Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

Dever

// Distribútor: Miramax // Počet premietajúcich kín v USA: 1,738 // Otvárací Víkend v USA: $3,077,420 // ()

novoten

Přenádherný, dojímavý film o lásce, přátelství, lidskosti, jablkách, starém doktorovi, o klukovi, který měl srdce, ale hlavně o princích z Maine. Vlajková loď všech důvodů, pro které nemůžu chybět u žádného filmu Lasseho Hallströma. ()

B!shop

Naprosto ultimatni dojak, jenze tenhle je tak uzasne natocenej, ze proti tomu clovek nemuze nic rict. Scenar sice neni nikterak komplikovanej, ale dava prostor jak humoru, tak dramatickejm a napinavejm scenam a ani na sekundu diky nemu film nenudi. Film je navic natocenej fakt svizne a zabavne, navic se skvelou hudbou a muze se oprit o paradni herce. Predevsim to je Michael Caine, ale i ostatni jsou paradni. Akorat Tobey ma celou dobu svuj klasickej ospalej noumovitej vyraz a i pri vaznejch scenach se usmiva jak trouba. No a co se tyce uvodu a zaveru v sirotcinci, tak deti jsou fajn, zadny otravny parchanti. Tenhle film mam proste rad, uz jsme ho videl nekolikrat a nemuzu na nem najit zadnou chybu. ()

dO_od

// Dlouho jsem neviděl hezčí film. A ne hezký, jako hezký, ale opravdu hezký ! Takové milé vyprávění, které se na první pohled tváři nezajímavě až nudně (moje chyba) ale když se do něj člověk dá, nemůže litovat. Spider-Man je tu mnohem větší sympaťák, Charlize "už jí zase miluju" Theron tu je neskutečně roztomilá a příjemná, Paul Rudd, i když se objeví jen na chvíly, sehraje naprosto pohodovýho kluka, co jde do války a nic si z toho nedělá. No a M. Caine, takového starostlivého, dobrosrdečného pána, kterému prostě na lidech záleží. Na všechno se pěkně kouká, krásně se to poslouchá a člověk si až říká, že by si to i sám chtěl zkusit. Stačí jen chtít. The Cider House Rules - 79% ()

Marius

Výborný Hallstromov snímok, ktorému presvedčivo kraľuje Michael Caine. Charlize ma tentokrát veľmi nezaujala, skôr mi bola jej postava protivná. Tobey "Spiderman" Maguire presvedčivo zobrazil ťuťka, ktorý sa mení na muža ostrieľaného životom. A záver, to je paráda. Plné hodnotenie ušlo veľmi tesne. 9/10 ()

RHK

Nejlepší jsou filmy ze života a tohle je jeden z nich, silný film o silných věcech. Film o tom, že je dobré být užitečný, ať už jako pomocný lékař, nebo česač jablek. Film o tom, že je dobré být šťastný, i když oficiální pravidla nám přikazují dělat něco úplně jiného. Film o mnoha podobách lásky, z nichž nejsilněji ve filmu vyznívá láska k lidem. Film, který pohladí. K tomu úžasně přirozené herectví Tobeyho Maguirea a Michaela Cainea. Trailer z ČSFD: http://www.csfd.cz/film/4086-pravidla-mostarny-cider-house-rules-the/videa/ ()

Boss321

Strhující dramatický příběh s romantickou zápletkou. Už dlouho jsem neviděl takový překrásný "doják". Skvělé výkony "Spidermana" Tobeye Maguira, Charlize Theron, Delroye Linda a především výborný výkon Michaela Caina, který poprávu obdržel Oscara za vedlejší mužský herecký výkon. Já bych ještě udělil Oscara za Režii, ale přeci jenom Lasse Hallström měl silného konkurenta Sama Mendese a jeho Americkou krásu. I když se nepovažuji za žádného citlivku, tak konec mne opravdu dostal. Mohu jen a jen doporučit..... ()

Faidra

Člověk je lehce udiven tím, že Irving stvořil podle vlastní sarkastické a naléhavé knihy napohled lyrický film z dob válečných. Ale stačí nahlédnout pod povrch novoanglických vilek, javorových lesů, jabloňových sadů a písčitých pláží a člověk ví, že ho tam čeká leccos včetně tělíček nechtěných dětí. Maguire a Theronová dojímají, ale kreace Michaela Cainea je o pět tříd převyšuje. "Good night, princes of Maine, kings of New England." ()

Jossie

Velmi pěkný film s úžasným Tobey Maguirem ( kdo jiný by tak dobře zahrál Homera ) , má rozhodně tu pravou atmosféru , vynikající herce , hudbu , kameru. Jediné , co mi chybí do těch pěti hvězdiček je to , že přece jen znám předlohu a vím , že ještě dost tomu příběhu chybí. Kniha je dokonalost sama , film je velmi hezký. ()

Jara.Cimrman.jr

Smutek v očích sirotků, interrupce, smrt malého dítěte, incest, vražda, ochrnutí a to vše násobeno nejedním teskným smyčcem - tolik zábavy jsem si snad ani nezasloužil. Naštěstí toto dramatické drámo nepodnikalo nijak zvlášť zákeřné útoky na mé slzné kanálky, takže mohu se suchým okem poměrně objektivně konstatovat, že jsem viděl velmi dobrý film. ()

EdaS

Krásný film, jako od Svěráků. :o) Nevím, proč jej Jan nakonec nechtěl režírovat. Už mohl být slavný i za oceánem. Je to jediný film podle Johna Irvinga, který za něco stojí. Možná by scénáře filmů podle knih měli skutečně psát jejich autoři. ()

H34D

Že Pravidla Moštárny jsou spolu s Gilbertem Grapem dva nejlepší Hallströmovy filmy je nad slunce jasné, ovšem zvolit jen jeden by byl pro mě nadlidský úkol. Oba jsou zatraceně citlivé a dojemné snímky a u obou jsme mohli být svědky dvou výborných hereckých výkonů, který zde však byl konečně po zásluze proměněn v oscara. Avšak je nutno podnotknout, že nemalou zásluhu na oblíbenosti Michaela Caine jako doktora Larcha má jednoduše ona scénářem předepsaná postava... Film tedy jako něžný doják, který "zabolí" i pohladí, funguje dokonale, od prvních záběrů sirotčince, přes poslední slova pana Rose "Ain't that right?" až po opětovný návrat k dětem, ale přesto mi právě tento přímočarý "lov" diváckých emocí brání udělit aspoň pomyslné procento navíc, které by hodnocení převážilo na stranu pěti hvězdiček. 9/10 ()

gudaulin

Lasse Hallström patří spolu s Milošem Formanem k těm evropským režisérům, kteří se nejlépe adaptovali v amerických poměrech a dokázali evropský smysl pro umělecké ambice skloubit se slušným řemeslem a komerčními zájmy velkých studií. Hallström stejně jako Forman se v nových podmínkách zaměřili na adaptace význačných děl slavných romanopisců a dokázali je zpracovat s mimořádnou pečlivostí a citem pro detail. Pravidla moštárny jsou kultivovaný a citlivý film o dospívání, hledání životních hodnot, smyslu pro povinnost a o lásce i přátelství. Není jednoduché zasadit film do prostředí sirotčince a vyvarovat se lacinému sentimentu, ale Hallströmovi se to myslím podařilo dokonale. Často objevuju v podobných filmech falešné tóny, ale tady podle mě nezazněly. Snímek má výborné herecké obsazení, Maguire i Caine hrají uměřeně a přesně, oba patří ve svých generacích k velmi významným a nepřehlédnutelným hercům. Jedinou vadou na kráse může být u některých diváků pomalejší tempo, ale to mi určitě nevadilo. Irwin nepatří ke spisovatelům, kteří by se filmovali lehko, ale Hallström v tomhle případě zabodoval. Celkový dojem: 95 %. ()

Sarkastic

Hezký snímek. Čekal jsem sice něco trochu jiného, ale rozhodně jsem nebyl zklamaný. Dobré herecké výkony (Tobey slušný, hlavně Michael Caine zahrál výborně), hudba, která vhodně doplňuje celý film, docela dlouhý příběh, ale zase zajímavý a nenudí. Láska mezi milenci vcelku uvěřitelná, konec trochu smutný, ale zároveň pěkný. Film ode mě sice plný počet nedostane, avšak oceňuju, jak dokázal mile pohladit a držel se, řekl bych zdatně, nad propastí sentimentu, patosu a přehnaného dojáku a zařadil se do skupiny filmů, které si zase někdy rád pustím a třeba i časem změním hodnocení. ()

Hal_Moore

Velmi příjemný romantický film, který pohladí po duši. Tobey Maguire a Charlize Theron je dvojka k pohledání. Film mi trochu připomíná Pýchu a předsudek, dýchl na mě stejnou atmosférou, Pravidla moštárny ve mě však zanechaly o něco více. Prostředí jablečného sadu je nádherné, takový jednou mít... Příběh byl zajímavý jak v sirotčinci, tak i v sadu. Každé prostředí mělo svého hrdinu (Caine, Maguire) a oběma představitelům to hrálo jako po másle. Jde o jeden z filmů, který by si zastánci romantiky (a nejen ti) neměli nechat ujít. ()

Lynn

Jeden z těch příjemných filmů, které tak nějak pohladí po duši a zanechají ve vás pocit, že je přece jenom na tom světě pořád hezky a stojí za to ho objevovat. Pokud máte zrovna hlubokou depresi, tenhle filmeček spolehlivě zabere. ()

TeeAge

|| Scenár: John Irving / Predloha: John Irving - The Cider House Rules | Hudba: Rachel Portman | Distribúcia: Miramax Films | Štúdio: FilmColony | Rozpočet: 24 miliónov $ | Tržby: 88,545,092 $ | Ocenenia: Oscars - 2 výhry: VR Michael Caine, Scenár. 5 nominácií: Najlepší film, Réžia, Výprava, Strih, Hudba A. Golden Globes - 2 nominácie: VR Michael Caine, Scenár. Spolu - 9 výhier a 28 nominácií || Dojemný, silný príbeh obyčajných ľudí, podporený výbornou knižnou predlohou a skvelými hereckými výkonmi, v réžii severana. Čo viac si priať? 90% | FullHD, THX, EN DTS | ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy