Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Azitras

Film zajímavej, jen to shodily ty pasáže, které vykreslovaly bankéře jako úplně největší mrdky, co by měly sedět. Ale dalo se na to dobře dívat. ()

babuca

vyzerá to tak, že ta stupidná blondína vo vani má oveľa väčšie finančné IO ako ja. :DDDD Ale bavil som sa fajn aj keď som temer ničomu z finančníctva nerozumel. Vlastne som nerozumel vôbec ničomu. ()

NikiDados

Film má dvě hodiny. První hodinu jsem se optimisticky hecovala: "Dobrý, v pohodě, rozjezd trochu pomalejší, ale o to větší to bude jízda," a v polovině druhé hodiny už jsem měla umyté nádobí, nalakované nehty a vyvenčeného psa. Takže za mě trochu zklamání. ()

Lishkenzi

To co jsem očekával od Vlka z Wall Street jsem dostal od Sázky na nejistotu. Sondu do hlubin finančních machinací. Dostal jsem i něco navíc. Ukázku toho jak lidská nenasytnost vede do pekel. A Margot Robbie ve vaně (tu scénu jsem si pouštěl dvakrát protože napoprvé jsem moc nevnímal co říká). Big Short je protkaný vynikajícími hereckými výkony, zejména Steve Carell ukázal že není jen komediální herec. Díky pár velmi vtipně udělaným vysvětlovacím pasážím člověk pochopí, o čem že se to sakra hlavní hrdinové celou dobu baví a pak už mu jen klesá brada, když zjistí, co všechno by si jako bankéř mohl dovolit. Kvalitní film po jehož zhlédnutí, mi bylo trošku úzko. ()

joffreydepeyrac

Film má obrovský spád a zároveň informační hodnotu. Perfektní režii, střih a slušný humor (tuto problematiku vám vysvětlí doktor behaviorálních věd a Selena Gomez). Skvělé herecké výkony všech zúčastněných. Pro mě filmový zážitek roku. ()

ivttw

Nejspíš proto, že jsem od fochu, ale celou dobu jsem na to čuměl a hltal každý slovo. Neni to nijak velký drama nebo sranda nebo cokoliv jinýho, spíš bych to bral jako zábavnou formou natočenej dokument, kterej umí vysvětlit, jak to vlastně bylo. Na to, co jsem čekal, mě až velmi příjemně překvapilo herecký obsazení. Balea žeru, Pitta mam taky rád, Gosling je super - původně jsem totiž ani nekoukal na obsazení a chtěl jsem se na to podívat jen proto, abych pochopil, co se to vlastně tenkrát stalo. Dle komentářů, co tady vidim, mě jenom mrzí, že se na to prakticky všichni podívají jenom jako na "film" a jdou dál bez toho, že by se vůbec zamysleli nad jádrem pudla a nad tím, co chtěl básník říct. Ovečky dál bečí a chodí na osmičky a vedení bank se jenom smějou a čekají na další ránu, která zase chudým vezme a bohatým dá ještě víc - takových filmů by se mohlo natočit tisíc, ale lidi na to stejně budou koukat jenom jako na příběh z jiný planety, kterej se jich vůbec netýká. To je velká škoda, pak se není, čemu divit. Samozřejmě lidem, co mají aspoň trochu povědomí o ekonomii, dá tenhle film mnohem víc než standardnímu divákovi, kterej se chce prostě pobavit. Škoda. ()

Krastom

Profit, nebo čisté svědomí? To je oč tu běží. Sázka na nejistotu je smyšlený příběh založený na skutečných událostech, které nám v roce 2008 způsobily globální finanční krizi. Nic nového pod sluncem, ale koukat se na to dalo. Za mě 70%. ()

Rocky75

Toto je právě ten jeden z mála filmů, kdy dám plný počet*. Zde z mého pohledu není co vyčíst....perfektní. This is this....ale, tím, že pracuji v tomto světě je můj pohled jiný a filmu přidává. No tak i tak, je to prostě pecka. ()

JC_Gucci

Film podle skutečné události se snaží sebevíc vysvětlit laickým divákům původ ekonomické krize kolem roku 2009. Využívá k tomu textových vysvětlivek, metafor a zábavných celebrit. Přesto se mu to pořádně nedaří a doporučuji před shlédnutím filmu nastudovat alespoň základy obchodování na finančních trzích a nějaké shrnutí (ne)fungování obchodování s hypotékami. Celkový dojem z filmu je dobrý, ale působil spíše jako dokument. Rozhodně doporučuji každému, koho situace kolem vzniku ekonomické krize zajímá. Pro ostatní může být složitý až nudný. ()

tehol

mozna nejlepe zpracovany film podle skutecne udalosti, co jsem videl.. funguje vse, herci, pribeh a predevsim rezie s kamerou (coz je neco, co jsem od takoveho filmu vubec necekal, podle me to valcuje mnozstvi tzv. art filmu) a jedno ps. micheala scotta si pomalu ale jiste umim predstavit, jak si jde pro oscara.. ()

Atavan

Přepínání ne mezi dvěmi, třemi, ale hned čtyřmi příběhy lidí, kteří se ani nepotkají, pohledy do kamery a přímá řeč s divákem, prostřihy na vysvětlující intermezza - na jeden film se toho zdá až moc. Jenže to funguje a to naprosto, naprosto bezchybně. Režisér Adam McKay si vzal do hlavy, že udělá film, který i největšímu analfabetovi ekonomie vysvětlí, co se stalo v roce 2008 na WallStreet, jaké to mělo důsledky a to způsobem, který bude bavit. Uspěl! Strhujícím způsobem představuje mašinérii na prachy, kterou poháněly jen ego, blbost a ego. O to víc pak křičíte "jak můžou být lidi tak blbý", když sledujete, že ne jeden nebo dva, ale hned několik (ve filmu 5) lidí pochopilo přicházející konflikt dopředu. A taky, jak šílenou ostrakizaci si pro ně okolí přichystalo, s čím se rvali po lidské stránce a jak fungovali v systému, který nefunguje. Pro mě osobně- film v TOP 10 ever. PS: Velmi se povedl i český dabing. ()

andreas_tool

Wow! Drive jak prase! Nemohl jsem se odtrhnout od filmu, jehož hlavní scope je ekonomie. Ovšem hlavně se jedná o ekonomii lidské chamtivosti. A o pár jedincích, kteří předpověděli něco, co ovlivnilo ekonomiku na celém světě. A o pár bohatých, za které zaplatila účet střední a nižší (střední) třída. Skvělé herecké výkony, střih, kamera a scénář! Scénář je čistě AAA. Bale, Gosling, Carell, Pitt a Strong taktéž AAA. Ostatní herci v hlavních rolích na AA. Anthony Bourdain a Margot Robbie v cameu taktéž AAA. Jasných 5*. ()

kinoholik

nejsem si zcela jist žánrem tohoto filmu, ale o čem nepochybuju, že by se měl promítat všem žákům v osmé třídě a měly by se z toho psát písemky. dokud všichni na planetě nepochopí, jak to (ne)funguje, budou se podobné hry s našimi penězy a životy stále opakovat. ()

evita_

Téma vskutku zaujímavá, teda pre mňa zaujímavá. Vznik realitnej bubliny a následná hospodárska kríza, ktorú vyvolala, to nebolo len tak, zo dňa na deň. Očividne išlo o systematický, dlhoročný proces a nečakane, zase s cieľom, aby sa niekto nabalil. Aké nečakané. Celým problémom filmu je však nekončiaca rozťahanosť čo v konečnom dôsledku prerastá do nudy. A z nudy ho nevytiahli ani zvučné mená. Ako ďalšie mínus vnímam to, že pokiaľ nemáte aspoň základné znalosti (ok, možno trocha viac než základné) o finančných nástrojoch a ich podstate, film vám zrejme veľa nepovie. Nebudete mu jednoducho rozumieť a autori si nedali veľa námahy s tým, aby to spracovali pre diváka zrozumiteľnejšie. Takiež som niekedy mala problém porozumieť, a to dokonca viem čo sú swapy :-) ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz