poster

Sons of Liberty (TV seriál)

Drama / Historický

USA, 2015, 4 h 20 min (Minutáž: 86–87 min)

 • Morholt
  ***

  Téma americké války za nezávislost mi nic moc neříká, takže jsem neměl potřebu se v tom nějak moc rýpat, jako v případě filmů z evropské historie. Ale ocenil jsem, že v prvních dvou dílech se nehrálo na tu patriotistickou strunu a spíše než vlastenecké pohnutky hrály roli ekonomické zájmy. Jistě, tak to bývá u většiny revolucí, ale málokdy je to ve filmech či v seriálech ukazováno tak, jako tady. Ten patos přišel až se závěrečným dílem, ale třeba ve srovnání s podobně laděným Patriotem to byl slabý odvar. Zároveň byla třetí část i nejvýpravnější a ač nemám o tehdejším vojenství příliš velký přehled, byl jsem se ztvárněním ozbrojených střetů spokojen. Tím pro mě pozitiva skončila. To, jak se otcové zakladatelé dohadovali a vlastně celé to zákulisí, které vedlo ke vzniku Států, kolem mě prosvištělo bez valného zájmu. Na vině byli i nevýrazní herci, kteří svým postavám nedokázali vtisknout charizma, což vedlo k tomu, že jsem si je pletl. Čestná výjimka patří Martinu Csokasovi, který si s chutí střihnul britského generála a jeho postava stojí za zapamatování. Nebylo to úplně špatně, ale od History jsem po Hatfields & McCoys a Vikings čekal trošku víc. 50%(1.2.2015)

 • Baltahzor
  ***

  Dokážu pochopit lehké ohýbání historie, ale tohle je prostě moc... Otcové zakladatele vraždí langusty po stovkách. Se divím, že Samuel Adams během pauzy na čaj nepřeplaval Atlantic aby osobně nakopal Jirku III. do prdele. K tomu všechny hlavni charaktery jsou neskutečně protivný a máte touhu fandit chudáčkům červenokabátníčkům. Jen doufám že si odpustí pokračování o tom jak G.W. Bush s Condoleezzou sami vytřískaj celej Afghánistán... Ale pomineme li historickou stránku, tak je to fajn oddych. Jste li historik jednu hvězdu odeberte, ale jestli sledujete novácké zprávy, tak se nebojte dvě klidně přidat.(28.1.2015)

 • PanZahadnyCZ
  ****

  Jsem zastáncem toho názoru, že když už se točí velkolepý historický film nebo seriál, tak bez stovek komparzistů v perfektně ušitých kostýmech, bez spousty zbraní, rekvizit a architektonicky detailních prvků nelze velkoleposti nikdy dosáhnout (spousta filmů se o to ale s absencí zmiňovaných prostředků stejně snaží). Sons of liberty proto nemá žádný problém, jelikož všechno zmíněné nabízí, občas si ale do seriálu dosazuje zbytečné blockbusterové novoty, což v rámci oživení některých pasáží není na škodu, avšak až do té doby, kdy se autoři kvůli těmto hrátkám dopouštějí historické nepřesnosti. Například Bostonské pití čaje zde bylo zastiženo velmi zvláštně. Musím ale pochválit dobrý výběr herců, kde asi nejvýrazněji seriál podepírají herci Marton Csokas, který se ujal hlavního záporáka, a dělá to velmi dobře, ačkoliv ne tak dobře jako třeba Jason Isaacs v totožné úloze ve filmu Patriot, a Rafe Spall, který mě svým přirozeným herectvím velmi bavil. Ben Barnes a Dean Norris, což měla býti asi hlavní esa, bohužel ničím nevynikají. Skvělé jsou taky veškeré scény s vojáky, které jsou secvičené na jedničku. Ve finále jsem velmi spokojen a těším se na podobné projekty. 80 %.(31.8.2016)

 • Laerry
  *****

  Než historici začnou páchat hromadné harakiry, měli by mýt na paměti (stejně tak jako každý průměrný divák, co propadal na základce z dějepisu), že seriál není dokumentem (navzdory tomu, že ho vysílala TV stanice History), ale dramatickou inscenací, které zobrazují historické události. Jako všechny knížky o válce o nezávislost (ale i všechny historické knížky obecně) jsou něčí subjektivní interpretací něčeho, co nikdo z nás nezažil. Technické detaily, jako jsou nepřesnosti v uniformách, výzbroji, jménech apod. sem tahat nebudu – ale jakožto příběh samotný byl dobře vystavěný, herci dobře zahraný a výprava minisérie více než hodnověrná. Abych si utvrdila v paměti pár významných mezníků v americké historii, tak se radši podívám na Sons of Liberty pro lepší vizuální asociaci, nežli se prodírat nezáživnými daty.(13.2.2015)

 • Sakulnikov
  ****

  No pěkné, i když zkreslené představení o bostonském původu války za nezávislost. Je to, ale skokové a výběrové, takže bez dalších znalostí bych byl zmaten. Ale zase to podpořilo akční složku. Škoda, že jen John Adams a Ben Franklin se objevují jen okrajově, ale zase Johna Adams má svůj vlastní seriál.(4.4.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace