Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Život je dar a jak s ním naložíme, záleží jen na nás... Soňa nemá děti, ale pracuje jako zdravotní sestra na dětském oddělení a tam je nejraději. Doma žije jako host na nepřátelském území. Tchyně se stará o společnou domácnost a mluví do všeho, jejího muže zajímají jen kšefty a amatérská radioaparatura. Soňa se cítí úplně zbytečná. Pokusí se z tohoto ubíjejícího kolotoče vyskočit, ale nikdy k tomu nenajde dost odvahy. Jednoho dne však přece jenom pohár přeteče a Soňa přijme nabídku lékaře oddělení na schůzku ve dvou. Odejde z domova a už se nevrátí. Nemá sice nejmenší představu, co bude dál, ale zpátky už se neohlíží. Její osudové karty se nevyvíjejí nijak příznivě, Soňa však v sobě postupně objeví nečekanou odvahu k životu… Film natočil Dušan Hanák v roce 1985 a kromě Magdy Vášáryové a Juraje Nvoty v něm uvidíme české herce Jiřího Bartošku a Janu Brejchovou. V rolích Soniny tchyně a jejího muže se představují maďarští herci Robert Kóltai a Erzsi Pásztorová. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Citlivý a pozorný film o žene na životnom rázcestí, kedy bude musieť urobiť možno prvý krát v živote skutočne dospelé a nealibistické rozhodnutia. Je krásna, takže sa vyskytnú komplikácie ohľadom výberu partnera do života, ale ako to už chodí, nie každý muž dokáže uspokojiť ženské túžby (myslím všeobecne) viac, ako na 10%. Soňa pôsobí placho, ale v skutočnosti je už dostatočne sebavedomá a schopná (seba)reflexie. Ťažko by sa hľadala do hlavnej úlohy lepšia herečka, ako Magda V. Škoda iba toho (opäť) nešťastného sk dabingu. Ak Hanák zoženie do filmu veľké české hviezdy, prečo by v Bratislave nemohli hrať Čechov? ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

„Niečo tomu chýba. Asi soľ.“ Lenže pánko nepochopil, že keď mu to ženuška vraví, nemá na mysli jedlo, ale ich manželstvo. Pritom, keď sa človek pozrie na Vášaryovu v najlepších rokoch, tak ten buran s pivovou komunistickou fľašou v ruke by jej v skutočnosti nemohol ani zaviazať ten pomyselný „střevíček“. Psychologický film, ktorý baví, pretože neprešľapuje na mieste, nestráca sa v hlbokých dialógoch, ale kontinuálne posúva dej. Jediné, čo mi prekážalo bolo opakované púšťanie opernej hudby. A potom ešte záver, ktorý mohol priniesť aj niečo silnejšie ako myšlienku, že najlepší je život bez muža. ()

Reklama

Fifer 

všechny recenze uživatele

Noviny a časopisy do nás už deset let chrlí ty stejné články o nové době ( Nová doba, přátelé, nová doba! ), o změně rolí mezi mužem a ženou. Jak je vidět, situace je jiná, dnešní literatura a film objevují už dávno objevené. A už 4 roky před pádem režimu Hanák řešil to stejné a myslím, že se s tím popral daleko lépe, než současná díla. Magda zjišťuje, že než najít chlapa co je k něčemu, je někdy lepší se naučit drobné domácí opravy a pořídit si dítě sama. Pro nás muže ne příliš lichotivý film, ale to neznamená, že není pravdivý. ()

elanius 

všechny recenze uživatele

(105/2017) / Ponurý film o žene nespokojnej so životom. Paradoxne filmu pomáha sterilný vizuál typický pre filmové 80-te roky, ktorý atmosféru posunul o level vyššie. Celkom rád by som si ale niečo podobné pozrel v 60tkovom vydaní. Tvárou celého filmu je Magda Vášáryová, ktorá podala super výkon v hlavnej roli. Škoda sprostého zvyku nadabovať českých hercov po slovensky. Filmu to hrozne bere autenticitu. (7/10) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

První ze dvou nádherných ženských filmů Dušana Hanáka a Magdy Vašáryové. Tichá radosť sleduje zlom v životě sestřičky z dětského oddělení, která ztrácí sama sebe v rutině posluhy na pracovišti i v soukromém životě. Ztrácí sama sebe vedle sobeckého muže a necitlivé tchýně, řešením může být poměr na pracovišti nebo jen upřímné rozhovory s kolegyněmi. A samozřejmě úsměv opuštěného dítěte. Kromě klasicky vynikající Magdy zde výtečně hrají nad své standardní výkony všichni ostatní: zadumaný Bartoška, emancipovaná Brejchová, empatický Nvota, ale i epizodkáři Holubová, Asterová, Navrátil, Goldflam nebo Kretschmerová, Šišková. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Filmovalo sa v Bratislave, Brne a v Slnečnom údolí. (dyfur)

Reklama

Reklama