Drama Kolonie režiséra Floriana Gallenbergera je inspirovaný skutečnými událostmi odehrávajícími se v chilské kolonii Dignidad za Pinochetova režimu. Kolonii Dignidad založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer. V 70. letech, kdy z uzavřené kolonie utekli někteří z členů, se ukázalo, že v sektě docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. (CinemArt)

S.Quentin QUALE

Kolonie mě docela uspokojila, a to ze dvou důvodů. O daném tématu jsem slyšel prvně. Kdybych byl sečtělejší, asi bych zanaříkal, protože v zařízení duchu podobného se musely dít mnohem větší svinstva, než kterým je divák vystaven. S tím je spojen fakt, že se jedná o film dle skutečné události, což samo o sobě dodává příběhu jakous takous váhu. Bruhl mi ze začátku pil krev, ale jakmile se dostal do role debila, byl ve svém živlu. Hermiona je chuděrka vyřízená, protože ta s jejím xichtem lolitky a puritánským vystupováním punc dětské herečky potratí jen těžko. Je to na hraně, mohlo to být mnohem lepší a drsnější, ale odrazovat od Dignidadu jako od tematické jednohubky by byla škoda. 69% ()

Allien.9

Nee, King se Straubem se při psaní "Talismanu" vůbec neinspirovali tady.;-) Daniel opět fantastický, chudák Emma už se ale v mých očích z Hermiony asi nevyhrabe. Hezká je, to nepopírám (nejsem slepá XD), jako herečka mě ale zatím nikterak neohromila. Co se týče "Kolonie" jako takové, je vidět, že ji nedělali Američané (plus). Není zdlouhavá (plus), vyvolává tísnivou atmosféru (plus) a Nyqvist coby Pius je super-slizoun (plus); ono těmhle "Chvalme Pána, halelujá!" máte vůbec chuť narvat krucifix snad úplně nejhlouběji.;-) Mrzí mě akorát ten konec (mínus) a předvídatelnost některých scén (mínus), ale jelikož je to film inspirovaný skutečnými událostmi (plus), tak za všechno nejspíš scénárista nemůže. ()

misterz

Na Emmu Watson sa mi vždy dobre pozerá, nie je tomu inak ani v tomto prípade. Film má síce svoje rezervy (hlavne zo začiatku), ale prihliadnuc na výborný atmosferický finiš, fantastického deviantného záporáka (M. Nyqvist) a tiež to, že sa jednalo o skutočnú udalosť, pričom tu skoro nič nebolo umelo prikrášlené ani dotvorené, tak nemôžem inak, iba hodnotiť nadpriemerom. 75/100 ()

Vančura

Traumatický námět filmu by mě sám o sobě od jeho zhlédnutí asi odradil (z jakýchkoli sekt mám odjakživa hrůzu a nechci s nimi mít nic společného), možnost vidět na velkém plátně Emmu Watson jsem si ovšem nechat ujít nemohl. To ona je pro mě hlavním důvodem, proč pro mě projekce Kolonie byla nakonec tak skvělý zážitek - celou dobu v kině jsem si říkal panebože, ona je tak nádherná, až to není možný. (Navíc mě na ní fascinuje její cudnost - ona ze sebe v celém filmu nic neukáže, ačkoli se v jedné scéně dokonce objeví nahá - kamera ji však zabírá tak, že je z ní vidět jen malý kousek jejích zad. Já mám btw. navíc tu "výhodu", že jsem nikdy neviděl jediného Harryho Pottera, takže ji nemám spojenou s postavou Hermiony a užívám si její herectví teprve s jejími dospělými rolemi). Jinak mě ten film ovšem až nepochopitelně minul a zaboha jsem se nedokázal s postavami nějak sžít nebo u sledování prožít nějaké emoce (kromě estetického poblouznění z Emmy Watson) - na vině je podle mě to, že ten film je až pozoruhodně krotký a celou dobu se nese až v nečekaně odlehčené a pohodové atmosféře (která vygraduje v samém závěru, který by se mohl zdát až nepatřičně komediální, byť mně osobně se to líbilo a většina lidem v kině asi taky). V realitě to muselo všechno být podle mě mnohem větší peklo a ten film se rozhodl to z nějakého důvodu záměrně potlačit - proto podle mě ani vlastně není vůbec napínavý, protože je dopředu jasné, jak to celé musí skončit. Dojem autenticity narušuje i skutečnost, že se v celém filmu mluví anglicky (pouze občas tam zazní i španělština), ačkoli hlavní postavy byli Němci a v celé kolonii se mluvilo výhradně německy, jak jsem se dočetl. Přesto vznik filmu považuji za záslužný, protože upozornit na takové šílenosti je vždy dobrá věc - sám jsem o Colonii Dignidad dosud nikdy neslyšel, a dost to mnou otřáslo, co se tam všechno dělo. Na tom filmu mě také zaujala ještě jedna věc. Západní civilizace tady přes 2 tisíce let měla pověst o Orfeovi, který se vydal do podsvětí za svou mrtvou ženou jako vzor statečnosti a nehynoucí lásky, a teď na jeho místo nastupuje Emma Watson, aby v tomto filmu projevila nemenší srdnatost, když se vydá za svým přítelem do skutečného pekla. Něco mi říká, že je to dobrým dokladem toho, jak se v našem světě něco podstatného mezi muži a ženami mění. ()

Snorlax

Brühlovi jsem nevěřila, nelíbil se mi v této roli, vše ostatní je bezchybné a Nyqvistův záporák nahání husí kůži. ()

dr.horrible

Strašne skratkovité. Ako fakt, absolútne by nebol problém zaplniť ďalších 30-40 minút. Takto napríklad Emma nezvláda makať na poli a v ďalšej scéne ju už chvália, jak je sikovná a jak ju majú všetci radi. Čas, ktorý v kolónii strávili, by som tipoval tak na dva týždne a ono to bolo vyše štyroch mesiacov. Za napínavý záver a výborného Bruhla 70% ()

Anderton

Najskôr si musíte ujasniť, na čo chcete ísť do kina. Či na realistickú politickú drámu, alebo na komerčný triler o úteku z väzenia s výraznou romantickou linkou. V prvom prípade budete sklamaní, v tom druhom ale možno až nadšení. Musím priznať, že Kolónia je veľmi napínavý film a v poslednej tretine ani nebudete dýchať. Na druhú stranu sa niekoľko krát zamyslíte na logikou jednotlivých scén a najmä náhod, ktoré sa tu dejú podľa klasických šablón. Postavy sa tiež nesprávajú vždy maximálne uveriteľne, ale ak ste ochotný pristúpiť na to, že láska prekoná všetko, nemusí vám to vadiť. Mne to bohužiaľ občas vadilo až príliš a mám dojem, že v reáli táto udalosť prebiehala bez zádrheľov, ktoré poznáme z iných filmov. 70% ()

boshke

Není to nejlepší film všech dob, má své mouchy, ale ústřední trio skvěle vybráno a jejich party skvěle zahrány. A opět jsme všichni o něco vzdělanější, co se jihoamerické historie týče... 80% ()

DwayneJohnson

Škoda, že tenhle film sráží dolů pár typicky laciných klišé a pak hlavně stěží uvěřitelný závěr. Jinak nemám větších výhrad . Jako připomenutí jedné velmi temné stránky Chile přesvědčivě natočeno a také velmi dobře zahráno. To platí hlavně pro Michaela, který si tuhle roli střihl s takovou chuti, až jsem ho málem nepoznával. A jsem opravdu moc rád, že se na tohle téma pořád točí filmy, aspoň si člověk udělá obrázek o tom, co dokážou, nebo snad dokázali udělat v USA pro demokracii . O to jim přece vždycky tak šlo. ()

