Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

IvcaSammet

I přes to, že jsem od filmu neočekávala nic zázračného, nemohla jsem se jeho premiéry dočkat. Vidina Kryštofa Hádka v roli Karla IV. mě učarovala natolik, že bych byla schopná překousnout i takový paskvil jako byl Jan Hus v hlavní roli s Matějem. Už v prvním okamžiku, kdy se na obrazovce "Karel" Kryštof objevil, mé srdce zaplesalo radostí. Podle mého názoru Kryštofovi role Karla IV. padla jako ulitá. Nejen, že mu dobové kostýmy opravdu slušely, ale taky mi znovu svým hereckým výkonem dokázal, jak úžasný herec je ... Co se týče samotného filmu, ze začátku mi přišel příliš chaotický a v podstatě i trochu zbytečný. Až příliš "vybarvené" scény, které spíš odpovídaly pouhým představám o tehdejším životě mě nijak zvlášť neoslovily. Když se ale příběh "malého Karla" přesunul do Karlova vyspělejšího věku, začal mě "Karlův příběh" konečně zajímat. Ze závěru filmu jsem ale nakonec byla maximálně nadšená. Nejdřív jsem uvažovala pouze o čtyřech hvězdičkách, protože mě začátek filmu opravdu nijak zvlášť nezaujal, ale po opětovném zvážení jsem se přece jenom rozhodla pro "plný počet" ... Účelem filmu bylo ukázat divákovi Karlovo mládí, což film s přehledem splnil. A to i když se ve filmu objevilo pár věcí, nad kterýma jsem musela přivřít obě oči. Jediná věc, které opravdu, ale opravdu lituju je, že se tvůrci nerozhodli převést na naše obrazovky celý "Karlův příběh" ... Protože si myslím, že by měli k dalším "dílům" velmi pěkně našlápnuto! :) ()

WinstonS

Z hereckého hlediska Majer (Jan Lucemburský) - Hádek (Karel Iv.) 5:0 a to navíc v suchém triku. Hodně školometský film, při jehož sledování divák, jenž není blíže obeznámený se životem Karle IV., hodně tápe. Já ho mám naštěstí relativně nastudovaného, takže se to dalo zvládnout. Nicméně tak superatraktivní téma by se dalo udělat a la Tudorovci nebo Řím, tedy 8-9dílný dobový seriál o spletitých politických intrikách, komplikovaném vztahu otec-syn, přeměně Karla IV. z rozjíveného jinocha na markraběte moravského a poté v jednoho z nejvýznamnějších a nejschopnějších evropských panovníků atd. Tohle všechno obsáhnout ve 104 minutách zkrátka nejde. Btw, hodně mě překvapilo (nebo jsem to nezaznamenal), že se nechystá žádné pokračování. To se přitom vyloženě nabízí. ()

Greg25

Jako hraný dokument se zhruba ilustrovanou historií by to bylo lepší. Jako průšvih bych to neviděla, spíš vidím problém v tom, jak ČT tenhle snímek prezentovala v TV spotech, atd. Vytvořila tak iluzi, že se jedná o něco jiného, než to ve skutečnosti je. Ačkoliv jasně, historický film, u nás, to asi nehrozí, to muselo být každému jasné. Ale obávám se, že to má ke hranému dokumentu přeci jen blíž než k televiznímu filmu jako takovému. 55% ()

Haniczka

Herecky vcelku zazářil Majer a všimla jsem si vynikajícího Plesla, toho mám moc ráda. Výprava byla zdařilá a bylo tam pár vynikajících scén... ()

Yarwen

Po dlouhé době výborný počin České televize k poctě Karla I., respektive IV., jednoho z posledních potomků původního českého královského rodu. Ne všechny výkony zaslouží pochvalu, někdy má divák pocit, že by někteří herci měli fakt zůstat u těch telenovel, ale v rámci současné tvorby tento snímek vyniká. Možná je k vidění málo šermířských soubojů, na které nevyzbylo peněz, ale jako popis chování a motivů jednání skvělé, a proto dávám výjimečné hodnocení. ()

Milwa

Bála jsem se a zbytečně. Sice se toto dílko nemůže rovnat kostýmním dramatům BBC, jako je třeba "Wolf's Hall", ale nezaostává o moc. K mé radosti není slabinou scénář. Je ale pravda, že pro neznalé reálií musí být děj zmatený, nebo příliš komplikovaný. Opravdu mi nevadí dramaturgické chyby, skromné bojové scény i dialogy před bitvami místo samotných bitev, přeci jenom točila ČT a ne HBO. Herecky nemám výhrady, možná jen Blanka Terezy Voříškové působí jako zbytečná postava. ()

Mlle odpad!

Václav Křístek by jistě prospěl sám sobě, kdyby se před natáčením třeba jen letmo seznámil s nějakým tím zdařilým zahraničním historickým snímkem. Podíval by se, jak na to. Opravdu by to bolelo, kdyby se lidé věnovali tomu, pro co mají vlohy? Model „budu tím, co mě baví“ očividně nepřináší to nejšťavnatější ovoce… ()

Saur.us

Televizní film, v kterém se díky snaze o historickou přesnost dá velmi lehce ztratit. Příliš velká dávka mocenských intrik, které jsou bez doplňujícího komentáře velmi matoucí. Wikipedie se při sledování lehce zapotila. Snové scény působí nadbytečně, spíš se měli věnovat lepší interpretaci celého problému divákovi. ()

pilarius

Na premiéru jsem se hodně dlouho těšil. Historickou hodnověrnost nehodnotím, na to jsem už příliš dlouho neměl dějepis, ale ty vize a jezdící sklenička mi tam teda moc neseděly. Líbily se mi skoky v místě a čase, ale přišlo mi, že pro většinu diváků ne tak úplně znalých historie (pro mě tedy určitě) musely být matoucí. Zkritizovat musím jejich popisky, kdy byla první "zdobná" písmena až nečitelná a popisky zůstávaly příliš krátce na to, aby si je člověk mohl opravdu uvědomit a zároveň nepřišel o záběr, který doprovázejí. Herečky i herci se snažili, Fingerhurtové ta mrška trošku nešla a Hádek mi na Karla neseděl vzhledem, ale to se nedá nic dělat. Všehovšudy ale na naše luhy a háje slušný počin. ()

Nerd4Dreaming

Kostýmy, lokace, herecký výkony super. Dějová roztříštěnost a duchové na pražským hradě už tak moc ne.. Chápu že se v tom spousta lidí ztrácí, já ovšem ne :) ()

anatheman

Avignon zobrazován jako Lednice? Tak teď už jsem viděl všechno. :-) Jinak tedy špatný film to rozhodně není, ale je zřejmé, že výsledek mohl být mnohem lepší. Což docela zamrzí, jelikož je k nalezení hned několika pozoruhodných nápadů. Problematické především je poměrně násilné přeskakování mezi různými lokacemi, což může potenciálně přinést i zmatení, zvláště pokud divák není dostatečně seznámen se zobrazovanou epochou našich dějin. Také některé dialogy vyloženě nepadly na úrodnou půdu, ale dalo se to (především pokud bych měl srovnávat s poměrně nedávnými Apoštoly Slovanů - byť ti představují "dokudrama"). Trošku mi také vadilo, že naprostá většina použitých exteriérů a interiérů pochází až z období po Karlově smrti. Vidíme například Švihov (ve filmu "Tirol"), dnešní Pernštejn ("Mnichov"), pozdně gotickou tvrz Cuknštejn ("Terenzo") atd. atd. Naprostým vrcholem je tedy výše zmíněná Lednice. To pak se člověk diví, proč hrad Loket není zobrazován jako skutečný Loket, když je ve filmu zastupován Kostí, která pochází převážně z druhé poloviny 14. století. O dalších detailech bych raději pomlčel. ()

Ham.and.eggs

Když vidim to hodnocení od zdejších anti-czech-movie onanistů, za sebe dám 5 kousků. Na český možnosti - hodně povedený dílo... ()

TETŘEF

ČT vytrvale stopuje zahraniční trendy a tak ve svém novém jubileo-eposu nabízí záběr z dronu na pět lidí na koní nebo široký záběr na pět full frontal dívek. Hry o Trůny ve střední Evropě za středoevropský rozpočet. Povětšinou to vypadá přesně tak levně jak to zní a ještě k tomu to i reálně zní hrozně....škrobeně a papírově. Přičemž záblesk toho jak se vlastně takové scény píší, aby "fakt nakládaly jako svině" přichází jen v pár momentech. Třeba chvíle, kdy se mladý princ Jan Jindřich musí v krásných 11ti (?) letech zhostit svých manželských povinností před plně nastoupeným dvorem z nichž většina členů má na tváři výraz lidí odtržených od opravdu kvalitní masturbace, tak ano...tato chvíle připomíná napětím, trapností, jistou pervezní zlou vůlí pokřivenou etikou nejblíže k tomu co nám Trůny nabízejí, aby byly napínavé, vtáhly a přitom osvětlovali myšlenkové/společenské pochody "dob minulých". Je to i díky tomu, že nejistota mladého panovníka a zlo jeho ženy leze z každého záhybu všech záběrů v této scéně. A tak nějak by to asi mělo vypadat po většinu takhle dlouhé věci. PS: Fingerhutová (a.k.a. mladá Markéta Korutanská) by zasloužila více prostoru, protože ona proklamovaná neřest se u její postavy spojuje spíše s jistou "Cersei" aurou ženy, která umí hrát své party v tomto mužském světě, tak aby vyhrála. ()

Kolssteyn

Přes dobrou kameru zůstával celkový dojem s příchutí zkostnalosti ČT, kterou dorážel necharismatický Hádek a slabý děj. ()

Romeo5 odpad!

Co to bylo? Divadelní představení? Někdo kdo by neznal ani trochu historii by se v ději neději ztratil..Ještě nikdy mi nebylo při sledování histrorického filmu tak špatně...To bylo směšný a strašný.... ()

MissSimm

Po shlédnutí traileru jsem čekala, že konečně bude film o Karlu IV., který bude hezký, zajímavý, realistický.... a ono nic. Maximálně tak dobová věrohodnost. Jinak nuda. A také jsem doufala, že toho bude ve filmu víc... ()

Kakho-oto

Objektivně spíše za tři hvězdičky než za čtyři. Proč přece jen nakonec čtyři: historických filmů o středověkém období jsme po roce 1989 natočili velmi málo a tohle je asi ten zatím nejlepší (V erbu lvice, série Apoštolové Slovanů i trilogie Jan Hus jsou rozhodně horší), řež v Itálii je velmi povedená akční scéna. 70 % ()

AloeB

Třebaže si tvůrci zvolili popsat jen minoritní část života Karla IV. a rozhodně ne tu, kvůli které se tak proslavil, nedokázali do krátké stopáže vecpat dospívání a vývoj Největšího Čecha jakýmkoliv únosným způsobem a tak jsme se dočkali pouze okleštěného příběhu, kterému by více prospělo seriálové zpracování co se plnosti týče. Je to škoda, protože téma je to vděčné a jednotlivé kapitolky by mohli být i zajímavé, kdyby ve filmu nebyli často jen tak protože se to stalo. Zde jde o nepochopení toho, že film nemá v prvé řadě jakžtakž držet historie, ale má fungovat i jako samostatný celek. Hlas pro římského krále nezvládl ani jedno. Víc než celek je to spíš krátký sestřih neexistujícího seriálu, co se držení historie týče, to vše padá zase na snaze o jakoukoliv dramatičnost na úkor faktů (byť třeba zcela triviálních). Když k tomuto připočteme ještě očividný nízký rozpočet, nulové záběry z bitev (což se tvůrci zřejmě snaží kompenzovat všudypřítomnými boobs, jak je dnes v módě :), mnohdy děsivě ploché herecké výkony (Blanka z Valois), podivná práce s postavami (prakticky jde jen o Karla, Ludvíka Bavora a Jana, občas se tam mihne Bušek z Velhartic - ne však u dubového stolu :D - a ostatní postavy zde mají občasná camea a snad nic víc. Tvůrci si zkrátka ukousli moc velké sousto a odmítli to přiznat. Škoda slov. ()

quixote

Poctivě natočené, ale celkově nezáživné až bezkrevné. Herci dobře obsazení, ale přesto se žádné skutečně velké drama neodehrálo. Škoda, šťavnaté "drámo" bylo by mi milejší než snaha o důsledně dodržovanou historickou přesnost. Z divácké letargie mě vytrhlo až posledních pět minut, ty se opravdu povedly a konečně se objevily nějaké emoce, které tam ale měly být už od začátku... ()