Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

Eleanor05

"Dobré časy v Čechách skončily." - "Dobré časy v Čechách ještě nezačaly..." Tu aktuálnost prostě nejde nedocenit! :D Ale teď ke snímku samotnému. Pokud místo celovečerního filmu natočíte celovečerní hraný dokument, který je ještě v některých místech docela hodně trapný, pak máte tak trochu problém. Nejen, že je trapný, ale on je především velmi nudný a to je asi ještě horší. Takhle by neměl vypadat film. Snímek dokonce nemá ani filmový "look", vypadá skoro, jakoby jej někdo prostě jenom tak natočil na nějakou levnou kameru a pak jej rovnou umístil na YouTube. Neočekávala jsem historický velkofilm jako Království nebeské, ba ani historický (fantasy) seriál Hra o trůny, ačkoli některá místa filmu se snažila jako Hra o trůny skutečně působit. Bohužel, v České republice na takový strhující filmový (seriálový, chcete-li) počin prostě nemáme a velmi pravděpodobně nikdy mít nebudeme. A nejde jen o to, že nejsou peníze, na což se čeští filmaři rádi vymlouvají, když omlouvají své neúspěchy. On není hlavně scénář, není pořádná kamera, není veškerá žádná choreografie při soubojích, nejsou pořádní charismatičtí herci a především, není talentovaný a citlivý režisér. I s malým rozpočtem se to dalo natočit lépe po všech výše zmíněných stránkách. Kryštof Hádek je výborný herec, ale je bohužel pravda, že, jak už tu mnozí uživatelé psali, prostě charisma nemá. Jenže kolik znáte českých herců, kteří charisma mají? Hlas pro římského krále měl být film o Karlu IV., ale ve skutečnosti je to hraný dokument o Janu Lucemburském. Stanislav Majer si pro sebe krade veškeré scény, v nichž vystupuje (a dokonce i ty, v nichž se o něm jen mluví, což jsou vlastně všechny ostatní), a nutno říct, že zcela po právu. Typově se skvěle hodil, hrál nejuvěřitelněji ze všech a chování jeho postavy mi připadalo nejvěrnější době, do níž byl děj dokumentu situován. Naproti tomu Tereza Voříšková, jak mi jindy nevadí, tady se mi nelíbila vůbec. Její postava byla křečovitá, až tragikomická. Ostatní spadají do průměru, někteří podprůměru, pár lidí neumělo ani pořádně vyslovovat, takže chvílemi nebylo rozumět, o čem mluví. Pokud doprovázela krále nebo prince družina zbrojnošů, kterých bylo maximálně 10, pak stáli na stráni tak, jakoby zrovna svačili, kopí drželi v ruce každý úplně na jinou stranu, zkrátka zabijáky s vojenským výcvikem, z kterých by měl jít alespoň trochu respekt, nepřipomínali ani v nejmenším. Příšerně trapné scény, jako tu s pokusem otrávit Karla IV. a následujícím "soubojem", nebo tu s "přízrakem" Annou Fialovou už tady rozebírat nehodlám. Jde o čirý filmařský nevkus. Co dodat? Selhalo to po příliš mnoha stránkách... ()

Pedross800

Až příliš mnoho chtělo být řečeno na malém prostoru za mrzký TV peníz. Ne že by to bylo špatné či nezáživné. Jen ty skoky od jedné důležité události v životě mladého Karla k druhé byly příliš zkratkovité a málo propracované. Chtělo to aspoň půl hodiny navíc, více detailů a emocí a byl z toho hodně povedený historický film. Herecky jinak bez chybičky, ale i tak promarněná příležitost, škoda. ()

Autogram

Historické filmy ma bavia, len ak sa v nich deje niečo zaujímavé. Hoci ide o veľké udalosti dejín Česka, tu som sa cítil ako pri sfilmovanej učebnici dejepisu, ktorý som nikdy nemal rád. Naviac mala tá učebnica pomiešané strany, takže som sa nedokázal veľa naučiť. Ani za celkom podarené spracovanie nemôžem pridávať hviezdy oproti svojmu skutočnému filmovému pocitu. –––– Pokud nyní před našími zraky s ní nesplníte svou manželskou povinnost, budete s ní rozveden od stolu i lože. ()

ghatos

Dobře odvedená čétéčkovská práce. Divák se dozví, to co potřebuje. Takový nenásilný, poměrně záživný koncept. V tomhle ČT dělá to, co má - médium veřejné služby plní svou úlohu. 63%. ()

cpt.Lynch

Velká slabota a vyhozené peníze koncesionářů. Kdybych to náhodou chytil někdy na ČT 2 mimo primetime byl bych shovívavější, ale ČT mělo tu "odvahu" tento film avizovat snad měsíc dopředu jako veledílo české kinematografie a kultury. To mě zaráží, že ty lidi nemaj soudnost, nebetyčnou natočí blbost ale povyku kolem způsobí mraky. Herecké výkony mdlé. Výprava, kostýmy a efekty tak na úrovni televizní pohádky. Scénář a dialogy o ničem. Lacinost z toho přímo srší. Tvůrci kdyby radši netvořili než tvořili tohle, udělají lépe. ()

Ironfood

Tak první třetina mi přišla dost tragická, vypadalo to, že celý film bude taková změť střípků z Karlova života, ve které si různé historické postavy oddrmolí nějaké ty dějepisné dialogy. Časem se to ale zlepšilo, příběh přece jen dostal jakýs takýs směr a objevilo se i pár podařených scének. Takže jakožto někdy lehce nekritický fanda historických snímků ty tři hvězdičky nakonec dávám. ()

velkyvezir

Smíšené pocity. Všechno to bylo hrozně zkratkovité, přitom z té látky se dala vytěžit řekněme šestidílná skutečná hra o trůny. ()

klukluka

Učebnice dějepisu řízlá pohádkou, to vše (takže vlastně téměř nic) v divadelním hávu. Takhle se to už přece nedělá... :( A když, tak to dopadá takhle- na pytel. ()

Hanys_

Napřed jsem viděl druhou půlku v tv, a ta nebyla zas tak špatná..po shlédnutí té první už to tak růžově ale nevidím. Pokusy o epičnost dost vtipné, Hádek nevýrazný. Navíc si to fakt pro sebe celé krade Majer aka Jan Lucemburský. Takže pokus dobrý, ale ČT holt není HBO. ()

filipvrbik

Nebylo to špatné, bylo to dobré a to je za tři, ale za pár scén ( i když některé působily spíše jako divadelní než filmové představení) přidám jednu navrch....70% ()

orkadimenza

Historicky nepopiratelně přesné. Co tomu ovšem chybělo, byla filmovost. Moc nejde kritizovat nepřítomnost dramatizace, hlavně proto, že se jedná film pro Čechy, kteří (snad) historii své země a Největšího Čecha alespoň trochu znají, tudíž film ztrácí naději na nějaké překvapivé momenty. Mě osobně spíš vadily některé herecké neherecké výkony a nevychytané prolínání dějů- šlo se sem tam, a nikde se moc dlouho nezůstalo, režisér zřejmě nechtěl vynechat nějaký pro historiky důležitý moment, a i proto je nutno chápat tento pokus čistě jako historický hraný dokument, který může sloužit jako osvětlení důležitých chvil v dějinách nejen naší země, ale i celé Evropy. Mě svým pojetím příliš neosvětlil, a ani mou přízeň si nezískal. ()

Harapes

Filmu dosti ubližuje, že tvůrci se snažily do filmu dostat všechny ty přelomove události ze života Karla IV a děj tak přeskakuje v letopočtech jako by nic. Je to moc věcí, které nám chtěly být odhaleny, ale zůstali otevřené. ()

peetriss

Křístkova onanie nad jeho zřejmou láskou ke Hře o trůny, na Karla IV. však jaksi pozapomnělo. Výsledkem je útrpné prázdno stavějící se do úrovně nechtěné parodie na výše zmíněný seriál. Ne, děkuji! 30% ()

mira007

Po zfilmování Jana Husa jsem se na tohle docela těšil, ale bohužel mne to při srovnání s tímto filmem zklamalo. Hned na začátku spousta postav a dějů , často se špatně rozlišuje přítomnost a retrospektiva a orientace v historických souvislostech je nepřehledná. Až asi poslední půlhodina je celkem přehledná. Film sráží i celkem impotenntí obstarožní hudba a bojové bitky bez krve jsou hodné televizní tvorby osmdesátých let. Oproti Janu Husovi, který byl přehledný i do podrobností je to horší počin. Pozitiva: výprava, herecké obsazení, kouzelná kamera, námět. Škoda, že navzdory solidnímu rozpočtu tenhle film často připomínal televizní inscenace. Přeji si ať se dál točí české historické filmy, ale trochu lepší. ()

Mikino00

Jako televizní pohádka, u které nikdo nečetl scénář nebo také jako základní soupis události zfilmovaný bez jakéhokoliv smysli pro návaznost a filmařský cit. Když dáme stranou historickou "přesnost" nebo spíše nepřesnost, dostaneme film nezajímavý, bez spádu, s nehodícími se replikami, zavánějící divadelní inscenací podřadné kvality. V ČT asi dramaturgie zanikla. ()