Krásný pohodový film našeho mládí. Pořád se na něj dá dívat. Kdyby dnešní filmaři byli schopni natočit aspoň něco z poloviny tak pohodového. Každá doba má svoje a film to zobrazuje. Ať to je navita prvorepublikových filmů pro pamětníky, budovatelství komunismu socialistické kinematografie či naivita porevolučního okouzlení kapitalismem a svobodou. Jsem zvědav, jestli současná generace bude za 30 let vzpomínat na současné filmové blbosti.(6.4.2019)

Taková česká klasika ze starší doby. Snímek se však bohužel nevyrovná filmům jako jsou Páni kluci nebo podobně. Myslím, že je to tím, že mu chybí nějaká výraznější osobnost české kinematografie, jako byli např. Petr Nárožný, Jiří Sovák, Václav Lohniský apod., ale jako oddychovka svůj účel splňuje, film sice nenabízí něco extra, ale ani neurazí. (75%)(16.6.2012)

Nenechte se zmást možná trochu nepěknými fotkami z filmu, celý film je krásný, milé písničky a hezký příběh ve kterém se děti podívají do krásných Vysokých Tater a zažijí pravé prázdninové dobrodružství za asistence zprvu možná trochu nepřístupného vedoucího, ale později v něm najdou pravého kamaráda a velitele, aby se z léta stal opravdu nejkrásnější čas v roce a zanechal v nich pocit veselosti, her, sluníčka a trochu lumpáren a osamostatnění od jinak svazujícího systému školních lavic.(29.1.2017)

Perfektní komedie, která rozhodně pobaví i po letech. Mrkvička je prostě komediální fenomén a co se týká složení náctiletých herců tak jsou to také samé jedničky s výbornými hereckými výkony jak bylo tehdy zvykem a současné umělé rychlokvašky a jelimani typu Mádla, Kotka, Valenty a dalších jim nesahají ani po palce u nohou. Samozřejmně, že i Jiří Pleskot v roli učitele je skvělý. Nedá se zapomenout na smolaře Matildu v podání skvělého Franty Srba, který zde stál před kamerou naposledy a jeho kamarádů. Jejich cestovní peripetie jako by nebrali konce. Ve filmu je i dobře zpracování srovnání staré a mladé generace. Nenásilnou a velmi rozumnou formou vnímáte proč by ti mladší měli těm starším naslouchat.(12.10.2012)

• dobytek

Tenhle film si pamatuju z dětství a měl jsem ho tenkrát docela rád. Sice jsem si už moc nepamatoval, o čem to bylo, ale vim, že tehdy mi třeba Magda Reifová připadala jako dospělá ženská. A teď na to čumim a řikám si "ty vole, dyť je to dítě". Většina lidí tady píše, že je to nostalgie. Pro mě tak trochu taky, takže dám 2 hvězdičky. Jinak bych dal asi odpad, protože je to strašná píčovina. A hlavně mi neuvěřitelně lez na nervy ten zrzavej kokot, co pořád ztrácel nějaký věci. Toho bych tim pionýrskym šátkem asi musel uškrtit. P.S. Docela prdel je sledovat ve filmu O. Vetchýho. Vyskytuje se skoro v každym druhym záběru, ale dělá jenom křoví, takže za celej film snad řekne jednu větu.(1.5.2011)

• - Námětem snímku je jediná realizovaná filmová povídka odborného učitele Josefa Tenglera. (Gwaihir)

• - Filmový debut Radky Stupkové. (M.B)

• - Začátek filmu byl natáčený na Kladně, zbytek filmu na Slovensku, konkrétně v Ružomberku, Bojniciach a Banskej Bystrici. Ve filmu se také objevily obce jako Horná Poruba, Zvolen a Zvolenský hrad, Kráľova Lehota, Trenčín, Šutovce, Liptovský Michal, Podbiel, Liptovská Ondrašová, Liptovská osada, Vlkolínec, Ludrová, Partizánska Ľupča, Demänovská dolina, Horná Lehota a Kováčová. Natáčelo se také na Berounce u lomu Alkabar. (Cucina_Rc)