Mimoni 2: Padouch přichází

• USA Minions: The Rise of Gru (více)
Trailer 12

V neutuchající touze najít toho největšího padoucha všech dob, aby mu mohli věrně sloužit, narazí Mimoni na malého nosatého černovlasého chlapce, který vyrůstá jen se svou německou matkou. Jmenuje se Gru a aniž to tuší, tohle setkání mu zásadně změní život. (CinemArt)

filmfanouch

Mimoni se představili již v prvním filmu ze série Já, padouch a svou sympatickou zábavností a roztomilostí se automaticky stali takovými maskoty animačního studia Illumination. Po dvou dílech Já, padouch došlo v roce 2015 na jejich spin-off/prequel, následně v roce 2017 na regulérní třetí díl Já, padouch a následně měl v roce 2020 dorazit druhý díl Mimoňů. I Mimoňů 2  se ovšem dotkla pandemie COVID-19, která tvůrce donutila film postupně odkládat až do konce června 2022. Nově se ovšem mohou fandové oblíbených žluťásků konečně dočkat dobrodružství Mimoňů a jejich počátky u malého Grua.  A výsledek fanoušky této série nejspíš neurazí. Prakticky nikdo se nepouští do diskuzí nad tím, zda se Illumination v rámci animace zvládne vyrovnat filmům například od studia Pixar či studia Ghilbi. Animáky studia Illumination přitom ani nemají dvakrát velké ambice, v několika věcech ovšem fungovat dokáží. Jejich primárním účelem je solidně pobavit a přitom se většinou snažit prodat nějaké to poselství. Mimoni 2 v tomto ohledu neselhávají. Mimoni jsou i tentokrát protagonisty situačních gagů, které jdou ruku v ruce s hlavním příběhem, přitom se ovšem se ovšem Mimoňům 2 daří schopně prodat poselství o důležitosti přátelství. Děj druhých Mimoňů se odehrává v roce 1976 a v tomto pohledu potěší pokus o těžení z dobového zasazení. V kinech tak zrovna běží Čelisti nebo Rocky. Pochopitelně se sází na dobové kostýmy, výpravu i hudební dramaturgií. A pak jen stačí sledovat další zábavnou podívanou, která chvílemi paroduje Indiana Jonese, Jamese Bonda (úvodní titulky jsou naprosto vynikající) a vzdáleně i třeba filmy s Brucem Lee. Film trvá pouze hodinu a půl, díky tomu raketově kvapí dopředu a Mimoni jsou pořád zdrojem velmi zábavného humoru, který dokáže plnohodnotně obstát i dospělého doprovodu dětských diváků. Zápletka sázející na průměrný McGuffin je možná předvídatelná, stejně tak vývoj vztahu dvou stěžejních postav, přesto to po celou dobu toho sázení na jistotu v podstatě funguje. Gru je zde částečně polidštěn, aniž by to popíralo jeho charakterní vývoj v prvním Já, padouch, širší napojení na celou franšízu poměrně fungují (i když by se dalo snadno říct, že se ve filmu vyskytují minimálně dvě potencionální díry v kontinuitě celé franšízy). Pokračování prvního dobrodružství přerostlých žlutých Tic Taců je následně překvapivě o krapet komornější než v případě prvního filmu, přesto pořád dokáže obstát jako dílo někoho, kdo má očividně rád akční filmy a rozhodl se jeden takový natočit, aby si mohlo především určit dětské publikum. Právě i v té inspiraci jsou ovšem Mimoni 2 zábavní. Bylo by krátkozraké označit Mimoně jen za produkt, který se dobře prodává a proto studio Illumination hodlá svou nejúspěšnější franšízu stále dojit. Výsledná práce celovečerního debutujícího spolurežiséra Brad Ableson spolu s osvědčeným Kylem Baldou (režisér prvních Mimoňů i Já, padouch 3) v součtu funguje jako přesně ta ukázka toho, že se možná Mimoni již krapet vyčerpali, pořád ovšem filmy s nimi dokážou obstát jako zábavné oddechovky. Chystaný Já, padouch 4 bude mít ještě šanci dokázat, že si Mimoni a Gru svou existenci na velkém plátně ještě dokážou obhájit, Mimoni 2 ovšem mohou krapet sloužit jako důkaz toho, že pomyslný vrchol brandu je už možná dávno pryč.  Od Mimoňů 2 tak divák ve výsledku dostane přesně to, co čeká. Žádné ambiciózní drama ani přelomový animovaný zážitek. Je to jen další slušná série situačních gagů, která ovšem pořád nedokáže vyloženě působit dojmem sešití horkou jehlou. Výsledné pokusy o humor již možná po 5 filmech působí repetitivně, přesto ovšem pořád víceméně obstojí. Jen se tím možná ukazuje, že živnost téhle sérii už krapet dochází..... ()

Stanislaus

Viděl-li člověk před projekcí druhých Mimoňů trailer, tak z velké části ví, co se bude ve filmu odehrávat, což by se nemělo stávat. Dvojka opět sází na potenciálně velký potenciál potrhlých milovníků banánů, nicméně podobně jako v případně jedničky jsem měl dojem, že se tvůrci drželi celkem na uzdě. Naservírovali nám sice líbivě udělanou animaci, ale samotný příběh, byť plný akce, postrádal větší dávku humoru a nějakého zapamatovatelného záporáka. Sekvence v letadle neměla chybu a scénky okatě (a to doslova) vykrádající druhého Shreka (popř. Kocoura v botách) pobavily, nicméně jsem čekal víc - podobně asi jako střídmě se smějící publikum dětí v sále. ()

Pierre

Jednou třeba ukradneš i měsíc. Ach, alespoň ta nostalgie funguje. No, vážně. Když jsem před devíti lety na začátku letních prázdnin byl v kině na Já padouch 2, Gruovo patrání po  El Vachovi a hledání ženy bylo vtipné, špiónské, roztomilé, dojemné i romantické zároveň.  Gru a Lucy byla prostě skvělá a pro sebe stvořená dvojka (Happýýý.:D) A před tím jsem doma neustále sjížděl první díl.  Když  Gru v jedničce megalomansky prozradí, že ukradnou měsíc, dodnes mi z toho mrazí (:D.) No, prostě první dva díly jsou moje dětství, velmi originální a vtipné animáky, nedám na to dopustit.:o Jenže pak se ta neotřelost a funkčnost prvních dvou dílů rozměnila v neustálé dojení značky mimonů, jejch samostatný nezdárný film, padošsskou trojku....a teď po pěti letech od trojky a DVANÁCTI letech (!) od padoucha  jedničky přichází dvojka Mimonů (!) No, už se mi to prostě zdá rozmělněné víc než dost. Já bych byl určitě nejradši, kdyby to celé skončilo druhým dílem padoucha. I když recenze se tentokrát nezdály tak špatné a skutečně první dvacetiminutovka působila docela pěkně. Jako by si tvůrci uvědomovali, že na tohle už se kromě dnešních malých dětí, můžou dívat i ti, co s prvními díly vyrostli a naplnili tak film řadou odkazů a připomenutí (dozvíme se jak Gru potkal doktora Nefária, dojde na připomenutí znamé mrazící scény, na ikonický song ,,Oh, Despicable me´....a dokonce i na Vektora. Oujé!:D) K tomu mě pobavily titulky ve stylu Bonda (jo, super nápad...dobrý.:D). Snad jsem nikdy neviděl, aby v současném kino dabingu byly hned v úvodních titulcích napsány i čeští dabéři a Jiří Lábus si své první místo na plátně v titulkách určitě zasloužil, protože s tímhle borcem jsem v Době ledové a Padouchovi zažil mnoho srandy a snad to vypadalo, že zažiju i dnes. Jenomže, jak byl Gru odnusut na druhou kolej a do vedení se zase dostali Mimoni, nabralo to znovu spíše obrat k jejich prvním filmům. Ano, oni VÝBORNĚ fungovali jako roztomilé vedlejší postavy (což zde na začátku jenom potvrdí),  ale jako hlavní prostě ne. To se to pak přeměnilo jen v pouhou  sérku trochu nesmyslných  barevných skéčů. Ne, už to prostě  není ono.  Ale alespoň jsem byl potěšen pár vtípky (opět hlavně v úvodu), jeptiškou a těmi odkazy a nostalgíí. Tak si tedy opět radši připomenu, jaká byla před devíti lety dvojka. Že jsem vyrůstl Gru i já? Nemožné. Tehdy to prostě jen šlo. I tak jsem byl potěšen, když jsem mezi těmi dětmi a naší skupinou viděl v kině mladý páreček, co evidentně spokojeně dorazil na Mimoně. A když se za mnou, smála kompletní rodinka s dětmi skoro jsem jim  to až  záviděl. Tady mě zase pobavil komentář uživatele Franta 285 (:D). Mimochodem, věděli jste, že existuje cosi jako Mimoň popcorn (:D)? Kdybych nedorazil, tak to taky netuším (:D.). Takže taky klidně na ty Mimoně doražte a uvidíte, jaký budete mít názor. Animáky si  stejně musíme užívat, bez ohledu na věk. Já se jdu mezitím pokusit dobýt Vektorovu pevnost. ()

