Drama Kolonie režiséra Floriana Gallenbergera je inspirovaný skutečnými událostmi odehrávajícími se v chilské kolonii Dignidad za Pinochetova režimu. Kolonii Dignidad založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer. V 70. letech, kdy z uzavřené kolonie utekli někteří z členů, se ukázalo, že v sektě docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. (CinemArt)

movieband

Nepříjemná výpověď o čistokrevném zlu. Kolonie by svou tísnivou, místy dost bezútěšnou atmosférou mohla kralovat hororovým filmům. Nyqvist mi byl donedávna sympatický, ale asi mi chvilku potrvá, než si ho vymaním z obrazu oplzlého Paula Schäfera. Emma hrála jako vždy velice solidně a Brühl... Podcenil jsem ho. Svou postavu zahrál výborně. Kolonii jsem žral každou její minutu. Dlouho se mi nestalo, aby ve mě po filmu přetrval stav úzkosti takovou dobu, jako právě po Kolonii. Sice se místy film táhne, ale každá část má své opodstatnění. Můžu jen doporučit. P.S. Závěrečné titulky divákovi pozastaví rozum. Kolonie Dignidad bylo hnusné místo, člověk se alespoň opět dozvěděl něco nového. P.P.S. SPOILER Při zjištění, že i přes uniklé fotky (o táboře, vyslýchacích místnostech, atp), se nic nestalo, tábor stál dál a zvěrstva pokračovaly, se člověku zauzlují střeva. KONEC SPOILERU 80% ()

slunicko2

Předvídatelný a celkem i koukatelný snímek...pokud tedy pomineme absurní východisko samo. 1) Film poměrně věrně zobrazuje poměry v kolonii. Nejslabší částí scénáře je implementovaná milenecká story, která nevěrohodný příběh degraduje a oslabuje skutečnou tragédii, na niž se snaží poukázat._____ 2) Bývalý zdravotník u Luftwaffe Paul Schäfer využil svého charismatu, založil sektu, získal stoupence._____ V roce 1961 po obvinění ze zneužívání dětí uprchl z Německa do Chile._____ Na polovině vzdálenosti mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem Chile zakoupil ranč a založil komunitu. Postupně za ním přijeli další - v kolonii žilo asi 350 lidí._____ Místní si získal poskytováním zdravotní péče potřebným. Pinochetova tajná policie DINA si v kolonii zřídila výslechové středisko a od Schäfera a jeho lidí se učila účinnějšímu mučení._____ V roce 1996 Schäfer utekl do Argentiny, kde byl posléze vypátrán a v roce 2005 vydán do Chile a později do Německa. Byl odsouzen za (dosud nepromlčené) zločiny na 20 let do vězení._____ V roce 2010 zemřel. Dožil se 89 let._____ 3) Dnes kolonie stále existuje pod jménem Villa Baviera jako hotel a rekreační (!) centrum. V roce 2014 v ní žilo asi 120 lidí._____ 4) Zajímavé informace o kolonii a dále pak na anglické Wiki. 5) Film přiměl tehdejšího německého ministra zahraničních věcí Franka-Waltera Steinmeiera (a dnešního prezidenta Německa) o deset let zkrátit lhůtu pro otevření archivů týkajících se věcí kolem kolonie: ... postoj ke Colonii Dignidad je temnou kapitolou novodobé německé diplomacie, která se navíc táhla od 60. až do 80. let. ()

italka63

Byla jsem na základce špunt, když naši koukali na zprávy a vyhnali mne u záběrů ze stadionu, slabý odvar byl ve filmu. Zajímavě zpracováno i zahráno od všech a nedobrý pocit na konci, že to všechno tak bylo. Nebylo co vytknout. ()

dom156

Je smutné pozorovat čeho je lidská rasa schopna a jak navzájem si dokážeme ubližovat. Tento film o tom z části pojednává. Bohužel obsazení hlavní herečky se jim moc nezdařilo. Pro tuto roli je Watson vcelku nevhodná a vůbec jsem jí nevěřil její emoce, které se nám snažila servírovat. Občas mě i štvala a chvílema jsem doufal v koutku duše, že by se jí mohlo něco stát, ať na ní nemusím koukat. Naopak Bruhl byla trefa do černého. I přes velké výtky k obsazení hlavní herečky, mohu velmi vřele doporučit. ()

runner85

Škoda, že film neukončili tým ako Paula Schäfera vešajú do prievanu za vajcá ... ak by tak spravili, dal by som za 5* ()

kajas

Charakteristické znaky tohoto snímku: 1) Sympatický pár, kterému držíte pěsti (doslova) od první do poslední minuty. 2) Jeden z nejodpornějších záporáků posledních let. 3) Dokonale vykreslená atmosféra života v kolonii. Letištní scéna mi ale do celkového konceptu prostě vůbec neseděla, proto zatím pouze silné 4*, které možná po druhé projekci zaokrouhlím. A překvapení v podobě kratičké tiskovky s Brühlem bylo skvělou třešničkou na dortu. Moje první zkušenost s Febiofestem nemohla dopadnout lépe. ()

