, Pupendo), ale občas taky ne. Což je zrovna tenhle případ. Navíc pořád ti samí herci. Nuda, nuda, nuda. ()

majky19

Nevím proč, ale z celkového úhlu pohledu mi tento film přišel takový neslaný nemastný. Určitě si myslím, že na problematiku Pražského jara a následně Srpna 1968 vznikly bezesporu daleko lepší filmy nebo dokumenty, viz např. TV film Roberta Sedláčka "1968:Musíme se dohodnout". Připadalo mi, že kromě sexuálních scén novináře Zilka s herečkou Evou (Vica Kerekes), a na pozadí tohoto všeho nastíněná srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy, se tam ani nic moc kloudného nedělo. Ale Vica byla nádherná,ostatně jako vždy, a závěr toho dramatu byl rovněž velmi zdařilý. Osobně jsem si myslel, že se Helmut Zilk zachová jako kolaborant, který podlehne tlaku českých komunistů a papalášů, a bude vysílat pouze jejich lživou propagandu, aby zachránil svou kariéru i své manželství, ale velmi mě překvapil, že si zachoval lidskou tvář a odvysílal o srpnové okupaci pravdu takovou, jaká byla. Každý takový hrdina určitě v té době nebyl, a bůhví, jak se v té době tito lidé skutečně zachovali. I za to hodnotím tento snímek jako průměrný a hodnotím ho na solidních 60%. ()

Oxymoron5

Kromě těch rádoby prcacích scén je to nuda. Ty půjdeš tam, doneseš tohle, tady tě vyfotíme a jsi v prdeli. To předabování mě taky sralo. A nechápu Vejfuk Bokem, která ukáže bobřinec, ale kozy se stydí ukázat a přitom má co. Vica nezklamala, to je kus. ()

krokodlak odpad!

Eroticko-špionážní paskvil s příšerným scénářem i režií je zločinem na Němcově stylizované autobiografii. Hádek s Novotným jsou celkem snesitelní, příšerný je naopak Brzobohatého zpěvák. Myslím, že kdyby Němec film viděl, byl by konsternován stejně jako já. ()

Pitryx

Až do poloviny nic moc, potom už je to velmi dobré. Dokonce z toho udělali skoro thriller. K některým pasážím bych asi měl drobné výhrady, ale nemá smysl se v tom matlat. *** A PŮL ()

ostravak30

Krycí jméno Holec hned od počátku nabízí postavy u nichž není zcela jasné, co jsou vlastně zač. Například postava ředitele rakouské televize není dlouho odhalena, takže víme jistě jen to, že se jedná o nějakého chlápka, který dělá nějaké rozhovory v Rakousku a s Čechoslováky. Pro člověka jako jsem já, který má klasické školní vzdělání historie, je pak naprosto nemožné pochopit, kde se v Rakousku vzali českoslovenští občané, proč dávají rozhovory do rakouské televize a hlavně co u toho dělají zástupci Československa. K čemu rozhovory vůbec slouží? Proč je pro Rakušany dobré je vidět, když stejně i zde probíhá propaganda? To si ostatně musí dát divák dohromady sám, že ten moderátor, do té doby není jasné, že je to ředitel, je placený estébáky. A také není jasné, jak to, že dalším pracovníkům této televize vůbec nevadí, že na pozadí rozhovorů probíhá propaganda jako prase, když v závěru mají problém s puštěním starých záběrů z Prahy v době osvobození místo aktuálních ze srpna 68. Do toho všeho se nám pravidelně svlíkají v častých kopulačních scénách Vica Kerekes, Jenovéfa Boková a Dana Marková. Konkrétně poslední dvě jmenované působily ve filmu jenom jako krásné doplňky, neboť těmito rolemi promrhali svůj talent. I počet nahých scén V. Kerekes se téměř rovnal počtu scén, kdy na sobě měla alespoň nějaké oblečení. Vedle dramatických událostí je tak řada nesmyslných, nudných a zbytečných scén, které filmu nic nedávají. A právě ty dramatické události a chvíle napětí naopak snímek pozvedávají, jenže je jich zoufale málo. Určitě je nesmírně zajímavé sledovat osud ředitele rakouské televize, kterého vydírá československá státní policie. Už tohle samo o sobě zní jako absurdní drama. Před závěrečnými titulky se tvůrci bohužel neobtěžovali nám sdělit něco bližšího o dalších osudech lidí, kteří posloužili jako předobraz, což by u filmů dle skutečných událostí divák opravdu ocenil. A tak není zcela jasné, zda až neuvěřitelný happy end z pera tvůrců v reálu opravdu nastal. A právě proto je tento konec téměř jako z Hollywoodu, ale hodně neuvěřitelný. ()

Prubner

Představy rakouských tvůrců o pražském jaru 68 jsou velmi naivní. Pochybuju, že při zvolení Dubčeka jásali lidé na ulici se slovy "Zvolili Dubčeka, toho reformátora ! Teď už bude všechno lepší." Scénář je napsaný dost neobratně a režie není o nic lepší. Snad jen scény z ruské okupace se celkem povedly. Z herců vyniká Hádek a Novotný, zato Vica předvádí to, co obvykle (ne, herectví to není). Jan Němec se nejspíš obrací v hrobě. ()

carl.oesch

Ne, opět jako kdyby se Pat a Mat dali dohromady a stvořili "veledílo". Hrdinný Zilk přemůže své lidské slabosti a zachová se hrdinně, dalším velkým hrdinou je režisér Němec, který si tady zase zopakoval něco, co jsme viděli jinde, až panoptikální estébák David Novotný...prostě splácanina, kde člověk slovy klasika povzdechne - Taková blbost a co to dalo práce. Zobrazení 21. srpna a bezprostředně následující dny ztvárnil podstatně lépe i filmový řemeslník Renč v Rebelech, o Pelíšcích ani nemluvě, to je level někde jinde. Komický je tentokrát i obsah zde. Vášnivý souboj o srdce Evy je podán skoro ve stylu kožených kalhot. Kerekes by se snad svlékla i v dopoledním vysílání pro děti a její neherectví tady až zas tolik nevadí a předvedl-li zde rakouský film své kvality, lze jenom konstatovat, že v Předlitavsku jsme na tom nějak tak stejně, co se kvality filmové tvorby týká. A ta hvězda? Inu Genevieve Bokové za bobříka a za to, jak krásně společně s Danou Markovou ztvárnily ty dvě dobové kravky a Ondřejovi Brzobohatému za jeho etudu kombinace Karla Gotta a komunistického popáka Pavla Lišky. Jak já jsme trnul, aby se při tom sestupu ze schodů nezamotal do toho kabelu od mikrofonu - to pro mně byla asi nejdramatičtější chvíle tohoto dramatu, jinak to bylo spíš o krční páteř a také bránici. Scénka se zadržením Davida Novotného samotným policejním prezidentem a jeho bleskový přestup k Američanům byl jak z Mazaného Filipa. Jen tak mimochodem, on ten úžasný režisér Němec asi nebyl až zas taková hvězda - film s Vildou Čokem byl úděsný (víc jsem od něj neviděl) a na rozdíl od řady českých filmařů na čele s Milošem Formanem se na oné druhé straně železné opony nějak moc nechytil... ()

EddieIron

Mám vážně věřit tomu, že den po invazi se někdo snažil ji popřít??? A že aparátčíci nutně potřebovali, aby v Rakousku odvysílali mizerně zfalšovanou propagandu? Že si v Rakousku jen tak v pohodě unesou manželku ředitele televize? Budou další díly o tom, jak manipulovali s ostatními západními televizemi? Hrozná blbost! ()

rigby

Zase tak úžasný film to nebyl. Ačkoli se autoři snažili udržet stopáž ve střízlivé délce, i tak je hlavně první polovina filmu většinou zcela zbytečná a prázdná. Teprve v druhé části to začne vřít, ale nic nového, co už by někdy nebylo natočeno. Tady navíc ve trochu zmatené podobě. Možná kdyby dostal ještě trochu prostoru Kryštof Hádek, který je opravdu skvělý přirozený herec a drží tu první půlku nad vodou. Bohužel hlavní zápletka s agentem je zcela nepodařená a špatně pochopitelná, navíc s hercem, který do této role tak nějak nesedne. ()

Salvator

Podivná slátanina pohybující se na pomezí reality a fikce, které nepomůže ani vcelku zbytečná nahota dvou představitelek vedlejších rolí. ()