Soweek

V podstatě přes kopírák první díl, ale ono to je vlastně jedno a na příběhu moc nezáleží. Všichni na to koukají stejně jen kvůlii blbostem, které Mimoni dělají. ()

lykan9

U Padoucha přichází se mi stalo prakticky to samé, co u prvních Mimoňů. Po shlédnutí traileru jsem byl natěšen na velmi vtipný animák, od kterého mě bude bolet pusa smíchy, ale ve výsledku jediné vtipné části, které ve filmu jsou, byly právě ty z traileru. Tudíž buď se divák nesmí podívat na trailer a pak si užije vtipné části ve filmu nebo stačí si ten trailer pustit a film je zbytečnost. Vzhledem k tomu, že je film zaměřen na hodně malé diváky, tak se jedná o čistý průměr. ()

oveckaoa

Pokud někomu vadil předchozí díl tak na tenhle ani nechoďte jelikož je ještě horší. Máme zde 6 padouchů , ale kromě té černošky (která je zajímavá svým oblečením  ničím jiným) nestojí ani jeden za pochvalu taková Scarlet měla daleko lepší backstory a i příběh než všichni tihle celkově kromě toho záporáka z Já Padoucha 2 zde horší záporáky nenajdete  . Takřka všechny scény jsou v trailerech a ty co lákají a vypadají zajímavě tam ani nejsou (hláška Mimoni do boje ani nezazní hlášky Moji mimoni mě zachrání taky ne a scéna v bance zla vypadá úplně jinak než v trailerech i vzhled padouchů na konci ve zvířecích formách je jiný). Scéna s kung fu je příšerná zbytečně film natahuje a nový mimoň Oto zaujme jen tím, že je tlustý ničím jiným. Jediné co to zachraňuje jsou narážky na budoucí Já Padouchy a scény na začátku s tou učitelkou a s tou krádeží v bance  , které jsou jediné vtipná.  Další díly bych už nenatáčel a pokud vyloženě chtějí tak radši Já padoucha 4 než Mimoně 3. 40 procent ()

Franta285

Ok takže Mimoni symbolizují ilegální imigranty z Latinské Ameriky. Film se částečně odehrává v Čínské čtvrti aby byl úspěšnější u čínského publika. Je to fajn. Šel jsem na to v košili, která se mi hned zašpinila od popcornu. Moc fajn, Mimoni jsou zábavní. ()

aquiver

Předpremiéra byla skvělá! Pokud jste měli pocit, že vrchol geniality série proběhl v Já, padouch 2 a pak přišla slabší chvilka u prvních Mimoňů, Padouch přichází vás vrátí zpátky nejen dějově, ale tentokrát i kvalitativně - já dospělý i můj 13 letý doprovod jsme se shodli, že ze všech pěti celovečerních mimoních filmů byl tento hned druhý nejlepší. Tahounem byl díkybohu povedený scénář a zvýšené množství nápaditého mimoního humoru. Že se smály děti kolem mě, s tím se počítat dalo, ale paní ve 3. řadě ani nemohla zastavit smích :-D 80 % ()

filipvrbik

Mimoni bohužel opět slabota... Samotní Mimoni byli fajn, vtipní, zábavní a srandovní - ale zbytek filmu celkem fail, jakž takž ušel ještě Gru (navíc bych si mnohem raději poslechl eng. verzi se Stevem Carellem, než s Jirkou Lábusem, který je sice vynikající dabér, ale na dvanáctileté dítě to jaksi nebylo ono), ale ta šestka padouchů byla katastrofální, předvídatelná, nudná, divná. Navíc mi to přišlo , že to není animák pro děti, když velebí padouchy a zločiny - děti sice tleskaly, jak na začátku, tak na konci filmu, ale tuším, že netušily čemu vlastně.. Prostě Mimoni jdou mimo mě, a ani kino tomu nepomohlo spíš naopak, takže z filmu zklamání...viděno v kině ve 2D (cze) ...40% ( A ani za vstupenku jsem Fabii nevyhrál, nu což, škoda, ale za týden Thor - ten to jistí) ()

BOURQUE

Dlho očakávané pokračovanie príbehu obľúbených Mimonov sa snaží predovšetkým nadviazať na úspechy trilógii Descpicable Me. Problém je v tom, že Minions 2 sa dá viac považovať za nejaký prequel k príbehu Gru, ako nejaký samostatný film, kde v centre pozornosti sú Mimoni. To, že sa jedná o animák Mimonov bolo najviac cítiť v scénach, kde obľúbená trojica sa učí bojové umenie Kung Fu. Všetko ostatné sa spíš točí okolo Gru a o jeho snahách stať sa najväčším zločincom všetkých čias. Vizuálna kvalita je stále v poriadku, podobne ako aj postavy, len obsahovo a vedenie príbehu zaostáva za očakávaním, nehovoriac o kvalitných a vtipných scénach (potenciál a možnosti tu boli). Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

vydumnica

Minions: The Rise of Gru by som ohodnotila presne tak, ako to momentálne má na čsfd, čiže 70%. Ako kino zábava s deťmi môže byť, ale ak Mimoňov porovnám s inými animákmi, tak toto je ozaj len priemerné. Chýbali mi tam asi tie tri dievčatká z Despicable Me. Nezdalo sa mi to ani vtipné a myslím, že ešte aj jednotka sa mi páčila viac. Najlepšie na tom bolo to San Francisco - perfektná animácia a scénka v lietadle. Videné v dabingovej verzii v 3D a dávam 3 mimoňovské 🍌🍌🍌 za to. ()

giaruj

Preveliká spokojnosť.  Prvá polovica filmu neskutočne zaujala odkazmi na rok 1976, takže o dospelého a filmy odchovaného diváka bolo  veľmi postarané. V polovici sa začali viac baviť deti nad gagmi mimoňov a ja som pochopil, že konečne prišlo aj na detského diváka. Dovtedy boli Mimoni 2 skôr rodinnou záležitosťou a prehliadkou postáv, na ktoré sa tešil každý kto videl niečo z univerza Ja, zloduch.  Tiež som sa sám seba pýtal, ako môže vnímať film človek, pre ktorého sú Mimoni 2 vstupnou bránou do štyroch ďalších filmov a seriálu. Mená žltých postáv sa totiž výrazne dozvieme až v druhej polovici filmu, začiatok ťahá Gru, takže chvíľami neviete či pozeráte Mimoňov alebo Zloducha.  Od druhej polovice tempo ustálo zo štyroch na tri hviezdičky, mierne sa prešlo do hororu až nakoniec sme sa dočkali šťastného záveru, kde som zacítil citáciu britského seriálu Sherlock - záver 2. série na cintoríne.  A kulís pre dospelých bolo viac než dosť. Od Indiana Jonesa, cez Hviezdne vojny, štipka Squid Game či odkaz na Mechanický pomaranč.  Videné v kine s deťmi:-). ()

Stejšn

Děti v kině se bohužel smály jen čtyřikrát - dvakrát když se na plátně ukázal holý zadek, dvakrát když si někdo prdnul. Nejslabší díl série, dobře to ve svém komentáři vystihl drsny_hery. Mě jako dospělého navíc otravovalo podbízení čínskému publiku, včetně absolutně nudné a zbytečné pasáže s kung-fu. Pro mě to nemá náboj, ale nejsem cílovka, tak nehodnotím. ()

rublik05

Mimoni si u mě konečně napravili reputaci. Po těžce průměrné jedničce a nepříliš povedeném Já, padouch 3 tady konečně máme nabušenou svižnou jízdu plnou všemožných šíleností a vtipných scén, není zde žádný prostor pro nudu, snímek nemá žádné hluché místo, vše se hrne takovou rychlostí, až mi ve finále bylo líto, že už je konec. Moc mě nadchly narážky a odkazy na 70. léta, ty jsou fakt výborné, dobové zasazení se povedlo moc pěkně využít. Příběhově se tak trochu sází na jistotu, snímek tím pádem v ničem nijak zásadně nepřekvapí, nicméně nic takového jsem od filmu ani nečekal, takže v tomto ohledu nemohu mluvit o žádném velkém zklamání. Tak nějak jsem dostal to, co jsem očekával, nebo spíš v co jsem doufal. Kvalitativně se pohybujeme někde na úrovni Já, padouch 2. Perfektně odvedená práce, luxusně jsem se pobavil. Mimoni 2 mile překvapili, jen tak dál. Viděno v kině 1.7.2022. 8/10. ()

Luthien

Zklamání, jednička byla milá, pro děti pochopitelná a víceméně neagresivní. Tenhle díl se ale v tomto směru nepovedl - chaos od začátku do konce, smysl příběhu nejmenším divákům rozhodně musí unikat. Na dětský film také docela dost poměrně ostrých scén. Ale Mimoni roztomilí, to zase jo. ()

charles3

Velmi podařené! Vtipné, akční i dojemné, odkazově-parafrázující (Kill Bill, Tygr a drak, Kung fu panda) i comicsově padoušské. Místy sedmdesátkovější než sedmdesátky, místy sanfranciscovější než San Francisco a místy čínštější než Čína. Za mě lepší něž Mimoni 1 a Padouch 3 dohromady. Kdy bude trojka? :-) ()

DIATOR05

Mimoni jsou geniální film s vynikajícím absurdním humorem. A dostanete to, co čekáte. Příběh je dle mého průměrný, ale provedení s mimoněma je skvělé. Linka s padouchy nebyla vůbec zábavná a spíše tam byli jen, aby se něco dělo. Scéna s mimoněma s letadlem je 10/10 a asi jsem neviděl nic víc absurdního a vtipnýho. Možná je to moje chyba, ale takový oddechový film jsem hodně dlouho nezažil. Takže za mě 7/10. ()

Opavak

Milé a velmi zábavné! A to jak pro děti ale rozhodně i pro dospělé. Děj ničím nepřekvapil, závěr taková klasika, kterou jsme v pohádkách viděli už mockrát. Padouši tam mohli být taky více, obzvlášť jeptiška, která vždy, jak se objevila tak pobavila stejně, jak mimoni. Nevadilo by mi ani, kdyby stopáž měla o 10-20 minut více. Ale to jsou jen mé malinké výhrady, jinak je to ale fakt povedená pohádka s pořádným kusem humoru :) ()

Související novinky

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi…