Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (Cinemart)

TheSpearCZ

Španělský film o humanitárních pracovnících na konci balkánské války je samo o sobě veliké lákadlo, kde navíc dominují opravdu všichni herci, kteří hrají s velkou lehkostí a zapadají tak do celého lehkomyslného příběhu, který je přímo ze života a když Vám řeknu, že se film zaobírá tím, jak vytáhnout cituji "tlustého šmejda ze studny" nebo jak získat míč pro malého kluka, tak byste to měli pochopit. Do toho nesmím opomenout parádně laděný soundtrack nebo fakt, že se jedná jak o výborně natočené drama, černou komedii, tak i road-movie. Obecně jsem nesmírně rád, že podobně "obyčejné" snímky jsou ještě k dostání, byť už jich je čím dál tím méně. Lepší 4* ()

Vesecký

Ten konec mě dostal. Perfektní jako celý perfektní den. Jinak jako komedie možná ano, ale hodně černá. Příběh studny, kterou jedna z bojujících stran zamořila, když do ní vhodila mrtvolu. A pak možné i nemožné peripetie s hledáním provazu mezi minami, zbořeništi, pustinou a nad hlubokými srázy. Taky o tom, jak humanitární pomoc může narazit na hloupých zákonech a dohodách. Tady předpisy vojsk OSN, jinde třeba předpisy Evropské unie, abych to přiblížil dnešku... ()

bezvim

Krásný malý film o vytahování jednoho "fat fuckera" ze studně na Balkáně během působení UN sil v devadesátých letech. Vyvážený, nepřepálený, černý humor trefně kritizuje tamní tehdejší situaci. Autoři dokázali najít nádherné lokace ve Španělsku, že jsem jim ten Balkán sežral. A přesně nevím, jak se jim podařilo sehnat takové obsazení, ale je to prostě paráda. Konec je geniální. Jeden z těch filmů, u který se smějete a brečíte současně. Taková sympatická jednohubka. ()

dawe787

Takový běžný den ze života humanitárních pracovníků v době občanské války v bývalé Jugoslávii. Pro chtivé zájemce tohoto konfliktu mohu doporučit podobné filmy s drsnějšími záběry jako např. Harrisonovy květy, Válečníci, Vítejte v Sarajevu, Ve službách legie (Savior), Zásah do srdce či pozěji natočené s mnoha flashbaky - V zemi krve a medu, Lovci stínů, Za nepřátelskou línií nebo Rezoluce 819. ()

ladno

Iniciatívny blb je horší než triedny nepriateľ alebo film o tom, ako ľudia ktorí sa snažia urobiť niečo prospešné a dobré nakoniec zostanú tí poslední, okašľaní a ich snaha vyjde navnivoč. Bežný deň humanitárneho pracovníka, avšak nevšedný zážitok pre filmového diváka. Oceňujem, ako tvorcovia dokázali balansovať medzi drámou, thrillerom a čiernou komédiou, vo filme je v presne tých správnych dávkach všetko. Perfektný deň - perfektný film. Hodnotenie: 100% ()

Eratashi

Je to tak vážný, až je to k smíchu. Hlava XXII anebo prostě realita běžného života. Černým humorem se překonává každodenní zoufalství. Někdy je prostě lepší nezasahovat, ono se to stejně nějak samo vyřeší. Je to prostě jeden perfektní den v zemi nikoho. ()

barteca

Malý, nenápadný, ale hodnotný snímek, který v často vtipné etudě na malém prostoru postihuje mnoho nástrah a dopadů války. Závěr v duchu zásady - věci mají tendenci řešit se samy. - podtrhuje častou absurditu našeho přehnaně aktivního snažení. ()

scarfacer

"Musíš ji ojet. Pro dobro bosenského lidu." Atmosférický snímek s přijatelnou stopáží. Uvěřitelné chování lidí otupělých válkou a i přesto se člověk dokáže zasmát. Nicméně je jasné, ze válka je kurva... ()

Majkak

Velmi realisticky přibližuje všední den těch, kdo se rozhodli věnovat tomuto poslání, stejně jako je solidní zprávou o podobě Balkánu a místních obyvatel. Vadu na kráse představuje občasná absence logiky, anebo přírodních zákonů. Do studně hodili lidskou mrtvolu, protože maso zvířat je příliš cenné aby se využívalo jako materiál pro znečištění studní. Na cestách se ovšem mrtvé krávy povalují. Vytahování nebožtíka přece jen vypadá mnohem dramatičtěji než dobytčete. Autenticky naopak působí směs drsných chvilek se stále ještě doznívající pachutí války, kdy vás bez ohledu na vaše nejhumanitárnější úmysly může odprásknout nezvedený puberťák, jelikož on má nabitý kvér a vy ne. ()

cmuchalprvni

Oproti Sicariu, ve kterém jsem Benicia Del Tora viděl posledně, je A Perfect Day tragikomedií. Film představuje neomalenou, ovšem efektivní metaforu pro situaci, v rámci které násilí, chaos a cynismus se zdají být účinnými zbraněmi, jak se vypořádat s obyvateli i návštěvníky Balkánu. A každý pokus o obnovení pořádku je téměř Sisyfovských rozměrů! Intezivnější napětí nastává v absurdně se jevící situaci, kdy posádce zkříží cestu mrtvá kráva s výbušninami. Samotné minuty před koncem se vám chce vztekle řvát a zabít pitomé vojáky a jejich dementní byrokracii. Nicméně samotný konec vás uklidní a příjemně rozesměje! ()

owwidius

Z casu na cas sa vynori neznamy filmik, o ktorom absolutne nic netusim a uplne ma dostane. Plus sme ostatne roky viac zacali objavovat Balkan, tak to padlo celkom vhod aj ako taka mala lekcia historie :) K tomu skveli Benicio Del Toro a hlavne Tim Robbins (inak spoznal som ho az vdaka zaverecnym titulkom), kopa super vtipov ale aj zamyslenia sa. Uz davno som nevidel taky feel-good movie, o tak smutnej teme. 9/10. [#3/2016] ()

bery71

Hezká jednoduchá komedie z nekomického prostředí. Film bez gradace, ale se stabilním slušným tempem, který si na nic nehraje a uteče jako voda. Velmi dobré nenáročné dílko. ()

agassi68

Z tohto sa dalo a malo vyťažiť viac! Do 105 minút narvať celú komplikovanosť balkánskej vojny je holá nemožnosť. Znovu sa potvrdilo, že chytať viacerých holubov nie je lepšie ako vrabec v hrsti. Ani duo Del Toro a Robbins nemohlo zachrániť vopred stratenú príležitosť.. ()

KNTRFKT

Na Starém bělidle probíhal zase jednou Perfektní den. Paní kněžna hodila tlusťocha do studny, aby v Ratibořicích otrávila vodu a nebozí starousedlíci museli chlemtat jenom starou dobrou Mattonku (samozřejmě jemně perlivou). Naštěstí se ale najdou tací blázni, co jsou ochotni pro tyto nebožáky udělat první poslední-třeba i najít lano, kterým by mrtvolu vytáhli. Složení téhle skupinky je tak nějak roztomile rozličné- perverzní psychouš, jeblá hysterka, zapřísáhlá frigida, španělskej Američan mluvící plynně portugalsky a schizofrenní překladatel+dítě (ano, to žádný přívlastek nevyfáslo). No a tahle banda se celých 105 minut pokouší někde sehnat lano, přičemž pokus odvázat z něj Sultána, natož Tyrla okamžitě zamítnou, tudíž se nedočkáme ani krve ( a to je prosím válka!). Bohužel k té válce moc nepřičuchneme, což je hrozná škoda. Namísto toho jsem musel sledovat, jak si poradí Benicio del Toro v milostném trojúhelníku, který řeší něco tak skandálního jako je výběr barvy ložnice. Celou dobu jsem byl jak na trní, jestli fakt svolí k tý lososový! Prostě drámo jako blázen. ()

Rockerman

Vynikající tragi-komedie, s výborným obsazením. V tomto filmu se hodně dozvíte o tragédii jugoslávské války, nesmrtelné byrokracii a nekompetentnosti OSN. To vše ve sporu o vytažení jedné mrtvoly ze studny. Že to nedává smysl? Ale ano, vše se odehrává na Balkáně a u jeho svérázných obyvatel je všechno možné. I tato věta zazní v tomto neobyčejném pohledu na konec války. Tohle je film podle mého gusta! ()

Evander

Naprosto vynikající film, který mi dost připomíná jiný vynikající film (Země nikoho). Žánrem bych řekl, že je A Perfect Day více černou komedií, než dramatem. Po celý film jsem se skvěle bavil, na čemž má zásluhu netradiční prostředí, výborný černý humor, poutavý příběh, bohužel vysoká realističnost a skvělý Benicio Del Toro, jemuž role Mambrúa náramně sedla. ()

BOURQUE

Film, ktorý zobrazuje prácu dobrovoľníkov vo vojne z trošku iného pohľadu. Je tu takmer bezchybná rovnováha v dávkovaní vážnych vecí, tragikomických situácií a aplikovanie čierneho humoru. Skvelý B. Del Toro, ale vo „vedľajšej kategórii“ opäť kraľuje T. Robbins. Aj tento film poukazuje na to, že poskytnutie humanitárnej pomoci nie je jednoduchá záležitosť. Veľká úcta pre tých, ktorí sa dobrovoľne snažia pomôcť ľudom v núdzi/vo vojne. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna