Mimoni 2: Padouch přichází

• USA Minions: The Rise of Gru (více)
Trailer 5

V neutuchající touze najít toho největšího padoucha všech dob, aby mu mohli věrně sloužit, narazí Mimoni na malého nosatého černovlasého chlapce, který vyrůstá jen se svou německou matkou. Jmenuje se Gru a aniž to tuší, tohle setkání mu zásadně změní život. (CinemArt)

Trailer 5

Jezinka.Jezinka

Evidentně nejsem cílovka a ti žlutí cosi mě vlastně a priori tak nějak popuzují. Jistě by se našel idioblb moralista, který by po tomto sdělení začal pindat, že proč se na to tedy dívám a hodnotím. Inu, člověk dělá některé věci, protože k tomu má své důvody. Mým dvěma důvodům se to docela líbilo, takže je moje hodnocení lehce nad průměrem, ale i tak z celkového zážitku dne - ten bramborový salát před filmem byl lepší než ten flim. ()

Nevka

Až na samotný závěr perfektní animák pro celou rodinu. Mimoni jsou už tradičně střelení, zábavní a docela i kreativní - rozhodně více než v jedničce. Český dabing u animáků je navíc pořád skvělý, čímž se alespoň částečně kompenzuje absence originálního znění v našich kinech. Illuminations mě začínají hodně bavit. ()

filmfanouch

Mimoni se představili již v prvním filmu ze série Já, padouch a svou sympatickou zábavností a roztomilostí se automaticky stali takovými maskoty animačního studia Illumination. Po dvou dílech Já, padouch došlo v roce 2015 na jejich spin-off/prequel, následně v roce 2017 na regulérní třetí díl Já, padouch a následně měl v roce 2020 dorazit druhý díl Mimoňů. I Mimoňů 2  se ovšem dotkla pandemie COVID-19, která tvůrce donutila film postupně odkládat až do konce června 2022. Nově se ovšem mohou fandové oblíbených žluťásků konečně dočkat dobrodružství Mimoňů a jejich počátky u malého Grua.  A výsledek fanoušky této série nejspíš neurazí. Prakticky nikdo se nepouští do diskuzí nad tím, zda se Illumination v rámci animace zvládne vyrovnat filmům například od studia Pixar či studia Ghilbi. Animáky studia Illumination přitom ani nemají dvakrát velké ambice, v několika věcech ovšem fungovat dokáží. Jejich primárním účelem je solidně pobavit a přitom se většinou snažit prodat nějaké to poselství. Mimoni 2 v tomto ohledu neselhávají. Mimoni jsou i tentokrát protagonisty situačních gagů, které jdou ruku v ruce s hlavním příběhem, přitom se ovšem se ovšem Mimoňům 2 daří schopně prodat poselství o důležitosti přátelství. Děj druhých Mimoňů se odehrává v roce 1976 a v tomto pohledu potěší pokus o těžení z dobového zasazení. V kinech tak zrovna běží Čelisti nebo Rocky. Pochopitelně se sází na dobové kostýmy, výpravu i hudební dramaturgií. A pak jen stačí sledovat další zábavnou podívanou, která chvílemi paroduje Indiana Jonese, Jamese Bonda (úvodní titulky jsou naprosto vynikající) a vzdáleně i třeba filmy s Brucem Lee. Film trvá pouze hodinu a půl, díky tomu raketově kvapí dopředu a Mimoni jsou pořád zdrojem velmi zábavného humoru, který dokáže plnohodnotně obstát i dospělého doprovodu dětských diváků. Zápletka sázející na průměrný McGuffin je možná předvídatelná, stejně tak vývoj vztahu dvou stěžejních postav, přesto to po celou dobu toho sázení na jistotu v podstatě funguje. Gru je zde částečně polidštěn, aniž by to popíralo jeho charakterní vývoj v prvním Já, padouch, širší napojení na celou franšízu poměrně fungují (i když by se dalo snadno říct, že se ve filmu vyskytují minimálně dvě potencionální díry v kontinuitě celé franšízy). Pokračování prvního dobrodružství přerostlých žlutých Tic Taců je následně překvapivě o krapet komornější než v případě prvního filmu, přesto pořád dokáže obstát jako dílo někoho, kdo má očividně rád akční filmy a rozhodl se jeden takový natočit, aby si mohlo především určit dětské publikum. Právě i v té inspiraci jsou ovšem Mimoni 2 zábavní. Bylo by krátkozraké označit Mimoně jen za produkt, který se dobře prodává a proto studio Illumination hodlá svou nejúspěšnější franšízu stále dojit. Výsledná práce celovečerního debutujícího spolurežiséra Brad Ableson spolu s osvědčeným Kylem Baldou (režisér prvních Mimoňů i Já, padouch 3) v součtu funguje jako přesně ta ukázka toho, že se možná Mimoni již krapet vyčerpali, pořád ovšem filmy s nimi dokážou obstát jako zábavné oddechovky. Chystaný Já, padouch 4 bude mít ještě šanci dokázat, že si Mimoni a Gru svou existenci na velkém plátně ještě dokážou obhájit, Mimoni 2 ovšem mohou krapet sloužit jako důkaz toho, že pomyslný vrchol brandu je už možná dávno pryč.  Od Mimoňů 2 tak divák ve výsledku dostane přesně to, co čeká. Žádné ambiciózní drama ani přelomový animovaný zážitek. Je to jen další slušná série situačních gagů, která ovšem pořád nedokáže vyloženě působit dojmem sešití horkou jehlou. Výsledné pokusy o humor již možná po 5 filmech působí repetitivně, přesto ovšem pořád víceméně obstojí. Jen se tím možná ukazuje, že živnost téhle sérii už krapet dochází..... ()

bart_

"8 lístků na Mimoni 2, prosím." řekl jsem paní u pokladny jihlavského Cinestaru a me and the bois jsme v cosplayích Mladých ODS s banány a miňonkama v kapsách jako praví gentlemimoni a sigma muži brali útokem komplet narvaný sál plný nic netušícího davu a rozmazlenejch harantů. Zvěsti nelhaly, jelikož Mimoni 2 jsou vskutku nezapomenutelný zážitek, popkulturní milník a cinefilní mástrpiss. Kdo na konci netleská a neřve nadšením, má místo srdce le šutrák. Btw.: LUXUSNÍ SOUNDTRACK (ta retro stylizace a zasazení do sedmdesátek celkově fakt nemá chybu). Stále nás však zajímá co miňonky dělaly mezi lety 1939 - 1945 🤓 Co dodat? Otto steals the show! Příští zastávka ➡️ Barbie ...... [VERDIKT: 11 banánů z 10] 🍌 PS: Pokaždý když se na plátně objeví zadek dejte si panáka 💛 #humor21.století ()

Spiker01

Jsem fanoušek Mimoňů, ale tentokrát mi to zkrátka nějak nesedlo a místy jsem se nudil. Hlavní koncept je stále hutný, zvlášť po tak dlouhé pauze a mimoňská hláška "Mini-boss" patří mezi klenoty této série, tentokrát mě však příliš nezaujali záporáci a asi to bude chtít ještě druhé zhlédnutí...a taktéž zopakování si starších dílů jestli je to ještě stále pro mě. ()

• Film měl být původně vydán 3. července 2020, ale kvůli pandemii koronaviru byl film přesunut o rok později. (petr.koca)
  • Tento film se datuje na začátek roku 1961. Pet Rock, do kterého se Otto zamiluje, však vyšel až v polovině roku 1975. (KGBelik)
  • Mezera mezi vydaným prvním trailerem a premiérou samotného filmu je přesně 877 dní (skoro dva a půl roku). Z tohoto hlediska se jedná o nejdéle propagovaný animovaný film v historii. (PaTeXx)

Související novinky

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi…