Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

Slizard

Po Veľkej nádhere prichádza ďalšia Veľká nádhera. Mladý pápež je kontroverzný a fiktívny príbeh o prvom mladom pápežovi z Ameriky. Unikátny uhol pohľadu Sorrentina na túto záležitosť nemusí každému sadnúť. Na niekoho môže pôsobiť veľmi konzervatívne a na niekoho zasa naopak príliš liberálne a provokatívne. Veriacich to neuráža a dokonca aj druhá strana je nakoniec spokojná. Herecký výkon Judea Lawa je priam úchvatný. Scenár je unikátny a jedinečný a kamera s hudbou z toho spoločne vytvárajú niečo  meditatívne a silne spirituálne. V konečnom dôsledku sa jedná o maximálne uspokojujúce a nepohoršujúce, priam božské dielo. ()

BardDeLune

Nerada sice hodnotím po dvou epizodách, ale v tomto případě zkrátka musím udělat výjimku. Mladý Papež Paolo Sorrentina je radost pohledět, po vizuální stránce se opravdu není čemu divit. Ale onen námět a jeho sepsání, i herecké výkony, ten je skvělý. Útočí totiž přesně tam, kde je Církev jak slepá, tak němá. Těším se, jak se příběh bude dále vyvíjet ve bizardnosti i humoru. Hudba Lele Marchitelliho je taktéž slastná ()

zubrik66

Jude to dáva s prehľadom. Príbeh je veľmi silný a aj napriek 21. storočiu, stále isto veľmi na hrane, až sa čudujem, že niekde nehoria hranice za exhumáciu tvorcov z cirkvi. ()

Michal687

I Love you Lenny ... Vážně mě to chytlo! Dokonce mi ani nepřijde zvrácené, že s Lennym neboli Piem XIII ve většině věcí souhlasím. Stylová religionistická schizofrenie to já rád! ()

Felisr

Být seriál dokončen dříve, myslím, že by si DiCaprio na Oscarech neškrtnul, byť je Revenant dobrý film. Souhlasím, že jde o životní roli Juda Lawa. ()

teba

Po třech epizodách vůbec nevim, co si o seriálu a jeho směřování myslet. To už se mi dlouho nestalo :o) Dneska chce bejt pomalu každý nový dílo inovativní a překvapivý, ale Paolo Sorrentino by o tom evidentně mohl ostatním přednášet... No a po deseti epizodách měnim na pět. Co věta, to perla. Výborný postavy. A ty úžasný lokace. Prostě pecka! ()

ESW

To je tak, kdyz ma nekdo dobrý nápad, ale postupně to začne zpochybňovat. Po libovych prvních dvou dílech přichází posledních osm. Jenze ono to nějak funguje a zůstane na vas nějaký boží povlak. Katolická církev by to mohla financovat a byla by to její nejlepsi PR aktiivta od zavrhnuti Dana Browna. Amen. ()

Jehan

Seriály v zásadě nemám rád. U tohoto (ač jsem všechny díly neviděl) rád dělám výjimku. Pokud jde o jakési souznění, nepochopení resp. nesouhlas s tím, co se děje na obrazovce, hodně záleží na zázemí diváka. Řekl bych, že zásadně. Jude Law je každopádně úžasný herec a neuvěřitelně fotogenický chlap a v roli papeže jsem si ho až dosud vůbec nedovedl představit. Nuže, kardinálský klobouk dolů! Natočené je to velmi zručně, ale to by nestačilo, kdyby zde nebyly jedinečné přesahy mnohými směry. Díky! ()

Fajt odpad!

Myslím, že je možné vybrat si z milionu jiných námětů pro komedii a ne se takto beztrestně rouhat. ()

kubilov

Nejlepší současný evropský režisér (nepřekvapivě Ital) Paolo Sorrentino je mistr audiovizuálního filmového umění, což v některých jeho filmech možná stráží slabší dějová linka. To ale v Mladém papeži nehrozí. Seriál nabízí do té doby nevídaně podrobný a veskrze zajímavý a neotřelý pohled na Vatikán, jeho zákulisí a různé postavičky, které v něm operují se svou mocí. Mladý americký papež Lenny Belardo měl být konsenzuálním papežem, který bude moci být zpoza zákulisí manipulován a který pomůže mírně liberalizovat katolickou církev, jenže opak je pravdou. Názory mladého papeže se ukáží jako rigidní, a když vyhlásí kvazikonzervativní revoluci, tak i nebezpečné. Jude Law předvádí něco neuvěřitelného, co nabízí úvahu, že byl snad pro tuto roli stvořen. Jinak herec spíše mírně úspěšných filmů, romantických komedií a nepříliš zprofanovaných artovek, byť dvakrát nominovaný na Oscara, se pod režijním vedením brilantního Paola Sorrentina stal ztělesněním charismatu. Silnou, avšak křehkou osobnost, která lavíruje mezi uhrančivostí, namyšleností, brutálnosti, sebestředností či naléhavostí a vstřícností, nejistotou, přátelskostí a vroucností mu divák jistě musí uvěřit. V momentě zvolení nejmocnějším mužem církve však ani zdaleka není hotovým papežem, stále ho dohání běsi minulosti, o kterých se díky retrospektivním vložkám dozvídáme, drtí ho jeho stigmatická podstata opuštěného sirotka a trpí a učí se žít se svým darem či prokletím v podobě budoucího světectví. --- Trojice režie, kamera a hudba vytváří naprosto perfektní a dokonalou souhru, díky které může vyniknout Sorrentinova genialita pro audiovizuálno až by člověk brečel jak krásné může být filmové umění. Naprosto perfektní, což naplno kulminuje během papežova proslovu ke kardinálům v Sixtinské kapli, samozřejmě včetně majestátního příchodu. --- Afterall... po shlédnutí nemohu jinak než konstatovat, že jde o nejlepší seriál, který jsem viděl. Nejsilnějších 5* za mimořádně dlouhou dobu... snad od There Will Be Blood. ()

subic

Rád bych se dočkal další řady. Jude Law byl zcela excelentní. Můj postoj je asi takový, když to šlo v televízi, tak jsem se doslova těšil na každý další díl. Čekal jsem vytahování špíny, intriky jak od Francise Underwooda a v podstatě nic takového jsem nedostal. Je to spíš taková směsice jednotlivých příběhů postav, které byly papeži nejbližší a které se kolem něj pohybují. Nad všemi pak vyčnívá příběh malého chlapce, který celý život touží po tom, že se setká se svými rodiči, což je i příčinou, že děj ke konci trochu vadne. Mě spíš fascinuje, jak to celé mohlo vzniknout, ty interiéry a kostýmy jsou naprosto uchvacující. Co se točilo ve studiu a umožnil něco Vatikán natáčet přímo v prostorách, kam mají přístup jen vyvolení? ()

nula87

Naprosto skvělý, mnohovrstevnatý seriál zdaleka nejen o katolické církvi. Myslel jsem, že půjde o cíleně kontroverzní počin, ale Sorentino nám servíruje "co kdyby" příběh nekonfliktním, a přesto provokujícím stylem. Na nikoho neútočí, přesto pokládá spousty otázek, které si musíme pokládat. A v tom je tento seriál úžasný - dá se totiž nahlížet z mnoha úhlů a i jeho vyznění může každý vnímat trochu jinak. A jako úžasný bonus vizuální bomba. O Jude Lawovi se nemá smysl zmiňovat, ten prostě Piem XIII. je. 95% ()

soviczka

Absolutně netuším, co jsem to právě dokoukala... Díky zavádějícímu názvu jsem čekala sex, drogy a rock&roll Vatican edition a dostala jsem... Já nevím... Minimálně neuvěřitelně silný zážitek. Není to žádná církevní verze House of Cards, nijak to církev neuráží. Ba naopak. Mít ten seriál ještě další 3 díly, tak v neděli ráno místo do tělocvičny zamířím na mši... A samozřejmě Jude Law je naprosto bezkonkurenční a navíc neskutečně sexy a to i v kněžském. Takže houby mše, hurá pěkně zpátky do té tělocvičny...:D ()

mrclTV

Tak toto sú riadne halušky - seriál sú buď zdĺhavé cirkevné politikárčenia a obradnosti alebo šialené výjavy z hlbín duše panovačnej a arogantnej hlavnej postavy, pričom všetko dopĺňajú absurdné umelecké výstrelky. Skvelé. Ale bohužiaľ nie v mojich očiach. Sorrentinovo provokatívne a podpichovačné spracovanie, ktoré nastavuje zrkadlo organizácii opitej mocou ma vôbec neoslovilo. Jednu hviezdičku za kvalitné obsadenie (kvartet Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando a James Cromwell je výborný). PS: I keď musím priznať, že posledné tri časti sú ako švihnutím čarodejníckeho prútika razom pozerateľné no i tak to je iba krutá jedna hviezdička. ()

ostravak30

Nerad, ale nakonec dávám za čtyři. Seriál Mladý papež je skutečně úkaz na seriálovém nebi současnosti. Za prvé totiž nemá žádnou dějovou linkou táhnoucí se celým seriálem. Za druhé jsou jednotlivé díly jen v drobnostech na sebe navazující a v každé epizodě najdeme mnoho omáčky, která, a naprosto to chápu, přísnější kritiky bude zcela jistě nudit. Ovšem pak jsou tady jiné věci. V první řadě je Mladý papež dílo, které poukazuje na spousty praktik současné církve. Můžeme sledovat, jak funguje řád věcí v Římě i způsoby řešení nečekaných obtíží. Sledujeme dokonce, byť jen lehkou, kritiku církve a jejích nešvarů. Na druhé straně papež Pius XIII. je konzervativní. Odmítá potraty a gaye v řadách církve. Jeho chování je na straně druhé zcela mimořádné. Neukazuje se na veřejnosti, kouří a má problém s vírou v boha. Je to seriál, který stejnou měrou poukazuje na zastaralost a chyby církve jako takové, zároveň se ale velmi opatrně vyhýbá otevřené kritice katolické církve a jejímu urážení. Pravdou ale zůstává, že sledujeme též politikaření, vydírání, zastrašování a to jak v ně úřadu, tak i od církve samotné. Samotný scénář je lehce nadprůměrný, ale mě spíše zaujaly herecké výkony. Protože není herectví naučit se tunu textu, ale naopak. Hrát bez nutnosti mluvit, kdy hrají oči, výraze tváře, gesta, to je ve zdejším televizním projektu naprosto výjimečné. Všichni hrají dokonale, Jude Law se samozřejmě překonal. Skvělá je i úvodní znělka a hudba. Seriálový úkaz Mladý papež je velké dílo, u kterého pochopím hodnocení jednou hvězdou i maximem. Je totiž hrozně těžké se leckdy prokousat tím méně záživnějším a celou řadou náboženských disputací. Na druhé straně, pokud se vám to povede, odměnou vám bude nahlédnutí pod pokličku samotné církve a jejího fungování, brilantní herecké výkony, fantasticky dobrá kamera a celá řada úvah na téměř vysoké filozofické úrovni. Je to hrozně těžké na strávení a vysokou pozornost, zvláště, když se vysílá kolem jedenácté v noci. Já k tomu můžu říct, že seriál opravdu nejvíc vystihuje fakt, že je to prostě úkaz. ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)