Ready Player One: Hra začíná

• Austrálie

• Irsko

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2018, 140 min

Úvod (intenzivní akce bez hudby aka první LotR!!) a finále bomba, střed s ikonickým filmem jedné nejmenované režisérské legendy taky fajn, ale jinak... jinak vlastně co? Slabej odvar naspeedovaný knižní předlohy, kterej si stoprocentně užijou hlavně nečtenáři, fakt je asi lepší jít na to knihou nepolíben. Nicméně jak říkám, dát průměr filmu, kterej má půltřetí hodiny a uteče jak voda, to se prostě nedělá. Dost mi to evokovalo jakýhosi křížence Final Fantasy: Esence života a Minority Report, což osobně taky beru jako obří pochvalu.(28.3.2018)

„Nindžovia sa neobjímajú.“ Toto išlo značne mimo mňa. Vzniknúť to pár rokov dozadu, zrejme by šlo o kultový a revolučný počin. V roku 2018 je to však len ďalší čudný a zbytočný film Stevena Spielberga. Bavilo ma hľadať easter eggy, boli ich fakt desiatky, ak nie stovky. A príbeh nebol najhorší. Niektoré scény mali niečo do seba, pár nápadov bolo hravých a báječných (Osvietenie!). Ale trvalo to strašné dve a štvrť hodiny a pripadalo mi to hrozne útrpné, malátne, bez života. Vyčerpávalo ma sledovať to. Na väčšine tunajších easter eggoch som vyrastal, napriek tomu ma tento film nebavil. Herci nič moc a to vrátane Simona Pegga a Tyea Sheridana, ktorých mám obvykle mám rád (jediný herec, ktorý ma tu bavil, bol takmer šesťdesiatnik Mark Rylance pôsobiaci dojmom hippies tridsiatnika, čo bolo dosť strašidelné). Rôzne pokusy o ponaučenia strašne zastarané, fakt mi to pripadá tak, že Spielberg už je úplne za zenitom a totálne odtrhnutý od reality (avatar hrdinu varuje, že v reálnom živote nie je sexi, na čo sa z neho vykľuje mladá sexi samička s JEDNÝM MATERSKÝM ZNAMIENKOM NA TVÁRI, absurdné!). Okrem toho mi táto snímka pripadala strašne pohodlná a nakrútená bez chuti, zápalu a talentu (napr. otrasná scéna, v ktorej proti týpkovi s jednou búchačkou stojí dobre naštvaný DAV ľudí a napriek tomu naňho neútočia a to ani tí, ktorým je otočený chrbtom, wtf Spielberg???).(19.7.2018)

Fakt zábavnej film, kterej uteče jako voda. Všechno to tajtrlíkovaní ve virtuální realitě je moc dobře udělaný a prostě jsem se bavil. Děj je jednoduchej a je to něco jako mix Karlíka a továrny na čokoládu a Posledního akčního hrdiny. Herci jsou vesměs sympatičtí, ale opět jim vládně Mark Rylance. Je fakt vtipný, že se takhle megadobrej herec dostal do povědomí, až na starý kolena.(31.3.2018)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $134,570,919Tržby Celosvetovo $573,170,919Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Trailer, skôr prinášal obavy než nejaké terno (niečo podobne sme tu už mali - Speed Racer, bol fajn ale široké publikum nezaujal) ale Steven Spielberg stále vie a skĺbenie herného CGI s hravým detským svetom mu vyšlo. Do toho tie korporačné boje o trh, konšpirácie, súťaže, dravá ohlušujúca akcia, či dráma, všetko zaobalené v dokonalosti. Využíva to veľa herných či filmových motívov. Jednoznačne poteší Železný obor a prekvapí hororová vsuvka z Osvietenia, to bol fakt šok. No a na to že nefrčím na nejaký konzolových hrách som si to nadmieru užil. Je to údernejšie než Tron. Technicky zvládnuté, hmatateľné, poukazujúce aj na digitálnu-netovú dnešnú dobu. Jazda ako sa patrí a taká príjemná filmová udalosť. /videl v kine: 100%/(2.4.2018)

Spielberg je stále majster, ale na túto latku je proste príliš starý. Film je o nostalgii za osemdesiatymi rokmi. On tú dekádu spolu-vytvoril. A to je rozdiel. Mal to dostať 30 ročný pankáč. Kľúčový problém je tón filmu. Napriek riadne ustrelenému námetu, je tu pomerne veľa relatívne vážne sa tváriacich scén a kameňom úrazu je nudný ultraseriózny záporák. Z môjho pohľadu boli len dve možnosti ako to nakrútiť: buď ako drsné dospelé punkové dystopické sci-fi (s najväčšou pravdepodobnosťou by film prepadol) alebo ako over-the-top prepálenú farebnú jazdu s preexponovanými postavami, ktoré ich predstavitelia maniakálne prehrávajú (presne ako v The Lego Movie). Ready Player One má bližšie k tomu druhému, no bohužiaľ sa nedokáže odpútať od hry na seriózny film smerom k totálnemu úletu. PS: Už som totálne znudený z hľadania easter eggov a odkazov vo filmoch. Bolo to cool pred 15 rokmi.(17.4.2018)

• - Janea Douglase, z herního YouTube kanálu „outsidexbox“, lze vidět ve scéně za mužem s číslem 665312 na přilbě. (griph)

• - Jako konzultant se na filmu podílel Masi Oka. (Rominator)

• - Steven Spielberg natáčel Akta Pentagon: Skrytá válka (2017), zatímco čekal na Industrial Light & Magic, než vytvoří téměř 1 500 digitálních efektů pro Ready Player One. (griph)