silentname

Neviem prečo, ale "Colonia" si podľa mňa pletie slovíčka "dej" a "cieľ." Pretože film ako taký reálne nemá dokopy žiadny dej. Dívame sa len na život v kolónii Dignidad, no jediné čo film posúva ďalej je cieľ Leny nájsť svojho Daniela, ujsť a žiť ďalej svoju lásku. A potom má človek pocit, že veci sa síce dejú, ale dejú sa len z dôvodu, aby diváci videli, čo sa reálne dialo. Ale chýba tomu podľa mňa nejaký skutočný dôvod. Niečo, čo by to vo filme niekam posúvalo a vytváralo reálnu atmosféru, ktorú by si človek dokázal vychutnať. Príbeh je na môj vkus v tomto plný dier a neskutočných klišé, ktoré sme už veľakrát videli, len sa to odohráva na mieste a v čase, ktoré sú zo skutočného života. Nemyslím si, že je na tom ale rovnako táto love story. Niekedy sú preskoky medzi jednotlivými časmi v kolónii tak obrovské, že človek z toho všetkého dokopy nestihne nič nasať. Lebo film ide ako keby nám ho pustili zrýchlene. Mám pocit, že je tu ešte niekoľko desiatok minút stopáže, ktorú sme nevideli a možno by nám viac ukázala, ako to celé fungovalo a viac by sme mohli potom aj spoznať celú situáciu. Nemyslím si, že je film hrozný, ale podľa mňa mohol docieliť oveľa oveľa viac. Jediné čo film zachraňuje sú podľa mňa herci, ktorí sa snažia dostať zo seba skutočné emócie a nechať vyznieť aj najhoršie vety v dialógoch uveriteľne. A obdivujem ich v tom. Jak Emmu, tak Daniela. Nemyslím si, že by som sa k filmu vrátil a je to predsa len aj sklamanie, ale nemyslím si, že by to aspoň za jedno pozretie nestálo. Možno budem patriť medzi menšinu, no to je reálne môj postoj k filmu "Colonia:" Hodnotenie: C ()

Slarque

Nejdřív jsem viděl titulek „inspirováno skutečným příběhem“ a pak přehlídku všech myslitelných žánrových klišé. Takže je nad slunce jasnější, že to ve skutečnosti bylo minimálně z devadesáti procent jinak. Chile se sice točilo v Argentině, ale stejně je tahle trochu exotická lokace asi největším filmovým tahákem. Celkově je to totiž profesionálně natočený kousek, ve kterém ovšem nikdo z tvůrců před ani za kamerou nepředvedl nic mimořádného. ()

Happens

Nechutné a zvrácené. O němcích si myslím svoje a tento film to pěkně vystihuje. Povolený úchylákov diktátorem v Chile a podporovaný ze všech stran. Mrzí mě, že ve filmu nezaznělo, že vytvoření Pinocheta má na svědomí finanční podpora z USA (jen aby zabránili komunismu = větší zlo, než genocida). Snímek nese informace, ale popravdě: kdo by se chtěl dívat se svým protějškem na pedofila, jak mučí lidí a mlátí ženy(?). ()

eLeR

My si tu vymýšľame kadejaké Hry o život s krajmi a Kapitolom, Divergenciu s frakciami, a pritom sa stačí vrátiť v čase do Chille sedemdesiatych rokov. Človeku sa rozum pozastavuje, že také niečo ako Kolónia Dignidad existovalo, a ešte aj s odobrením vlády. Všetok ten hnus schovať za usmiate tváre a mávanie vlajočkami. Dobre natočené, skvelo zahraté ... Michael a Daniel a Emma si zaslúžili takýto film, a my sme si zaslúžili dozvedieť sa zase niečo nové z histórie. ()

LoLaa

Až s odstupem necelého měsíce po zhlédnutí se mi podařilo shrnout své myšlenky a pocity z Kolonie do kratšího komentáře. Napadlo mě totiž jedno slovo vyjadřující vše - příběh, režii, herecké výkony, atmosféru, hudbu, pocity - DECHBEROUCÍ. A to doslova, hlavně z hereckých výkonů vynikajícího Daniela Brühla a skvělé Emmy Watson se mi tajil dech. A ne, ani na okamžik jsem na plátně neviděla Hermionu, ale Lenu! ()

classic

Výborný politický THRILLER, aký mám tak rád ! Prečo ? Téma robí svoje... Skvelé herecké obsadenie s lingvistickým Danielom Brühlom, ktorý sa čoraz viac profiluje, ako nadaný a všestranný herec, aj taká Emma Watson, už dávno nie je Hermione Granger zo ságy Harry Potter, dokazuje to, že nechce byť zaškatuľkovaná, ako jej dvaja kolegovia Grint s Radcliffom, perfektne sa na ňu pozerá, už len kvôli tomu, že má viac priestoru ako Brühl, je kočka, i zahrať vie tak, aby sa nemusela hanbiť, či s totálnym presvedčením nastavuje krk pre partnera, ktorého odviezli do kolónie DIGNIDAD v CHILE, kde tomu šéfuje, istý - Paul Schäfer, sadistické, odporné, zvrhlé, perverzné PRASA, ktorého inak stelesnil, švédsky sympaťák, Michael Nyqvist, známy a preslávený zo švédskej trilógie - MILLENNIUM, STIEGA LARSSONA. Všetko je na motívy skutočných udalostí, zasadený za vlády Augusta Pinocheta, presne do 70. rokov, 20. storočia, kedy sa v Chile zdržiavali mladí revolucionári na čele s hlavnou postavou, Danielom Brühlom, toho neskôr prepravia na zvláštne zfanatizované miesto, ktoré spomínam, vyššie, tu je nadopovaný liekmi, elektrošokmi, či aby zapadol do kolektívu, hrá sa na veľmi retardovaného, ale to len pre oko, zatiaľ jeho láska, Lena ( odvážna, Emma Watson ), mu prichádza na POMOC, aby spoločne zdrhli. Pokiaľ sa tak stane, bude musieť trpieť zvláštne praktiky ich šéfa, ktorý je extrémne depresívny, jeho činy a skutky, sa vymykajú logickému chápaniu, ale ľudia sú svine... Pravdaže, okrem nich dvoch, sa na tomto mieste nachádzajú i ďalší ľudia, ktorí žijú v tejto kolónii, poslúchajú na slovo, sú poslušné ovečky, ktoré sa boja, čoby len hubu otvoriť. Je to napínavý film, atmosféra je čoraz viac hustejšia, celkom kvalitná réžia a kamera, či dobová štylizácia a kostýmy, sú na úrovni, ale čo robí film, tým čím je, sú bez debát, títo traja herci, najmä Michael, medzi nimi, akosi najviac vyčnieva..., a to je prospešné, pre konečné vyznenie filmu, tvorcovia si servítku pred ústa nedávajú, ale ani sa zase nevyžívajú v explicitných a krutých záberoch, ako písané z učebnice ! ()

Arsenal83

Konečne po dlhom čase stopercentný film so všetkým ako má byť. Napätie sa tu dá krájať od začiatku do konca a hlavne na konci je vynikajúco vystupňované. Herecké výkony par excellence, výborná Emma Watson už dávno nie je Hermiona. Spolu s tradične kvalitným Nyqvistom boli vyšperkované perfektným Danielom Brűhlom, ktorý pri svojom hraní sa na dementa strúha neskutočne verné mimické finty. Film, ktorý môže Vami pohnúť. Hlavne Vám príde asi zle od žalúdka už len pri pomyslení na rôzne sektárske organizácie a praktiky v nich. A koľko ich vo svete teraz ešte stále je. Podľa odhadov dnes vymýva ľuďom mozog asi 33 000 rôznych sektárskych združení a to hovoríme len o kresťanoch. ()

heyda

Když si člověk po dokoukání filmu projde doplňující informace o Kolonii Dignidad na netu, vytvoří si obrázek, který nelze hodnotit jinak než za 5 hvězd. Hermiona jako vždy skvělá, Daniel Bruhl průměrný, ale furt lepší než kdyby to hrál Channing Tatum. Film doporučuji sledovat sám a ve tmě, má to pak větší grády a je to i celkem napínavý. ()

evulienka3

O existencii kolónie Dignidad, som priznám sa doposiaľ ani len netušila. Tento film ma však donútil doplniť si svoje znalosti a takéto filmy mám rada. Skutočné udalosti, spracované síce typicky žánrovo, ale našťastie tých momentov, ktoré mi vyslovene vadili a o ktoré ako divák zakopávam v každom druhom filme, tam nebolo až tak veľa a celé to o jednu celú hviezdičku u mňa zdvihla trojica hlavných hrdinov Emma Watson, Daniel Brühl a Michael Nygvist, pri spomienke na jeho postavu v tomto filme mi ešte určite dlho bude behať mráz po chrbte. ()

Stanislaus

Kolonie má poněkud pomalejší rozjezd, ve kterém se divák seznamuje s postavami a nehostinnýmm prostředím Colonie Digninad, zatímco druhá polovina je už akčnější, přičemž v posledních dvaceti minutách jsem seděl v kině jako přikovaný a napjatě jsem čekal, jak to všechno dopadne. Některé scény z kolonie byly opravdu syrové až surové, že se mi místy na to nedívalo zrovna moc příjemně. Je až neuvěřitelné, jakým směrem se může vymknout kontrole systém, který je založený na myšlenkách fanatického šílence. Zkrátka solidně natočené drama, které nabírá více na síle a působivosti v ten okamžik, když si člověk uvědomí, že je to natočeno podle skutečných událostí. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna