Pro zkušeného policejního komisaře by bylo vyřešení jedné vraždy běžnou rutinou, jenže vrahovi jedna oběť nestačí a spravedlivě posoudit, kdo je v tomto případu obětí a kdo vrahem, není snadné. Milan Kňažko v hlavní roli nového příběhu z pera scenáristy Vladimíra Körnera. Detektivní příběh z počátku 20. století je plný napětí, zvratů i emocí. Láska, nenávist a touha po pomstě či spravedlnosti jsou nejsilnější motivací trojúhelníku hlavních hrdinů příběhu. Vojenské zákopy jsou plné obětí války, když komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele série vražd mladých mužů a aby vyvrátil všechny pochybnosti o tom, že se jedná o vraždy rituální. Kdo je vrahem a jaký je jeho motiv? Podezření se postupně zúží na pár osob. Mezi nimi je i Alma – bývalá kuchařka, která pečuje o sirotka. Dcerku své bývalé zaměstnavatelky, mladinkou Leu, si vzala ze sanatoria pro choromyslné. Děvče utíká se svými houslemi a hudbou do samoty, mimo tento svět. Zkušený policajt chce věřit, že v každé bytosti je skryt pramínek dobra, který čeká na svoje vysvobození. Lidská zvířata kdysi poničila nevinnou duši a dostalo se jim odplaty. Komisař pozná pravdu a rozhodne se pro spravedlnost. Vzápětí mu to vrátí nelítostný osud! (Česká televize)

Amonasr

Spojení Svoboda - Körner zaručuje vždy kvalitní podívanou, zpravidla na pomezí kultur a jistého mysticismu. Tentokrát to zřejmě i kvůli omezenému televiznímu rozpočtu bylo místy šité poněkud horkou jehlou a snaze o diváckou atraktivnost padla za oběť i větší vyváženost a věrohodnost podání, nikoliv však v míře, která by se nedala tolerovat. Snad až na ten prvoplánově didaktický závěr o nepoučitelnosti lidstva, pokud jde o válečné konflikty a zabíjení, i když jinak nic proti němu nemám, neb je to skutečně tak. Jen by si na to divák měl přijít raději sám. ()

ostravak30

Ježiš, tohle je zase prů..r jako vrata. A tak nadějně to vypadalo. Za prvé bych hodnotil Milana Kňažka. Jako detektiv chvílemi působil jako přísný Hercule Poirot, chvílemi jako chladný Maigret a chvílemi jako totálně trapný přestárlý agent 007. Nejde mu nic. V úvodu vypadá na důstojného pana detektiva, co tam rozháže místní komunitu a udělá konečně pořádek. Postupně se ukazuje, že je sice zkušený detektiv, ale že by vyšetřil velké prd, kdyby se oběť sama nepřiznala a že pořádek teda rozhodně nikde neudělá. Eva Josefíková je má oblíbená krásná herečka, leč jako magor taky nepůsobí zrovna věrohodně. A tak je film plný 70-ti minutového blábolení o ničem, žvanění nad prázdnými tématy a taky bezduchých konverzací, aby se poté vražedkyně sama přiznala, když byla také sama odhalena. Neschopnost detektiva se tak ukáže až v závěru, přestože ji divák cítí již pár desítek minut. A ten konec? Tak k tomu se snad ani nemá cenu vyjadřovat. Přitom tajemné vraždy, židovské prostředí, to slibovalo mnoho. Tentokrát zůstalo jen u planých slibů. ()

route60

Válka je hnus a vede k ještě horším věcem ať se odehrává kdekoli a kdykoli, výborný Milan Kňažko v krvavém střetu světa židů a křesťanů v době velké války podle scénáře Vladimíra Krönera dusivá atmosféra města kde nenávist je cítit od každého obyvatele včetně četníku, Jiří Svoboda zase po delší době prokázal že skvělí vypravěč. ()

Prubner

Jako detektivka slabé. Kdo by mohl být vrah, to diváka napadne poměrně brzy, ale doufá, že autor zvolí rafinovanější rozuzlení. Jenže ne, vrahem je opravdu ten nejpodezřelejší. Je mi jasné, že Körnerovi šlo hlavně o myšlenkové poselství, ale to taky není nijak originální. Že lidi pořád válčí a nikdy nepřijdou k rozumu, to je jasné každému. Trochu zamrzí to plýtvání dobrými herci: Neužil, Hádek, Hájek, Bareš a další jsou tu využiti prakticky jen jako kompars. A herci v hlavních rolích toho moc nepředvedli. ()

Logout

Dávám tři hvězdy: výborná kamera, Kňažko, Josefíková. Zcela přiznávám, že tomu tak je - příběh mi totiž nepřišel až tak dobrý a závěrečný moralizující titulek už byl trochu moc. Škoda, kdyby to bylo jen o trochu lepší, mohlo to být zajímavé, doba Velké války byla hrozná. ()

Hamar

Natočeno to bylo celkem dobře a Kňažko zahrál výborně, ale nějak mi poslední dobou nesedí ty Kornerovy beznadějné depresivní příběhy. ()

rigby

Obsazení, autor scénáře i stručný popis lákal, že se bude jednat o kvalitní dílo. Začátek chvilku připomínal události v Polné, ale pak se to dalo na nesnadnou cestu, která byla lemována až přílišnou rozvláčností. Ani herecké výkony nebyly nijak oslňující. Zápletka nebyla taková, aby udržela diváka v pozornosti, i když se jednalo o celkem krátkou stopáž. Zato závěr byl překvapivě drsný. A jen díky tomu mažu velikánské minus za ty dvě hvězdičky. A jedním dechem dodávám, že to mohl být velmi silný film, kdyby bylo všechno trochu jinak. ()

aannemer

No, ten propagandistický závěr to teda zazdil. Zbytek filmu byl únavný až hrůza a výborní herci to nemohli zachránit. ()

kokofek

Byl-li záměr natočit krimi se zápletkou,tak ten moc nevyšel.ale úžasně se povedla atmosféra doby.Ponurá a složitá. Milana Kňažka ale pořád miluju a tak jsem se nenudila. ()

r007

Velmi vydařený film s pochmurnou atmosférou. Příjemně mě překvapila Eva Josefíková, která zraje jako víno a nezklamal můj oblíbený Milan Kňažko. Trošku mi vadily dokumentární záběry z války, myslím, že působily rušivě. Líbilo se mi nenápadné navedení na vraha a možná by nebylo na škodu rozvést jeho vztah s komisařem. Ale i tak je to po letech výborné dílo české televize. Jen tak dál... ()

Kozlowski8

Příběh se odehrává počátkem 20.století, kdy do malého českého městečka přijíždí komisař Mondl, aby vyšetřil vraždu mladého oficíra, který přijel na dovolenku ze zákopů 1. světové války. Postupně dochází k dalším vraždám a současně vyplouvají na povrch křivdy minulosti...Překvapivě dobře natočená historická kriminálka. Je temná, syrová a tajemná svojí atmosférou a kamerou, Milan Kňažko (jeho Mondl) je laskavý, spravedlivý a současně nesmlouvavý a tvrdý. Bavil jsem se. 65%. ()

Kushina

Lehce depresivní film nepůsobil od první minuty nějak skvěle. Dlouho mi trvalo se zorientovat o co vlastně jde. Postupem času do sebe vše zapadalo. Námět to byl hezký, ale konec filmu se mi vůbec nelíbil, Komisař jenž byl hlavním "Klaďasem" celého filmu skončí tak, jak bych si to ani v nejhorším scénáři nepředstavil. Jinak doba filmu byla opravdu hezky zaznamenána, Kňažko i Josefíková své role zvládli výborně. Tento film by rozhodně zasloužil označení drama. Ve shrnutí, když vezmu v potaz všechny plusy a mínusy filmu je to průměr. 50% ()

Jarda68

Snaha o psychologickou detektivku zůstala tentokráte lehce nad průměrem,což je u režiséra Svobody škoda....Na vině je dost možná i scénář,který nabízí spoustu mrtvol a předvídatelného pachatele....60% ()

Kreptry

Jsem na rozpacích. Snažila jsem se v příběhu najít to NĚCO, to vyvrcholení, které by všechno osvětlilo, a já si mohla říct: "No jasně, musí to být takhle!", ale to se nestalo. V průběhu se nám představilo plno postav, které mohly mít nějakou větší úlohu, víc prostoru, než měly. Vznesly by do celého filmu takovou tu jiskru, možná i větší napětí. A konec, mě překvapil, spíš v horším slova smyslu. Škoda. Nápad na detektivku ze začátku století, kde hraje hlavní roli pomsta a spravedlnost, byl dobrý, jen nešťastně podaný. ()

pupidup

Šílený, depresivní, nevím, jestli už toho o Židech nebylo dost natočeno... nemohla jsem se na tu nespravedlnost koukat. Raději nehodnotím. Nesedlo mi to. ()