Reklama

Reklama

Ready Player One: Hra začíná

 • USA Ready Player One (více)
Trailer 1

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Ent.)

(více)

Zajímavosti (83)

 • Ernest Cline se v knižní předloze vyjádří o několika tzv. „svatých trilogiích“ podle Jamese Hallidaye (Mark Rylance), kam patří i první tři filmy o Indiana Jonesovi. Spielbergův další film Království Křišťálové lebky (2008) ovšem odsoudí jakožto pokračování, které již nemělo vzniknout, ale i přesto se jméno Spielberg v Hollywoodu patrně neodmítá, a tak mu Cline svěřil filmovou adaptaci svého románu, ze kterého nakonec zbyla jen kostra hlavního příběhu. (Bertramm)
 • V hudebním klubu hraje „Blue Monday“ od New Order a později „Stayin' Alive“ od Bee Gees. (Duoscop)
 • V první scéně na planetě Doom je mnoho jezdců na pštrosech. Jedná se o jeden z mnoha odkazů na hru „Joust“, která hrála v knižní předloze Ernesta Clinea důležitou roli jako překážka pro získání měděného klíče. (vojtaruzek)
 • Jak se ukázalo v knižní předloze Ernesta Clinea, Sixeři detonací Kataklystu zabili více než polovinu hráčů OASIS. To by v knize pravděpodobně vedlo k úplnému kolapsu ekonomiky (díky drastické penalizaci za úmrtí – ztráta veškerého majetku, úrovní avatara, dat uložených na účtu a pravděpodobně i kreditů, které většina hráčů používala i pro placení v reálném světě). Ve filmu sice v případě smrti v OASIS došlo ke ztrátě herních peněz a majetku, ale reálný svět nebyl ani zdaleka tak závislý na OASIS ve věcech ekonomiky, politiky apod. Wade a spol. nicméně všem obětem Kataklystu (vyjma Sixerů) obnovili účty a vrátili majetek (v druhé knize „Ready Player Two“). (vojtaruzek)
 • Zkratka IOI (Innovative Online Industries) zřejmě odkazuje na herní společnost IO Interactive – tvůrce populární videoherní série „Hitman“. (Snickors)
 • Logo filmu představuje labyrint, který vede k vejci uprostřed písmene O na nejspodnějším řádku. Celý film se přitom věnuje lovu na "easter eggy" (termín pro skryté vzkazy, obrazy a funkce). (CrypzzXD)
 • Všechny úkoly vedoucí ke klíčům jsou ve filmu oproti knižní předloze změněny, ovšem na konci filmu, kdy se Parzival (Tye Sheridan) ocitne v pokoji Jamese Hallidaye (Mark Rylance) z osmdesátých let, je možné postřehnout tři odkazy související s původními "easter eggy" z knižní předlohy. Jde o plakát ke hře „Joust“, který v knize souvisí s první indicií. Jeden z Hallidayových počítačů je IMSAI 8080, který používá i David (Matthew Broderick) ve Válečných hrách (1983), což vede k získání druhého klíče. Ve filmu se objeví i plakát z alba "2112" kapely Rush, který odkazuje na třetí knižní úkol. (Bertramm)
 • Při jedné z hádek oologického (oologie – věda o vejcích, v tomto případě o jednom „velikonočním“ vajíčku od pana Hallidaye) týmu IOI je řečeno: „Musí to být Joust.“ Výhra v této hře nad zlým lichem byla potřeba pro získání knižního měděného klíče. (vojtaruzek)
 • V knihách má I-R0k (T.J. Miller) mnohem menší roli. Nejde o nebezpečného žoldáka/obchodníka s informacemi, ale pouze o mírně natvrdlého a nadprůměrně arogantního guntera. Jeho jméno je zkomoleninou fráze „I rock“ (já válím). (vojtaruzek)
 • Ve filmu je možné avatara po smrti oživit, byť za cenu ztráty všeho majetku. V knize je nutné si vytvořit zcela nového avatara. (vojtaruzek)
 • Ve filmu je Cataclyst mnohem slabší. V knihách totiž zničil nikoliv jednu planetu, ale celý sektor. Byť, jakožto magická bomba, nemohl pravděpodobně fungovat v tech-zónách (žádná magie) a nulových zónách (žádná magie, ani technologie). (vojtaruzek)
 • V určitých scénách je vidět, že po smrti avatara se hráči objeví nápis „Game over“, po vzoru starých her. (vojtaruzek)
 • Písnička, která hraje v úvodu filmu, je „Jump“ od Van Halen. (Duoscop)
 • Samantha (Olivia Cooke) má na sobě v jedné ze scén v reálném světě tričko s motivem z alba „Unknown Pleasures“ od britské kapely Joy Divison. (ČSFD)
 • Jako konzultant se na filmu podílel Masi Oka, bývalý tvůrce digitálních efektů, který se proslavil rolí Hira Nakamury v seriálu Hrdinové (od r. 2006). (Rominator)
 • V knižní předloze Wade (Tye Sheridan) není tak hloupý, aby svou identitu prozradil sám. Bohužel se ale zaregistroval do výuky dostupné v rámci OASIS pod svým pravým jménem a uvedl své reálné bydliště. (Romula88)
 • K masivnímu rozšíření OASIS v takovémto rozsahu došlo i díky možnosti vzdělávat se (chodit do školy) online. Autory mnoha výukových programů byli Ogden (Simon Pegg) a jeho žena Kira (Perdita Weeks). V knižní předloze se první klíč ukrývá na planetě, na které se nachází virtuální školy. (Romula88)
 • Ogden (Simon Pegg) má v OASIS avatar čaroděje Oga – scéna, kde spolu Art3mis (Olivia Cooke) a Parzival (Tye Sheridan) tančí, se v knižní předloze odehrává na oslavě jeho narozenin. Og má v knize obecně větší roli. Závěrečný souboj absolvují Parzival a jeho přátelé přímo u Oga, který je chrání před IOI. (Romula88)

Související novinky

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (více)

Reklama

Reklama