PP66

Dobře zpracovaný skutečný příběh a lásce hlavních postav se nedá jinak než fandit. Viděno v rámci Tour po Americe. ()

higuain

Velmi dobré. Gallenberger netlačí na pilu v romantické linii a ani se nesnaží podbízivě šokovat přehnaně drsnými scénami. Tehdejší politická situace v Chile je pro něj spíš jen zástěrkou pro v podstatě survival story o útěku z Schäferova soukromého koncentráku. Velkým plusem je, že film dokáže držet tempo a za těch 110 minut tak nenudí ani na chvíli. Navíc Lauda a Hermiona je sympatická dvojka, která to (nutno podotknout, že za velkého přispění slizouna Nyqvista) dokáže herecky utáhnout. Letištní závěr na způsob Arga sice stěží uvěřitelný, ale rozhodně napínavý. ()

Baboonek

Tenhle film mě opravdu oslovil, je neuvěřitelné co se ve světě dělo a je dobře, že to někdo tak dobře natočil a obzvláště herecké výkony jsou famózní. Film vtáhne do děje a nenechá Vás chladným až do konce. Za poslední dobu opravdu nejlepší drama, které mělo spád a nebyli tam zbytečné prostoje. ()

radektejkal

"Happy beginning" podkreslovaný (už ne tolik) dobovou hudbou Janis Joplin a Carlose Santany se po noční můře v sektářské zemědělské komuně Colonia Dignidad ("Důstojnost", byť sotva lidská) končí předpokládadným "happy endem". Revoluční rauš chilských studentů a komunistů, rychle se měnící teror, svědčí o tom, že nacistický internacionalismus byl (je a bude) úspěšnější než demokratický, který jsem měl možnost sledovat v NDR, kde jsem zrovna při Pinochetově převratu začal chodit do školy: všeobecné manifestace, naivní a velkohubá provolávání atd. Protože jsem se seznamoval s novým prostředím, sledoval jsem vývoj v Chile jen okrajově. Pamatuji si jen několik jmen a (a pro Čechy) mystický pojem "fotbalový stadion". Pokud bych měl tento film považovat (byť za dílčí) rekonstrukci tehdejších událostí, tak bych asi... ()

dee-key

Žádné extra explicitní mučení, ani zabíjení, ani týrání nebo prznění, přesto film dokázal celkem zaujmout. Mě tedy spíš faktograficky, protože o tom, že by film vytvářel nějakou hutnou atmosféru nebo budoval napětí, se moc mluvit nedá. Na druhou stranu si dovedu představit, co by s tím materiálem napáchali nějací zaoceánští buřti, takže z původních tří se mi to překulilo na čtyři. ()

applause

Tak to byl fakt mazec, místy jsem čuměla s otevřenou pusou. Nejhorší je, že je to podle skutečné události, a když vidíte, čeho je nějaká sekta schopná...zas je tu téma věčné lásky, ale pořád mi tam něco chybí, abych si to dala na úvodní stránku, ale překvapilo mě to. ()

ilemas

Boží film. Doslova. A podle skutečné události. Napínavé až do poslední minuty. Stále opakuji, že jakékoliv náboženství je zlo. Emma Watson je skvělá herečka, což už bylo vidět v její dětské roli hned v prvním filmu Harry Potter coby jako Hermiona. I Daniel Brühl zahrál skvěle idiota. ()

easaque

+3* Docela hodně se v poslední době u mých spřízněných duší sledoval tento film a tak jsem mu neodolal ani já. Film dokumentuje fázy přechodu režimů v Chile a jak to tak bývá, tak hodně padají hlavy nepřátel. Na auteticitě mu hodně přidává fakt, že je natočen podle skutečné události, ale na druhou stranu ubývá nevýrazný styl provedení, který mi nepřišel ani obzvlášť přesvědčivý a dokázal bych si to představit poutavější. I kvůli konci, který se podobá hodně filmu Argo, dávám jen silnější 3 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Aljak

Už pri čítaní popisu ohľadom chystaného filmu som bol dosť zvedavý na to, čo z tohto vlastne vzíde. A napokon musím uznať, že tento film natočený na podklade reálnej čilskej sektárskej mučiarne ma dosť nadchol. Aj keď spočiatku som mal pocit, že sledujem podivné stretnutie Niki Laudu a Hermiony :D Ale časom som si zvykol a ústredná dvojica mi tam skvelo zapasovala. Isteže príbeh dvojice zaľúbencov bol do celého konceptu Colonie len umelo vložený, ale tak jadro je reál a pridať do toho dramatický príbeh s prvkami love-story nebolo vôbec na zahodenie. Aj keď celé to divadlo v závere bolo na môj vkus už trochu prehnané a za hranicou. Ale inak good, very good! ()

M.i.k.e

mám rád tyhle dobovky a tahle se hodně povedla...silný příběh,který divákovi není lhostejný a hlavně velmi dobré herecké výkony,kterým jednoznačně kraluje Michael Nyqvist,který je jako Schäfer spravně odpudivý a viditelně si svjí roli "užil".Nijak moc za ním nezaostává ani hlavní dvojice a hlavně Emma Watson pěkně vyrostla od Harryho Pottera a je vidět,že si dokáže role dobře vybrat.V mnoha ohledech mi Kolonie připomněla Affleckova Argo a jsem rád že i v Evropě pořád vznikají hodně dobré filmy...80% ()

Lischai

Dobré to bylo! Nenechte se zmást "romantickým" ani "historickým" titulkem žánru, není tu žádné muckání ani dějepis, celý film je v podstatě velmi napínavý thriller o tom, jak Hermiona a sympaťák z Rushe utíkají z psychotické kultové divno-věznice. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna