Brimstone

(festivalový název)
  • Nizozemsko Brimstone (více)

Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Je příběhem ženy vzdorující své minulosti, která se jí neustále připomíná. Liz (Dakota Fanning) je mladá žena, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi. Je porodní asistentkou a komunikuje prostřednictvím znakové řeči. Její vztah se čtyřletou dcerou by mohl být lepší, ale celkově se Liz cítí ve svém životě spokojeně. Když však poprvé uvidí v kostele nového reverenda (Guy Pearce), Liz ihned ví, že ona a její rodina jsou v nebezpečí. Postupně se reverend snaží vzít Liz všechno, co miluje. Do jejího života se vrací minulost, na kterou se snažila zapomenout... (mac000)

Kingjiri

Tak trochu jinej western a evropská produkce, která si v ničem nezadá s tou americkou. Naopak se nebojí ukázat pánbíčkáře z velice nelichotivýho pohledu a pro brutálnější nebo krvavější scény nechodí vůbec daleko. Guy Pearce si roli záporáka v podobě pobožnýho uchyláka pěkně dával a byl to hlavně on, kdo většinu času snímek spolehlivě táhnul. Palec nahoru dávám taky za hutnější a depresivnější atmosféru nebo použitý barevný filtry, který se k danýmu tématu pěkně hodily. Míň nadšenej už jsem z časově zpřeházenýho příběhu (uvést jednotlivý kapitoly chronologicky za sebou by fakt ničemu nevadilo), občas až příliš pomalýho tempa vyprávění a delší stopáže. Přesto jsem ale docela mile překvapenej a vlastně i spokojenej, ačkoliv westerny vůbec nevyhledávám, tři silnější hvězdy. ()

tomik99

Tento film je jasným důkazem, že každé náboženství lze pochopit špatně a prakticky veškeré své zvyky, úchylky a hříchy jste schopní schovat za náboženství. A je jedno, jaké to je. Záporná postava byla propracována skutečně výborně a Guy Pearce se v roli násilného psychopata a pedofila řádně vyřádil. Celkově herecké výkony byly v tomto filmu na velice dobré úrovni. Dakota Fanning předvedla skvělý herecký výkon. Dokázala celý film utáhnout na výrazu v obličeji a především její oči dodávaly postavě patřičné charakterové dokreslení. Kit Harington byl také skvělý, ten si tentokrát (pro změnu) zahrál dobromyslného Jona Sněha na Divokém západě. Děj tohoto filmu se opravdu povedl a především musím vyzdvihnout režisérovo rozhodnutí poskládat film do čtyř kapitol, kdy byly naprosto zpřeházené a nechronologické. Takto se to má dělat správně, aby divák tápal ve tmě a pochopil příběh až na samotném konci. Film udržel mé napětí až do samotného závěru. Z jediného, z čeho jsem byl zklamaný, byla závěrečná odplata, která mohla být trošku lépe provedena. Myslím, že hořící muž by vždy ječel a ne v klidu stál. Ale to je pouze detail. ()

Narayan

Jako jo, tenhle film se s tím opravdu nesere...vraždy, vraždy dětí, sebevraždy, popravy, mrzačení, mučení, mučení dětí, incest, pedofilie, a pro velký úspěch i moje zamilovaná kombinace, tj. pedofilní incest! ...částečný, ale opravdu jen částečný výčet chuťovek, které film nabízí. Prostě 145 minut opravdu brutálního humusu, z kterého vám na konci nebude dobře ani fyzicky ani psychicky. Nicméně po filmařské stránce tomu není co vytknout. Jen prostě nedoporučuji absolvovat tuhle podívanou, pokud nemáte dost silný žaludek, nebo třeba zrovna trpíte depresí. ()

AloeB

I přes odpor z ohrané a pro mě už trochu nudné tématiky otců poutníků, jejich nudného koloniálního architektonického stylu a chmurné krajiny, mě tento film zvládl překvapit. Protože kromě šedi známé z Never grow old nebo The witch nabízí překrásný vizuál evropské krajiny ztvárňující krajinu americkou a veškeré koloniální nedostatky si kompenzuje geniální strukturou, dobrým scénářem a zajímavými postavami. Zdánlivě obyčejný nudný a neakční western se tak stává propracovaným dramatem o těch krásných věcech jako je utrpení, zneužívání, sebevražda, lidská nenávist a podobná témátka, která polechtají žaludek a donutí nás mít o postavy starost. Suma sumárum, až zase někdy budu chtít být znechucen z lidí, vím kam zajít. ()

Torgal

Temná dráma o tvrdom ženskom údele (a tiež o náboženskom fanatizme) v časoch divokého západu (ale od westernu to má veru na míle ďaleko). Dej je rozprávaný nechronologicky v troch-štyroch veľkých celkoch, ale nie je to len samoúčelná finesa na zamaskovanie jeho plytkosti, naopak každý príbeh je má silnú katarziu a postupne skladá mozaiku životných osudov hlavnej hrdinky. Tá si toho vytrpela toľko, až je nepochopiteľné, že sa udržala pri zdravom rozume. Celý život ju totiž prenasleduje tieň jej otca stvárneného démonickým Guyom Pearceom, fanatickým reverendom, čo sa neštíti páchania najbrutálnejšieho násilia na kohokoľvek, vrátane svojej rodiny. Na môj vkus bol ale diabolský až príliš, kĺzalo to už do vôd horrorových záporákov, ktorý prežijú všetko a nik pred nimi neujde. To je ale tak jediná seriózna výtka na tomto hutnom, atmosférickom snímku. 8+/10 ()

billinus

děkuji ti Bože, že jsi dovolil natočit takový film o našem vztahu k tobě. Děkuji ti Guyi, Dakoto a Carice a Martine za nádherné ztvárnění toho, že peklo si děláme sami. ()

Mitopus odpad!

Herci skvělí, ale když je scénář zbytečné suffering porno a navíc prvoplánová nerealistická pičovina s absencí jakékoliv jiné pointy krom stokrát otřepaných klišé, nedá se svítit. ()

Mitisko

Už dlouho jsem neviděl něco tak nechutný... Bohužel podobní zvrácenosti se dějí i dnes nechci vědět co se dělo v ty době v které se odehrál film, ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Drsne drama zasazene do westernoveho prostredi. Film je odvypraven nechronologicky a diky tomu udrzuje napeti i pres pomalejsi tempo. Navic se mi libilo, ze postavy umiraly pro me celkem necekane a film se zdatne vyhyba filmovym klišé. Velmi dobre, 5/5*. ()

Sweat55

Cože, vidim kurva dobře? 37% na Rottenech? Tady se zámořští kritici totálně pojebali, protože Brimstone je obrovskej middle finger směrem na západ, jenž ukazuje jak se sakra dělá film. Takhle drsnej konec se ve filmu neobjevil snad od Fincherova Seven. Herecké výkony, režie, soundtrack, scénář, výprava, všechno je to skoro perfektní. Jestli ale nemáte silnej žaludek, rozhodně se do toho nepouštějte. Mimochodem, keci o feminismu si nechte, o tom ten film vůbec není. ()

Jaxx84 odpad!

Větší kravinu jsem snad ještě neviděl. SPOILER: Několikrát omílaná fráze, že byla Dakota bojovnice? Kdy? Když se nechala znásilnit vlastním otcem? Nebo když nechala šikanovat vlastní matku až k sebevraždě? Nebo když utekla a málem umřela na poušti? Nebo když se nechala znásilňovat v bordelu? Nebo když si vyřízla jazyk? Nebo když si nechala zabít manžela, syna a tchána? Nebo když se zabila sama? Proboha co to bylo za sračku? Dvě a půl hodiny koukám na fanatického zmrda, co šikanuje, znásilňuje, vraždí, abych pak v závěrečné kapitole "Retribution-Odplata" viděl jeden výstřel. Běžte s tímhle do řitě vážení. Že jsou všechna náboženství, s křesťanstvím v čele, chujoviny a největší zla celého světa a všech dob, vím i bez kokota, co zbičuje a znásilní dítě z boží vůle. 0/10. ()

danny_21

Atmosférou výborné, hereckými představeními jak slizouna Pearce tak i Dakoty, která se obrovsky posunula a mohla by být hvězdou dramat, pokud by se chtěla vydat touto cestou. Moc hnisavého náboženství v těžké době, kdy ženy měly právo a povinnost tak akorát držet pysk a nastavit dírky. Škoda, že se pointa dala očekávat a nepřišlo místo ní něco víc šokujícího, herci to posunuli těsně před hranici lehkého nadprůměru - 70 % ()

Demonic189

Nedá sa tomu uprieť istá originalita, výborné herecké výkony (milo prekvapili obe ženské herečky!) i krásna brutalita, ale na druhej strane ma film akosi priveľmi nebavil, k čomu možno prispelo i nelineárne rozprávanie a priblblý záver (spoiler: na Divokom západe sa strieľa, podrezáva krky a hľadaná je PRÁVE ONA! heh). Guy Pearce mi i napriek skvelo stvárnenej postave taktiež išiel pomerne na nervy - ved to preboha nebol reverend, ale namakaný Terminátor s neuveriteľnými schopnosťami! 50% ()

mira.l

Já nějak nevím, co si o tom mám myslet. Z hlediska filmařského je to asi natočený docela kvalitně. I když jestli ten poněkud přeházenej střih měl zvýšit dramatičnost, tak za mě se to teda moc nepovedlo. Že by mě to nějak rozsekalo, to rozhodně říct nemůžu a koneckonců si nemyslím ani to, že bych z toho několik nocí nespal. Ale z hlediska morálního je to totální sadistická úchylárna, hraničící místy s pedofílií, kde je většina postav divná a největší úchyl je - světe div se, hniličky padejte - šiřitel slova Božího, jak už to tak bývá, kterej byl teda velká hromada slizu. A popravdě řečeno, trochu mi tam logicky nesedělo několik věcí, nejvíc asi to, jak se Joanna mohla dostat nepozorovaně z bordelu, když tam předtím podřízla reverenda/otce (kterej teda poté zase záhadně obživne??) a pokoj za sebou zapálila... Ale je toho víc a už to tu bylo popsáno víckrát. Já fakt nevím, ale víc jak dvě za vizuál asi nedám. ()

Hellierer

Brimstone jsem velmi dlouho odkládal kvůli velké délce a vlastně i nechuti si ho pustit. Ach to byla chyba. Jedná se totiž o jeden z nejlepších filmových zážitků za poslední léta. Vyprávění v podobě jednotlivých kapitol, které jsou poskládány ne zcela klasickým pořadím je jenom jeden z mála originálnějších prvků. Atmosféra díky ní si ani neuvědomujete, že koukáte na údajný western. Dakota Fanning a Guy Pearce předvádějí neskutečné výkony a ani ten Kit Harington tu není na pěst. Někomu by mohlo vadit ke konci až přílišné utrpení hlavní hrdinky, ale pro mě to pouze utužovalo vztah k postavě a to i přes to, že už to bylo víceméně přestřelené. Rozhodně doporučuji a jasných 95% ()

junxi91

Fuj, tak to byl tedy dost traumatizující film, svou krutostí a brutalitou dalece převyšující všechny westerny, které jsem doteď viděl. Nechybí v něm incest, vyhřezlá střeva, mrtvé novorozeně, uřezané jazyky, bičování a absolutní neúcta k něčemu, jako je ženská. Film se skládá ze čtyř aktů, které jsou však prezentovány anachronicky a je tedy nutné se docela soustředit (s výjimkou některých scén, kde je lepší odvrátit zrak). Chronologicky je to takto: část 3 (Genesis), část 2 (Exodus), část 1 (Zjevení) a část 4 (Odplata). 1.) Zjevení. Na Divokém západě, na krásné ovčí farmě, žije Elizabeth "Liz" Brundyová se svým starším manželem Elim a dvěma dětmi - jeho synem z předchozího manželství Matthewem a dcerou Samanthou, zvanou Sam. Liz pracuje jako porodní asistentka, která je však němá, jelikož má vyříznutý jazyk, ale komunikuje pomocí znakové řeči. Jednoho dne uspořádá v místním kostele jistý kazatel zvaný "reverend" kázání a Liz je z něj vyděšená, jelikož ho poznává. Později do prázdného kostela dorazí místní žena, která právě rodí, ale porod je komplikovaný a podle Sam přežije buď dítě, nebo matka. Liz se rozhodne pro záchranu matky a dítě je tak vytaženo z dělohy mrtvé. V noci pak Nathan, manžel té ženské, dorazí na farmu a začne dělat bordel - obviňuje Liz ze smrti svého syna, je ožralý a vyhrožuje násilím. Z vedlejšího okna na něj střílí Matthew, aby jej zahnal pryč. Celou situaci "zachrání" reverend a řekne mu, aby odešel a nechal je na pokoji. Poté reverend vejde do domu a řekne Liz, že je vinná z vraždy Nathanova syna a musí být "potrestána". Eli zaslechne část rozhovoru a reverend opouští dům. Rodina má v plánu opustit farmu a odejít za Eliho otcem. V noci jsou jejich ovce povražděny a Eli se vydává hledat Nathana, který mezitím zmizel. Liz se v noci vydává zavraždit reverenda, ale v jeho posteli najde panenku své dcery. Mezitím reverend navštíví Eliho a způsobí mu obrovskou bolest, jelikož jej ováže kolem krku jeho vlastním tenkým střevem. Ostatní ho najdou ve stáji, Matthew mu pak ránu do hlavy z milosti a zbytek rodiny se vydává pryč z farmy. 2.) Exodus Mladá dívka Joanna se potuluje pouští a je nalezena a vyzvednuta kočující čínskou rodinou. Rodina míří do hornického města Bismuth, kde je Joanna čínským fotrem prodána do bordelu, který vede jistý Frank. Joanna je chráněna starší prostitutkou Sally, ale ta zastřelí jednoho zákazníka, který se k ní choval hrubě. Frank má ve svém podniku jasná pravidla - zákazníci se mohou ke kurvám chovat jak se jim zlíbí a ty se nesmějí bránit. A tak je Sally přede všemi oběšena. Její roli převezme další prostitutka, Elizabeth. Ta pak zase kousne do jazyka jiného zákazníka, který se s ní chtěl proti její vůli líbat, a tak jí Frank za trest uřízne jazyk. Joanna pak učí Elizabeth znakovou řeč z knihy, kterou dostala od lékaře. Elizabeth chce z Bismuthu utéct, a s pomocí sňatkového makléře si zařídí sňatek s Elim. Do nevěstince dorazí exkluzivní zákazník, kterému musí být ve všem vyhověno, a není to nikdo jiný, než reverend. Ten si vybere Joannu a začne ji mlátit a zneužívat. Elizabeth jí od tohoto zachrání, ale je reverendem zastřelena a Joanna mu jako odplatu podřízne hrdlo. Pak uteče, uřízne si sama jazyk a zaujme místo Elizabeth u Eli.  3.) Genesis V poušti jsou dva těžce zranění muži, Samuel a Wolf, kteří přežili boj o zlato, ve kterém zemřelo několik mužů. Oba společně odjíždějí na jednom koni. Joanna žije se svou matkou Annou a otcem, kterým je....reverend! Je to náboženský fanatik, který si vykládá Bibli po svém a ke své ženě a dceři je velmi krutý. Samuel a Wolf dorazí na farmu a Joanna se o ně stará. Reverend začne toužit po vlastní dceři, a Anna se s ním kvůli tomu pohádá. Za trest je bičována a musí na hlavě nosit ponižující koženou uzdu. Anna to nevydrží a během mše se přede všemi v kostele oběsí. Další den vezme reverend Joannu do kostela a začne připravovat svatbu mezi sebou a svou dcerou. Samuel mezitím na farmě oběsil na latríně Wolfa a nyní se snaží zachránil Joannu, ale reverend ho zastřelí. Reverend tedy vyhrál, z vůle boží znásilňuje a bičuje svou dceru, která další ráno uteče. 4.) Odplata Matthew je zastřelen reverendem, protože ten pronásleduje Liz a Sam během jejich cesty ke tchánovi do hor, jak to měli v plánu na konci první části. Poté zavraždí také tchána a řekne Liz, že je čas na to, znásilnit a zbičovat její dceru Sam. Liz si to však nenechá líbit a toho zmrda konečně zabije. O něco později Liz provozuje na Eliho farmě pilu a jednoho dne zde dorazí Nathan, aby jí zatknul. Reverend ho poslal do Bismuthu, kde se stal zástupcem šerifa a poté šerifem. Nathan našel plakát hledané Elizabeth Brundyové (ta prostitutka bez jazyka, která zabila Franka, než zachránila Liz - mluvila o tom v druhé části, že zabije Franka), a tak přišel Liz zatknout. Nathan doprovází Liz na trajekt, a ta vidí svou dceru Sam, jak si hraje na břehu. Ten pohled Liz nevydrží a skočí do jezera a utopí se. V současnosti je Sam dospělá žena, která má vlastní dceru a na svou matku vzpomíná jako na silnou ženu. Film o krutosti jednoho chlípného fanatického reverenda a o síle jedné ženy Joanny/Liz, která byla nutná k tomu, aby přežila na krutém Divokém západě. Já z něj mám lehké PTSD, takže si jej asi znovu jen tak nepustím. () (méně) (více)

spacylemon

První až mysteriózní kapitola natahuje nervy k nevydržení. A taky k očekávání. Bohužel ten zbytek je jen masochistický příběh o starém úchylovi a jeho oběti, která vždy vybere špatnou cestu. ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět