Oldřich Nový (S. Rašilov) má potíže. S Němci se nestýká, ale nese na sobě cejch: jeho manželka (G. Mikulková) je Židovka. Její příbuzenstvo už nastoupilo cestu holokaustu, která začala na pražském bubenském nádraží. Oldřich Nový se ale za žádnou cenu nechce rozvést a ze svého statečného postoje slavný herec neustoupil ani ve chvíli, kdy byl nucen nastoupit do koncentračního tábora pro partnery neárijců. Jeho žena nakonec do Terezína musela, nicméně později než Nový. Oba se po válce naštěstí sešli. Otakar Vávra (P. Batěk) natáčí film Přijdu hned. Domovnici v této milostné romanci z pavlače hrála herečka Anna Letenská (R. Prokopová). Ani s Letenskou se osud nemazlí – Němci ji nechali točit do poslední klapky a hned poté se za ní zavřela brána Petschkárny. Se svým mužem, Ing. Čalounem (M. Myšička), totiž pomohla lékaři, který ošetřoval parašutisty – atentátníky. Všichni ve filmových ateliérech, i její přátelé, tušili, jak to dopadne, ale nemohli jí pomoci. Po vylodění spojenců v Normandii se válka chýlí ke svému konci. Miloš Havel (J. Plesl) organizuje nejrůznější akce na záchranu mnoha umělců, spisovatelů, se kterými uzavírá fiktivní smlouvy jen proto, aby nemuseli na nucené práce. Rádi přijímají, ale téměř jedním dechem vzápětí někteří z nich vyhrožují: „Až bude po válce, Miloši, znárodníme tě." Z moskevského rozhlasu se proti Havlovi šíří nenávistná kampaň. Havel ví, že styky s Němci na něm zanechaly stín, ale nepřestává věřit v sílu svých nepopiratelných zásluh a také své osobnosti. Vlasta Burian (V. Javorský), povahou velké přející dítě, nemá ohledně báječné poválečné budoucnosti vůbec žádné pochybnosti. (Česká televize)

Flexaret

Patetické, doslovné. Z vedení herců vůbec nejde poznat, že režisér býval kdysi dokumentarista. S nevěrohodným deklamováním si snáze poradí zkušení herci, o to víc vyniká kontrast mezi hlavními a vedlejšími postavami. Zvláštní, že v dnešní době, kdy se i do televizních děl dostávají propracované a komplikované příběhy se zajímavými charaktery, tak v ČT vzniká historická soap opera. ()

ForGump

Špatný scénář, resp. zvláštní rozložení děje náročnějšího diváka absolutně otráví. Člověk lamentuje a není spokojen s tímto povrchním a v tomto díle i patetickém (do hádky mezi Dlouhým a Vlasákovou přichází mezi dveře dcera a začne hrát (od slova herectví)) ztvárněním a má nenaplněné představy o tom, jak by se intenzivně osud Anny Letenské či složitý vztah Buriana a Marvana, dokázal ztvárnit v jednom samostatném příběhu. Samozřejmě v rámci daného nastavení nemůžeme nic jiného čekat. Takhle to Sedláček (především Brdečková) zbytečně posílá do žumpy, navíc s nějakou obsedantní gendrově nevyváženou úchylkou - mužské pozadí (explicitně) a pouhé náznaky ženských křivek. Vizuálně půl na půl. Kamera skvělá, ale zvuk obvykle špatný (hlavně při rozhovorech Pavelky s jeho dcerou) a často i skript není košér, je až příliš čitelné, jak se točí z několika záběrů a záznam není dobře sestříhán. Dobří herci nedokáží vytáhnout víc než 50%. ()

AgnesDee

Vzhledem k tomu, že Lily Krallova je smyšlenou postavou, je vcelku divné, že její vývoj postavy se děje jaksi mimo scénář a všechno si musíme domýšlet. Vlastně, všechny postavy si tak nějak žijí vlastním životem a my si musíme domýšlet absolutně všechno. Taky mi přijde, že se všechny události dějí bez vysvětlování. Ano, některé věci už dávno víme, ale ne všichni diváci tohoto pořadu znají životy lidí, které sledujeme. Navíc, některé postavy jsou zcela smyšlené, takže jak si máme jejich osud domýšlet? PS – nebyl by to díl bez alespoň jednoho záběru na holý pánský zadek. ()

sharka.68

Tak tenhle díl byl hodně dobrej.Jen 38 letá Anna Letenská,vypadala na 28....ta poprava v Mauthausenu 24.10.1942, byla hodně realistická.Ve skutečnosti nechali přespat u sebe manželku doktora Lyčky,který ošetřoval Gabčíkovi před vánoci 1941,poraněný kotník. Nemám nic proti hvězdičce z Ulice R.Prokopové, i když Anna Letenská vypadala jinak, ale kdo mi je bytostně proti srsti je Jan Drda. Poválečné osudy českých herců byly různorodé Ve vězení za rozhlasový skeč Hvězdy nad Baltimore, kde mimo jiné parodoval Jana Masaryka, se ocitl král komiků Vlasta Burian. I když k tomuto vystoupení byl přinucen, bude trvat pět let, než mu bude umožněno vystupovat. Lidový soud hrozil Zdeňku Štěpánkovi, za to, že byl kdysi donucen přednést projev loajality k třetí říši. Plného očištění docílil až po dvou letech. Nenávist davů pocítila Nataša Gollová. I když se ukázalo, že Willy Sőhnel, do kterého se zamilovala, nebyl nacista a pomáhal udržet český film nad vodou, život už měla nadobro zničený. Všeobecně známé jsou dnes i příběhy uvězněných hereček Lídy Baarové a Adiny Mandlové. Před soudem se ocitl i režisér Václav Binovec. Všeobecně se mělo za to, že byl strůjcem udání Karla Hašlera. To se ale nikdy nepotvrdilo. Nakonec byl odsouzen ke třem letům vězení. ()

v.indruchova

historicky nevím, jak je to vlastně " správně" , jak to mohu soudit když jsem tak cca o sto let mladší než hlavní aktéři. jde cítit z tohoto dílu, ten smutek a to že jsou již unaveni z tolika zvěrstev. bezmoc. mě to přijde silné na to abych dokázala procít to co se dělo. Lepší něž tuny béčkových filmů, kteří mají zaujmout násilnostmi a plitkostmi. Někteří znás jsou tím téměř odkojeni, jak tedy můžeme porovnávat? ()

Alagaesie

Zase prdel, to je v ... - háji. Tajtrlík - Labutěnka - Fuchtle. Poznámka o Burianovi pobavila. Je špatný když někdo někomu diktuje jak má dělat svojí práci. Vokolek zas výbornej. Statečnost se mu upřít nedá. Myšičku jsem bez vousů málem nepoznal. Ať se stane cokoliv, musí se točit. Carda retarda/nácek naháněl celkem hrůzu. Jak si utřel tu ruku(!) Dlouhý zase výborně zahrál. Burian s Marvanem pobavili. Zajímavá byla Žákova polemika - radost vs. naděje. Hlas Tigrida z rádia zastal Michal Kubal? Miloš Havel mě snad poprvé zaujal. Dialog Vávry a Žáka pobavil - jeden o voze ... Plán „upečenej“ u krbu zněl zajímavě. ()