Reklama

Reklama

Ready Player One: Hra začíná

 • USA Ready Player One (více)
Trailer 1

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Ent.)

(více)

Zajímavosti (83)

 • „Uvidíme se v cíli, McFly“. Tuto větu řekne Art3mis Parzovi, když si sundává VR brýle v Aechově dílně. Tato věta naráží na Martyho McFlye (Michael J. Fox) i na legendární Delorean, ve kterém Parz jezdí. Všechno to naráží na film Návrat do budoucnosti (1985). (Herto)
 • V hudebním klubu hraje „Blue Monday“ od New Order a později „Stayin' Alive“ od Bee Gees. (Duoscop)
 • V první scéně na planetě Doom je mnoho jezdců na pštrosech. Jedná se o jeden z mnoha odkazů na hru „Joust“, která hrála v knize důležitou roli jako překážka pro získání měděného klíče. (vojtaruzek)
 • Jak se ukázalo v knize, Sixeři detonací Kataklystu zabili více než polovinu hráčů OASIS, což by především v knize (díky drastické penalizaci za úmrtí – ztráta veškerého majetku, úrovní avatara, dat uložených na účtu a pravděpodobně i kreditů, které většina hráčů používala i pro placení v reálném světě) pravděpodobně vedlo k úplnému kolapsu ekonomiky. Ve filmu sice v případě smrti v OASIS došlo ke ztrátě herních peněz a majetku, ale reálný svět nebyl ani zdaleka tak závislý na OASIS ve věcech ekonomiky, politiky apod. Wade a spol. nicméně všem obětem Kataklystu (vyjma Sixerů) obnovili účty a vrátili majetek (v knize „Ready Player Two“). (vojtaruzek)
 • Andy Weir, autor „Marťana“, napsal povídku „Lacero“, kterou později Ernest Cline označil jako kánonickou a dostala se i do novějších vydání „Ready Player One“. Tato povídka pojednává o Nolanu Sorrentovi a jeho motivacích, které jej vedly k zaměstnání v oologickém týmu IOI a k ochotě páchat strašlivé zločiny ve jménu vítězství v honu. Sorrento totiž z vedlejší nápovědy k vejci (kterou objevil jen on) odvodil, že vítěz honu na vejce bude mít mimo jiné moc zničit OASIS a plánoval tak učinit, i přes riziko, že by ho za to IOI mohlo zažalovat nebo zabít. Věřil totiž, že OASIS nakonec způsobí zkázu lidstva, že se jedná o drogu, která poskytováním možnosti úniku do virtuálního světa bere lidem jakoukoliv motivaci řešit problémy reality. Pokud by OASIS zničil, lidé by neměli jinou možnost, než se věnovat realitě (aspoň do doby, než by vznikl další virtuální svět). Též mu díky závislosti na OASIS a s tím spojeným užíváním metamfetaminu zemřela sestra. (vojtaruzek)
 • Zkratka IOI (Innovative Online Industries) by zřejmě odkazuje na herní společnost IO Interactive – tvůrce populární videoherní série „Hitman“. (Snickors)
 • Logo filmu představuje labyrint, který vede k vejci uprostřed písmene O na nejspodnějším řádku. Celý film se přitom věnuje lovu easter eggů (v doslovném překladu velikonočních vajec). [Zdroj: filmozrouti.cz] (CrypzzXD)
 • Všechny úkoly vedoucí ke klíčům jsou ve filmu oproti knižní předloze změněny, ovšem na konci filmu, kdy se Parzival (Tye Sheridan) ocitne v pokoji Jamese Hallidaye (Mark Rylance) z osmdesátých let, je možné postřehnout tři odkazy související s původními eastereggy z knižní předlohy, a to plakát ke hře „Joust“, jež v knize souvisí s první indicií. Jeden z Hallidayových počítačů je IMSAI 8080, který používá i Matthew Broderick ve Válečných hrách (1983), což vede k získání druhého klíče a plakát z alba 2112 kapely Rush, který odkazuje na třetí knižní úkol. (Bertramm)
 • Při jedné z hádek oologického (oologie – věda o vejcích, v tomto případě o jednom „velikonočním“ vajíčku od pana Hallidaye) týmu IOI je řečeno „Musí to být Joust“. A je to pravda, výhra v této hře nad zlým lichem byla potřeba pro získání knižního měděného klíče. (vojtaruzek)
 • V knihách má I-R0k mnohem menší roli. Nejde o nebezpečného žoldáka/obchodníka s informacemi, ale pouze o mírně natvrdlého a nadprůměrně arogantního guntera. Jeho jméno je zkomoleninou výrazu „I rock“, který znamená „Já válím“. (vojtaruzek)
 • Ve filmu je možné avatara po smrti oživit, byť za cenu ztráty všeho majetku. V knize je nutné si vytvořit zcela nového avatara. (vojtaruzek)
 • Ve filmu je Cataclyst mnohem slabší. V knihách totiž zničil nikoliv jednu planetu, ale celý sektor. Byť, jakožto magická bomba, nemohl pravděpodobně fungovat v tech-zónách (žádní magie) a nulových zónách (žádná magie ani technologie). (vojtaruzek)
 • V určitých scénách je vidět, že po smrti avatara se hráči objeví nápis „Game over“, po vzoru starých her. (vojtaruzek)
 • Písnička, která hraje v úvodu filmu, je „Jump“ od Van Halen. (Duoscop)
 • Samantha (Olivia Cooke) má na sobě v jedné ze scén v reálném světě tričko s motivem z alba „Unknown Pleasures“ od britské kapely Joy Divison. (ČSFD)
 • V knize Wade (Tye Sheridan) není tak hloupý, aby svou identitu prozradil sám, bohužel se ale zaregistroval do výuky dostupné v rámci OASIS pod svým pravým jménem a uvedl své reálné bydliště. (Romula88)
 • K masivnímu rozšíření OASIS v takovémto rozsahu došlo i díky možnosti vzdělávat se (chodit do školy) online. Autory mnoha výukových programů byli Ogden (Simon Pegg) a jeho žena Kira (Perdita Weeks). V knize se první klíč ukrývá na planetě, na které se nachází virtuální školy. (Romula88)
 • Ogden (Simon Pegg) má v OASIS avatar čaroděje Oga – scéna, kde spolu Art3mis (Olivia Cooke) a Perzival (Tye Sheridan) tančí, se v knižní předloze odehrává na oslavě jeho narozenin. Og má v knize obecně větší roli, závěrečný souboj absolvují Perzival a jeho přátelé přímo u Oga, který je chrání před IOI. (Romula88)

Související novinky

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.…

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy…

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá…

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side…

Reklama

Reklama