• Česko

Scénografie:

Ethan Tobman

Kostýmy:

Lea Carlson

Upřímně jsem myslela, že tenhle film vzdám, prvních 20 minut bylo tak neuvěřitelně depresivních, že jsem to prostě vypnula. Když jsem pak po čase pokračovala od stejného místa, tak jsem zjistila, že jsem to vlastně vypnula těsně předtím, než se něco začalo dít. Přišlo mi zvláštní, že když to dítě pořád tak chránila, tak se ho najednou rozhodla použít pro útěk a poslat ho ven bez toho, aniž by měla nějakou záruku, že to dobře dopadne. A kdyby to nebyl film, tak by to dobře nedopadlo. To dítě se vymotalo z koberce, postavilo se na korbu auta a překvapeně koukalo kolem sebe. A ten chlápek sedící v autě si toho nevšimnul? No. Ten útěk/záchrana mi přišla hodně zvláštní a přitažená za vlasy. Byl to až přílišný součet náhod. Ale až na tohle to byl dobrý film, zvláštní, dojemný a silný. Jeden z nejlepších nominovaných letos. A herecké výkony, jak Brie Larson, tak Jacoba Tremblaye jsou letos bezkonkurenční. 4*(2.2.2016)

Minimalistický, ale nebývale silný příběh o dívce, která strávila několik let uvězněná v jednom pokoji, kde se svým věznitelem zplodila syna, kterého po jejich vysvobození, musí připravit na život v normální společnosti a světe, který nezná. Nejdříve si ale bude muset zvyknout ona sama. Film stojí převážně na hercích a všichni beze zbytku odvádí výborné výkony v čele s oskarem oceněnou Brie Larson.(12.3.2016)

Případy Fritzlů, Wolfgangů Priklopilů a jim podobných mě nehorázně děsí, ale zároveň fascinují svou zrůdností, že je něco podobného vůbec možné (a velmi pravděpodobně častější, než si uvědomujeme). Tento film mne tedy logicky ihned zaujal. Líbilo se mi vykreslení vnímání omezeného světa Pokoje dítětem i následné vyrovnávání se s realitou, kdy dítě změnu prostředí paradoxně snášelo lépe, než matka. Scéna útěku mi vehnala slzy do očí. Opravdu to na mne zapůsobilo. Myslím si ale, že pětileté dítě by si bohužel takto poradit nedokázalo. Chlapeček z filmu působil rozumně, říkáte si. Nojo ale jemu bylo v době natáčení osm. Každopádně jsem asi neviděl film, který by silněji zobrazil pouto matky a dítěte. 9/10.(1.1.2016)

Silnej film. Holčina vedle mě při závěrečných titulcích brečela. Část před útěkem neměla chybu, ale dění po útěku mohlo být víc propracovaný. Některé zásadní momenty jsou bohužel zobrazeny jen v náznacích a nebo mezi řádky a u jedné vypjaté scény během jídla jsem očekával, že bude mít později nějakou dohru. Místo toho se na ni zapomnělo a ve výsledku by bylo lepší, kdyby tam vůbec nebyla. Jak si pročítám komentáře, tak tady prý film oproti knižní předloze dost utrpěl. Room pak z velké části stojí i na hereckém koncertu Brie Larson s Jacobem Tremblayem. Mamča by si zasloužila víc takových zajímavých rolí a o synkovi určitě taky ještě uslyšíme. BTW kniha byla věnována třem ženám (Sabina Dardenn, Natascha Kampusch, Elizabeth Fritzl), vězněným 80 dní, 8,5 roku a 24 let.(8.12.2015)

[ČSFD projekce] Pěkně silná sprcha emocí. Začátek, kdy nevíte, jestli jde o sci-fi, fantasy či čistý výplach mozku, se obrátí v pěkně tvrdou sondu do života dvou lidí. Nedívejte se na trailer, nečtěte žádný komentáře, běžte na to bez naprostého očekávání a odejdete emočně silně nasyceni. Bez nátlaku a tlačení na pilu jde o jeden z nejsilnějších filmů posledních let. 83%(8.12.2015)

• - Aby predstaviteľka mamy, Brie Larson, mala čo najrealistickejšiu predstavu o osamelosti svojej postavy, izolovala sa na mesiac a dodržiavala prísnu diétu. (Wargoo)

• - Spoiler: Při útěku z pokoje počítala matka (Brie Larson) s tím, že jejich věznitel Nick (Sean Bridgers) má nekryté auto, z kterého může malý Jack (Jacob Tremblay) vyskočit, to však nemohla vědět. (TonoM)

• - V dětském pokoji Joy (Brie Larson) v jejím rodném domě je vedle její postele plakát s Leonardem DiCapriem. Ten ve filmu Titanic (1997) ztvárnil postavu jménem Jack. Syn Joy se v tomto snímku jmenuje také Jack (Jacob Tremblay). (navabaca)