• Česko

Izba

• Nový Zéland

• Austrálie

Irsko / Kanada, 2015, 118 min

Po dlouhé době se mi dostal do rukou drama, jež je natolik napínavé a svým příběhem strhující, že odtrhnout oči od obrazovky bylo takřka nemožné. Již samotný námět nemá chybu - klaustrofobní svět - jeden pokoj je pro dítě celým světem, neboť okolí za jeho zdmi nikdy nepoznalo. Jaké bude zjištění pravdy? S potěšením hodnotím plným počtem hvězdiček.(2.2.2016)

Psychologické drama jaké běžně neuvidíte. Polovina filmu se odehrává uvnitř takové větší kadibudky a druhá polovina sleduje psychiku aktérů, kteří se snaží zorientovat v novém světě a postavit se své minulosti vzpříma. Velmi zajímavá byla i kamera, která často zabírala nejrůznější detaily postav. Nicméně přesto, že v rovině psychologické to funguje fantasticky, jako drama to občas pokulhává. Hlavně první půle člověka drží v silným napětí, člověk věří, že to vygraduje v drsný thriller, ale ve skutečnosti to uprostřed z ničeho nic poleví a do konce už se orientuje jen na psychologii, nikoli na drama a napětí klesá a klesá. Právě proto musím hvězdu ubrat. Jinak ale velmi zajímavý film, který však mohl být intenzivnější. 80%(1.11.2016)

Unesená a zneužívaná žena a ještě s dítětem je velmi silné a depresivní téma. Líbil se mi fiktivní svět, který Joy Jackovi vytvořila a bylo zajímavé pozorovat, co všechno je pro takové dítě vlastně nové a nebezpečné, když se dostane do reálného světa. že to není dobré pro psychiku unesené ženy je samozřejmě jasné a i když v době únosu si vedla nesmírně silně, venku se sesypala jako domeček z karet. Co mě jedině rušilo celý film, že ten chlapec byl na 5 let hrozně velký, bylo to moc vidět, že je mu 9.(28.1.2016)

Knihu som nečítal, tak neviem nakoľko to šlo ovplyvniť. Možno dľžkou? Na film o únose je polka dvojhodinového filmu málo. Finále nemá prísť v polke filmu. Záver tiež nemá trvať polku filmu. A ani na návrat do normálu polka filmu nestačí. Pocitovo za 3 a možno ešte jedna taká menšia hviezdička pre Brie Larson za najlepší herecký výkon roku. Ten bol suverénny. Dostane oscara, mojich hviezd jej netreba(25.2.2016)

Tak sa mi zasa, takmer po mesiaci, podarilo vidieť zaujímavý film. Nestotožňujem sa s jeho delením na dve časti s odlišnou príťažlivosťou pre diváka. Vykreslenie života v izbe znamenajúcej svet iba vytvorilo podmienky pre rozohranie skutočnej drámy, ktorou bola adaptácia na svet, ktorý sa im snažil pomôcť, i keď v mnohých prípadoch ťarbavo, na svet bulvárnych hyen snažiacich sa zo všetkého a za každú cenu vytrieskať osobný profit i svet odlúčenej dcéry rodičov, s ktorými sa so striedavým úspechom pokúša nadviazať na minulé. A nakoniec na svet malého Jacka, ktorému paradoxne nízky vek umožňuje rýchlejšie sa adaptovať na všetko nové. A nakoniec treba konštatovať, že pre film je výhrou, keď predstaviteľ detskej úlohy zvládne svoj part s takou bravúrou, ako Jacob. Vôbec som pritom neriešil, či je chybou, aby 9-ročný hral 5-ročného, pretože by som nastúpil na cestu posudzovania uveriteľnosti príbehu ako celku aj jeho detailov, a o ňu určite nešlo v prvom rade.(13.1.2017)

• - Ethan Tobman, producent výroby, chcel, aby vo finálnej scéne snežilo. Použitie umelého snehu by však prekročilo schválený rozpočet, a tak nakoniec túto myšlienku zavrhol. Avšak keď prišiel čas nakrúcania finálnej scény, snežiť začalo naozaj. (Wargoo)

• - Emma Donoghue uvedla, že inspirací k napsání knihy byl příběh Elizabeth Fritzl. Tu v 18ti letech její vlastní otec uvěznil ve sklepě a dalších 24 let jí znásilňoval. To, že se ztratila, odůvodnil tak, že utekla z domu a dala se k jisté sektě. Během let porodila 7 dětí - jedno zemřelo, tři žily s ní ve sklepě a další tři si vzal k sobě otec. Dívce se podařilo utéct v roce 2008, kdy její dítě onemocnělo a přiměla otce, aby vzal dcerku do nemocnice. Doktorům se otcův pečlivě promyšlený příběh, jak k dítěti přišel, nelíbil a tak začali prověřovat původ dítěte. (Clovecice)

• - Natáčelo se v kanadském Torontu. (hansel97)