Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Kurovec

Klobouk dolů pane Leonardo, v posledních letech mě stále více utvrzujete, že jste PAN herec, ale teprve role Ernieho mě v tomto dokonale přesvědčila. Škoda jen, že shlídnuto až s takovým zpožděním. ()

xylobrno

Nejlíp zahraná role od (tehdy ještě velmi mladého pána) DiCapria. Samozřejmě úchvatný Johnny. Perfektní atmosféra maloměstského prdelákova, která vás, ať už žijete kdekoli, na chvíli donutí pohrát si s Kerouackovskou myšlenkou "on the road". Doslova žhavá předposlední scéna zvedla film o jednu příčku výš. Zápornou kritiku bych věnovala hudbě, která působila jako z televizní slaďárny... ()

bonita69

Pro mě osobně zcela výjmečné výkony téměř neznámých herců Deppa a DiCapria. Příběh je silný, smutný a pravdivý. Mladý DiCaprio zahrál autistu s velkou parádou a doporučuji v originále. A Depp zahrál pocity mladého muže v problematické rodině velmi věrohodně. Film který asi nikdy nebyl a nebude trhákem ale stojí za to vidět. ()

laurence

Ukrutně nudný příběh iritující a uřvané americké rodiny. DiCapriova role je zajímavá, ale zbytek herců jen povlává ve slabém scénáři. ()

yelcin

Určite by to bol bez Leonarda DiCapria taký obyčajný film , ale on ho povýšil na excluzívny zážitok. Aj keď nie som Leov fanúšik týmto filmom mi dokázal , že už v 19rokoch bol pán herec. Retardovaného Ernieho som mu absolútne uveril a vôbec sa nečudujem , že v určitej fáze filmu Deppovi praskly nervy a poriadne ho vyfackal. ()

Desmi

Jooo drama, to není můj žánr, dá se říct, že se mu i zkouším více či méně úspěšně vyhýbat. Přesto už jsem ale pár dramat viděl, a tohle je opravdu jedno z mála, při kterém jsem se nenudil. Ačkoliv mě retardovanej DiCaprio svým tupým řvaním během filmu dost štval, tak mi to snímek nezkazilo. To co prožíval Gilbert je jen těžko pochopitelné a respekt zasluhující. Asi se úplně nejde vcítit do člověka s tak širokým sociálním cítěním, ale zkusil jsem to. Film mě k tomu dohnal. Za to tedy hvězda navíc..! Mimochodem, že jde o Lea jsem se dočetl až v závěrečných titulcích, normálně jsem to nepoznal. Fakt vypadal, jako kdyby si ho režisér vybral přímo z Jedličkova ústavu.. ()

Nikiko

Film, kde jsem si zamilovala Johnnyho Deppa (abych ho pak zase postupně v dalších podivných rolích, jako je třeba Rumový deník, zase ráda mít přestala) a kde jsem ocenila Leonarda diCapria, ale nezačala ho mít ráda. Film, který na mě zapůsobil, hodně jsem o něm přemýšlela, ale nevím, jestli se k němu někdy vrátím. ()

gpx

Trošku pomalejší věcička, ale představení DiCapria je neuvěřitelné, vlastně teda spíš neskutečně uvěřitelné. ()

VeraF

Tak za tenhle výkon odpouštím "Leovi" všechny manýry jeho příslušnosti k celebritám – jak mi Di Caprio trošku lezl na nervy tím svým hezounstvím a šarmem někdy až na pěst, tak tady si to u mne zcela vyžehlil a smekám – neviděla jsem lépe zahranou roli duševně postiženého – podle mne by mu to uvěřili i psychiatři, alespoň myslím. Skvělý výkon. Rovněž Johnny Depp naprosto věrohodný – vůbec nevadí, že jeho tvář znáte plnou rozverných držtiček piráta nebo pěkně švihlého majitele čokoládovny – Depp hraje tak, že vše z jeho ostatních rolí pro tu chvíli zapomenete a cítíte, jak z toho kluka leze únava, melancholie a bezútěšnost prostředí a rodinné situace, ve kterých je navěky upíchlej, nebrání se a nese to vlídně a trpělivě na svých bedrech, milenku přijme tu, které o to nejvíc jde, nečeká změnu a mlčky slouží rodině a zároveň má jakousi vnitřní sílu, vypěstovanou tolerancí. Vztah těchto dvou postav je úžasnej a ten příběh mne semlel. A to, že je tam i láska, to je sice moc fajn, ale není to v případě tohoto filmu to nejpodstatnější. ()

v.indruchova

Je to film o tom, jaký je život pohledného slušného hocha s postiženým bratrem a tak dvěstěkilovou matkou. Je to tuhé drama, zdlouhavé. Režisér se to snažil odlehčit, ale na mě to nezabralo. Nedokázala jsem se asi dostatečně vžít do osudů lidí z tohoto zapadlého města. Scény k pláči na mě neměli moc vliv. Musím vyzdvihnout herecké umění hlavních postav a to hlavně L. DICapria a J. Depp. Říká se, že podle jména je ti dáno něco do vínku u těchto dvou výborných herců to platí dvojnásob. Oceňuji doslovný překlad názvu díla. Někdy totiž české předělávky názvů filmů jsou směšné. (Šmakova dračí poušť..to spíš Šmakova spoušť :) ()

AnysekMel

Mrzí mě, že tenhle film se stává pouze odkazem na herecký um DiCapria. Ano, je vážně skvělý. Ano, on vážně umí hrát. Ano, vážně to spousty z vás nečekaly. Film je ale úžasný jako komplexní celek, čehož si už málokdo všímá. ()

Petka92

Tenhle film byl tak bláznivý, že vlastně nevím, co si mám o něm myslet. Určitě nelze upřít úžasný výkon Leonarda, ale to je asi tak jediné. Nicméně Johnny si vybírá tak podivné a specifické role, že ho nelze jen tak zařadit do škatulky určitých rolí. A tím víc ho mám ráda. Neustále překvapuje. A proto u těch filmů většinou vydržím, ačkoliv si jinak můžu myslet, že je to slátanina. ()

chinano

Tenhle film je zážitek. Mohu naprosto doporučit každému - DiCaprio s Deppem excelují a přivádějí k životu jednu parádní část scénáře za druhou. Prostě krása. ()

punco

Taký rodinný filmík na večer, v ktorom sú všetky postavy sympatické a každej človek fandí. Depp superdobrák, DiCaprio výborný výkon, nejednej mamičke pri filme padne slza, inak typický Hallstrom, keď sa to má strhnúť na silnejšiu drámu trošku to celé odľahčí. Príjemný priemer. ()

FoboSVK

Vo filmoch, ktoré zobrazujú príbeh o ľuďoch s mentálnou poruchou to všetko stojí na predstaviteľovi oného konkrétneho človeka (Rain Man, Čas prebudenia, Moja ľavá noha...). Dej nebýva obzvlášť výnimočný, aspoň nie tak, aby som si ho dokázal zapamätať aj po mesiaci. A pri tomto filme si vlastne nespomínam na dej alebo hudobnú stránku. Pamätám si len neuveriteľný výkon mladého DiCapria a Deppa (vlastne Gilberta) s neuveriteľnou bratskou láskou. Becky, matka, sestry majú iba vytvárať konflikt pre tieto dve postavy. A vystúpenie Ernieho a Gilberta mi stačilo na to, aby som ho zaradil do môjho zoznamu obľúbených filmov. ()

LencaN

Zvláštní film. Má pomalé tempo. Sice se tam dějí někdy hodně drsné věci, ale pořád to není nic hororového, u čeho by se vám divoce rozbušilo srdce. Silný příběh člověka osloví a přinutí, aby se zamýšlel nad osudy těch lidí. Depp tady byl ještě přirozený, nepřehrával a všeho se ujal se ctí bez ztráty puntíku. Mladé slečny, jak Gilbertovy sestry, tak Becky, hrály moc dobře. Ale stejně ... mohlo být ve filmu sto dalších filmových star a na Lea by neměly. Myslím, že za tenhle film měl Leo toho Oscara dostat, ne za Revenanta, kde se hlavně plazil. Mentální postižení není nic příjemného a vůbec nemohlo být jednoduché to zahrát tak, aby to bylo citlivé a uvěřitelné. Hlava mi nebere, jak se toho Leo ve svých 19 letech dokázal takhle zhostit. Celý film jsem čekala na pointu, na rozřešení. A kupodivu nebylo takové, jaké mohlo být v tom horším světle, ale dostali jsme morální lekci se zajímavým koncem. ()

Lykr

Snímek shlédnutý před nějakým časem zpět. Ačkoliv se budu asi po každém opakovat, musím vyzdvihnout výkon DiCapria. Jednoduše neuvěřitelné. Dokonce jsem chvílemi přemýšlel, jestli Leo není doopravdy nemocný. Samozřejmě po herecké stránce to trochu vrhá stín na Deppa ale Johnny hraje také výborně. Film je hezky ucelený, nějak neovlivňuje naše emoce vnucováním ale naopak to jde takříkajíc "samo". Skoro bych mohl tvrdil, že je to jak opravdový příběh. ()

Normální festival

Normální festival